IT

Doar o vorba sa-ti mai spun
panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: IT

Post by panzer »

momolo wrote:
Dell - Căderea unui gigant. Răzbunarea Apple a fost totală
http://ro.stiri.yahoo.com/dell-c%C4%83d ... 00090.html" onclick="window.open(this.href);return false;

DELL cade, Lenovo se ridica !
Cum de n-am vazut acest subiect! :oops:

Caderea DELL este explicata mai degraba de relatia cu ASUS, decat de competitia reala cu IBM / Lenovo. S-au scris carti si articole intregi pe tema asta!
How whole industries disappear

Take the story of Dell Computer [DELL] and its Taiwanese electronics manufacturer. The story is told in the brilliant book by Clayton Christensen, Jerome Grossman and Jason Hwang, The Innovator’s Prescription :

ASUSTeK started out making the simple circuit boards within a Dell computer. Then ASUSTeK came to Dell with an interesting value proposition: “We’ve been doing a good job making these little boards. Why don’t you let us make the motherboard for you? Circuit manufacturing isn’t your core competence anyway and we could do it for 20% less.”

Dell accepted the proposal because from a perspective of making money, it made sense: Dell’s revenues were unaffected and its profits improved significantly. On successive occasions, ASUSTeK came back and took over the motherboard, the assembly of the computer, the management of the supply chain and the design of the computer. In each case Dell accepted the proposal because from a perspective of making money, it made sense: Dell’s revenues were unaffected and its profits improved significantly. However, the next time ASUSTeK came back, it wasn’t to talk to Dell. It was to talk to Best Buy and other retailers to tell them that they could offer them their own brand or any brand PC for 20% lower cost. As The Innovator’s Prescription concludes:

Bingo. One company gone, another has taken its place. There’s no stupidity in the story. The managers in both companies did exactly what business school professors and the best management consultants would tell them to do—improve profitability by focus on on those activities that are profitable and by getting out of activities that are less profitable.
Daca urmariti Forbes si alte bloguri din zona de macro economie ii preocupa foarte tare problema. Cam cum sa tina aproape de ei unul au mai multe elemente cheie ale produsului final.

De exemplu: apple isi tine software-ul foarte aproape de casa; tot in Palo Alto. De ce n-or fi externalizat macar testarea in India, ca la 100 us$/luna/om e super pret!!! :mrgreen:

PS: cititi tot articolul pt ca si Amazon este in aceeasi situatie. E urmatorul...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: IT

Post by momolo »

Lenovo, interesata sa cumpere divizia de servere pentru business a IBM.
http://economie.hotnews.ro/stiri-it-146 ... -surse.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: IT

Post by Kostas »

"Lenovo a cumparat in 2005 cu 1,25 miliarde dolari divizia de PC-uri a IBM, iar compania chineza a ajuns sa concureze cu HP pentru primul loc in lume la vanzarile de PC-uri. "

Cei de la Lenovo se dovedesc extrem de seriosi. :wink:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: IT

Post by momolo »

Puneti azi la Google cuvintele:
atari breakout
si cautati la imagini.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: IT

Post by momolo »

http://ro.stiri.yahoo.com/probabil-cel- ... 07772.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: IT

Post by momolo »

http://ro.stiri.yahoo.com/comisia-europ ... 06573.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: IT

Post by glucica »

Are cineva asa ceva?
http://www.robofun.ro/RASPBERRY-PI-B?gc ... 3godljoAgA" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: IT

Post by SOLO »

Ma bate gandul sa-mi iau unul pentru un kit de supraveghere video ... deocamdata am lasat pe altadata .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: IT

Post by glucica »

Am capatat unul si m-ar tenta sa-l folosesc ca media player, sau ca server de torente (eventual concomitent). Deocamdata mai lecturez.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: IT

Post by momolo »

O fi adevarat sau e bullshit ?! Unul dintre scopuri ar fi sa-i determine pe cei care detin cartela veche s-o schimbe deoarece noile sisteme de supraveghere nu merg (complet) cu alea vechi (intre timp poate au pus la punct metode mai complete). Dar ar putea sa fie si adevarat, caz in care a fost lasat un "civil" sa "descopere" o chestie stiuta de "servicii si organe" inca de la inceput. Pai ce metoda mai buna (facebook, un alt exemplu) este sa supraveghezi pulimea decat telefonul mobil ?!?! George Orwell a fost un optimist! Mi se pare logic sa nu existe metoda mai eficienta si mai perfecta de supraveghere a pulimii decat telefonul, mai ales cele noi sofisticate, "smart"! Cu astea, "serviciile si organele" stiu nu numai ce vorbeste si ce semeseuri da pulimea, acum stie si mailurile, parolele, cine cu cine e prieten sau dusman, stie si ce gandeste ciolovecul, stie si pozele, stie si ce a mai facut intre timp, stie tot, tot.
Toate sunt acolo, stocate, scanate, evident nu au timp pentru toata pulimea dar informatiile se aduna in "arhiva" si hop, cum devine vreun ciolovec interesant, se duce "serviciul si organul" la arhiva, extrage si analizeaza, conecteaza mufa si are "telecomanda" pentru ciolovec, stie si cand e ala pe buda dupa ce stie tot ce a facut in ultimii cinci ani ! Simplu, exact cum a prevazut George Orwell, isi pune ciolovecul latzul de gat cu manutza proprie. Facebook este un exemplu perfect, de ce sa platesti securisti sa-i faca pulimii dosarul cand pulimea gaseste chiar very fun sa-si faca singura dosarul cu o harnicie nebanuita! E zelos ciolovecul cand munceste singurel cu manutza lui, spune tot, pozeaza tot, sa ramana scris, fotografiat, localizat, inteles, sa nu scape nimic ! Acum probabil s-au gandit ca rablele de telefoane vechi si cartele vechi nu sunt 100% prietenoase cu "serviciile si organele". Telefoanele noi sunt perfecte, mai ales cele "smart", nu cred ca le mai scapa ceva. Inca de la inceputul anilor 90 bagau in cipurile imprimantelor sisteme de localizare si spionare, lumea a aflat tarziu chestii deastea din presa, aia care fabricau imprimantele habar nu aveau, daramite pulimea! Acum nici nu vreau sa ma gandesc ce baga in noile "smart" si cartele!

http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/h ... 17855.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://ampress.ro/stiri/milioane-de-car ... -un-virus/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://ro.stiri.yahoo.com/750-milioane- ... 00054.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: IT

Post by Kostas »

Pun si eu o intrebare de amator-nepricepator :

Doresc sa fac upload pe Youtube la o inregistrare de pe DVD. Fisierul de pe DVD are 2 gb si este in format vob. Din cate am inteles Youtube nu accepta fisiere in acest format, nicidecum la asemenea dimensiuni, iar durata maxima ar fi de 15 minute. Nu stiu cum sa procedez, cum sa il transform intr-un format accceptat de Youtube si sa il impart in secvente de maxim 15 minute.
Am vazut ca Windows e dotat cu un Movie Maker care poate taia dintr-un fisier video.
Poate are cineva mai multa experienta si poate sa ma ajute.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: IT

Post by SOLO »

Daca aveai Linux rezolvai cu 2 - 3 comenzi ..
Pe windows banuiesc ca trebuie sa cauti un programel care converteste si spliteaza in parti de 15 minute fiecare .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: IT

Post by momolo »

De la o vreme am observat ca marele mega concern Goagal tot modifica interfata si modul de prezentare insa in opinia mea, nu in bine ! Spre norocul meu nu utilizez serviciul de mail gmail insa utilizez Picasa si pot spune ca ultima interfata este execrabila, idioata si neprietenoasa, o cadere serioasa de calitate ergonomie si logica ! Schimbarile se fac de la o zi la alta si am observat in septembrie (cand am avut nevoie de Picasa pentru pozele de la Festivalul Enescu), anumite schimbari sunt bagate si apoi scoase. La un moment dat am crezut ca am patit ceva la browser, nu mai puteam copia linkul imaginii din click dreapta de pe poza afisata la Picasa. Am incercat de la alt calculator si alt provider, facea la fel. Incepusem sa ma gandesc ca-i o problema de sistem, de windows care este modificat de stim cine, in timp real... Ca intr-un final sa-mi dau seama ca trebuie sa clickez cu mouse in coltul pozei de pe Picasa, sa o afiseze mai mare si abia atunci aveam linkul direct la click dreapta. Asta a tinut o vreme, cam vreo 10 zile, metoda era chinuitoare deoarece dupa aceea trebuia sa dau imaginea inapoi, daca nu ma insel nu este clar si cum se face asta din interfata lor, o faceam din browser. Dupa acele aproximativ 10 zile a revenit treaba la situatia anterioara. Cat priveste alte probleme in picasa.... nu as avea cum sa povestesc aici cat de idiotica si neprietenoasa este interfata noua! Pur si simplu e lipsita de logica, e ca si cum un producator auto ar hotara intr-o zi ca ordinea fireasca a pedalelor nu e buna si le-ar face altfel avand grija s-o faca in asa fel incat soferul sa nu intuiasca noul aranjament !
Acum observ ca si faimosul Yahoo o ia pe urmele lui Goagal. Nu-mi place ce au facut cu interfata de la mailuri si asa cum stiu o droaie de utilizatori mai putin priceputi in ale computerelor, vor fi probleme.
Eu nu inteleg ce se petrece cu astia ?! O fi noua generatie crescuta cu fast-food si computer-games care au ajuns la butoanele deciziilor manageriale si strategice ?! Problema nu este ca vor sa inoveze "designul" ci faptul ca deciziile luate sunt ilogice si negandite, faptul ca diverse schimbari sunt de dragul schimbarii si ajung sa fie ca in situatia de la restaurant cand intors de la baie nu-ti mai gasesti scaunul, masa si nici farfuriile pe pozitiile lasate din cauza unui chelner bine intentionat insa redus mintal si care voia sa iti faca un "bine", un aranjament mai bun (in capul lui) desi tu nu doreai !

Ca tot sunt la subiect, mi se pare revoltator comportamentul celor de la Facebook ! Citind in listele cookies ramase prin browsere observ ca in ziua de azi chiar daca nu doresti sa vezi vreodata Facebook afli ca defapt l-ai accesat indirect. A devenit un fel de virus, de troian, accesezi site-uri care aparent nu au nici o legatura si daca te uiti sub capota browserului constati ca ai accesat cumva si Facebook. Apoi mai e o chestiune, observ ca la anumite siteuri cand accesezi iti apare pop-out cu Facebook si like-uri (chestia asta cu "like" imi intoarce stomacul pe dos!) dupa care nu ai nici o alternativa decat sa apesi pe unicul buton ca sa inchizi acel pop-out; tare ma tem ca atunci cand apesi sa inchizi chestia aia defapt ai produs un "like"! Nu stiu daca se poate fara sa ai cont si fara sa fi logat, dar probabil daca ai cont si esti logat in mod cert ceva se petrece. Am auzit de la diverse persoane ca s-au trezit ca au dat "like"-uri fara sa fi dat vreodata, unii au primit mailuri si spamuri ca si cand au accesat conturile de facebook al diverselor firme, etc, etc, probabil cine este amator de sinistrosenia asta de Facebook stie mai bine. In conturile de mail oricum Facebook este un mega-spam care vine in cascada chiar daca nu ai cont si nu ai deschis vreodata mizeria asta de site! Oricum, utilizatorii si-o merita, trebuie sa fi cam naiv sa-ti versi poze si informatii personale pe internet si sa crezi ca vor continua sa ramana numai in puterea si decizia ta ! Am zis mai demult ca fosta Securitate nu ar fi visat nici in Paradis sa vina o vreme in care omul de rand sa-si faca singur, singurel Dosarul ! De aceea spun multi ca Mama Prostilor este permanent gravida !

Insa, ce voiam sa spun in acest post este legat de evolutia interfetelor diverselor site-uri celebre si chiar softuri. Parca ceva s-a intamplat cu proiectantii, par a fi din alta lume, una ceva mai anormala, mai aberanta ....sau am imbatranit si nu mai tin pasul ?! Sau mai degraba ma enerveaza cand ceva bun care functioneaza perfect este "inovat" desi nu doresc si nici nu cer treaba asta iar "inovatia" respectiva se dovedeste inferioara si chiar daunatoare?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: IT

Post by SOLO »

Marketing agresiv . Daca tu nu ne vrei noi te vrem !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: IT

Post by momolo »

Amendă de un milion de euro, pentru un cetăţean francez! Bărbatul este acuzat că ar fi facilitat descărcarea ilegală a unor filme şi a unor melodii de pe Internet.

Presa din Hexagon scrie că tânărul de 21 de ani a creat un site ce permitea utilizatorilor să descarce gratuit cele mai noi filme şi albume muzicale.

Bărbatul a devenit astfel ţinta unor giganţi media precum Columbia Pictures, Warner Bros şi Walt Disney, care au cerut plata unor daune consistente.

Avocaţii tânărului care încă locuieşte împreună cu părinţii susţin că acesta nu s-a îmbogăţit de pe urma site-ului pirat, motiv pentru care nu va putea plăti amenda.

Tânărul a fostcondamnat şi la zece luni de închisoare, cu suspendare.
http://www.cotidianul.ro/amenda-uriasa- ... et-226483/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ne indreptam catre o lume asazis globalizata unde nu vor mai conta statele si natiunile ramase forme goale de continut, o lume unde vor conduce corporatiile multinationale, o lume care seamana din ce in ce mai mult cu cea descrisa in romanele lui George Orwell si diversele filme SF de la Hollywood, o lume unde nici nu sti cine este Stapanul Atotputernic nevazut si fara adresa dar al carui ochi este mereu pe tine, unde omul de rand e un robotel care executa un program si daca respectivul robotel iese din instructiuni este rapid eliminat, o lume in care la disperare nici nu sti in a carui poarta sa dai cu pietrele scoase din caldaram. Daca lucrul asta se va intampla, civilizatia umana este condamnata ! Deja vedem cum incet, incet marile corporatii incaleca guvernele si isi urmaresc interesele pe deasupra statului si deasupra natiunii. Culmea, acest aparent mic precedent (printre multe altele) incepe tocmai din cea mai revolutionara natiune a civilizatiei umane, Franta, si este provocat din mijlocul celei mai libere natiuni din lume, America de Nord, "stindard-ul democratiei", ironic avand ca prima victima tocmai poporul american din mijlocul caruia pleaca ! Cateodata ma gandesc, blocul sovietic a avut si un rol benefic, a fost o alternativa chiar daca neviabila si bolnava. O data cu dispartitia acestuia forta acestor mari corportatii multinationale s-a dezlantuit mai mult ca niciodata, guvernele marilor puteri occidentale seamana din ce in ce mai mult cu o adunatura de paiate fara putere trase de sfori nevazute iar fostele state comuniste au fost incalecate si mulse fara mila ca niste colonii africane din vremea marilor imperii traditionale. De la o vreme se incearca prin toate caile sugrumarea libertatii internetului si preluarea acestuia in folosul celor care vor sa manipuleze lumea. Iar cei care vor sa conduca lumea au un singur "Dumnezeu", banul si profitul. Cu adevarat daca ma gandesc putin, se contureaza anumite idei din Biblie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply