Focal chorus 714V

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Focal chorus 714V

Post by yinyangbt »

Cine le-a auzit ?
Pot fi un upgrade la stand mount-urile Epos M5 ?
Camera mica 15-16mp , destul de aglomerata , distanta de la boxe cca 2 m ,clasica , jazz acustica ,vocal rar rock-pop vechi.
Amplif deocamdata Consonance A100 SS , sper in curind vreo lampa ,poate
eposurile au 86db asa incit , ca sa am bass bun trebuie sa urc volumul la 25 (din 100).Pe site se afirma 60 Hz dar nu si curba asa ca acesti 60 Hz pot fi si la -6 db
Focal sint mai sensibile , 91dB , 52Hz la -3db ,-43 la -6db , volumul mai mare decit eposurile , fiind floor standere.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Focal chorus 714V

Post by momolo »

yinyangbt, te intreb de curiozitate, vrei cumva sa-ti cumperi boxe prin posta si pe baza parerilor citite sau sugerate pe net si in baza datelor tehnice ?!
Eu cred, in cazul produselor scumpe (care trec de sume relativ mici) este obligatorie deplasarea si ascultarea inainte de cumparare.
Sensibilitatea emisa de producatori in prospect este ceva relativ cand vine vorba de partea practica. Am intalnit chiar si boxe cu 99dB care sunau bine cu amplifuri mari, solide, grele si prost cu amplifuri mici, dar si boxe de 89dB care dadeau rezultate excelente cu amplifuri de 15W (pe tranzistoare, nu ma refer la tuburi!). Apropos de tuburi, ce te face sa crezi ca daca gasesti un "lampadar" ala o sa fie automat mai bun decat ampliful Opera pe care-l ai acum ?!
In ce priveste marimea spatiului de auditie, e si asta o problema complicata. Am intalnit cazuri cand boxe mari sunau bine chiar si in spatii mici dar si cazuri inverse. Pana nu bagi boxele in camera ta si pe sculele tale, nu vei sti ce se va intampla, nu se poate da cu presupusul dupa aspectul, marimea si datele tehnice ale boxelor. Daca aceste incinte acustice vor bubui o data bagate in camera ta, ce faci ?! Si daca le vei compara cu actualele boxe si vei constata ca suna mai prost (pentru tine) ?! Ca sa nu mai vorbesc, comparatia intre boxe alaturate este sfanta! Crezi ca poti lamuri ceva pe net daca intrebi anonim pe alti anonimi ? Dar chiar si daca intrebi oameni cunoscuti, ce te face sa crezi ca parerea altuia corespunde cu ce se va intampla la tine in camera si gusturile tale ?!
Eu am vazut multe cazuri de upgrade tip "mere pe pere". Parerea mea este ca pana nu asculti ceea ce vrei sa cumperi, alta solutie cat de cat normala nu exista. Chiar si daca asculti boxele la cel ce vinde tot nu va fi cazul camerei tale. Ideal ar fi ca in cazul marfurilor noi (care si costa un pret mare!) sa ai ocazia de proba la tine acasa si posibilitatea returnarii in cazul ca nu esti multumit.
Si asa un oarecare sfat din partea mea - acorda importanta maxima boxelor si uita de "lampas", chiar si cu ce ai acum se poate face calitate.
....Apropos, probabil (caz clasic) decizia ta e luata si intrebarea pe forum e numai cautare de confirmare. Eu unul NU doresc sa te influentez cu nimic, ce ti-am spus sunt chestiuni generale de bun simt, dar sunt curios, ce ti-a determinat alegerea tocmai acestor boxe ?! (ma gandesc la o chestie teoretica adevarata - mai ales in spatii mici, boxele pe compresie sunt preferabile boxelor cu bas reflex).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Focal chorus 714V

Post by yinyangbt »

Salutare,momolo !
Nu,decizia nu este luata ,iar incintele sunt bine mersi la magazin :D
Intrebarea a fost provocata de o reducere de pret si de curiozitate .
Evident ,ai dreptate in tot ce spui. Din placate , 1000 km dus-intors pentru a audia niste boxe nerodate in alt spatiu decit cel de acasa sunt un impediment destul de mare. Pierdere de timp si de bani .
Ca sa faci lucrurile cum trebuie trebuie sa locuiesti la 100-200 km de Bucuresti .
Iti vine sa te lasi de sportul asta , mai ales daca banii conteaza .

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Focal chorus 714V

Post by remoteviewer1 »

Acum cativa ani daca as fi primit acel raspuns de la momolo poate m-as fi suparat un pic...insa dupa cativa ani de experiente, intrebarile de mai sus sunt perfect legitime si sunt genul de intrebari pe care un tata aspru si sever i le-ar pune fiului sau pentru a-l proteja de ce va urma in viata.

A fi pasionat de scule audio in ziua de azi (mai ales in Romania) este un fel de sinucidere...As povesti o scurta intamplare paralela pe care am patit-o cand mi-am luat prima camera foto DSLR. M-am interesat pe forumuri, pe baza unei pareri subiective m-am dus la magazin si mi-am luat un kit entry level cu o lentila standard foarte ieftina ce parea buna la toate(si portrete, peisaje,etc.). Cu o chestie de jumatate de kg la gat, m-am dus in Herastrau inarmat sa fac fotografii ziua in amiaza mare pe un soare orbitor, pac pac am facut multe "poze" cu nikonul agatat la gat. Acasa cand am descarcat pozele in calculator oroare: erau niste poze sterse si triste, culorile spalacite, majoritatea cadrelor gresite, pozasem tufe, banci, gandacei etc. Am zis initial ca fotografia nu e pentru mine insa am vrut sa perseverez si am inceput sa studiez cursuri de fotografie, forumuri mai serioase, filmulete youtube, etc. Concluzia era urmatoarea: pentru a face o poza decenta iti trebuia: inspiratie, experienta, lumina buna (am aflat cu stupoare ca sunt multe tipuri de lumina), lentile specializate, filtre polarizare, trepied, blit performant, etc. Dupa ce am cheltuit inca pe cat a costat camera initial, au inceput rezultatele sa apara si mi-am dat seama ce tip de fotografie imi place sa fac si ce scule mi-ar trebui pe viitor.

In acest caz, ceea ce pentru tine ar fi o diferenta de la cer la pamant, pentru altii ar fi niste lazi cu boxe la kg. Daca nu testezi si nu ai viziunea sistemului final ai sa faci upgrade-uri constante pana ai sa te dai batut. Cel mai bine stii tu cum se aud boxele X la tine in sufragerie, incercand sa cumperi de la distanta niste boxe la reducere si sperand sa fie bune este exact cum te-ai arunca din avion si ai spera sa treci printr-o anumita gaura de canal fara sa te ranesti. Daca nu ai posibilitatea sa testezi, eu as zice sa incerci pe la cunostinte prieteni sa asculti un sistem care sa iti placa si sa incepi sa construiesti o combinatie clasica (un exemplu de matching care toata lumea il cunoaste cum ca ar fi ok). Poti sa te bazezi si pe feeling, insa trebuie sa ai cu adevarat noroc sa combini reusit boxe-amplif-sursa. Cu privire la boxele focal nu am prea cine stie ce experienta, insa am ascultat niste boxe "de raft" mai scumpe ca 714V si nu mi-au placut de loc (adica urechii mele din dotare). La dealerul autohton mi-au placut infinit mai mult niste piticanii de la Piega mai scumpe decat focalurile de mai sus (initial credeam ca sunt o gluma), insa am ramas uimit cum niste boxe foarte mici pot scoate un sunet mare (erau puse pe un lampas).

Eu zic sa mai strangi bani si sa mai astepti (la nivelul asta de pret dai "mere pe pere", vb lui momolo) pana iti poti permite ceva mai bun.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Focal chorus 714V

Post by SOLO »

Bun exemplu cu lumea fotografiei .
Eu zic sa nu te complici cu boxele alea , sunt de duzina . Macar incearca se te apropii de modelele cu tweeter BE .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Focal chorus 714V

Post by yinyangbt »

SOLO wrote:Bun exemplu cu lumea fotografiei .
Eu zic sa nu te complici cu boxele alea , sunt de duzina . Macar incearca se te apropii de modelele cu tweeter BE .
Exemplul nu se prea potriveste ,decat la prima vedere .Lucrez fotografie ca hobby de vreo 30 de ani si mai bine.
Se pot vedea sample-uri pf site-uri de specialitate ca sa poti aprecia calitatea imaginii . In audio-fool-ie :D nu!
Oricum , apreciez intentia de a fi de ajutor' remoteviewer ! :) a propos de ...remote audio , ce ne-ar trebui multora
Solo, mai bun sfatul si aprecierea ,dupa pret si situarea in gama , asa s-ar zice, ma gandeam si eu Da' acu, o sa vina contraargumentul infailibil : le-ai ascultat personal , in camera mea , cu sistemul meu si...urechile mile ? :roll: :twisted:
Evident , acum serios, nimic nu poate inlocui auditia personala .Din pacate , in tara asta nu sa auzit de retur marfa ca nu-mi place .Dar deja asta e off topic.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Focal chorus 714V

Post by panzer »

Daca imi aduc aminte bine BTul vine de la Botosani. Lung drumul pana la dealer intr-adevar. Dar mai bine o sambata pe drum decat nervii ca ai luat ceva slab dupa aceea.

Eu am o atitudine pe forum gen acum 10 ani, mai talibanica. Ce spun n-ar trebui sa supere pe nimeni: e doar parerea mea. Si accept fara nici o suparare de vreun fel ca altii sa fie de alta parere.

Focal-urile acelea sunt boxe de Home Theatre. Le-am ascultat la un dealer. Alaturi erau Excite X16. Aveam la mine un Vaya con Dios. N-am rezistat 2 melodii pe Focal ca am trecut pe Dynaudio. Vocea pe Focal era timbral diferita iar bass-ul era bubuit. Am avut o senzatie de nenatural completa.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Focal chorus 714V

Post by yinyangbt »

panzer wrote:Daca imi aduc aminte bine BTul vine de la Botosani. Lung drumul pana la dealer intr-adevar. Dar mai bine o sambata pe drum decat nervii ca ai luat ceva slab dupa aceea.

Eu am o atitudine pe forum gen acum 10 ani, mai talibanica. Ce spun n-ar trebui sa supere pe nimeni: e doar parerea mea. Si accept fara nici o suparare de vreun fel ca altii sa fie de alta parere.

Focal-urile acelea sunt boxe de Home Theatre. Le-am ascultat la un dealer. Alaturi erau Excite X16. Aveam la mine un Vaya con Dios. N-am rezistat 2 melodii pe Focal ca am trecut pe Dynaudio. Vocea pe Focal era timbral diferita iar bass-ul era bubuit. Am avut o senzatie de nenatural completa.
Multumesc pentru feedback .foarte util .

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Focal chorus 714V

Post by doru »

yinyangbt, sfatul meu este: nu te lua in niciun fel dupa sfaturile si sugestiile care ti se dau, inclusiv de catre subsemnatul, ia-le cel mult cu titlu informativ. :) In cazul in care nu ai nicicum posibilitatea sa asculti cu propriile urechi sculele pe care vrei sa le cumperi, lasa-te in voia instinctului. E foarte posibil sa te inseli, dar, pana la urma, vei ajunge la sistemul care sa te multumeasca si, de fapt, tocmai aceste cautari reprezinta farmecul (si chinurile – mai ales financiare) ale vietii de audiofil. :)
Noi, cei care incercam sa-ti dam sfaturi, spre deosebire de tine cel implicat direct, firesc, putem judeca lucrurile la rece. Din acest punct de vedere, personal, sunt si eu sceptic asupra faptului ca boxele despre care pomenesti ca ti-au atras atentia, reprezinta un upgrade al celor pe care le detii acum. In cazul in care criteriul de baza care te indeamna sa le alegi este ca sunt standfloor si te-ai saturat de bookshelf-uri, mai gandeste-te. Chestia cu bass-ul mai bun din specificatii e foarte relativa si sa discutam ce inseamna bass bun sau mai bun e o alta discutie, separata, interminabila. Ca o paranteza, am constatat "pe propria piele" boxe cu specificatii cuprinse intre 25 Hz - 80000 Hz (!) "spulberate" de niste amarate de chistoace, de marimea unui singur difuzor al "dulapurilor" floorstand.
Boxele pentru care ti-ai manifestat interesul sa le cumperi fac parte dintr-o categorie de buget extrem de ieftina (pentru pretentii asa-zis audiofile), cred ca pretul de lista e in jur de 800 euro iar daca mai sunt si reduceri probabil vreo 5-600 euro. La banii astia e foarte greu sa gasesti ceva care sa poti numi un upgrade al sistemului pe care il detii. Poate pare un cliseu, dar zicala aia “cat dai, atata face” contine un sambure mare de adevar si in cazul sculelor audiofile, chiar daca exista si exceptii (mai ales in sensul ca, de multe ori, dai mai mult decat face!). Pentru un upgrade al boxelor actuale cred ca ar trebui sa incepi macar cu un buget in jur de 1000 euro, bani la care ai putea, eventual, sa gasesti o oferta tentanta SH, de la vreun audiofil stramtorat financiar sau unul nerabdator care vrea sa-si schimbe sculele.
Ti se par insa interesante boxele alea Focal si te “trage” inima spre ele, dar nu ai cum sa le asculti? Cumpara-le si incearca apoi sa scoti tot ce se poate mai bun din ele, in conditiile date de la tine de acasa. Mai devreme sau mai tarziu probabil oricum le vei schimba, audiofilia presupune destule costuri, ceea ce de fapt cred ca ai aflat si tu deja. Insa numai asa poti capata experienta, pas cu pas, de cele mai multe ori invatand din propriile greseli si cautari.
Referitor strict la boxele de care pomenesti, eu nu as spune ca sunt proaste sau bune, ci ca ofera probabil cam ceea la ce te poti astepta la acel nivel de pret. Personal am ascultat un model putin superior (parca 826 V) si nu mi-au facut o impresie rea, dimpotriva, mi s-au parut destul echilibrate, relaxante, dar e doar o parere personala intr-un domeniu in care oricum relativul si subiectivismul sunt de baza.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Focal chorus 714V

Post by yinyangbt »

Doru, multumesc de raspuns.Da, desigur raspunsurile le iau cu titlu informativ , e in domeniu mult mai subiectiv dacit la fotografiei (unde este loc destul de subjectivism ,ca in orice arta).Si mult mai scump, daca nu ai pricepere la surubarit vintageuri.
Boxele astea mi-au fost sugerate de dealer ca eventual upgrade la ce am (varianta optimista ar fi ca ceva e acolo fiindca vinde si epos si le cunoaste)De aceea am intrebat mai intai .
Este entry level in seria de jos standfloor la ei. Chorus 826 e deja o boxa mare ,cred ca seria 8xx inlocuieste fosta gama Cobalt .Banuiesc ca seria 7xx e intr-adevar mai degraba spre HT ,asa cum spunea cineva mai sus.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Focal chorus 714V

Post by hersorin »

panzer wrote:Daca imi aduc aminte bine BTul vine de la Botosani. Lung drumul pana la dealer intr-adevar. Dar mai bine o sambata pe drum decat nervii ca ai luat ceva slab dupa aceea.

Eu am o atitudine pe forum gen acum 10 ani, mai talibanica. Ce spun n-ar trebui sa supere pe nimeni: e doar parerea mea. Si accept fara nici o suparare de vreun fel ca altii sa fie de alta parere.

Focal-urile acelea sunt boxe de Home Theatre. Le-am ascultat la un dealer. Alaturi erau Excite X16. Aveam la mine un Vaya con Dios. N-am rezistat 2 melodii pe Focal ca am trecut pe Dynaudio. Vocea pe Focal era timbral diferita iar bass-ul era bubuit. Am avut o senzatie de nenatural completa.

Si eu am fost placut impresionat de seria entry de la Dynaudio , pentru pretul lor cinta fantastic . Cu ultimile serii cei de la Dynaudio au evoluat foarte mult .
Oricum pentru a zice ca faci upgrate la boxe ar trebui sa dublezi sau chiar sa triplezi suma boxelor care le ai , altfel se numeste schimbare de coloratie .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply