Cu ce lipim metal ?

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
SonyES
Posts: 33
Joined: 01 Feb 2013, 08:48

Cu ce lipim metal ?

Post by SonyES »

Am reusit sa rup pivotul unui monitor Samsung 770P, adica o piesa de legatura din antimoniu.

Am incercat cu BISON Epoxy Metal bicomponent lasat 10 zile la uscat dupa care la montaj s-a desfacut.
Apoi am lipit cu WURT saBesto KLEBFIX lasat 5 zile si la fel lipitura sa desfacut.

Alte idei ?

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Cu ce lipim metal ?

Post by glucica »

Primul ar fi trebuit sa tina, in afara situatiei in care sectiunea este foarte mica si supusa unor eforturi foarte mari. Trebuia sa-l pui in cuptor.
Poti pune o poza?

SonyES
Posts: 33
Joined: 01 Feb 2013, 08:48

Re: Cu ce lipim metal ?

Post by SonyES »

Image

Image

Image

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Cu ce lipim metal ?

Post by glucica »

Da, destul de neplacuta ruptura. Eu as mai incerca totusi o data cu epoxy, dupa care strins cu centura de sirma si bagat la cuptor. Punctul slab ramine totusi piesa cea mica rupta.

SonyES
Posts: 33
Joined: 01 Feb 2013, 08:48

Re: Cu ce lipim metal ?

Post by SonyES »

Deja am incercat de 2 ori cu Bison epoxy metal. Am lasat piesa lipita pe calorifer multe zile si tot nimic,

O sa incerc sudura cu Durafix.

http://www.durafix.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=kMvuwS3e24A" onclick="window.open(this.href);return false;

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Cu ce lipim metal ?

Post by glucica »

Interesanta chestia.
Nu zice ca ar lipi antimoniu in mod explicit, dar zice ca lipeste neferoase in general.
Cred ca un sanfren ar mari sansele de lipire.
Electrodul ala e de fapt zinc aliat.
Ceva de genul ala si aici:
http://www.techno-weld.co.uk/home.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Sa ne tii la curent.

tinel68
Posts: 3
Joined: 28 Nov 2011, 20:21

Re: Cu ce lipim metal ?

Post by tinel68 »

Nu cred ca rezolvi nimic prin lipire (nu rezista in timp).Eu as face pe strung cele 2 corpuri cilindrice si apoi le-as decupa cu freza (cred ca merge si cu flexul) apoi le-as suda intre ele conform originalului.

User avatar
hbi
Posts: 44
Joined: 12 Oct 2008, 14:01
Location: iasi
Contact:

Re: Cu ce lipim metal ?

Post by hbi »

Merge sudura facuta cu aluminiu, sub manta gazoasa. Nu neaparat argon, merge si CO2. Acum sint aparate de sudura care sa poata face asa sudura.
Spor!

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Cu ce lipim metal ?

Post by Adrian_2k8 »

Piesa pare facuta din ZAMAC (aka MAZAC). Iar pe situl durafix scrie:
"Durafix nu va functiona pe plumb, mazac, staniu sau cositor."
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

SonyES
Posts: 33
Joined: 01 Feb 2013, 08:48

Re: Cu ce lipim metal ?

Post by SonyES »

Am mai dat o sansa la BISON EPOXY METAL dar am cumparat unul cu termen de valabilitate specificat pe ambalaj si surpriza sa intarit extrem de bine inca din primele ore de la aplicare.

Deci atentie cand cumparati astfel de produse.

Post Reply