AUTO - Despre masini (si soferi)

Doar o vorba sa-ti mai spun
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Cel mai bulbucat mi se pare Audi Q7.
Cred ca baietii de la design stiu foarte bine ce fac. Stiu ca designul acesta batator la ochii se vinde foarte bine in Rusia, in tarile asiatice, la mafiotii din America latina, etc.
Asa este, mesajul lor este - date ba din calea mea, ba pulica, ca te zdrelesc, te fac una cu asfaltul!
Inauntru trebuie sa se auda muzica tare iar la volan trebuie sa fie ori un marlan, doar in tricou, ca sa arate ca e foarte cald in masina desi e iarna, sau o pitzi , blond platinat, cu geanta cu multe ornamente de metal, care vorbeste tot timpul la telefon. :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by momolo »

Hi-Fi Makes Its Way into Cars with the Pagani Huayra:

http://hub.audiogon.com/2013/03/hi-fi-m ... ni-huayra/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Un Rolls Royce clasic, care l-au produs din anii 60 cand a fost proiectat pana prin 2000. De atunci ,de prin 2000 si ...masinile lor au inceput sa arate a masini de gangsteri, de recuperatori. Dar ... sa ne bucuram ochiul de aceasta bijuterie, varianta din anii 80.


http://www.rrsilvershadow.com/EDashb/Dashb5.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Si ...dupa mine cea mai frumoasa masina - ever :

http://www.thepaddockmagazine.com/artic ... -speedster" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.jaguarspeedster.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Despre masini

Post by panzer »

Cred ca putem sa schimbam bine merci denumirea forumului in "vintage" de vreun fel. Ne plac sculele din anii 70-80, masinile tot de atunci, nimic din ce e nou nu prea ne incanta.

Mie unuia imi plac ultimel Jaguri si ultimele Alfa. Sunt cam acri pt mine strugurii! Dar ca design sunt faine.
Iar la Jag e chiar ciudat avand in vedere ca sunt masini "indiene". Abia astept sa vad primele Volvo - chinezesti :mrgreen:

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Despre masini

Post by fluffy38 »

Eu raman la harbul meu C180 din '95, cu care tocmai am facut prima suta de mii de km. In acest timp( 3 ani), am schimbat placutele de frana, pompa de apa, termocupla, discurile pe fata si cele 4 telescoape. In rest, benzina si ulei. 8)

edit: interesant dar nu a cazut nici o bucsa
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by brighty »

Setul complet de fotografii (personale) ale Fordului Speedster 1912, despre care am pomenit ceva mai-sus, cu ceva vreme in urma (automobilul nu imi apartine... :P ):


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by brighty »

Fiat 850:

Image

Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by momolo »

Dacia Sandero a obtinut 4 stele din 5 la Euro NCAP:

http://0-100.hotnews.ro/2013/05/29/daci ... u-3-stele/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Sandero arata cel mai uman din seria Dacia.

Nemaivorbind ca testul de impact a fost facut cu romani morti de foame , care au fost mai ieftini de pus in masina - in loc de manechine si au mai si vorbit dupa impact:
- Aoleo- ma doare-n stanga!
- Valeu - ma doare capu de numai pot ! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by momolo »

soferi in Russia !!!! O compilatie de peste 12 minute care merita vazuta pana la capat !!!!

http://www.youtube.com/watch?v=E-l4w-DIiXk" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by brighty »

Un Ferrari vintage superb vazut astazi in parcarea de pe Bd. Magheru:

Image

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Titlul de Masina Anului 2013 se acorda ..... Daciei 1310.

Motivatie: din ce in ce mai prezenta pe strazile si soselele patriei o data cu criza, scoasa de prin garaje si hambare, reparata ca sa mearga, Dacia 1310 tinde sa devina prin prezenta "regina soselelor si a drumurilor de tara" , fiind din ce in ce mai prezenta in universul cotidian.

Se banuieste chiar existenta unei fabrici, dispersata si disimulata in atelierele din curtile de la marginile orasului, unde s-a reluat productia, unele exemplare aratand ca noi.
Oricum Dacia 1310 este mult mai prezenta decat noul Logan sau noile exercitii de design cu aspect lunar de la Dacia.
Deoarece a fost folosita si in mileniul trecut cat si in cel actual putem declara Dacia 1310 "un liant intre milenii si civilizatii" . :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Dacia a vandut in primele 6 luni mai putin de 6500 de masini in Romania. Hai ca ar fi intesant sa vanda mai putin decat Geely sau Hoover sau alte masini exotice pana la sfarsitul anului ! :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre masini

Post by MariusO »

Depinde din ce unghi privesti lucrurile...la nivel international lucrurile stau cam asa, in privinta Top 3 cresteri vanzari per marca

MĂRCI AUTO: Cele mai mai creşteri, cele mai mai scăderi Mai 2012 vs Mai 2013:


Marcă Mai 2013 Mai 2012 Diferenţă
Mazda 10.322 7.950 +29.8
Dacia 24.652 21.261 +15.9
Jaguar 2.142 1.890 +13.3

Post Reply