Casti pentru servici

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Casti pentru servici

Post by SOLO »

Din experienta voastra , care ar fi cele mai potrivite casti pentru birou ? Nu trebuie sa deranjeze pe ceilalti colegi dar trebuie sa se auda bine . Sursa este un laptop .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Casti pentru servici

Post by nicumur »

Nu stim, ca noi la munca muncim, nu ascultam muzica :mrgreen:
P.S. - in nici un caz doape 8)
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti pentru servici

Post by momolo »

The most beautiful headphones:

http://www.head-fi.org/forum/thread/457 ... ou-know-of" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.head-fi.org/forum/thread/420 ... phones/165" onclick="window.open(this.href);return false;

Ce frumos arata Pioneer SE-L40 ! Parca sunt castile capitanului Nemo:

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti pentru servici

Post by momolo »

SOLO wrote:Din experienta voastra , care ar fi cele mai potrivite casti pentru birou ? Nu trebuie sa deranjeze pe ceilalti colegi dar trebuie sa se auda bine . Sursa este un laptop .
Pentru situatia asta iti recomand Audio-technica ATH-M50

http://www.audio-technica.com/cms/headp ... 675b1be4d/" onclick="window.open(this.href);return false;

Sunt inchise (in consecinta scapa mai putin sunet in mediul inconjurator), au impedanta prietenoasa (sunt conduse mai usor de orice amplificator) si nu in ultimul rand, costa decent (chiar ieftine) si se aud bine, mai ales corect. Atat ca nu trebuie sa le dai tare si nici sa faci abuz deoarece abuzul de casti distruge auzul.
Dezavantajul este ca nu sunt cele mai comode casti pe mecla si fiind inchise trotileaza mai tare urechea. Dar daca nu vrei sa-i "zuzui" pe colegii de munca, trebuiesc alese numai castile inchise.

Image

PS - pentru economie de parale daca bugetul e de criza, poti lua si ATH-M40 care sunt cam jumatate din pret (M50 costa aprox 170 euro, M40 le poti lua si cu 80 euro).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Casti pentru servici

Post by SOLO »

Merci de sfat , chiar acum 5 minute ma tot gandeam ce-as putea lua . Cred ca o sa iau M-50 , vad ca sunt si la 150 Euro
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Casti pentru servici

Post by ttsto »

De curiozitate, le-ai luat / esti multumit?

Eu tocmai m-am mutat cu biroul si nu mai am intimitatea din trecut, acum sunt intr-un open space cu alti 100 oameni si simt nevoia unor casti ca sa ma pot concentra la lucru

Ma gandeam si la variante noise cancelling, are cineva experienta?

Pentru acasa am Audio Tehnica AD 700 dar pentru birou as cauta ceva over the ear cu dimensiuni mai reduse, ca sa nu arat ca un cosmonaut ...
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Casti pentru servici

Post by SOLO »

Am luat HD201 .. cam de cosmonaut dar merg :-)
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti pentru servici

Post by momolo »

Eu iti recomand Pioneer de care mi-am luat si eu (vezi in alt topic). Am dat mai putin de 120 lei (Altex Unirea) si sunt prea bune la banii astia, foarte comode, poti sa le ti pe cap multa vreme, un puf.

M-50 sunt incomode, strang tare si nu rezisti cu ele prea mult, dupa vreo 2 ore nu le mai suporti. Costa destul cat sa-ti para rau ca le tarnuiesti la serviciu si in asemenea conditii altele sunt criteriile importante (pe langa calitatea audio). De exemplu modul cum izoleaza fonic, chestie la care Pioneer sunt exceptionale (izoleaza fix atat cat trebuie, nici de tot si nici putin), apoi vine comoditatea pe cap si la urma sunetul care nu trebuie sa fie foarte solicitant sau stresant.

M-50 sunt casti foarte bune, calitate si liniaritate insa sunt scule de studio unde preocuparea este sunetul ca alta preocupare nu exista acolo.
La serviciu, auditia e ceva secundar, fond de lucru la PC, sa nu-i mai auzi pe aia din jur ....daca-ti permiti luxul asta, etc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Casti pentru servici

Post by panzer »

Tot de la Audio Tehnica ATH-WS55i. Avantajul ca fiind si pt iPhone ai mult mai multe sanse sa le vinzi la final. IMHO, peste jucariile de la Beats, dar lasa-te pe bass sa impresioneze juniorii. Jumatate din bani merg la Apple ca scrie iPhone pe ele. Constructie solida, lejere pe urechi.

La birou ascult dupa iPhone - calitatea un pic mai buna decat la laptop-ul meu. Functioneaza ca si handsfree - deci nu pierd nici un telefon. Bune si la metrou.

Am avut M40 - sunt casti de studio, liniare, ne-"audiophile" :mrgreen:. Vin cu jack mare, vreo 3 m de fir - nu sunt pentru birou. Imi cam transpira scafarlia sub ele.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Casti pentru servici

Post by ttsto »

ma uit si la niste AKG K-450 pe langa ATH WS55i
Pioneer mi se par mari, peste ureche, f bune pt izolare fonica, cu siguranta, dar caut mai micute
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Casti pentru servici

Post by hondaru »

Am mai scris si pe un alt topic similar, cu privire la casti. Am in folosinta Koss Porta Pro. Pentru banii lor sunt bang for the buck! Reglaj de presiune a driverelor pe urechi, foarte usoare, pliabile, cu un sunet complet in toata banda audio inclusiv un bas incredibil pentru dimensiunea lor.
Comparativ cu AKG 702 au basul mult mai pronuntat. Inaltele sunt bine definite fara sa fie stridente obositoare. Se pot asculta fara amplificator direct din iesirea de casti a device-ului. La volum mai mare incep sa fie auzite si de cei din jur, iar singurul punct prost este buretele ce imbraca driverele ce se macina in timp dar se gaseste de cumparat.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Casti pentru servici

Post by ttsto »

In posesia mea au ajuns AKG 451 si Koss Porta Pro Classic
Achizitionate ambele de pe Amazon.co.uk, AKG 57GBP transport inclus, Koss 30GBP transport inclus
Pe piata locala AKG se gasesc la AVStore iar Koss am vazut intamplator la MediaGalaxy Bucuresti Baneasa

Ca prime impresii pe partea de confort:
- la izolare fonica niciuna nu face o treaba grozava, totusi AKG are un plus, Koss nu izoleaza absolut nimic (la volum mic sau in pauzele dintre piese)
- AKG cam apasa pe urechi, sper sa se mai lase in timp, Koss sunt placute pe urechi dar agata firele de par
- AKG are cablul pe o parte si poate fi scos la transport, Koss are fir in fiecare casca si este lipit
- AKG are cutie de transport, Koss un saculet, ambele casti se strang ajungand la dimensiuni pretabile pentru transport de colo colo

Ca si sunet:
- Koss redau muzica foarte angajant, te fac sa bati ritmul fara sa vrei. Tonul este ceva mai dark decat AKG, as zice ca mascheaza un pic anumite detalii, iar basul este bine definit, poate prea pronuntat. Te simti cam ca la un concert rock.
- AKG sunt mai echilibrate tonal decat Koss, au bas suficient, ritmul este bun, inaltele nu deranjeaza in nici un fel.

Pret/(performanta, confort, pachet, etc) as zice ca AKG sunt peste Koss insa Koss sunt niste casti ieftine al naibii de antrenante cand asculti muzica rock! O sa ma bucur de amandoua dar probabil o sa mai caut altceva pentru birou

Post Reply