Scurtcircuite

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Scurtcircuite

Post by kaav »

http://www.sebastianonufszak.com/

*** numele topicului a fost schimbat la cererea autorului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by kaav »

Topicul acesta il văd ca şi un fel de offtopic ''suprem''.
Link-uri interesante,artă vizuală,atac la persoană (doar sub forma de poveste moralizatoare,din care călăul iese extrem de şifonat... :shock:,victima irevocabil - nevinovată ),gânduri măreţe şi / sau detestabile (cu limitele elastice de rigoare)

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by Alexx »

Damn! M-ai pierdut de tot. :shock: Eu am vazut niste lucrari plastice care, sincer sa fiu, ma depasesc prin faptul ca nu reusesc sa ma impresioneze deloc. Asta e problema principala cu arta, ai nevoie de cultura, iar la mine cea plastica este total inexistenta. :roll:

De ce am mai raspuns eu la topicul asta? Mai bine taceam... :lol:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by kaav »

Alexx,sti tu cum este cu gusturile... :wink:
Vrei sa spui ca topicul este inutil intr-un fel.Foarte posibil.Dar nu se stie.Poate sa fie postat ''orice''.Daca topicul merita uitarea, fi sigur ca o sa aiba parte de ea :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by momolo »

Alexx
Damn! M-ai pierdut de tot. :shock: Eu am vazut niste lucrari plastice care, sincer sa fiu, ma depasesc prin faptul ca nu reusesc sa ma impresioneze deloc. Asta e problema principala cu arta, ai nevoie de cultura, iar la mine cea plastica este total inexistenta.
si pe mine chestiile alea ma lasa rece.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by kaav »

''Cand gindesc pentru mine,fara sa doresc sa scriu o carte,sar in jurul temei;acesta este singurul fel de gandire natural pentru mine.Este un chin sa fiu fortat a gandi in mod linear.Trebuie oare sa incerc?Consum un efort de nespus in ordonarea gindurilor,care nu are,poate,nici o valoare''

Ludwig Wittgenstein

Constantin Vica explica foarte bine (pentru mine cel putin) :

''A gandi natural inseamna a gindi sincopat - fragmentar si discontinuu.Gandirea naturala se aseamana mai degraba semnalului digital,decat celui analog...Important este sa avem o tehnologie care sa conecteze aceste ginduri ''razlete''...Sistemele digitale s-au impus in fata celor analogice pentru ca stiu sa manipuleze simbolul.....''

Spunand mult mai bine ce nu imi puteam eu reprezenta prin ''viu grai'', ceva ce oricum ''gesta'' mental in constinta mea diurna mea, am considerat fair play sa citez chestii in sprijinul artei digitale,si indirect a motivului pentru care muzica electronica este ce este pentru mine.''Libertate'' mai multa.
Sunt chestii legate de perceptie,deloc obligatoriu a fi antagonice cu viziuni de ''format clasic''.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by oake »

kaav cea ce expui tu aici as numi-o arta pe calculator,mai exact o post arta...mare atentie : nu arta fotografica.
Unele din imaginile prezenate de tine sunt chiar inspirate,chiar imi vorbesc...totusi au conotatia abstractului sintetic care eventual nu sunt lasate sa treaca de poarta unui suflet eminamente "analog"
Nu sunt adeptul unei astfel de arte,cu toate acestea fac eforturi sa o las sa intre,vreau sa vad cu ce se mananca.
Totusi ce legatura are asta cu subiectul topicului tau chiar mai mult,cu cele doua prezentari ale tale...aici deja ma pierzi.
Poate nu sunt lafel de subtil ca tine...poate cantitatea mea de subtilitate nu reuseste sa devanseza ideile.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by kaav »

Oake,indiferent ce ai spune esti un exemplu de om simtit.
Cel mai important este cand te ''agata'' ceva.Dupa aceia, munca de lamurire cu tabieturile care au adus linistea (pana atunci).Daca ceva nu iti pune in pericol echilibrul,este un potential dusman.Sa nu uitam niciodata,omului nu ii este dat sa aiba plinatatea.Eu uit cateodata, dar am norocul memoriei (foarte proasta de altfel, ca si simtul mirosului)
Am vazut mai demult pe TVR la o emisiune nocturna,niste vizualizari,clipuri care au resetat vanitatiile mele ideatice.Urgia Sovietelor Supreme nu ar fi putut face asa ceva.Le-am cautat pe net luni de zile,nu le-am gasit nicaieri.Ce este cu adevarat important,este anonim ca prezenta,nu bate la usa,nu crede in ulei de sarpe,coafor si fixative....Este precum spunea Noica despre ploile care nu stiu nimic despre locul unde cad....

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by oake »

kaav wrote: Cel mai important este cand te ''agata'' ceva.Dupa aceia, munca de lamurire cu tabieturile care au adus linistea (pana atunci).Daca ceva nu iti pune in pericol echilibrul,este un potential dusman.
Ce este cu adevarat important,este anonim ca prezenta,nu bate la usa,nu crede in ulei de sarpe,coafor si fixative....Este precum spunea Noica despre ploile care nu stiu nimic despre locul unde cad....
kaav ...chiar nu am tabieturi de genul celor mentionate de tine,pescuiesti in ape tulburi,chiar nu ma cunosti,de acea am si propus respectiva intrevedere.
Acel ceva care nu imi pune in pericol echilibrul meu fundamentat pe tabieturile mai sus mentionate,dupa parerea ta ar fi un dusman...aici mi se pare o greseala de logica,sau poate nu.
Cu toate acestea ma fac avocatul diavolului in favoarea echilibrului personal.
"Ce este cu adevarat important"...sper ca nu te referi la "afisele"prezentate de tine,care chiar nu sunt "cu adevarat importante" cel putin pt mine...cred ca dezvolti prea mult pt extrem de putin.
kaav iti sugerez sa nu incerci prea mult sa ma "vezi" prin prizma calculatorului(netului),mai bine incearca varianta reala unde nu mai e loc de cochetarii si de sofisme.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by kaav »

Oake,eu citesc de mult timp aceste forumuri ''datatoare de patima''.Iti garantez ca ideatia prin pc. este ''pepsi, vax albina'' fata de orice idee a doi oameni care stau fata in fata.Ideile scrise frugal ''pe calculator'' nu spun mare branza despre noi.
De aici si creditul mic care il acord ''ideilor''.Nu pot inlocui o prezenta.Sa fiu ''on topic'' cu forumul, ideile sunt ca mp3 - urile fata de prezenta concreta.
Salvarea ?
P.M :wink:

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by oake »

Inca ceva kaav aici nu suntem la ora psihologului de serviciu,chiar nu stiu daca esti suficient de pertinent sa ma analizezi tu pe mine...eu nu am facut acest lucru cu tine deoarece nu e locul si nici momentul si nici cazul.
Hai sa ramanem in lumea schimbului de idei...in lumea comertului intelectual.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by kaav »

Eu nu te judec cumva/oricum - caci nu am de unde sa te ''apuc''.Te cunosc?Nu.
As vrea?
Da.
Atunci ar fi galceava ca la carte,pana atunci,respect in exprimare prin viu ''grai'' mutilat de text.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by oake »

kaav ideile sunt tot idei si purtatoare de esenta,chiar scrise pe pc,dar mai exista restul,care de obicei lasa de dorit.
Nu ma face sa intru intr-o zona improprie acestui forum,hai sa ramanem cantonati in lumea ideilor.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: vARzĂ muRată & Co.

Post by kaav »

nu vreau sa dezgrop ''securea razboiului'' :lol:
Pace

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Scurtcircuite

Post by oake »

Sa revenim on topic...intamplator eu sunt un degustator de arta plastica,ma refer la cea care imi "vorbeste"
Daca am o oarecare aprehensiune fata de "arta plastica de tip calculator" in toate formele ei,am si motivatia necesara.
kaav am sa-ti dau un ex:am participat cu momolo la o auditie muzicala, mai ales simfonica si ascultata pe un sistem mare(din toate punctele de vedere)
CD-urile erau trase cam prin anii 60-70 avand evident ca matritza una analoga.
A fost o betie de sunet : simteai naturalul in sunet...la un moment dat, a treia persoana participanta la acest turnir,chiar posesorul sistemului, a pus un cd cu jazz,cu intrebarea anterior pusa:cum vi se pare sunetul asta?
Dupa cateva note momolo a sarit in sus ca ars si a spus ca sunetul era artificial,mai mult chiar un colaj de sunete mixate,suprapuse...etc, contrafacute pt a pacalii urechea.
Sincer sa fiu sunetul pt mine era extrem de excitant,un soundstage incredibil,o sepaatie deasemenea incredibila,un contur fenomenal...una peste alta chiar m-a contrariat reactia lui momolo,dar asta pe moment.
Ascultand pana la capat lucrarea mi-am dat seama ca momolo a avut dreptate...sunetul era fortat de frumos,pierzand contactul cu realitatea.
Ori eu tocmai asta caut realitatea
Am retrait aceeasi senzatie vizionand imaginile tale...chiar nu simt contactul cu realitatea.
Acesta e si motivul pt care nu agreez grafica pe computer...am fost,sunt si sper voi fi un suflet eminamente analog.

Post Reply