Festivalul George Enescu - Editia 2013

CD, vinil, concerte
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Ramasesem dator cu un mic comentariu despre prima seara a lui Pappano cu a sa mega-orchestra, Santa Cecilia. Din pacate pentru mine nu am putut ajunge la concertul de ieri si regret foarte mult, am vaga idee ca a fost cel mai grozav spectacol de pana acum la actuala editie de Festival Enescu. Am reusit doar sa prind 10 minute in direct pe internet si am ramas profund impresionat, imi inchipuiam cum suna acel magnific cor in sala si unica mea consolare (rautacioasa :evil: ) este ca sala e de mizerie la acustica (Kostas a stat in randul 2 dupa cate mi-a povestit la telefon, eu ciuciulit sub o streasina in oras, el mare boier fericit, iesit ca Bing Pasa reinviat de la concert; de aceea a avut parte si de "cutremur" :D dar in mod cert minim jumatate de sala, aia mai in spate, a avut parte de corul italian pe boxele Behringer ! :twisted: Apropos, nu este spectacol la care statia Behringer din dreapta sa nu traga o traznitura in boxe nimerite mai ales la pasajele pianissimo! :twisted: )

Deci, sa revin la oile mele - am o intreaga colectie de inregistrari cu muzica lui Dvořák – Simfonia nr. 9 - "Din lumea nouă". Eu am cateva opere clasice pe lista personala pe care le-as cumpara oricand in orice interpretare, printre care se afla si aceasta piesa detinuta pe minim 12 LP-uri si multe CD-uri (nu le-am numarat). Asa ca o stiu pe dinafara!

Prestatia ca opinie generala a fost slabuta, versiunea pe care a prezentat-o Pappano fiind un pic "italienizata" (desi nu e cazul). Orchestra Santa Cecilia nu are forta concurentei RAI Nazionale, defapt nici vorba de comparatie sau mai pot spune si altfel, daca RAI Nazionale a fost un Ferrari, Santa Cecila a fost un FIAT. Insa au existat si parti bune - mai spre sfarsit parca s-au mai incalzit, poate au fost obositi (in orice caz, Pappano nu este obosit niciodata! :D Tupaie ca un Hopa-Mitica, observam ca pana si primii violonisti erau amuzati in anumite momente! Din aceasta cauza am spus ca la spectacolul dat de marele Pappano pot veni si surzii deoarece dirijeaza atat de spectaculos ca te poti lipsi de sunet! :D ).

Ok, sa nu fiu rau, cu bisul ultim si-au spalat toate pacatele. Piesa lui Sir Edward Elgar - Nimrod a fost interpretata fabulos, la bucata asta nu au mai fost un biet FIAT ci o adevarata Maserati de top!
Acesta orchestra este in opinia mea una de...viori ! Straniu, la Santa Cecilia nu s-a remarcat nici un violonist in timp ce la RAI Nazionale erau cativa care puteau oricand sa dea concerte solo si ale caror viori sunau de milioane de euro! Totusi, Santa Cecilia fara sa aiba vedete printre viori reuseste sub bagheta lui Pappani sa-mi rupa inima in doua, felul cum suna este de un romantism si o muzicalitate pe care rar am auzit-o la alte orchestre. In aceasta privinta RAI Nazionale e mai rece si mai precisa. Daca ma gandesc bine, Santa Cecilia sub bagheta lui Pappano are un stil foarte particular pe care poate l-as recunoaste si legat la ochi ! De aceea sunt trist ca nu am putut ajunge ieri cand mi se pare, au fost in forma. Defapt italienii sunt artisti din nastere, au zile bune si zile proaste, nu sunt masini de cantat precum englezii si nemtii. Iar cand au zile bune.....

Ok, cam astea fiind zise, sa vad ce mai reusesc sa ascult in continuare.

Si apropos de cele citate sus (cum isi dau unii din politica cu parerea dupa ureche), iata preturile la Santa Cecilia Auditorium din ROMA, una dintre cele mai mari sali si mai moderne din Europa, preturi care nu sunt cu mult mai mari decat cele percepute aici in Romania pentru mizeriile astea de sali nepotrivite (si daca tinem cont de salariul mediu din Romania si restul Europei Occidentale, la noi e chiar scump!):

http://www.santacecilia.it/concerti_e_b ... ietti.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.santacecilia.it/image_galler ... ecilia.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Stagione Sinfonica
Sala Santa Cecilia
Platea A: Euro 52
Platea B: Euro 52
Galleria 1: Euro 42
Galleria 4 - 5: Euro 34
Galleria 7: Euro 30
Galleria 2: Euro 28
Gallerie 3 e 6: Euro 19
_________
Stagione da Camera
Sala Sinopoli
Platea: Euro 38
II Settore: Euro 26
III Settore: Euro 18
_________
Stagione da Camera
Sala Santa Cecilia
Platea VIP: Euro 42
Platea: Euro 38
Galleria 1: Euro 29
Galleria 4 e 5: Euro 27
Galleria 7: Euro 23
Gallerie 2, 3 e 6: Euro 18
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

http://www.mediafax.ro/cultura-media/ho ... u-11323689" onclick="window.open(this.href);return false;
Potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX duminică, de organizatorii Festivalului Enescu, bugetul total al evenimentului a fost de 39.000.000 de lei, din care 35.000.000 de lei din surse publice, iar 4.000.000 de lei din contribuţii private şi vânzări de bilete.
daca impartim constatam ca statul a cheltuit aproape 8 milioane de euro. Pai numai daca ne uitam la milioanele de euro pulverizate de Primaria Bucurestiului pentru cainii maidanezi, observam ca se puteau plati 2 Festivaluri Enescu concomitent cu aceeasi 65.000 de maidanezi in libertate pe strazile capitalei (care au ramas la fel de multi sau poate mai multi dupa dispartia unor sume mult mai mari in neant!!!).

Ori cheltuiala nu e numai pentru Bucuresti ci pentru intreaga Romanie. La festival au venit oameni din Israel, Elvetia, Italia, Franta, etc care au spus ca la ei acasa nu au asa ceva! Este unul din putinele lucruri bune (vorba vine....e chiar unicul) care se pot contabiliza pe seama tarii printre atatea lucruri rele! Si la cat fura clasa politica in tara asta, cei nici 8 milioane de euro cheltuiti sunt nimic raportat la beneficiul greu de cuantificat, o mica spagutza sarita din "contabilitate" data pentru o Rosie Montana unui papagal de politician, pentru o bucatica de autostrada invizibila, pentru cine stie ce furaciuni care se tin lant ! Numai daca ar fura astia cu 1% mai putin pe an si am tine cate un Festival Enescu in fiecare toamna pe gratis !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Gabriel_Wo »

Chiar, la aceste reprezentatii se afla acele standuri cu discuri si publicatii spre vanzare? In mod sigur, maestrul Jordi Savall isi va aduce si colectia.. :wink:

Ma simt cam stingher, complet aiurit, cand alaturi de o sala in care se canta o cantata de Bach sau o nocturna de Chopin, se aud urletele bietelor patrupede masacrate si tipetele isterice ale bucurestenilor aflati de ambele tabere ale acestui razboi inuman si rusinos, ce ne a facut de tot rasul in intreaga galaxie, cu acele imagini terifiante, halucinante, ce fac inconjurul planetei..Fratilor, traim vremuri de toata rusinea!
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

Gabriel_Wo wrote:Chiar, la aceste reprezentatii se afla acele standuri cu discuri si publicatii spre vanzare? In mod sigur, maestrul Jordi Savall isi va aduce si colectia
In mod normal, ar trebui sa existe standuri cu CDurile interpretilor invitati. Dar sa nu-ti faci iluzii: costa exorbitant, ceva de la 60 lei in sus discul! :( Asa a fost si la precedentele editii... Uite, imi amintesc ca pana si la Festivalul de Jazz ArCub, de la care am relatat impresii acum doua luni de zile, era un stand cu CDuri ECM. Nu cred ca vrei sa stii cat costau... :twisted: :P
Gabriel_Wo wrote:Ma simt cam stingher, complet aiurit, cand alaturi de o sala in care se canta o cantata de Bach sau o nocturna de Chopin, se aud urletele bietelor patrupede masacrate si tipetele isterice ale bucurestenilor aflati de ambele tabere ale acestui razboi inuman si rusinos, ce ne a facut de tot rasul in intreaga galaxie, cu acele imagini terifiante, halucinante, ce fac inconjurul planetei..Fratilor, traim vremuri de toata rusinea!
Contraste de acest gen au existat dintotdeauna, inclusiv din vremea marilor compozitori. Nu e nici o noutate, n-am inventat noi apa calda, se pare :P Imi amintesc ca pe vremea lui Nea Nicu TVR difuza seriale artistice cu biografia cate unui compozitor, un lucru extraordinar si de apreciat! Asa am aflat de viata clasicilor precum Verdi ori Wagner, cu toate bucuriile, neimplinirile si capodoperele lasate in urma... Si tin minte scene de senzatie cand in interiorul salii de spectacole se dirijau simfonii celeste in vreme ce afara se tragea cu pistoalele si se facea revolutie!... :lol:

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

Care sunteti din Bucuresti nu uitati ca de maine debuteaza recitalurile din Piata Festivalului, de langa Atheneu! Scena deja s-a montat, s-au facut ultimele pregatiri, maine este ziua deschiderii evenimentelor de acolo.

M-am uitat pe program, dar - sa fiu sincer - n-am gasit interesante (in opinia mea...) decat aceste concerte:

DUMINICĂ 15.09.2013

Ora 18:45 Recital GABRIEL CROITORU şi HORIA MIHAIL
Ora 19:45 Concert FILARMONICA din PITEŞTI
Dirijor : TIBERIU OPREA
Solişti : MEDIANA VLAD (soprană) şi ŞTEFAN POPOV (bariton)

MIERCURI 18.09.2013

Ora 20:00
Recital ALEXANDRU TOMESCU

Program :
J. S. Bach - Partita a III-a BWV 1006 în Mi Major
E. Ysaye - Sonata a II-a în la minor
J. S. Bach - Partita a II-a BWV 1004 în Do Major
E. Ysaye - Sonata a IV-a în mi minor

SÂMBĂTĂ 28.09.2013

Ora 19:30
ROMANIAN PHILHARMONIC
Dirijor: Jin Wang
Soliști: Irina Iordăchescu – soprană, Hector Lopez – tenor

Program :
G. Verdi - Uvertura la opera Forţa destinului
Aria Merce, dilette amiche din opera I vespri siciliani
Aria Questa o quella din opera Rigoletto
Duet Parigi, o cara din opera Traviata
Uvertura la opera Nabucco
A. Catalani - Aria Ebben, ne andro lontani din opera La Wally
G. Verdi - Aria La donna e mobile din opera Rigoletto
P. Mascagni - Intermezzo simfonic din opera Cavaleria rusticana
G. Puccini - Aria Quando me’n vo din opera Boema
Aria Che gelida manina din opera Boema
Duet O soave fanciulla din opera Boema
P.I. Ceaikovski - Poloneza din opera Evgheni Oneghin
G. Puccini - Aria Tu, che di gel sei cinta din opera Turandot
Aria Nessun dorma din opera Turandot
A. Haciaturian - Vals din suita Masquerade

Programul complet: http://festivalenescu.ro/festival-2013/program-pia" onclick="window.open(this.href);return false;ța-festivalului

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Gabriel_Wo »

In momentul in care, in colectia mea sunt discuri pe care in ultimul timp am dat si 125, 130 lei pe buc., sau pe un japonez vreo 200 lei, 60 lei nu imi mai spune nimic.. mai mult, i l consider un pret politicos, chiar prea mic. :wink: :x
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Gabriel_Wo »

Vis a vis de albumele ECM, ele se gasesc la Andante Music, un dealer extrem de serios si se gasesc la acelasi tarif batut in cuie, de ani de zile..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

VINERI 13 SEPT. 2013
FESTIVALUL ENESCU, BUCURESTI, ROMANIA
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKI
Solist : ANIKA VAVIC – pian
Program :
N. Rimski-Korsakov – Uvertura Marele Paşte rusesc op. 36
S. Prokofiev – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în Do Major op. 26
A. Bruckner – Simfonia nr. 1 în do minor WAB 101

Image
Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

VINERI 13 SEPT. 2013
FESTIVALUL ENESCU, BUCURESTI, ROMANIA
ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE
Ateneul Român
Dirijor şi solist : CHRISTIAN ZACHARIAS
Solişti : FRANÇOIS SOCHARD – vioară
ELI KARANFILOVA – violă
Program :
W.A. Mozart – Simfonia concertantă pentru vioară, violă şi orchestră în Mi bemol Major K 364
W.A. Mozart – Concertul nr. 15 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major K 450
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

Image
Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

FOTO adaugate aici:
https://plus.google.com/photos/11314592 ... erid=gplp0" onclick="window.open(this.href);return false;

VIDEO adaugate aici (merita vazute):
https://www.youtube.com/channel/UCE7Zp1 ... ofTkRj4Quw" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

E tarziu in noapte, sunt dupa o zi grea de munca si doua concerte imense, abia mai vad tastatura dar nu pot dormi fara sa va impartasesc impresiile zilei de 13 septembrie de la Festivalul Enescu! Astazi....ieri am auzit doua orchestre cum nu as fi crezut ca exista ! Din primele secunde cand a inceput sa cante London Philharmonic Orchestra am ramas siderat, expresia corecta fiind, "am cazut pe spate" si oricum am ramas cu gura cascata la propriu !!! Ca sa descriu mai exact senzatia, parca am fost un trancotar computerist din acela care nu cunostea decat Logitec+Flac si se certa cu toata lumea pe internet contra cablurilor de curent si intr-o zi am fost dus sa ascult prima oara in viata un mega sistem high-end! Ei bine, cand au inceput englezii sa cante, cam atat mi-a fost uimirea, socul, zguduirea! Sunetul acestei orchestre este fabulos ! In primul rand am remarcat un aranjament pe scena al instrumentistilor total diferit de ceea ce am vazut pana acum. Sunetul acestei orchestre este....greu de descris, am redat socul initial. Inutil sa precizez ca (in opinia mea) sunt cei mai buni de pana acum!
"Marele Pastele rusesc" de Rimski-Korsakov a fost vraja curata, uimire, baie de muzica, piscina cu sunet! Am observat ca nu eram singurul vrajit si uimit in acelasi timp!
Insa, din pacate, dupa o scurta pauza de re-aranjare a instrumentelor a urmat o alta lucrare cu solista la pian, pe nume, Anika Vavic.... Aceasta pianista a interpretat (in opinia mea) deosebit de respingator Concertul nr. 3 al lui Prokofiev si efectul a fost naruirea, distrugerea acelei vraje care se creease la prima piesa intre orchestra si public. In timpul acestei piese am observat o vadita plictiseala in jurul meu si am intrezarit aceleasi sentimente si la solistii din orchestra. Interpretarea la pian a fost complet rece, nu a avut forta deloc, cu un sunet acut, sec si pe alocuri, in opinia mea a falsat. Au fost cateva momente in care orchestra a avut unele pasaje fara pian si in acele momente "vraja" se zbatea sa apara din nou la suprafata.
Dupa ce m-a chinuit (si sunt convins, nu numai pe mine), plictisit si vrand sa vina o data pauza, pianista Anika Vavic a simtit nevoia unui bis desi sala nu deborda de entuziasm astfel ca ne-a mai chinuit cu o "bormasina" pe pian si in sfarsit a venit pauza!

La partea a doua ne-am reintors acasa, adica minunata, fabuloasa orchestra britanica fara teroarea aia de pian. Insa din pacate piesa lui Bruckner, Simfonia nr.1 e cam greu de digerat pentru tot omul. Interpretarea a fost superba insa e totusi regretabil repertoriul ales. Genul asta de piesa muzicala eu il vad mai mult pentru impatimitii genului si nu la un festival unde vine si lume mai putin in tema cu muzica clasica. Sincer, nu ma dau in vant dupa Simfonia nr.1, poate ultima parte e ceva, ceva mai acceptabila. Daca tot voiau Bruckner cred ca Simfonia nr.4 ar fi fost mai potrivita dar totusi, cu asa orchestra incredibila ar fi mers un compozitor ceva mai usor de digerat, ceva mai muzical.....

La sfarsit orchestra a primit aplauze decente insa nu explozii de entuziasm precum celelalte de pana acum. Fapt pentru care au si plecat fara sa dea bis. Nu stiu cauza dar o banuiesc in neplacerea pe care le-a creeat-o la toti intepretarea moarta, rece, seaca a pianistei cat si Bruckner-ul care a amortit buna parte din sala.
Apropos, glumeam ca dupa a doua piesa cea cu pianul terorist, trebuia "demagnetizata" sala ca sa ne revenim la uimitoarea vraja din prima parte!

Apoi la Ateneu am "patit-o din nou".... :D Inca de la primele acorduri pe care le-am auzit din partea orchestrei din Lausanne dirijata de faimosul CHRISTIAN ZACHARIAS, am ramas din nou siderat, socat, cazut pe spate! Va spun cu mana pe inima, nu am auzit asemenea intepretari de Mozart in viata mea !!! Daca spun ca au fost perfecti e prea putin ! Nu e numai perfectiunea, este ceva special, nu stiu cum sa exprim....Poate a mai contribuit un fapt, aceasta orchestra este pur si simplu perfecta ca marime pentru micutul Ateneu al nostru, armonia creeata fiind din acea "specie" de zile mari si rare in urma carora, daca se nimereste un inginer de sunet bun iese un disc audiofil care ramane referinta o suta de ani dupa aceea si te intrebi, "cum a fost posibil?!"
Nu am cuvinte!....
In orchestra am vazut si tineri, mai degraba copii. Pe Zacharias l-am ascultat acum 2 ani la ultima editie dar intre timp a ajuns si mai bun! Ceea ce a scos din aceasta orchestra nu se poate descrie, trebuia ascultat! Apropos, am vazut fugitiv ca se simte cate ceva chiar si pe scurtele filmari cu sapuniera (vedeti linkul meu cu video). Nu am insistat cu filmarea pentru ca una la mana, aparatul foto e un gunoi pentru asa ceva, a doua la mana, e totusi Ateneul unde e locul mic si bate la ochi. Dar pana si pe jaful asta se simte ce interpretare fabuloasa au scos in noaptea asta! Poate au fost in zi de forma, nu stiu, cert este ca eu unul nu am auzit live Mozart niciodata la asemenea calitate si nu as fi sigur nici de inregistrarile detinute cu respectivele piese muzicale....Cred ca daca ar fi fost maestrul Mozart in sala ar fi fost incantat de interpretarea lor pe care o consider pur si simplu perfecta si geniala !

Cine nu a fost habar nu are ce a pierdut !
Insa de remarcat, ambele sali au fost pline ochi, nu am vazut Sala Palatului niciodata atat de plina iar Ateneul a fost cutie cu sardele, cred ca unii au stat si intr-un picior ! Clar, e nevoie totusi de o sala de concert autentica, deja calitatea adusa de Ioan Holender la Bucuresti e prea mare pentru aceste doua biete si jalnice sali nepotrivite unor asemenea vizitatori de top mondial !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by West »

Am vazut concertul de la Ateneu pe TVR HD, din pacate nu tot, dar cind am dat acolo, acolo am ramas. Citind ce ai scris tu, imi dau seama ca pina si prin tv s-a simtit acea vraja. Prin sirme, aer, sateliti si alte electronicale, magia s-a transmis, ca si la norocosii din sala.
Nu am termenii tai de comparatie, doar ca spuneam din cind in cind cam prostit: 'ce grozav suna Mozart'! Si ma gindeam ca de cite ori nu am ascultat eu Simfonia nr.40, pe sacd-ul de la Linn... Ce naiba, parca nu as fi auzit-o vreodata!!!

Eram sigur ca esti la locul faptei, dar cit se vedea in fata colcaia de politicieni. Un lucru profund dizgratios, ca 2 dinti lipsa in fata, stateau 2 scaune goale in primul rind, chiar in spatele dirijorului.
In spate, ca de atitea ori, treptele erau full de melomani. Chiar nu puteau plasatoarele sa adune doi de pe jos si sa-i aseze acolo?
Asta imi aminteste de episodul din Seinfeld, cind, la Premiile Tony, Kramer era angajat sa se aseze pe locurile goale, ca acestea sa nu se vada. Bineinteles ca a cistigat si el un premiu Tony :lol: Pina l-a batut Raquel Welch si l-au dat afara. :lol: :lol: :lol:

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

Multumim Kostas si momolo pentru impresii!

Aseara, am prins si eu pe TVR HD concertul de la Atheneu :) Nu am atatea repere de comparatie precum voi, insa interpretarea orchestrei elvetiene si a magnificului Zacharias m-a captivat cu totul, am ramas pana la final, sa "sorb" ultima nota!...

Eram convins ca momolo a ajuns acolo si cred ca l-am si zarit in primele randuri, daca mai retin cum arata (din pozele de la intalnirea de acum 5 ani a unora dintre forumisti) :D L-am zarit, de asemenea, pe fostul ministru al culturii, Adrian Iorgulescu, undeva in stanga (cum te uiti spre scena).

Ar fi bune niste sali de concerte adecvate, daca tot avem asemenea oaspeti la festival... Pe de alta parte, bine ca se mai organizeaza asa ceva in tara asta, pricajita cum e ea! Altii, mai dezvoltati decat noi, nu au asemenea evenimente. Bani s-ar gasi daca n-ar fura atata politicienii, dar ar sari, ca arsi, diversi, din toate directiile: ce ne trebuie sala de concerte moderna cand alocatiile la copii sunt atata, cand se inchid spitale etc.?!

Eu unul consider ca o renovare de la temelii a Salii Palatului ar fi, momentan, cea mai nimerita solutie, incluzand diverse tratamente acustice. La final, poate ca nu va "suna" ea intocmai ca Royal Concertgebouw din Amsterdam, insa tot ar fi un castig fata de ce dispunem in prezent! :) Sa nu uitam atuul deloc de neglijat al Salii Palatului, anume acela al pozitionarii ei ideale, in "buricul targului", chiar langa Atheneu, Palatul Regal si Biblioteca (ca sa nu mai pomenesc de diversele hoteluri de lux din apropiere, de parcarile subterane si de accesul facil la mijloacele de transport in comun!)

Ma mai gandeam la ceva: poate ca, intr-un anume procentaj, intervine si autosugestia in perceperea calitatii unui concert acolo. La Sala Palatului, cum este ea momentan, neschimbata de pe vremea regimului comunist, pornesti din start cu o angoasa si cu o usoara stare de proasta dispozitie, asteptandu-te parca sa vezi intrand pe scena intreaga "orchestra" de altadata, ce-si facea veacul pe acolo la Congrese, cu Bobu, Dinca, Postelnicu si Tovarasa impreuna cu Marele Dirijor performand "directive" si "indicatii pretioase" :mrgreen: Altceva ar fi, chiar si cu o acustica fara prea intensa stralucire, daca decorurile ar fi radical schimbate, innoite!

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by comanr »

multumesc celor care au impartasit senzatiile de la concert. noi cei din provincie santem putin dezavantajati ca melomani, poate in viitor lucrurile se vor schimba.
ati postat niste comentarii pe care le citesc cu placere. se vede omul care stie sa asculte muzica.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by porto »

Daca tot a venit vorba de sali as dori din tot sufletul ca si Romania sa aiba o sala de concerte ca cea din Montreal - sala OSM.
Are o acustica de vis si atunci cand esti in sala iti este parca frica sa respiri ca parca toti sunt aproape de tine si ce e mult mai important e ca toti cei care canta parca sunt cu tine si canta special pentru tine.
Nu am fost de multe ori ca e scump si de doua ori din trei am stat exact in ultimul rand din sala dar...a fost magnific. Planuesc si anul asta sa ma duc si vreau sa reusesc sa iau bilete in max primele 15 randuri...si mi se sburleste parul numai la gandul asta...
Veniti la Montreal...

http://fr.medici.tv/#!/kent-nagano-ross ... e-montreal" onclick="window.open(this.href);return false;

Este facuta dupa o tehnologie "cutie in cutie" ca sa nu fie absolut nici o interferenta din exterior.
Absolut toate scarile ce duc la ea sunt izolate .
In hol exista un Grand Piano de la Steinway...piesa de arta....
Inca nu s-a terminat de reglat acustica de doi ani de cand s-a deschis sala pentru ca Kent Nagano ,director si dirijor, vrea perfectiunea...
Aproape totul este din lemn...si sala are multa caldura dar in aceasi masura impune respect.
Mi-as fi dorit sa pot auzi si eu in aceasta sala Festivalul George Enescu...visuri imposibile...

Post Reply