urez Postei Romane !

Doar o vorba sa-ti mai spun
panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: urez Postei Romane !

Post by panzer »

vorba unei trupe romanesti "tot ce e bun trebuie sa dispara".

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: urez Postei Romane !

Post by Kostas »

Apropos de televiziuni, BBC si-a tras un nou sediu:

http://www.bbc.co.uk/broadcastinghouse/ ... lery.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;


Regula: toate sediile postei romane au un tavan cu urme de inundatie, registrul scorojit si jegos, monitoare cu tub, spatii de depozitare mizere si in dezordine, afise spalacite si vetuste, gaini acre la ghiseu, cozi, lipsa de pixuri ( - Da ce suntem noi domne - librarie ?!) zapusala, nervi si vociferari. Cred ca in Occident ti-ar lua o gramada de bani sa reproduci o asemenea atmosfera, pentru un documentar istoric - iar aici o ai gratis! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: urez Postei Romane !

Post by brighty »

Aseara, mare festivitate mare la TVR cu prilejul (?!) lansarii noii grile de programe de toamna!
Festivitati ca pe vremea lui Nea Nicu la "Cantarea Romaniei", cu transmisiuni in direct de peste hotare de la corespondenti, cu spectacol sforaitor (si plictisitor!), cu grandios foc de artificii la final, ca la cumetriile de interlopi de la terasele din Herastrau :twisted: Timpul trece, contribuabilul plateste, leafa (le) merge!...

http://www.realitatea.net/artificii-la- ... 86376.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: urez Postei Romane !

Post by West »

Eu nu prea ajung pe TVR, dar pe TVR HD (Hunedoara, vorba unei foste consiliere prezidentiale :mrgreen: ) ma uit, mai ales pe ce inregistrez.
Am respect pentru unii realizatori de acolo. Sint emisiuni despre natura Romaniei, locuri frumoase, munti, Delta, etc. Foarte frumos filmate. Au si vreo 2 emisiuni despre orase mici din Romania, o atmosfera tare placuta.
A intrat de curind si o emisiune auto excelenta, mai era una de IT...
Un post fara politica, fara mizeria cotidiana, un loc de refugiu. Dau si muzica clasica uneori.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: urez Postei Romane !

Post by Gabriel_Wo »

Treaba asta cu preluatul unei societati romanesti de stat, pana acum s a dovedit o mare teapa! Sa platesc la un ramburs de 6 lei, o taxa de ..12 lei? pentru ce?? :roll: Vin cu exemple, ce fac sa mi... sa ne usture buzunarul...Romtelecom, E.On Gaz, E.On Electrica, OMV Petrom..NIMIC schimbat, mai mult pe langa tarifele incredibile, baietii astia chiar isi bat joc de lume...poate in afara de gagicele frumusele de le ghisee, sau de sortimentele bogate de patiserie si zaharicale din standurile OMV, dar asta nu ma incalzeste..si de ce ma rog, mi a venit mie si altora facturi complet aiurea, total nejustificate, ajustari, recalculari :mrgreen: :evil: citiri mincinoase, etc..?! :x
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: urez Postei Romane !

Post by brighty »

Astazi, dupa mult timp, am avut din nou de-a face cu impactul "de soc" al realitatilor mizerabile ale Postei Romane :x

Plecat sa ridic un colet de la mesagerie, inca de la 9.30 dimineata, la oficiul unde sunt arondat in Bucuresti, m-am trezit proptit in ditai coada de metri intregi, ce se intindea hat!, mult in afara cladirii. Inauntru, doar un singur ghiseu deschis, functionand "cu de toate" si la care faceau munca titanica doua postarite. Nu-i vorba, ele s-au miscat cat au putut de repede, la un moment dat faceau chiar haz de necaz impreuna cu clientii rabdatori :lol: si chiar le admiram, pe undeva, efortul si capacitatea de a ramane calme si pe metereze, desi situatia de la locul lor de munca arata mai rau ca pe vremea beznei lui Ceausescu din anii '80: conditii mizerabile, stres inuman, clienti multi si cusurgii...

Ma uitam cum se adaptasera situatiei, capatand un soi de aspect de mahalagioaice simpatice :D Totusi, pentru un oficiu postal situat oarecum intr-o zona centrala buna, imaginea mi s-a parut terifianta; asa ceva ma asteptam sa intalnesc la Posta din Cuca Macaii, cu badea Gheo venit sa-si ia pensia, tusha Floarea sa-si plateasca niscai hangarale si mos Ion sa-si ridice vreun colet trimis de copiii de la oras. Cand colo, totul se petrecea in Capitala Romaniei, intr-o zona rezidentiala buna. :twisted:

Mai fusesem acolo si in zilele trecute, aproape de inchidere (au redus programul, de la orele 20:00 la 19:00!) si am dat de aceeasi coada, oameni nervosi si postarite disperate (chiar daca mai multe) care tipau ca nu mai servesc pe nimeni. Ca sa poata inchide usa la final de program, singurul postas barbat care lucra acolo, un nene ca la 55 de ani, se ducea si se posta in usa nemailasand pe nimeni sa intre! :lol: De rasu' plansu' :lol: :lol:

Au dat afara din personal, au inchis o gramada de oficii iar acum este jale!! Totul cade in carca angajatilor ramasi dupa restructurare, fara o imbunatatire a activitatii, in detrimentul clientilor. Si nu am habar ca vreunul dintre "desteptii" care au "supt" mult si bine la Coana Posta sa fie anchetat sau trimis in judecata... :cry:

Post Reply