Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
dB Master
Posts: 2
Joined: 19 Jun 2012, 13:02

Re: Sa facem cunostinta !

Post by dB Master »

Salut,

Numele meu este Mircea Voicu si sunt un nou membru al acestui forum. Vin din domeniul car-audio partea bazata pe SQ, iar cu ajutorul vostru sper sa reusesc si sa confihgurez un sistem pentru acasa. Nu ma intereseaza decat stereo. Muzica care o ascult este in general rock (toate genurile) si din cand in cand oldies sau dance (pana in anii '95)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

dB Master, bine ai venit pe forum!
dB Master wrote:iar cu ajutorul vostru sper sa reusesc si sa confihgurez un sistem pentru acasa
- unicul meu sfat este sa nu-ti configurezi sisteme audio cu ajutorul forumurilor ci cu ajutorul propriilor urechi (prin efort in viata reala). Cateodata e chiar mai sanatos sa iei distanta de internet pentru a avea capul (si urechile) suficient de limpezi ca sa nu o faci lata chiar din prima. Forumul e util mai mult pentru a face noi cunostinte sociale si eventual pentru discutii politice si diverse glume, bancuri, etc. Mai vezi o poza, mai afli un link, mai afli o locatie necunoscuta sau despre existentza unor scule, oferte, etc, etc, insa daca te iei dupa "ce se spune" pe forumuri (mai ales ca incepator), ma tem ca nu exista cale mai gresita s-o iei pe aratura haudiofila.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
dB Master
Posts: 2
Joined: 19 Jun 2012, 13:02

Re: Sa facem cunostinta !

Post by dB Master »

Ca si la car audio, nu ma iau dupa gusturile altor ci pur si simplu ascult. Ce imi place mie nu e neaparat sa placa si la altii. Dar niste sfaturi de la oameni cu antecedente in audiofilie sunt bine venite oricand.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Buna ziua

Post by c_andrei »

Buna ziua domnilor! Andrei ma numesc, sunt din Bacau si am 28 ani. Ma alatur si eu comunitatii de pasionati de muzica si sunet de calitate in speranta ca voi mai invata cate ceva si vom avea conversatii placute pe aceasta tema. Din pacate foarte rar imi este dat sa am placerea de a discuta cu cineva la fel de pasionat ca si mine, si in ideea asta am decis sa ma inscriu si eu aici, desi urmaresc de mult forumul. Pe scurt nu imi place sa lansez afirmatii de genul brandul X este prost sau Y este bun, pentru ca experienta limitata ma obliga sa fiu modest si consider ca pana nu ai avut/ascultat atat modele (multe) high end cat si entry level nu poti face o astfel de categorisire. Sper sa invat cat mai multe si sa aflu in ce mod imi pot imbunatati sistemul si pot primi cu placere o critica constructiva. Urmeaza ca in scurt timp sa pun si poze cu sistemul meu, si eventual o scurta descriere a componentelor (desigur subiectiva). Aceastea fiind spuse, va doresc un weekend placut si cu multe auditii de calitate. Multumesc.

Revin cu o completare: daca mai sunt si alti membri din Bacau mi-ar face o deosebita placere sa ne intalnim pentru a face auditii dar si conversatii :).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

c_andrei, bine ai venit !

Din Bacau (daca nu ma insel...sper...) este felixx (poate se supara pe mine ca l-am turnat ! :D )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Sa facem cunostinta !

Post by c_andrei »

Multumesc frumos, chiar citeam thread-ul legat de deck-uri cap coada, si ma gandeam la acel deck jvc td-v662, am auzit doar lucruri bune la adresa lui, si sunt unele la preturi accesibile pe net. Ma gandeam daca merita sa imi mai cumpar unul, doar asa de "jucat" cu el. Ma rog, scuze pt off-topic, ma mut cu discutia acolo.
Scuze, am vazut 562 nu 662.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

A mai fost cineva aici care a intrat tot asa, fulgerator si a ales (cassdeck) pana a cules (defapt a citit si a inteles.....ce voia. Netul e locul ideal sa-ti futi mintile), luand un Sony scump si prost la sunet (probabil i-a facut vreun comerciant second hand o oferta si l-a rezolvat). Pe banii respectivi eu stiam cativa metri cubi de cassdeck-uri care sunau mai bine si costau de patru ori mai putin, ba chiar si de zece ori mai putin.... dar cum sa-i pot spune, mai ales unuia pe care nici nu-l cunosc ?!...
Pe scurt, JVC TD-V662 este un cass care suna prost si e dintr-o generatie de aparate (ma refer la toate brandurile si la perioada de productie) de ocolit pentru cineva care doreste sa bea vin si nu posirca de supermarket. Faptul ca in anii 90 l-am cumparat si am dat o poala de bani la vremea aia, este explicabil foarte simplu, atata stiam la acel timp, ala era nivelul meu (de experienta si cunoastere dar si de pretentii audio). Cu totii evoluam (daca ne intereseaza, daca vrem, daca depunem eforturi...numai idotii sunt intotdeauna aceeasi, ii intalnesti acum sau peste zece ani si sunt la fel...) si oricum, nu se pot inlocui zeci de ani de experienta practica cu oarece lectura pe internet & forumuri. Apoi daca cineva doreste sa-i intrebe pe cei cu experienta ce aparat sa aleaga in cutare si cutare caz, apare o problema etica si deontologica deoarece fiecare avem cate ceva de vandut si de cumparat. La ce i-as da unui strain (oarecare user anonim pe un forum, aparut din neant) informatii pentru care am platit ani, bani si efort ?! Pai nici la oameni apropiati, poate prieteni nu le spun totul. Informatia data pe gratis nu are valoare. Asta a fost o lectie dura pentru mine si mi-a luat ceva timp (dar si m-a costat mult) sa invat! Apoi mai este un aspect, raspunsul nu e chiar asa de simplu, cu totii avem gusturile proprii, nivelul propriu (unora chiar daca le pui in pahar vin de 200 de euro habar nu au, le este perfect la fel cu ala din Alimentara de 3 euro.....ba sunt unii care-l prefera pe ala de 3 euro!) si intr-un final ajungem tot pe la bani si interese comerciale, userul A intreaba care masina e mai buna din parcare, userul B are una de vanzare, userul C il are pe prietenul D care vinde ceva si necesita ajutor, etc, etc. Ca sa gasesti un aparat bun (de exemplu un cassdeck, asta e subiectul acum) trebuie intai sa ai o gramada, sa le ai acasa, sa le ai tu deci sa le cumperi apoi sa le repari, sa ai timp si conditii sa le compari, sa poti intelege ceea ce ai, etc, toate astea implica cheltuiala de bani, timp, cunostinte, chiar si talent, pana si anumite sacrificii.... dupa care ce sa faci, sa dai de pomana la orice picat din cer care nu ar avea nici macar "educatia" necesara sa aprecieze ce-i pica poama malaiatza in gura natafleatza ?!..... Nu am nimic impotriva ajutorului, chiar promovez invatarea si nu bagarea in traista iar lucrurile astea nu trebuie sa ajunga vreun secret de stat, insa in lumea normala se plateste. De aceea exista comercianti buni, sa-si educe clientul......Dar daca nu esti comerciant si chiar nu ai nimic de castigat (ba dimpotriva, numai de pierdut!), atunci ce e de facut ?!......
De exemplu platesti pentru 10 aparate din care doar unul este deosebit (asta putand fi un caz norocos!), de ce ai spune oricui lucrul asta ?! Problema e chiar mai complicata (la nivel uman), de aici pot aparea chiar suparari si situatii nefericite intre prieteni deoarece exista un alt proverb, "frate, frate, dar branza este pe bani!".
In opinia mea, daca nu ai experienta trebuie macar sa ai o buna orientare naturala ca sa-ti fie internetul de vreun ajutor si nu invers.....de obicei chiar este invers! (ma uit la cate aberatii se scriu pe net, atat de des exact opus adevarului. Dar si aici exista o explicatie umana, chiar simpla)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Sa facem cunostinta !

Post by c_andrei »

Sunt perfect constient ca pe net scrie fiecare "cat il duce capul" si nu e bine sa iei de bun ce zic altii, insa e foarte greu cel putin pt mine, fiind din Bacau, sa ascult o sumedenie de aparate si apoi sa decid in cunostinta de cauza, asta implicand timp, bani pt drumuri si bunavointa vanzatorilor. Pe de alta parte, a cumpara dupa "forumuri" e un risc mare. In fine, apreciez parerea dvs onesta referitoare la faptul ca acel aparat nu suna cine stie ce, ba mai mult, consider ca ati fost un om vertical si sincer recunoscand ca nu a fost cea mai inspirata decizie. Trebuie sa precizez ca nu am intrat aici pentru a cere o parere legata de "ce deck sa aleg" (Am citit si acel thread). Am avut cateva (sub 10) , si momentan nu sunt interesat in mod deosebit sa achizitionez ceva.
Referitor la ce ati spus vis-a-vis de lectiile invatate de-a lungul timpului, sunt perfect de acord, sunt extrem de pretioase si nu multi stiu sa profite de ele. Ca o paranteza, am apreciat pozitia dvs. de a nu nominaliza anumite aparate de exceptie pt a nu da prilej speculantilor sa "se imbogateasca" peste noapte.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

c_andrei, poate ca exprimarea mea de mai sus nu este cea mai fericita si pare dura, subiectul legat de ceea ce se spune si ce nu se spune in spatiul public este ceva mai complicat de dezbatut. Am citit la rubrica "vintage" ca ai avut un deck din categoria mai speciala, Harman Kardon cd491 care este o scula interesanta. Mai simplu ar fi sa-ti spun ca JVC-ul ala e mult sub acesta din toate punctele de vedere desi (JVC-ul) se poate utiliza ca recorder. In general aparatele moderne sunt mai stabile la mecanica din motive de varsta. La vechituri trebuie totusi sa fi macar putin mester cu surubelnita. Nu e complicat dar totusi nu poti avea doua maini stangi daca deti batraneturi din alea adevarate si grele. Eu pe alea le prefer, adica imi plac vechiturile grele si eventual imbracate in palton de lemn, cu metal mult si greu inauntru. Si hai sa-ti mai zic un pont (sa indulcesc un pic tonul meu din raspunsul de mai sus) - ideea ca un cassdeck este automat superior daca are 3 capete in comparatie cu unul cu 2 capete (cap universal REC-PLAY) este gresita. Oricum datele tehnice si masuratorile nu demonstreaza calitatea sunetului. Chiar as spune ca aparatele cu 3 capete sunt mai problematice deoarece alinierea capetelor e o chestiune foarte instabila. Cassul a fost inventat cu cap universal, ideea cu 3 capete a venit ulterior, ca si aia de la boxe cu bi-wiring. Cele cu cap universal se aliniaza mult mai usor si pe unde ai tras, pe acolo si asculti. De aceea in zona profy daca ai observat, se fac deck-uri cu cap universal (vezi la Tascam de exemplu, niste masinarii solide si bine construite deoarece in zona profy nu merge cu aproximatia, pretentiile fiind maxime). Eu unul am devenit cu timpul, ca sa zic asa, mai "fan" pentru cele cu cap universal decat pentru cele cu 3 capete. Desi nu exista nici o regula daca e sa ne referim la calitatea sunetului, avem minuni din fiecare categorie, si cu 2 si cu 3, iar pretul nu e intotdeauna un criteriu care reflecta calitatea autentica a sunetului.
Alta constatare - e mult mai greu sa gasesti un cass bun la redare decat la inregistrare. Cele mai multe trag bine daca sunt reglate bine insa putine stiu cu adevarat sa si redea. Ideea generala este ca partea de REC e cea mai dificila insa e gresita. Iar la redare conteaza o alta problema care incurca si mai tare socotelile, impedantele de iesire/intrare ale deck-ului si de iesire/intrare ale sursei sau amplificarii. De aici apare si problema asta denumita "matching" in audiofilie. Inginerii eletronisti cred ca pot intelege fenomenul adaptarii de impedanta si cei care sunt meseriasi pe domeniu inteleg in cea mai mare parte insa intr-un final rezultatul este tot la voia intamplarii. Noi consumatorii avem o singura cale sa rezolvam problema, punem sculele si le ascultam; gasim ca se potrivesc....sau nu (aici conteaza urechea fiecaruia). De exemplu, o chestie interesanta ar fi standard-ul DIN - asta e mult mai riguros si in cazul sculelor cuplate prin acest standard, "matchingul" isi face mai putin de cap, chestie care....cam conteaza! (la calitatea sunetului). Ori in timpul asta poporul haudiofil e asiduu ocupat cu gasirea mufelor (RCA si XLR) minune, unele se vand la pret de pret ca te crucesti cat poate costa o mufa (chinezeasca) in ziua de azi. In timpul asta cuplezi prin niste mufe DIN coclite si vai mama lor cu un cablu vai de el din vremea lui Pazvante si se aude mai bine...deoarece adaptarea de impedanta e mai bine rezolvata. Intr-un fel, dreptatea e pe la mijloc, stiu ceva si trancotarii, si haudiofilii, si inginerii electronisti cu urechi de tabla si osciloscopul pe masa insa numai daca reusesti sa-i intelegi pe toti, intelegi fenomenul in ansamblul lui......si mereu descoperi ca mai ai ceva nou de invatat.....
Intr-un final se poate spune ca nu exista reguli, iar cine emite legi si reguli isi arata lipsa de experienta.
Dar mai sunt si alte "taine" care conteaza, dar hai sa nu ingros offffftopicul aici.....

PS - pe forumul asta nu e nici o problema daca ne abatem de la subiectul topicului atata vreme cat ramanem pasnici.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Sa facem cunostinta !

Post by fluffy38 »

momolo wrote: Faptul ca in anii 90 l-am cumparat si am dat o poala de bani la vremea aia, este explicabil foarte simplu, atata stiam la acel timp, ala era nivelul meu (de experienta si cunoastere dar si de pretentii audio). Cu totii evoluam (daca ne intereseaza, daca vrem, daca depunem eforturi...numai idotii sunt intotdeauna aceeasi, ii intalnesti acum sau peste zece ani si sunt la fel...) si oricum, nu se pot inlocui zeci de ani de experienta practica cu oarece lectura pe internet & forumuri.
In facto, cred ca fac parte din categoria idiotilor. Fara sa fiu masochist. De aproape zece ani ma ocup cu scule/forumuri si am ajuns la concluzia ca totul e desertaciune.
Asta daca nu tii sa fii un guru al audiofililor. Experienta practica este un zero barat. Nu exista asa ceva. Cu cat asculti mai multe "scule" cu atat este mai greu sa compari. La un moment dat ajungi la inceput si te vei multumi cu aplauzele/ huiduielile celor care te considera sau te desconsidera un "experimentat"/ cioflingar. Muzica este singurul element care mentine un echilibru al sunetului-sculelor
O sa adaug si la semnatura: Un idiot necivilizat luminat de la rasarit.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

fluffy38, nu este cazul sa te insulti singur. Ascultatul si comparatul este si asta un "sport" care se face dupa niste reguli si nu la intamplare. In primul rand trebuie sa fi pasionat (de un anume fel) si poate ca nu esti, poate ca te plictiseste treaba asta si doar vrei cateodata sa asculti muzica si atat; chestia asta poti s-o faci cu orice, chiar si cu un boombox agatat in dudul din gradina, meloman poate fi oricine si pentru asta nu-i nevoie de echipament (+ stiinta folosirii acestuia). In conditiile in care nu te roade pasiunea de anume fel este normal ca la un moment dat sa nu mai intelegi nimic si sa crezi ca totul e desertaciune. Sunt colectionari de vintage care le aduna doar sa le vada, sa le aiba in teancuri si sa se bucure vizual si tactil sau de sentimentul de posesiune; exista colectionari care au scule vintage de top si cand le cumpara nici macar nu le asculta, eventual doar le baga in priza sa vada daca se aprind si cat de frumoase sunt asa. Exista unii care le aduna cum aduni colectiile de portelan, cautand sa fie turnul complet de la aceeasi marca. Iar daca ai teancurile si chiar daca le legi la curent sa "cante" asta nu inseamna ca le si poti "intelege", decela, evalua, etc.
Concluziile la care ai ajuns sunt venite doar din neintelegerea unui fenomen care poate (mie asa mi se pare) nici nu te pasioneaza prea tare, ori este firesc sa nu intelegi ceea ce defapt nici nu te intereseaza sa intelegi.
Am spus de multe ori, comparatia nu e simplu de facut, de multe ori avem in colectie scule despre care avem opinii eronate sau nu putem trage concluzii din lipsa conditiilor necesare compararii.
Iar cat priveste "hiendul" si hifi-ul, aparent nu exista nici o diferenta insa este si se ascunde in detalii. Cred ca mai inainte am facut o comparatie buna cu bautul vinului, nu oricine e interesat si capabil sa aprecieze un vin autentic in comparatie cu o posirca si nici nu poti bea un vin scump in orice conditii (recte pe marginea santului sau mergand pe drum cu sticla in mana).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Sa facem cunostinta !

Post by fluffy38 »

momolo,
Nu sunt atat de idiot incat sa ma insult singur :lol: :lol: :lol:
Totusi, nu e corect sa faci afirmatii de genul asta. Adica cine nu-i ca mine, e idiot. O fi forumul tau, dar nu ai acest drept nici in acest caz.

Si fara sa-mi para rau, eu voi renunta la a mai intra pe aici. Nu ca ar fi mare pierdere.... :lol: vin altii, care trebuie educati sa se schimbe mereu. :lol:
ps...Topicul asta ar trebui numit si loc de spus hadio :lol:

Pentru cine e interesat de contul asta il poate folosi, pentru mine e de prisos.
user name: fluffy38(din pacate nu il pot modifica
parola : Zamolxes54
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

fluffy38, eu personal nu te inteleg (probabil ai unele probleme, imi pari cam incrancenat) insa alegerea iti apartine, ca si modul in care intelegi ce am scris, precum si modul in care te califici singur.

Insa avand in vedere dezvaluirea parolei si mesajul tau de adio, sunt nevoit sa-ti blochez contul.
Deasemenea, va trebui sa-ti sterg si anunturile de la publicitate deoarece nu e normal sa te caute lumea pe aici si tu sa fi mutat (pe alte site-uri de vanzari second hand).

Nu cred ca forumul are ceva de pierdut prin plecarea ta. Contributia pe care ai adus-o dealungul timpului este lipsita de substanta (intersul tau fiind exclusiv pentru rubrica de vanzari) si defapt am banat persoane (turbulente) care au avut chiar mai multa contributie (dar nu au inteles modul de adresare si anumite principii).

Doresc sa pastrez forumul ca un loc pentru destindere, umor si nu incracenare, orgolii aiurea, suparari infantile, chestiuni care transmit stari negative.

Oamenii inteligenti stiu sa se descurce in orice situatie fara orgolii umflate si fara dramatisme de tip "harakiri".
Oameni suntem cu totii, nimeni nu este perfect, cateodata mai facem si afirmatii care nu convin la toata lumea insa de aceea forumul este...forum, pentru ca orice eventuala disputa sa fie rezolvata prin discutie (in limite civilizate), prin idei, chiar si prin umor dar nu prin... hodoronc-tronc "imi iau jucariile si plec".

Rubrica ramane pentru buna ziua, de azi fluffy38 (impreuna cu IP-ul sau conform Regulamentului) a ales sa nu mai fie membru in mica noastra comunitate virtuala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Kostas »

La revedere Fluffy ! :cry: :cry: :cry:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by comanr »

va spun bine v am gasit, sant un fan al sculelor vechi si noi bine facute. activez in domeniul telecom.
de curand am inceput sa lucrez la un proiect(under construction), el se cheama analogicsound.ro care nu are un scop comercial imediat, fiind mai mult folosit ca o carte de vizita.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply