Network player

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
eXplode
Posts: 5
Joined: 14 Jun 2013, 07:52

Network player

Post by eXplode »

Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic despre network playerele HIFI cele new-entry. Ma tenteaza tare sa-mi cumpar in viitorul apropiat unul. Momentan ascult flac-uri dintr-un pc cu o placa audio "Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio" amplificata de Marantz PM5004.
Modelele la aceeasi gama de pret sunt :Cambridge Audio NP30,Pioneer N-50, Denon DNP-720AE, Marantz NA7004. cam asta-i si ordinea de pret-calitate. Toata lumea lauda DAC-ul de la Marantz pe partea audio, in schimb pierde la pret, app pentru andoid si iOS si niste chestii de prin meniu (search doar pe 3 caractere) . Diferentele de pret intre modelele de mai sus sunt destul de mari.
Intrebarea mea este : Sa merg tot pe Marantz, o singura telecomanda, acelasi design sau sa-mi iau Denon-ul si eventual un upgrade la o placa audio Asus Zonar ?

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Network player

Post by remoteviewer1 »

Nu stiu daca raspunsul meu de mai jos te va ajuta.

Acum ceva timp (primavara) am fost in vizita pe la unul dintre cei mai importanti dealeri locali de scule audiofile, cautam altceva la acea vreme, insa am ascultat ceva sisteme entry to medium level. In sala cu sistemul entry level (cam fiecare componenta in jur de 2k euro pret de lista) exista un streamer/network player cum dracu' s-or chema ca sursa. Intrebarea mea: scuzati ce este acesta? Dealerul: acest este un network.... bla bla, avem undeva pe un server muzica in flac si este conectat la retea si canta muzica din retea (conexiune de tip internet)....(in gandul meu: gata toata bibileala de potrivire sursa-amplif-cablaje s-a dus dracului cu acest player de 2.5K euro).

Raspunsul meu a fost ca eu nu cred ca aceasta sursa va fi decenta...in schimb dealerul mi-a replicat ca "imi va schimba perceptia" despre acest tip de scule. OK, vine omul si aranjeaza setupu' face play la niste melodii pe care eu le stiam de acasa (Katie Melua, Massive Attack si alta muzica) si..."I was mr. unimpressed", adica mai pe romaneste se auzea "mort" un sistem ce costa cat un vehicul entry level. I-am spus sa trecem la camera urmatoare ca aceasta ma lasa rece (camera urmatoare a fost muuult mai interesanta cu lampi si niste boxe din metal foarte interesante din Elvetia-sistem ce se auzea magnific pe un player cd de aprox 1k euro).

Concluzie: eu detin un player ca valoare de lista mai putin de jumatate din acest minunat streamer (englezesc), si totusi ma durea urechea cand il ascultam...ciudat nu?

Parerea mea ca un cd dedicat+cd original bate la fund majoritatea solutiilor de "retea" cel putin la nivel entry-level. Decat sa dau 2500 de euro pe un network player cu sunet plat si mort mai bine cumpar un cd player la 2000 euro si de restul mi-as cumpara cd-uri...

Acest raspuns poate fi extrapolat si pentru scule mai ieftine, cu toate ca am inpresia ca la pret calitate nu se poate invinge pickup-ul ca sursa.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

eXplode
Posts: 5
Joined: 14 Jun 2013, 07:52

Re: Network player

Post by eXplode »

Era un vis frumos, muzica pe un HDD NAS, in pat cu tableta-n mana cautatnd prin zecile de G de muzica fara sa mai deschid calculatorul. Stiu ca o parte din servicii de radio streaming la noi in romanica nu merg. Am inteles ca nu merge Pandora, nu stiu de Napster. Deci o functie era partial folosita din start. Un prieten mi-a zis "decat sa dai o gramada de bani pe playerul ala mai bine ia-sti o placa de sunet buna si gata"

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Network player

Post by remoteviewer1 »

Mda...daca solutiile ieftine si comode erau cele mai bune, bogatasii din monte carlo se deplasau cu VW Golf Gti, nu cu Ferrari, Lamborghini, Porsche; milionarii se imbracau de la Zara si nu cu Armani, toate restaurantele din lume se chemau Mac Donalds ....s-a inteles mesajul.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

eXplode
Posts: 5
Joined: 14 Jun 2013, 07:52

Re: Network player

Post by eXplode »

Multumesc pentru parere.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Network player

Post by panzer »

Mai intai cum spunea un prieten vechi "ce asculti la telecomanda?!"

Ce a incercat remoteviewer sa iti spuna este ca un CD Player se aude mai bine - la aceeasi bani sigur. Daca reusesti sa arzi CDurile la 2x sau 4x (cu un burner vechi) vei obtine un rezultat satisfacator. CD-ul original sigur va suna mai bine, cu cat playerul e mai bun (scump) cu atat mai bine v-a suna originalul.

Revenind la upgrade-ul de la computer:

In zona un pic mai ieftina poti sa te uiti la un streamer de la Logitech. Squeezebox Touch a fost cel mai titrat. Il mai gasesti pe ici pe colo desi a fost scos din productie. Macar la 200 euro nu pierzi mult. Inca mai updateaza software-ul. Pe partea de iesire digitala catre DAC extern au fost destui care l-au verificat sa fie bit-perfect.

Eu as incerca sa ascult Pioneer. In ultimii ani au avut cateva produse peste medie, mai ales la CD Playere, cele pe care scrie Air Studio suna curat.
Au ceva BD playere cu suport de network.

Mai pune si pe la NAD pe lista de ascultat.

Desi sunt fan Denon si am cateva prin casa n-am auzit nimic sa imi placa de la ei facut in ultimii 10 ani pe stereo. Pe multi canal sunt competitivi.

Daca te uiti dupa o solutie All In One exista amplificatoare cu suport de network.

Dar, nu te lua dupa review-uri, nici macar dupa ce spunem noi. Mergi si asculta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Network player

Post by momolo »

panzer wrote:Dar, nu te lua dupa review-uri, nici macar dupa ce spunem noi. Mergi si asculta.
cel mai bun si cel mai de bun simt sfat! Adaug - asculta in comparatie daca poti.

PS - mi-am spus opinia in multe texte si nu e decat o oarecare opinie - consider orice solutie bazata pe PC sub diverse forme, proasta, iar problema fisierelor HD este secundara, pur si simplu (in opinia mea) nu conteaza. Altele sunt problemele, intuiesc o parte din ele dar in acelasi timp ma si doare fix in cot de aceste "taine" deoarece sursele pur analogice sunt net superioare (exemplu: LP-ul este net superior CD-ului & company in orice forma) iar din punct de vedere digital, CD-ul audio clasic rulat pe un player clasic este o solutie suficient de buna, simpla si ieftina sa ma mai doara capul de altceva (mai scump, mai complicat, etc - aici e valabil daca discutam in primul rand de calitate audio si nu altceva!). Apropos de treaba asta, legat de CDplayer, am impresia ca solutiile bazate pe extractie si buffer sunt la randul lor proaste in domeniul citirii formatului clasic. Am auzit si avut dealungul vremii playere bazate pe extractie & buffer si pot sa pacaleasca o vreme (ceea ce PC & company nici macar nu reuseste) dar dupa o perioada de iluminare mi-am dat seama ca ceva se intampla in sunet, pe undeva problema haudiofila e la senzatia de timp si coerentza chiar daca pacaleste la capitolul rezolutie (seaca). De fiecare daca comparatia a lasat PC-ul & company in pielea goala. Apropos, rar am auzit ceva mai mizerabil ca Squeezebox ! In opinia mea chestia asta e moartea Muzicii (si pasiunii).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Network player

Post by SOLO »

Ca si fost posesor de squeezebox ce pot sa zic , nu merita timpul si banii.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Network player

Post by puf »

Squeezebox Touch am eu si este clar la slab decat cd-playerul de 600 euro Harman Kardon HD990.
Asa fara termen de comparatie se poate asculta mai ales daca in tii pentru sunet ambiental sau radio online, pentru auditii critice insa este limitat.
Partea proasta este ca nu risti 200 euro, costa 1000$ ultimele exemplare pe amazon sau 400$ second la cine vinde asa ceva.

eXplode
Posts: 5
Joined: 14 Jun 2013, 07:52

Re: Network player

Post by eXplode »

Eu unul nici nu am amintit de Squeezebox Touch. Mai bine bag tableta prin amplif ca aia stie flac.
Ma gandeam la un Denon sau Marantz.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Network player

Post by ttsto »

O sa raspund si eu din perspectiva unui utilizator al solutiilor de muzica pe PC.

Cred ca este Ok sa pleci de la premiza ca dintr-un punct de vedere audio purist nu vei gasi nirvana in zecile (sutele, miile) de GB stocate pe HDD PC sau NAS. Astfel, trebuie sa iei prima decizie: purist vs HDD, GB (de ce nu TB), PC sau NAS.

Daca decizi sa mergi pe solutia fisierelor stocate cred ca ai de facut urmatoarele investitii

stocarea:

- PC cat mai silentios - atata timp cat accepti ca un PC silent nu este si pentru gaming cred ca poti atinge o solutie practica folosind o carcasa gandita pentru asta (de exemplu Antec din seria Sonata), HDD-uri silentioase (eventual un SSD pentru boot si hdd WD RED pe 5400rmp pentru stocare, preferabil inchise in cutii antivibratie), ventilatoare (maxim 3 - sursa, CPU si evacuare carcasa) cat mai mari in diametru si cu rpm cat mai mic

sau

- NAS cu soft pentru upnp (dar toate pe care le-am vazut sunt mai galagioase decat un PC silentios, din cauza ca nu ai solutii de atenuare vibratii pentru HDD si ventilatorul NAS-ului este mic si cu rpm mare)

redarea

- placa audio "audiofila", de exemplu ESI Juli@
sau
- DAC asincron sau interfata USB SPDIF asincrona catre un DAC clasic
sau
- streamer, cele mentionate de tine, alegerea cred ca este mai degraba in functie de aspectele de ergonomie / design decat de virtutile audiofile

navigarea

- clar streamerul iti ofera posibilitati avansate de browsing, iar mai devreme hulitul Squeezebox este regele tuturor din acest punct de vedere, permitand modalitati multiple de sortare, filtrare, adaugare ratinguri, etc.
- recent am vazut (dar nu am incercat) ca exista si app-uri de android pentru controlul Foobar de pe telefon / tableta, asta putand da valente noi solutiei PC audio

Off topic, acum inteleg si eu aplicabilitatea arborilor (de decizie) invatati in facultate...
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Network player

Post by ttsto »

O sa mai adaug si un link de care m-am lovit recent cautand alte informatii

head-fi
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

User avatar
alex65
Posts: 23
Joined: 13 Jan 2011, 17:55
Location: oradea
Contact:

Re: Network player

Post by alex65 »

eXplode wrote:Eu unul nici nu am amintit de Squeezebox Touch. Mai bine bag tableta prin amplif ca aia stie flac.
Ma gandeam la un Denon sau Marantz.
Am avut un Olive 3Hd si un Pioneer N50,bune amandoua ,cu plusuri si minusuri unul fata de celalat.Le-am vandut din considerente financiare,dar pot sa-ti recomand Pioneer-ul N50 ,la banii lui este ok.
Accuphase E-408,Yamana cds1000,Musical Fidelity M6 cd,Musical Fidelity M1 Click,Usher BE-718DMD,ProAc Studio 130

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Network player

Post by JohnnyDarkRo »

Si eu ma tot gandesc la un network player, pe care sa-l atasez sistemului stereo pe care il am deja. Am pick-up, am CDplayer, am o colectie de CDuri si LPuri mult peste medie si care creste mereu. Cateaodata am un album in mai multe editii (CD / vinil), alteori am mai multe CDuri cu acelasi album pt simplul fapt ca au bonus track-uri diferite. Probabil spuneti ca sunt nebun.. :)

Dar:
- sunt iubitor de muzica (nu numai de sunet), im place sa ascult si sa descopar lucruri noi sau obscuritati mai vechi;
- "descoperitul" pe mine ma costa financiar foarte mult intrucat muzica pe care o ascult nu exista la radio/TV si chiar nici in magazinele de profil din Romania;
- unele raritati exista exclusiv pe vinil si costa pe piata second hand cat 3-4 viniluri noi(!!);
- "descoperitul" presupune ca din 10 ascultari 6 nu-mi plac deloc, 3-4 sunt acceptabile dar nu as da banii pe un CD/vinilul respectiv, si doar 1 imi merge la suflet si vreau sa ajunga in colectia personala;
- imi place sa ascult bootleg-uri! Da, chiar daca de multe ori calitatea inregistrarii este mai slaba, imi place sa ascult inregistrari live, neoficiale, ale artistilor favoriti pt ca uneori variantele live suna diferit de clasicele inregistrari de studio;

Acestea sunt argumentele pt care mi-as lua un network player. De fapt am un Denon mic in dormitor dar nu sunt prea multumit de el. Mi-as lua un network player, eventual care sa nu aiba nici DAC incorporat (sa-l scot prin DAC-ul de la AudioAero).

Teoretic, dupa mine, un astfel de aparat ar trebui sa aiba urmatoarele caracteristici si te rog sa-mi spui (sa-mi spuneti) daca mai trebuie luat ceva in considerare:
- sa citeasca cat mai multe formate cu rate diferite de compresie
- sa se upgradeze softul astfel incat sa citeasca in viitor un eventual format nou aparut
- gapless playback
- o functie de reglare a volumului (replay gain parca ii zice) ca sa nu te stresezi la auditia playlist-urilor din fisiere diferite

Tot urmaresc aceste playere, inca sunt dezorientat, nu stiu ce as alege. Asa ca te rog, daca iti cumperi unul te rog impartaseste argumentele pt care l-ai ales si ce nu iti convine la respectivul aparat. Mie unul imi va fi de folos. Cu toate argumentele anti-audiofile, eu imi voi cumpara candva unul din motivele sus-mentionate. Cand am chef de auditie trec pe CD. Cand am si mai mult timp dedicat muzicii trec pe vinil. Simplu! :)
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Network player

Post by ttsto »

JohnnyDarkRo a mentionat un lucru care trebuie pus ca si criteriu de KO in opinia mea, si anume
- gapless playback
Spre surprinderea mea multe streamere, inclusiv din lista de mai sus, nu au oferit asta de la inceput; existau promisiuni de upgrade de firmware insa nu stiu daca s-au materializat
Functia de replay gain este intr-adevar utila cand asculti muzica random (te poti trezi ca sunt variatii de 10-15db)
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

Post Reply