ArCuB Live Open Air - Jazz, Blues & More (3-7 iulie 2013)

CD, vinil, concerte
Post Reply
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

ArCuB Live Open Air - Jazz, Blues & More (3-7 iulie 2013)

Post by brighty »

După succesul înregistrat anul trecut cu ediţia întâi a Festivalului Internaţional de Jazz în aer liber ArCuB Live Open Air – Jazz, Blues & More, Centrul de Proiecte Culturale al Capitalei pregăteşte în vara aceasta cea de-a doua ediţie, care se va desfăşura în Piaţa George Enescu, în perioada 3-7 iulie.

Programul acestei manifestari este urmatorul:

Miercuri, 3 Iulie

19.00 – 20.00 Sebastian Spanache Trio (RO)
20.00 – 21.00 Robert Mitchell's Panacea feat Corey Mwamba (UK) în parteneriat cu British Council

Joi, 4 Iulie

19.00 – 20.00 Petrică Andrei Trio (RO)
20.00 – 21.00 Tomasz Stanko New York Quartet (PL) în parteneriat cu Institutul Polonez

Vineri, 5 Iulie

19.00 – 20.00 Cristian Soleanu Twin Toughts International Quartet ( RO/ NDL)
20.00 – 21.00 Eugen Gondi Trio ( NDL /RO)

Sâmbătă, 6 Iulie

19.00 – 20.00 Three for Helen - Elena Moroşanu & Michael Acker Quartet (RO)
20.00 - 21.00 Mircea Tiberian Aleea Cosmonauţilor feat Chris Dahlgren & Christian Lillinger & Nadia Trohin ( RO/DE/USA)

Duminică, 7 Iulie

11.00 – 12.00 Jazz for kids
19.00 – 20.00 Medeski & Martin & Wood (USA)
20.00 – 21.00 James Carter Organ Trio (USA)

Detalii pe http://www.arcub.ro/agenda_detail.php?id=776" onclick="window.open(this.href);return false;

Recitalurile încep în fiecare seară de la ora 19.00.
Intrarea este liberă!

Iata si afisul evenimentului, pozat de mine in drumurile prin oras :P

Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ArCuB Live Open Air - Jazz, Blues & More (3-7 iulie 2013)

Post by momolo »

ATENTIE !:

Duminică, 7 Iulie
11.00– 12.00 Jazz for kids
19.00– 20.00 Medeski & Martin & Wood (USA)
20.00– 21.00 James Carter Organ Trio (USA)
20.00– 21.00 Eugen Gondi Trio ( NDL /RO)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ArCuB Live Open Air - Jazz, Blues & More (3-7 iulie 2013)

Post by momolo »

Haoleu, acu' vazui !

Joi, 4 Iulie :
19.00 – 20.00 Petrică Andrei Trio (RO)
20.00 – 21.00 Tomasz Stanko New York Quartet (PL) în parteneriat cu Institutul Polonez
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: ArCuB Live Open Air - Jazz, Blues & More (3-7 iulie 2013)

Post by brighty »

...si zic ca nici

Miercuri, 3 Iulie

19.00 – 20.00 Sebastian Spanache Trio (RO)
20.00 – 21.00 Robert Mitchell's Panacea feat Corey Mwamba (UK) în parteneriat cu British Council

sau

Sâmbătă, 6 Iulie

19.00 – 20.00 Three for Helen - Elena Moroşanu & Michael Acker Quartet (RO)
20.00 - 21.00 Mircea Tiberian Aleea Cosmonauţilor feat Chris Dahlgren & Christian Lillinger & Nadia Trohin ( RO/DE/USA)

nu-s de lepadat!... 8)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: ArCuB Live Open Air - Jazz, Blues & More (3-7 iulie 2013)

Post by brighty »

A fost prima seara a acestui festival, frumos organizat si care a atras un public destul de numeros! Sonorizarea mi s-a parut destul de buna, sunet clar, volum potrivit, nu foarte zgomotos si bubuitor, incadrandu-se in parametri optimi pentru a savura muzica. Exista si wi-fi acolo, si un cort de unde se pot cumpara CD-urile artistilor care concerteaza.

Cei ce au inaugurat practic acest eveniment au fost cei trei membri ai proiectului Sebastian Spanache Trio din Timisoara, cu un sound placut, ambiental, cu destule momente de virtuozitate, in special din partea bateristului. Mi-au placut tare mult baietii, muzica lor este suficient de inchegata si fluenta, nu plictiseste si aduce entuziasm in sufletul oricarui meloman.

Image

(de la stanga spre dreapta: Sebastian Spanache - pian, Csaba Santa - contrabas, Radu Pieloiu - tobe)

Au urmat apoi, din Marea Britanie, ansamblul Panacea inchegat in jurul virtuozului pianist Robert Mitchell, ce sustine concerte incepand din 2000. Partenerii sai din aceasta seara au fost Neil Alpheaus Charles (chitara bass), Laurence William Lowe (tobe), Deborah Nathalie Jordan (voce), in vreme ce invitat special a fost Corey Mwamba (vibrafon).

Image

(stg. -> dr. : Robert Mitchell - pian, Corey Mwamba - vibrafon, Deborah Jordan - voce, Neil Charles - bass guitar, Laurence Lowe - tobe)

Sa fiu sincer, nu mai fusesem la un concert de jazz cu solisti internationali de anul trecut, de la Chick Corea (Sala Palatului), astfel ca eram curios sa iau din nou pulsul unor muzicieni de calibru. M-a impresionat Robert Mitchell, un pianist virtuoz, ii mergeau degetele pe clape intr-un ritm ametitor, la un moment dat apasa clapele repetat atat de rapid de parca era ciocanitoarea Woody! :D N-am vazut asa ceva nici la Corea!... :mrgreen:

In rest, partenerii lui nu (prea) m-au dat pe spate: Corey Mwamba parea mai mult preocupat cu reglajele si probele vibrafonului (oricum, a fost cu mult sub vibrafonistul lui Chick Corea, daca e sa fac o comparatie!), basistul isi facea treaba discret, in spatele vocalistei, fara sa bata la ochi/ureche, bateristul era ok, dar parca Radu Pieloiu al lui Sebi Spanache mi s-a parut cu mult mai curajos in entuziasm si tehnica, in vreme ce solista vocala parea destul de subtire in glas, poate ar fi fost mai nimerita o negresa cu mai mult patos...

Oricum, per total mi-a placut si promit ca voi reveni la concertele cele mai interesante (poate nu la toate cele anuntate pe afis...) din piata G. Enescu, cu relatari ulterioare insotite de poze!

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: ArCuB Live Open Air - Jazz, Blues & More (3-7 iulie 2013)

Post by brighty »

Seara a doua a continuat conform programului, cu Petrica Andrei Trio in deschidere, interpretand teme proprii dar si prelucrari dupa compozitii clasice.

Image

(stg. -> dr. : Petrica Andrei - pian, Adrian Flautistu - contrabas, Laurentiu Zmau - tobe)

Mare talent intr-ale pianului acest domn' Petrica 8) , nu degeaba a cucerit marele premiu la sectiunea debut la Festivalul de Jazz de la Sibiu, acum 20 de ani! Usurinta si dexteritatea interpretarii pe clape au reprezentat punctele forte ale recitalului trio-ului sau, ceilalti membri limitandu-se doar in a-l acompania discret, fara vreun moment sclipitor de solo. Nu pot sa ma abtin in a nu face o comparatie cu Sebastian Spanache Trio din prima seara, mai ales ca este vorba de acelasi tip de grup (trio), cu aceleasi instrumente (pian, contrabas, tobe), concluzionand ca lucrurile au stat oarecum pe dos la proiectul timisorean, Sebi Spanache avand un aport limitat, lasandu-si mai degraba companionii sa dea culoare si ritm compozitiilor din recital.

Dar, desi domn' Petrica a fost jupanu' recitalului, mie mi s-a parut ca muzica a curs oarecum plat, previzibil, ca "de restaurant", eu unul avand dese momente de nervozitate si nerabdare in a se termina acest recital... Publicul, mai numeros decat ieri, l-a rasplatit insa cu aplauze, ceea ce, intr-un final, este un aspect pozitiv. "Totul e bine cand se termina cu bine". :P

M-am lamurit ca nu sunt afon ori carcotas definitiv imediat ce au intrat in scena invitatii internationali, Tomasz Stanko & New York Quartet, cu un recital intitulat "Wislawa", un tribut adus regretatei poete si eseiste poloneze Wislawa Szymborska, laureata a Premiului Nobel pentru Literatura in 1996!

Image

(stg. -> dr. : David Virelles - pian, Tomasz Stanko - trompeta, Ben Street - contrabas, Gerald Cleaver - tobe)

Tomasz Stanko nu este pentru prima data in Romania, a mai concertat pe aici. El este unul dintre cei mai importanti artisti de jazz din Polonia, avand activitate inca de la inceputul anilor '60! A concertat de-a lungul carierei sale cu o seama de artisti de renume precum Cecil Taylor, Jan Garbarek, Peter Warren, Stu Martin si multi altii.

Dar, sa revenim la recitalul lor din aceasta seara. Imediat cum a inceput moshu' sa sufle in trompeta iar companionii sa-i tina ritmul, am crezut ca visez!! Totul suna FANTASTIC, se simtea diferenta fata de ceea ce ascultasem pana mai devreme!... Las la o parte magia si virtuozitatea maestrului trompetist, dar ACELEASI instrumente (pian, contrabas, tobele - nemutate/ nemiscate de pe scena dupa ce Petrica Andrei Trio a incheiat) sunau ALTFEL, parca prinsesera viata... vraja... Desigur, poate ca "vinovati" erau si artistii, mai buni probabil, insa ma gandesc si la sunetistul de la pupitru, care a facut reglajele necesare. Tot ceea ce au cantat mi-a mers la inima, compozitii dinamice, pline de ritm, culoare si mai ales s-a simtit ca band-ul era inchegat, suna unitar, nu aidoma celui al lui Robert Mitchell de ieri seara... Moshul se tine bine la anii sai si este de admirat si invidiat pentru verva si entuziasmul de care da dovada in a stapani acest dificil instrument (trompeta).

To be continued... 8)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: ArCuB Live Open Air - Jazz, Blues & More (3-7 iulie 2013)

Post by brighty »

Nu cred ca s-a mai tinut ceva in a 3-a seara a manifestarii... Cu putin inaintea orei oficiale de incepere (19:00), o furtuna naprasnica s-a abatut asupra Capitalei, cu rafale torentiale de ploaie si cu grindina. Eram in apropiere, dar am schimbat directia cand am vazut ce urgie se dezlantuie!

Speram totusi ca maine si poimaine sa fie vreme prielnica! Ar fi pacat sa se anuleze chiar cele mai interesante recitaluri de pe afis...

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: ArCuB Live Open Air - Jazz, Blues & More (3-7 iulie 2013)

Post by brighty »

Mda... Este o furtuna GROAZNICA acum, la orele 17:00 in Bucuresti, MAI REA decat cea de ieri!... :( Speranta moare ultima totusi, poate, poate pana la orele 19:00 se imbuneaza vremea...

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: ArCuB Live Open Air - Jazz, Blues & More (3-7 iulie 2013)

Post by brighty »

Sub amenintarea norilor de ploaie, s-a desfasurat si cea de a patra seara a Festivalului de Jazz, cu public mai putin numeros decat in serile trecute, dar dotat cu umbrele si cu mult interes pentru sonoritatile specifice acestui gen muzical.

Primii care s-au incumetat sa dea tonul au fost Elena Morosanu & Michael Acker Quartet (Three for Helen), care au prezentat un recital intitulat "Butterflies at Sunset", incluzand atat cover-uri cat si o compozitie proprie.

Image

N-am prea multe de mentionat aici... band-ul este inca tanar, in formare si cautari, membrii proiectului par talentati, atata doar ca majoritatea pieselor interpretate par a se incadra mai degraba inspre zona pop-ului de cafenea... Vocea Elenei este totusi departe de ceea ce asteapta cunoscatorii de jazz (eu NU ma includ, inca sunt un "pifan", dar chiar si asa, despre o voce precum a Aurei Urziceanu inca imi staruie vii amintiri!) Sa spunem ca Three for Helen abordeaza un dreamy jazz, cu tenta onirica, melancolica uneori... Le doresc mult succes pe viitor!

Sonorizarea la ei a fost aproape ok si spun asta intrucat mai totul s-a auzit bine, cu exceptia (zic eu...) tobelor, care sunau cam slab si infundat, cu toate ca cinelele se auzeau grozav.

In scurta pauza de pregatiri pentru secundul recital, cel al membrilor grupati sub denumirea de Aleea Cosmonautilor, norii s-au tot adunat, fulgere au brazdat cerul intunecat si apoi a inceput ploaia, moment in care unii fie s-au adapostit sub cortul restaurantului improvizat in piata, altii preferand sa ramana mai in fata, sub umbrelele personale.

Dar Mircea Tiberian si ai sai parteneri de scena i-au rasplatit pe toti cei prezenti cu un spectacol splendid, un jazz fantastic, in toata puterea cuvantului!...

Image

(stg. -> dr. : Mircea Tiberian - pian, Chris Dahlgren - contrabas, Nadia Trohin - voce, Christian Lillinger - percutie/tobe)

De data asta, toate instrumentele s-au auzit perfect iar show-ul a fost, sa spun asa, asigurat de percutionistul neamt, un veritabil vrajitor ce traia intens muzica, agitandu-se, smucindu-si capul intr-o parte si in alta, batand cu sete tobele si apoi mangaind cu delicatete cinelele cu betele... ce mai, ne-a rupt pe toti tipul!! :D

Daca piesa de deschidere a fost una instrumentala, interpretata in trio, urmatoarele au fost reinterpretari in maniera jazz a unor vechi slagare romanesti din anii '60 - '80, precum "Nu m-am gandit la despartire " (Dan Spataru), "Nu-ti sade bine cand plangi" (Gelu Solomonescu) ori "Inima nu fi de piatra" (Doina Spataru). Vocalista, din Rep. Moldova, pe numele ei Nadia Trohin, este o veritabila urmasa a Aurei, avand un stil asemanator, o expresivitate aparte a vocii, de altfel bine, bine lucrata! Mi-a placut mult acest recital, din pacate scurt, parca mai scurt decat cel al trupei din deschidere.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: ArCuB Live Open Air - Jazz, Blues & More (3-7 iulie 2013)

Post by brighty »

Nici ultima seara a festivalului nu ne-a scutit de emotii privind ploaia, un nor amenintator facandu-si aparitia chiar in momentele cand urma sa inceapa primul recital... Din fericire, am ramas doar cu sperietura iar spectacolul a putut continua!

Medeski, Martin & Wood (SUA) au deschis seara recitalurilor si ceea ce am ascultat m-a lasat pur si simplu praf!...

Image

(stg. -> dr. : Billy Martin - tobe si percutie, Chris Wood - contrabas si chitara bas, John Medeski - orga clasica si electrica)

O muzica fortoasa, dinamica, mai degraba apropiata de progressive-ul anilor '70 decat de jazz, adeseori avand realmente senzatia ca ascult sectia instrumentala a unor track-uri Yes ori The Doors din vremurile lor de aur!... Chiar daca au "batut" bine de tot spre prog-rock, acest fapt nu m-a deranjat catusi de putin, ba din contra, a fost o placere absoluta sa ma "teleportez" putin in anii '70, cu muzica lor adevarata!... O nebunie de show ce au facut cei trei americani, aplaudati cu entuziasm si oferind chiar si un bis spectatorilor aflati in delir!

Si, ca si cum nu ar fi fost indeajuns, James Carter Organ Trio au venit sa intareasca opinia tuturor ca americanii sunt de pe alta planeta cand vine vorba de muzica! Iar daca mai sunt si negri, cu ritmul in sange, atunci nu mai are rost sa aducem vreun contraargument!...

Image

(stg. -> dr. : Gerrad Gibbs - orga Hammond B3, James Carter - trompeta si saxofon, Leonard King - tobe si percutie)

Este absolut IN-CRE-DI-BIL ce minuni putea face James Carter cu instrumentele sale de suflat, cata forta, energie si dinamism tipice muzicantilor de culoare americani!!... Imaginati-va "artificiile" pe chitara ale lui Steve Vai, cu tehnica manuala si viteza acestuia si apoi ganditi-va la aceleasi chestii, dar realizate prin simpla (??!) suflare cu gura in mustiucul trompetei (saxofonului). In acest ultim caz, era cu mult mai dificil si chiar iti trebuia forta, spontaneitate si mult geniu, nu ma feresc sa afirm!... Am trait o seara de vis, am vazut si ascultat niste muzicieni de geniu, cum nu mi-a fost dat deseori sa vad pe aici, nici macar la concertele cu bilet platit.

Nu stiu ce va fi la Festivalul de Jazz de la Garana anul acesta, peste doar o saptamana, dar ArCuB-ul a adus la Bucuresti niste nume care nu cred ca vor fi egalate usor acolo! ;)

O reusita acest festival si sa speram ca si anul urmator va fi a treia editie, cel putin la fel de buna ca si aceasta!...

Nu in ultimul rand, remarc aparitia si difuzarea in public (apropo, numeros in ultima seara! 8) ) a editiei princeps a revistei Jazz Compas, editata de ArCuB si ingrijita de Catalin Milea, Virgil Mihaiu si Mircea Tiberian. O publicatie care arata foarte bine si in care se gasesc cateva interviuri interesante cu grei ai jazz-ului romanesc si international. Pentru mai multe detalii, intrati pe http://www.jazzcompas.com" onclick="window.open(this.href);return false; .

Post Reply