Habemus papam!

Doar o vorba sa-ti mai spun
Locked
SonyES
Posts: 33
Joined: 01 Feb 2013, 08:48

Habemus papam!

Post by SonyES »

La cat mai multe biserici si becali'

https://www.google.ro/search?q=foamete& ... 48&bih=737" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Habemus papam!

Post by Gabriel_Wo »

Bun! Si ce vina are noul Papa cu toate astea? Pana si Razboinicul Luminii e paralel..Nu stiu altii cum sunt, dar mie imi tot zboara gandul la primele alegeri libere din 90. Cunoscatorii stiu desigur, ce gandesc.. :roll:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Habemus papam!

Post by momolo »

Pai chiar ca Becali nu are nici cea mai vaga legatura. Ce treaba are un gibon cu aspect manelar, produs al societatii laice mioritiko-ortodoxe cu Biserica Catolica si Vaticanul ?! Faptul ca gibonul umbla cu crucea agatata de gat in timp ce rage psalmuri distorsionate, suit pe gardul politicii ?!

Apoi ce legatura are Biserica Catolica cu foametea din lumea a 3-a ?! Pai unica legatura este ca incearca sa ajute atat cat poate si cum poate. Si chiar reuseste cate ceva spre deosebire de Biserica Ortodoxa pe care o vedem fiecare cu ochiul liber... nu are rost sa comentez, fiecare vede daca poate....

In opinia mea aceasta alegere o consider neutra si pozitiva. Banuiala mea este ca sunt neintelegeri prin "Lumea Veche", mai ales Europa, asa ca alegerea unui Papa sud-american este o solutie de impacare. Partea pozitiva este ca omul e reformist (dar nu exaltat) si are bun simt.

Intr-un fel, desi comparatia mea e putin fortata, au procedat ca si Principatele Române in secolul 19 cand l-au adus pe Regele Carol pe tron dupa ce si-au dat seama ca erau prea multe certuri, interese si neintelegeri intre boierii autohtoni. Si lucrul asta a insemnat un mare (as spune chiar urias) progres pentru tara!

Pe mine ma ingrijora sa nu aleaga un negru sau iar un german; iar optiunea pentru unul italian era si asta putin "imbacsita". Europa este nu numai in criza economica ci in primul rand in criza morala. Lucrurile trebuiesc echilibrate si chiar pentru asta au votat. Asa ca, bravo lor!

http://www.hotnews.ro/stiri-internation ... ancisc.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Habemus papam!

Post by momolo »

Uitati aici mostra de gandire ceausista ! Pai mai bine decat sa contribuie la alta "constitutie" plina de povesti si bla-bla (tipic vorbarie, tipic vorbe goale), BOR-ul ar trebui sa se gandeasca cum sa atraga mai multi enoriasi tineri (nu babe si mosi, aia de frica mortii iminente se duc singuri, adica nu-i nevoie sa-i chemi si multi din astia se duc doar cu spirit tribal, fetishist-mistic, vedem bataile anuale pe apa sfintita, moaste si amulete), mai bine mai marii BOR ar medita de ce preotii sunt bogatii satelor sarace sau de ce au burtile cele mai mari din toata adunarea ?! Sau de ce bisericile ortodoxe sunt in multe locuri din Romania unicul loc spoit si curat iar in jur este mocirla si mizeria ?! Sau de ce treptele bisericilor sunt pline de cersetori ?! Sau de ce Biserica Ortodoxa nu are propriile spitale, propriile institutii de caritate, de ce nu da de mancare la amarati (in timp ce cheltuie milioane pe ridicarea de ziduri opulente chiar locurilor unde sunt ridicate, denumite mai apoi dupa ce se da tencuiala, "biserici"), adica de ce nu procedeaza asa cum o face Biserica Catolica bine organizata care ajuta practic oamenii de rand, nu numai cu vorbaria (si luatul taxelor) ? Sau ce le trebuie mai marilor BOR atata lux, masini de lux, averi, pamanturi, case de lux cand ei ar trebui defapt sa fie exemple in fruntea "Oastei lui Hristos" ?! Cand ii vezi cat de burtosi, rozalii si imbuibati arata in straiele lor aurite (de ev mediu), te intrebi daca au inteles ceva din cartuliile alea pe care le tin in mainile curate si fara bataturi ?!
Pai nu ma mira ca tinerii sunt din ce in ce mai rataciti si atei (multi habar nu au nici ce-i ateismul)! Problema este ca trebuie sa ti pasul cu vremurile daca nu vrei sa ramai o simpla relicva aurita si goala de spiritualitate. Pai oamenii astia care nu au nici o directie pe lumea asta, din ce in ce mai multi, atat de simpli si salbatici spiritual, se afla chiar in ograda BOR-ului si se pot numi "buruieni", iar in cazul asta, cine-i de vina, nu cumva "gradinarul" ?!:

http://ro.stiri.yahoo.com/biserica-%C3% ... 00388.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Habemus papam!

Post by Gabriel_Wo »

O viziune corecta dle Momolo..

Cine a vazut Iasul, stie ca la bulivarul principal sunt asezate una langa alta, Mitropolia Ortodoxa si complexul Catolic, maricel, format dintr o biserica din sec XVIII si o catedrala noua, cu o arhitectura moderna.
Tragand ochii peste gard, se poate lesne observa cine isi matura si isi spala ograda in fiecare dimineata, cine isi uda trandafirii, o ordine si o disciplina elvetiana, cum rar vezi pe aici..ai crede, pur si simplu, ca e o alta lume, intr un ocean moldav :wink:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Habemus papam!

Post by fluffy38 »

Totusi, cui foloseste faptul ca B.O.R este terfelita cu fiecare ocazie?
O sa-mi spuneti; da dom'le, uite la popa ala ce avutii a facut sau alt popa care stiu eu ce a furat. Pai nu exista padure fara uscaturi. Credeti ca la Vaticanu' mult laudat, sunt numai sfinti? :lol: :lol: :lol:
Lasa ca ne-or face musulmanii moschei si atunci va fi linisteeee.....sau poate ne facem budisti
:lol:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Habemus papam!

Post by momolo »

Nu stiu daca a remarcat cineva o chestie - noul Papa Francisc a fost ales in data de 13.03.2013

Daca adunam cifrele acestei date, adica 1+3+0+3+2+0+1+3 = 13 !

Astfel, avem data de 13 martie din anul 2013 ale carei cifre insumate dau tot 13.


http://www.ziare.com/international/papa ... sc-1224073" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.hotnews.ro/stiri-internation ... ologie.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - fluffy38, critica ca si bataia sunt rupte din rai. Sutul in fund inseamna un pas inainte si cred ca tocmai daca o sa stam toropiti si cumintei cu privirea letargica la cate nereguli sunt in Biserica noastra, atunci Islamul o sa ne napadeasca mai repede. Si de ce sa vorbim de neregulile catolicilor daca suntem ortodoxi ?! Fiecare cu ograda lui. Iar darea de exemplu bun din curtea vecinului cred ca e de ajutor, poate stimuleaza un pic.
Si uite cu ce se mai ocupa astia:
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14 ... ntului.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

SonyES
Posts: 33
Joined: 01 Feb 2013, 08:48

Re: Habemus papam!

Post by SonyES »

Astia sunt sanatosi la cap ?

"Biserica Ortodoxă Română a luat decizia ca, pe teritoriul României, să nu se mai poată oficia slujbe de cununie sau de botez decât în biserică. Decizia este discutabilă chiar și din punctul de vedere al religiei, atâta timp cât, peste tot în lume, se pot oficia slujbe de acest gen și în aer liber și nimeni și nimic nu ar trebui să se interpună în niciun fel între relația dintre Divinitate și credincioși. Oricum, Biserica Ortodoxă Română are la activ un șir lung de măsuri care o fac să se apropie periculos de mult de fundamentalismul manifestat de unii islamici. Adică poartă modele asemănătoare de ochelari de cal care nu-i permit să se adapteze la realitățile lumii în care trăim…"

http://www.ziare.com/social/biserica/pa ... ca-1221600" onclick="window.open(this.href);return false;

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Habemus papam!

Post by kaav »

Nici o religie in spiritul ei, nu este ''mai'' superioara sau ''mai'' inferioara una, alteia. Depinde ce capete intalneste, capete care daca nu au chemare pentru spiritualitate (adica gradul de constiinta care il are fiecare - care trebuie cultivat, asumat ca si consecinte comportamentale) va face din randurile scrise in ''biblia'' fiecarui neam - politica, sociologie, e.t.c - adica o va saraci de sensuri ca si destin uman si va decadea mai rau, religios vorbind, decat un om obisnuit care nu isi asuma pretentii de calauza morala pt. poporul din care face parte. ''Uniforma'' popeasca, spune in principiu ceva despre statutul interior, dar se poate transforma ft. rapid intr-o simpla carcasa, masca...

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Habemus papam!

Post by fluffy38 »

momolo wrote: PS - fluffy38, critica ca si bataia sunt rupte din rai. Sutul in fund inseamna un pas inainte si cred ca tocmai daca o sa stam toropiti si cumintei cu privirea letargica la cate nereguli sunt in Biserica noastra, atunci Islamul o sa ne napadeasca mai repede. Si de ce sa vorbim de neregulile catolicilor daca suntem ortodoxi ?! Fiecare cu ograda lui. Iar darea de exemplu bun din curtea vecinului cred ca e de ajutor, poate stimuleaza un pic.
Islamul ne poate napadi doar prin "sistemul" divide et impera. Nu vreau sa ma erijez in vajnicul aparator al redutei bisericesti, insa nici nu ma pot minuna, cat de prosti suntem noi, romanii si ce destepti sunt altii. Daca citesc zilnic despre asta, legat de politica si economie, nu mai pot sta cu mainile(pardon...degetele :lol: ) in san si in cazul celor sfinte. Poate ca m-a apucat asa....nationalismu' de primavara 8)

Si, da....sutul in fund inseamna unul sau mai multi pasi inainte, depinde insa cine il da si ...cat de tare :lol:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Habemus papam!

Post by momolo »

fluffy38,...pai nu stiu cum sa-ti explic, dar islamul nu a reusit sa ne napadeasca nici in cei vreo 600 de ani de incercari extrem de dure (vezi istoria Imperiului Otoman si cam ce "relatii" am avut noi cu asta. Si pe bune, de cele mai multe ori am fost singuri singurei in fata turcilor si tot crestini am ramas si nici moschei nu ne-au bagat altii pe gat). Ca daca ne gandim un pic asa, comunitatea islamica in Romania e una dintre cele mai putin numeroase din Europa daca raportam la numarul populatiei autohtone de religie crestina si nici nu prea avem moschei cine stie ce ! Ei bine, altii au cam multe, mai incolo spre vest!

Si nu stiu daca ai citit ce a scris SonyES cu un post mai sus de al tau.

Iar nationalismul e mai degraba un flagel, o molima sau o noua ciuma in ziua de azi, in Europa de azi. Ce spun, o sa se adevereasca cat de curand si din pacate asist uimit la o resuscitare a nationalismului in Romania ultimilor ani. Se pare ca profunda criza multilateral dezvoltata scoate la iveala "scheletii din dulap". Asta e valabil atat la cei de nationalitate romana cat si la maghiari. Ai batrani ar spune ca pe astia i-a tampit foamea dar nu prea se potriveste, in ziua de azi orice mujic gaseste ceva sa morfaie. Mai degraba e o criza morala profunda, ori in cazul asta, zic si eu....BOR-ul ce pazeste ?! Ca din cate cred eu, ar trebui sa se ingrijeasca mai degraba de spiritualitate decat de ridicat ziduri si turnat betoane! (adunarea de taxe si pomeni e oricum ceva constant, mai putin normal este sa ia banii de la stat!).

Eu is de parere ca gunoiul trebuie dus, nu putem sta cu el in casa ca (se in)pute.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Habemus papam!

Post by Kostas »

Comunitatea islamica din Romania devine tot mai numeroasa, sunt multi romani care trec la islamism datorita intereselor, casatoriilor, etc. Fenomenul se observa foarte bine in Dobrogea, in Constanta si Mangalia, locuri cu traditie musulmana unde simti adierea islamului din ce in ce mai puternic.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Rycher
Posts: 27
Joined: 13 May 2011, 17:57

Re: Habemus papam!

Post by Rycher »

momolo wrote:Nu stiu daca a remarcat cineva o chestie - noul Papa Francisc a fost ales in data de 13.03.2013

Daca adunam cifrele acestei date, adica 1+3+0+3+2+0+1+3 = 13 !

Astfel, avem data de 13 martie din anul 2013 ale carei cifre insumate dau tot 13.
Nu ştiu dacă este o coincidenţă sau nu. Probabil că nu.
Din câte ştiu eu, cifra de 13 nu avea absolut nicio semnificaţie până în ziua de vineri 13, 1307 când a fost distrus ordinul Templierilor, acţiune care a culminat cu torturarea şi uciderea ultimului lider al templierilor, Jacques De Molay, a cărui imagine, după unele teorii extrem de solide, este de fapt cea de pe giulgiul de la Torino.
Mă rog, de atunci ziua de vineri 13 şi în special cifra de 13 au primit diverse semnificaţii, sensuri etc. cifra 13 fiind reamintită cumva abscons în diverse moduri.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Habemus papam!

Post by VTP »

Rycher wrote:
momolo wrote:Nu stiu daca a remarcat cineva o chestie - noul Papa Francisc a fost ales in data de 13.03.2013

Daca adunam cifrele acestei date, adica 1+3+0+3+2+0+1+3 = 13 !

Astfel, avem data de 13 martie din anul 2013 ale carei cifre insumate dau tot 13.
Nu ştiu dacă este o coincidenţă sau nu. Probabil că nu.
Din câte ştiu eu, cifra de 13 nu avea absolut nicio semnificaţie până în ziua de vineri 13, 1307 când a fost distrus ordinul Templierilor, acţiune care a culminat cu torturarea şi uciderea ultimului lider al templierilor, Jacques De Molay, a cărui imagine, după unele teorii extrem de solide, este de fapt cea de pe giulgiul de la Torino.
Mă rog, de atunci ziua de vineri 13 şi în special cifra de 13 au primit diverse semnificaţii, sensuri etc. cifra 13 fiind reamintită cumva abscons în diverse moduri.
Eu cred ca de la "filmul celebru" cu monstrishorul Jason: VINERI 13!

Locked