Alegere cd player 100 250 eu

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Alegere cd player 100 250 eu

Post by Gabriel_Wo »

Deschid acest mic subiect, cu rugamintea de a ma indruma si pe mine spre a mi alege un cd player nou sau de pe piata SH. Ce am de ales pe piata romaneasca, vis a vis de cele noi>Yamaha, Denon :x , Marantz :x , Pioneer sacd, Onkyo sacd, NAD :x , HK, Teac :x un substitut DVD, BluRay..pe piata okaziilor am vazut multe exemplare ce imi fac cu ochiul, multe din ele japoneze precum un Pioneer, Denon, Sony, cu o mecanica sanatoasa, precum si acele formidabile Bang and Olufsen Vintage, Revox B225 si B226. Dar...daca nu le cunosti istoricul, stai doar sa te uiti indelung la ele :wink: ..Va multumesc, anticipat!
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

SonyES
Posts: 33
Joined: 01 Feb 2013, 08:48

Re: Alegere cd player 100 250 eu

Post by SonyES »

http://www.okazii.ro/sisteme-audio/cd-p ... a128123487" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Alegere cd player 100 250 eu

Post by momolo »

Sony CDP-X222ES am ascultat si analizat. Din punctul meu de vedere este unul din cele mai proaste playere imaginabile, chiar l-as folosi pentru a da exemplu negativ de cum NU trebuie sa sune un cdplayer !
Straniu la firma SONY este ca modele ieftine de "doi lei" suna mai bine decat unele modele scumpe cu "ES" ...
Judecand si dupa boxele SONY, cred ca brandul asta testeaza aparate de top cu ajutorul unor surzi sau numai pe osciloscop.
Dar nu e o regula, sunt si modele de top cu "ES" acceptabile (desi intens speculate pe piata trancotara, adica supuse actiunii de over-price din motive de faima trancotara si iubire de brand).
De curand am gasit un player changer cu tava de 5 discuri, model SONY undeva din anii de mijloc 90 si care suna suspect de bine, chestie absolut inexplicabila! L-am cumparat cu... 50 lei din talcioc si garantat suna net superior pe langa acest CDP-X222ES...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Alegere cd player 100 250 eu

Post by tatatodor »

Mici observatii asupra unor playere ...
http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=216&t=128500" onclick="window.open(this.href);return false;
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Alegere cd player 100 250 eu

Post by Gabriel_Wo »

Personal, sunt total contra :mrgreen: unor upgrad uri aduse in afara conceptiilor firmelor producatoare..eu sunt genul de utilizatori care se ocupa doar de intretinere meticuloasa, gadilirea galesa la subsoara si de parfumarea cu colonie ruseasca de levantica a componentelor..Cam, atat! :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Alegere cd player 100 250 eu

Post by panzer »

Banuiesc ca ai citit multe despre CD Playere si mecanismele acestora.

La 250 euro nou ma indoiesc ca mai cumperi macar un Pioneer SACD. Mie unuia asta mi-a placut din cele ieftine enumerate de tine. Dar si asta era acum 5-6 ani! Poate intre timp si-au mai schimbat unii modul de a le face. :twisted:

La cele vechi Pioneer foloseste in mod normal mecanica proprie - care nu se mai fabrica/gaseste. As alege un Denon, cu conditia sa ii mai gasesc mecanica+optica de cumparat. Spre deosebire de acum cativa ani abia de mai gasesti Sony KSS213 si KSS240 si alea facute de chinezi. Nenorocirea este ca acest aspect e valabil si la CDP de 5000 euro - cumpara 1-2 blocuri optice cu mecanism cu tot de schimb. Oricum costa cam 30 lei si sigur se strica :)

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Alegere cd player 100 250 eu

Post by West »

Sau un Denon 1930, sacd/dvd audio player, care, chiar din intimplare, imi prisoseste mie. Ca si nou in cutie. :wink: :P Doar 150 de euro foarte negociabil :mrgreen:

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Alegere cd player 100 250 eu

Post by tatatodor »

Am ascultat si Sony CDP 337 ESD. Am vrut sa il modez. Suna excelent stock (am ramas surprins cit de bine). La cit am muncit la 227 nu mai m-as apuca a doua oara sa modez Sony (OS to NOS).

vroiam sa atrag atentia asupra acestui 337,poate l-a ascultat cineva totusi.Respectiva persoana l-a apreciat din cele cateva ce i-au trecut prin mana.Poate sa fie si o parere mai subiectiva.....
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Alegere cd player 100 250 eu

Post by Gabriel_Wo »

Personal, io prefer un player fabricat intre anii de glorie digitala, 86 90, evident un Studer Revox, care i se ofera un premiu european de frumusete sau un japonez, ca astia au fost cei mai tari. :oops: Parca, mai sunt si acum ?! :?: Accuphase..Offf !! Si, sa mearga precum raketa Soiuz, adica brici!
Cum un Revox sunt putine sanse sa l gasesc nealterat de mana omeneasca, merg tot pe mana samurailor..Doresc prea mult ? :roll:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply