Festivalul George Enescu - Editia 2013

CD, vinil, concerte
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

LUNI 16 SEPTEMBRIE 2013
FESTIVALUL ENESCU, BUCURESTI, ROMANIA
RUNDFUNK SINFONIEORCHESTER BERLIN
Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI
Program :
R. Wagner – Walkiria WWV 86B
Distribuţia :
Siegmund – TORSTEN KERL
Hunding – GÜNTHER GROISSBÖCK
Wotan – EGILS SILINS
Sieglinde – MELANIE DIENER
Brünnhilde – PETRA LANG
Fricka – ELISABETH KULMAN
Gerhilde – ANELIYA VIDINOVA
Ortlinde – EGLE CHIŞIU
Waltraute – SIDONIA NICA
Schwertleite – ANDREEA IFTIMESCU
Helmwige – NATALIA BUCIUMAN
Siegrune – ANTONELA BÂRNAT
Grimgerde – ADINA SECOBEANU
Rossweiße – SORANA NEGREA

Image
Image
Image
Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

FOTO sunt adaugate la acelasi link:
https://plus.google.com/photos/11314592 ... erid=gplp0" onclick="window.open(this.href);return false;

VIDEO sunt in numar de 18 clipuri de sapuniera ca sa va faceti o palida idee despre ce a fost:
https://www.youtube.com/channel/UCE7Zp1 ... ofTkRj4Quw" onclick="window.open(this.href);return false;

Comentariu:

Cu greu m-am hotarat sa ma duc. Ora de incepere a fost la 18.00 si e problema chiar si cu ora obisnuita 19.30. Totusi programul festivalului este foarte dens, un fanatic (ca mine) ar merge la toate insa e imposibil, mai trebuie sa si muncim si apoi, anumite spectacole te fac atat de praf ca nu mai poti continua.
Probabil datorita bugetului mai subtire si aprobat in ultima clipa, peste 2 ani nu va mai fi atat de dens (dl. Holender face programele/prenotarile cu minim 2 ani inainte si fara sa stie daca are bani nu poate discuta ceva ferm cu artistii - anul asta a aflat tarziu de bani, probabil va avea probleme cu prenotarea si distributia de peste 2 ani).

Dar am ajuns! (altii s-au speriat de cele 210 minute efective ale spectacolului si au dezertat!). NU am regretat ! Acest spectacol a fost MAGNIFIC ! M-am dus dupa o zi de munca, alergand sa prind ora 18.00 si evident deja obosit, insa dupa 210 minute efective (impartite in 3 parti cu 2 pauze) ma simt mai odihnit decat la inceput !

Acest spectacol a fost ca pentru Regi si Imparati ! Orchestra RUNDFUNK SINFONIEORCHESTER BERLIN a fost magnifica, dirijorul un erou, solistii unii mai buni ca altii, practic PERFECTI CU TOTII !!!!!!!!!
Daca ar fi fost marele Wagner in sala ar fi fost mandru si i-ar fi concediat pe ai lui din secolul 19 deoarece nu cred ca puteau performa la nivelul asta de acum ! :D

Walkiria este o (mega)piesa captivanta. Fiecare parte dintre cele 3 este putin aparte, nu e monotona iar povestea, defapt libretul operei este minunata si captivanta. La pauza abia asteptam sa vina partea urmatoare si sa citesc de pe cele doua monitoare traducerea din germana! Iar am regretat ca nu cunosc limba germana, pe la inceput cautam sa fac o analogie intre cuvinte intre ce citeam de pe monitoare si ce auzeam direct, dar e greu. Apropos - traducerea pe cele doua meschinarii de monitoare LG (capatate de la sponsori pe post de reclama) a fost mai mult decat nimic si o treaba prost facuta. O solutie civilizata ar fi fost sa proiecteze in spatele scenei pe un ecran ca de cinema. Probabil imposibil din motive de bani si nepricepere.

Acesta a fost genul acela de spectacol pe care il vezi o singura data in viata. Cu totii, de la orchestra la dirijor si solisti au dat maximul de calitate fara nici o greseala ! Au fost pur si simplu de o perfectiune germana ! Poate doar sirul de "Walkirii mioritice"(dealtfel vreo cateva dragute foc) care au avut un rol destul de secundar in partea a 3-a, au dat un pic chixul, parca au cam tipat in loc sa cante (era si greu inconjurate de regimentul ala de orchestra wagneriana! :D ).

E subtire pragul intre a tipa si a canta ! Apropos, foarte impresionant solistele si solistii nemti cum s-au luptat peste 3 ore cu acustica salii ! Desi orchestra era cat un regiment, imensa, am numarat chiar si 4 harpe ( :shock: ) solistii principali erau capabili sa o acopere in unele momente! Uimitor! Iar asta fara sa zbiere! Mi-a placut in mod special Wotan, EGILS SILINS dar si solistul principal TORSTEN KERL a fost exceptional ! Si PETRA LANG sau MELANIE DIENER au fost grozave!

La unele pasaje se producea o armonie intre solisti si orchestra pe care nu am auzit-o sau perceput-o niciodata la alte spectacole ! Defapt tot timpul s-a creeat acea "vraja" indefinibila intre scena si public. O colaborare perfecta intre ei, meritul mai ales al dirijorului MAREK JANOWSKI si muzicienilor nemti care au muncit ca niste eroi 3 ore si jumatate timp efectiv fara sa-si arate oboseala nici in ultima clipa ! Daca erau ai nostrii cadeau lati pe la jumatate si dadeau rasolul.... Dar ce rost are sa fac comparatia !...

Apropos de treaba asta, vazand cat au muncit cu totii sa dea tot din ei, de la cel mai mic la cel mai mare, am un sentiment de profund respect. Sala este o cocina, acustica ceva jalnic, scaunele scartaie, unii de prin public niste mitocani, luminile aprinse alandala in ochi de sus ca in baie (ce frumos ar fi fost o regie de lumini la scena!), ma gandesc ce sentiment au sa vina de la sala lor din Berlin (superba!) sau din salile Vestului si sa intre in cocina asta de paragina comunistoida ! Daca erau ai nostrii cu mentalitatea de rahat, isi bagau picioarele (ca le cadea rangul de parveniti) insa nemtii astia au interpretat ca si cand in sala ar fi fost regi si imparati ! "Un diamant in noroi", asta arata civilizatie, respect, noblete, ceva opus meschinariei.

Dar am o mica satisfactie, la urma publicul i-a rasplatit cu aplauze cum poate rar intalnesc ei la publicul din vest (ceva mai rece si mai satul cu binele). Pe mine ma dureau palmele de la aplaudat si nu eram singurul; au fost chemati la rampa de peste 4 ori, nu se mai terminau ovatiile !

Fraieri au fost cei care nu au venit ! Un asa spectacol de o asemenea calitate si fascinatie vezi o data in viata ! Nu multi muzicieni sunt capabili sa performeze 210 minute efectiv fara nici o greseala sau rabat la calitate de la primul minut la ultimul !

Respect si iar respect pentru dl. Ioan Holender deoarece a reusit sa aduca in cocina de aici asemenea diamante ! Eu daca as fi muzician si as munci ca oamenii astia cred ca m-as gandi de doua ori inainte!
Asta dovedeste o veche zicala romaneasca, "Omul sfinteste locul". Romania are nevoie de asemenea oameni care sa REALIZEZE (nu de guristi si vorbe goale) ! Nu a fost nici unul in stare dintre cei care au avut Puterea in ultimii 23 de ani sa renoveze aceasta sala, macar sa nu mai scartaie scaunele si sa nu mai fie atat de jegoasa si cu toate lampile alea aiurea in tavan (nu mai zic de zdreanta neagra de mizerie de pe pereti!) ! Asta intareste bancul ala cu Ceausescu din ceruri care spune, "Voi nu o sa fiti in stare sa spoiti cat am construit eu!"....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Fraieri au fost cei care nu au venit
:D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Daca un inginer de sunet adevarat cu scule adevarate inregistra spectacolul de aseara, ar fi iesit un disc de referinta din toate punctele de vedere, calitate intepretare, stil, nuante, etc.... poate si sunet - chiar ma gandesc la o chestie - e posibil ca Sala Palatului avand o acustica surda (fara reverberatii, ceva de genul unui studio) sa ajute la un anumit mod de a capta sunetul, poate nu cu jdemii de canale cum o face TVR (care trage pe multeeee canale dintr-o padure de microfoane si apoi un "DJ" mixeaza cum i se pare) ci chiar prin metode pur audiofile, doar cu 2 microfoane cum se procedeaza la LSO in Anglia, dar plasate acolo unde trebuie (ar fi prins si tusetele babelor, apropos, aveam o baba in spate pe randul de interval si tot timpul zornaia din jdemiile de bijuterii infasurate pe mainile cu care scormonea intruna intr-o poseta :D . Apropos', tot timpul auzeam un mic "click", semana cu fosnetul unei pungulite de celofan, parea un mestecat de napolitana. Abia la sfarsit mi-am dat seama ca era un tip cu un aparat DSLR care statea pe randul de interval. Dupa clickaieli cred ca a tras mii de poze, maniacal omul ! Chiar ma gandeam, o fi sapuniera mea proasta la sunet si imagine dar macar este 100% silent! ....Din nou apropos', inca se mai gasesc unii care fac poze din mijlocul salii (zeci de metri, de unde abia ar iesi ceva si cu un tun DSRL!) cu...blitz de sapuniera! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

Splendida a fost Filarmonica din Munchen in seara aceasta, sub bagheta dirijorului Semyon Bychkov!
Am urmarit recitalul bavarezilor pe TVR HD, totul a fost minunat!... Neamtul e neamt in orice situatie, de un profesionalism desavarsit! Buni instrumentistii si fain dirjorul de origine rusa, acesta din urma de o eleganta aparte, multumind publicului pentru aplauze si ovatii cu gesturi de mult bun-simt. Bis-ul cu "Nimrod" din "Variatiunile Enigma" (Sir Edward Elgar) a fost de top, nici Orchestra BBC-ului din tara natala a marelui compozitor n-ar fi putut sa dea ceva mai bun!...

Dar, mai multe ne va spune, cu siguranta, momolo, prezent acolo si astazi, in randul patru, cu nelipsita-i 'sapuniera' in actiune!... :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

MARŢI 17 SEPTEMBRIE 2013
FESTIVALUL ENESCU, BUCURESTI, ROMANIA
DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER
Sala Mare a Palatului
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : GAUTIER CAPUÇON – violoncel
Program :
G. Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8
G. Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

Image
Image
Image

FOTO sunt adaugate la acelasi link:
https://plus.google.com/photos/11314592 ... erid=gplp0" onclick="window.open(this.href);return false;

VIDEO adaugate:
https://www.youtube.com/channel/UCE7Zp1 ... ofTkRj4Quw" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Comentariu:

Am vazut/auzit doar partea a doua, Mahler Simfonia Nr. 1
Orchestra bavareza condusa de "sovieticul" SEMYON BYCHKOV ( http://en.wikipedia.org/wiki/Semyon_Bychkov_(conductor" onclick="window.open(this.href);return false;) ) a prestat superb !
Inca de la primele acorduri si a mia oara am ramas surprins cat de mari sunt diferentele de sound intre diferite orchestre, fie ele si numai nemtesti. Fiecare mare orchestra are soundul si stilul propriu. Intr-un fel pot face analogia cu sculele audio. Aceeasi piesa muzicala auzita din mai multe sisteme audio, toate bune, nu este perceputa la fel desi nu poti spune care e mai bun sau care este....corect ! (cand toate sunt de top)....Insa...ce-i aia corect ?!...

Soundul marii orchestre bavareze l-am perceput ca fiind aerisit, vaporos, optimist (dar cu mult bun simt, nu optimist mitocanesc), si peste toate, foarte viu. Am auzit un Mahler altfel decat il stiam si mai ales o Simfonie nr.1 surprinzatoare. Pe alocuri parca era Strauss (oricare dintre ei) sau chiar Wagner ! Intr-un fel e corect astfel, Mahler s-a inspirat sau a fost influentat ceea ce s-a intamplat cu toti, chiar si cei mai mari.
Incercand sa-mi descriu impresiile, in prima parte parca ma asteptam ca din spatele orchestrei sa tasneasca un bavarez in bretele cu pantaloni scurti si palarie cu pana strigand, "Olario yuhuuu!" :D in timp ce un ceas cu cuc batea ora exacta ! :D Pe bune, pana acum aveam o oarecare prejudecata despre Mahler (mai ales la primele simfonii) ca fiind destul de intunecat insa de data asta am auzit un altfel de Mahler, viu, volubil, vaporos insa nu la modul vulgar ci dimpotriva, fin, elegant, muzical ! Orchestra aceasta e chiar foarte diferita de majoritatea ! Nu spun in bine sau in rau, spun doar diferita, altfel !
Au demonstrat si multa forta, au zguduit sala bine de tot insa cu eleganta....din nou imi vine sa spun ceva despre eleganta si bun simt ! Observ ca nu sunt singurul care a observat acest lucru la dirijorul rus ! Ma bucur ca sala l-a aplaudat pe merit ! Ma uitam la cei din orchestra, erau incantati de reactia salii, asa cum am mai spus, dincolo la ei acasa lumea e mai zgarcita cu aplauzele. Din nou ma dor palmele de atata aplaudat si trebuie sa recunosc, nu sunt genul care aplauda puternic sau se manifesta, insa si de data asta (ca si la altii la acest festival) am trecut de propriile retineri din cauza entuziasmului.

Bisul a fost senzational! Sunt de exact aceeasi parere cu brighty (apropos, daca ajungi acolo si ma vezi prin sala, vino si tu sa ne cunoastem, eu sunt in dezavantaj, nu stiu cum arati..)
Aveam niste mega-mitocani in spate, un el de peste 55 de ani si o ea aratoasa de vreo 30 (el incerca sa se cotzaie mandru cu gaina langa el dar gresisera localul), ambii imbracati bine pareau cu bani multi, tot spectacolul au comentat si susotit, poate redau ce am auzit ca e tare faza :lol: - la bis au tacut din gura pana si animalele astea primitive care in mod evident nu intelegeau nimic din muzica, piesa de la bis i-a redus la tacere, atat de frumos a fost ! Bine zice brighty, englezii trebuie sa ia notite de la bavarezii dirijati de un rus sovietic! :lol:

Inca ceva de remarcat la aceasta superba orchestra si rafinat dirijor - pasajele pianissimo deosebit de delicate si maiastre dupa care trecerea la pasajele de forta maxima facuta cu o deosebita usurinta si cursivitate ! O masinarie unsa, greu de intrecut, perfecta ca o masina BMW ! Si apropos, bavarezii sunt stiuti de "fruncea" Germaniei. Vor sa fie primii si cei mai cu motz (pe care-l au la palarie sau basca) si reusesc mereu! :D

In concluzie, o orchestra deosebita si vie, un Mahler cum nu am mai auzit, insorit, luminos, plin de forta si tinerete ! Superb, un mare BRAVO lor ! Au venit in cocina noastra sa cante la mitocani si au facut-o asa cum tine un BMW autostrada cu doua sute la ora de nu-i pasa !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

momolo wrote: Orchestra bavareza condusa de "sovieticul" SEMYON BYCHKOV ( http://en.wikipedia.org/wiki/Semyon_Bychkov_(conductor" onclick="window.open(this.href);return false;) ) a prestat superb !
Sincer, nu am stiut pana la final cine este conductorul, dupa care am cautat, asemenea, pe Wikipedia ca sa aflu detalii despre el... Dupa trasaturile fizice aparte (ten inchis, chip aspru, buze ingrosate), imi parea neamt sadea iar decenta si politetea cu care a rasplatit aplauzele publicului intareau aceasta impresie (apropo, atata expresivitate in gratitudinea fata de public n-am vazut nici la Zacharias!) Nu mica mi-a fost mirarea sa aflu ca, de fapt, este rus, mai precis cu origini evreiesti si ca, datorita unor discriminari anti-semite, a hotarat sa emigreze si sa-si faca un viitor in lumea muzicii pe alte meleaguri. Iata ca, in fine, a gasit "matchingul" optim cu aceasta Orchestra bavareza!... :)
momolo wrote:Bisul a fost senzational! Sunt de exact aceeasi parere cu brighty (apropos, daca ajungi acolo si ma vezi prin sala, vino si tu sa ne cunoastem, eu sunt in dezavantaj, nu stiu cum arati..)
Sigur ca da!... Sau, daca nu ajung acum, la "Enescu", atunci cu proximul eveniment (concert) la care vom participa amandoi. 8) Iti las oricum, pe pm, o poza de-a mea, ca sa ne recunoastem mai bine :D
momolo wrote:Aveam niste mega-mitocani in spate, un el de peste 55 de ani si o ea aratoasa de vreo 30 (el incerca sa se cotzaie mandru cu gaina langa el dar gresisera localul), ambii imbracati bine pareau cu bani multi, tot spectacolul au comentat si susotit, poate redau ce am auzit ca e tare faza :lol: - la bis au tacut din gura pana si animalele astea primitive care in mod evident nu intelegeau nimic din muzica, piesa de la bis i-a redus la tacere, atat de frumos a fost !
:mrgreen: Aici neaparat trebuie sa deschizi un off-topic, ca m-ai facut curios! :lol:

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

De la un nivel in sus e bine sa nu mai facem categorisiri si topuri - care-i mai mare , cum scria Eftushenko despre discutiile dintre profesorii din provincie - Tolstoi sau Dostoevski, nu domnule... Gogol ii ingroapa pe toti.
Deci sa lasam topurile de genul orchestra germana da lectii la cea engleza care da lectii la cea italiana care da lectii la cea franceza care da lectii la cea romaneasca.
Sa ne bucuram de calitatile fiecarui artist si orchestre si ... fireste putem avea preferinte dar fara sa desconsideram pe ceilalti - asta fireste este valabil in cazul unor muzicieni si al unor orchestre de top.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Nu e nevoie de off-topic, discutam aici deoarece intamplarea a facut parte din Festival (si releva cam la ce nivel este o parte din publicul autohton....iar noi visam la sali de concerte!...)

El, unul uscativ, parea bine intretinut, cu bani multi, toale scumpe dar nu "de gala", mai mult de "fitze", varsta cam la peste 55 dar se tinea bine. Dupa aspect parea sa fi venit cu un "jipan" mega scump si sa-si faca cumparaturile prin Dubai (desi nu am de unde sti, poate era un simplu luzer jucator la pacanele!). Ea, am zis 30 dar poate avea mai mult, bine intretinuta, bine sulemenita, bine masata, frecata, etc, tzoale in ton cu el, "de fitze" dar nu vulgare (arata bine tipa, pacat ca nu avea si creier!). In cea mai mare parte nu s-a inteles ce au tot discutat dar un lucru a fost clar, discutau despre spectacol nu despre altceva, comentau ceea ce vedeau ca si cand erau la gradina zoologica si priveau la o cusca cu maimute.
Au sporovait non-stop, dupa incepere pe ton mai jos insa el avea o voce foarte percutanta, degeaba incerca sa vorbeasca mai incet.
Cam la 10 minute de la incepere, el:
- Cine o fi Maler asta ?!
Ea:
- nu stiu draga, uite la ala ca sta sa cada de pe scaun!
El:
- Bai ce misto fac astia!
Ea:
- Ce frumossss !
Tot ea dupa un minut:
- Ce frumossss !
Din nou:
- Ce frumossss !
....
El:
- Uite la ala, uite la ala, ha ha ha ! ii cade instrumentul!
etc.....

In general nu se intelegea ce susoteau. La inceput trancaneau si peste pasajele joase (si au fost destule foarte, foarte pianissimo!) dar la un moment dat m-am intors ostentativ si m-am uitat lung la ei, in special la ea care trancanea dublu. Desi ma zgaiam de la vreo 50 centimetri, ea se facea ca nu ma vede si se prefacea ca priveste inspre scena.
Dupa foarte putin timp, din nou, tranca-tranca, sho-sho, el la urechea ei, ea raspundea dublu.
Ma intorc din nou si ma uit si mai ostentativ (intr-un oarecare moment de respiro al orchestrei). Din nou se fac amandoi ca nu ma vad desi distanta este minuscula.
Din acel moment au inceput sa vorbeasca numai la pasajele forte, el striga in urechea ei.... "foarte fain" e sa auzi pasajele forte cu unul care striga in spate.....

Din momentul in care m-am decis sa le atrag atentia verbal nu am prins nici un respiro la orchestra pana la final (cei din jurul meu pareau sa ignore, la sfarsit mi-am dat seama ca defapt nici unul nu ingnora, doar nu reactionau...).

Se termina Mahler, aplauze (nu era momentul, era prea mare zgomotul) si incepe bisul. La partea asta au tacut din gura, doar cateva "sho-sho-sho" ("-Ce frumooossss, ce frumooosss!" :D ).

Se termina bisul, aplauze si iar aplauze, ma ocup si cu "sapuniera" care-i lenesa si nu ma lasa sa "fur" prea multe fotografii din care jumatate sunt miscate (si dupa aia le sterg), se termina tot si brusc el incepe sa tipe gesticuland ca pe stadion spre diagonala salii, undeva in directia coltului scenei:
- Uitel pe Costel, e frati-miu ! Uitel pe Costel, uite-l ma acolo!!!!
Se intelegea treaba, nu avea cum sa-l auda careva pe atata distanta, era doar o manifestare a ghertzoiului in mijlocul publicului atentionat ca el este "cineva" mai ales pentru ca il cunoaste si il zareste pe un alt "cineva"! :D
Lumea incepe sa plece si in timp ce ei ieseau din randul lor ii abordez cu voce ridicata, sa se auda tare in jur:
- Nu va suparati, incerc sa va explic, la genul asta de taraf mare cu oameni imbracati in negru nu se comenteaza in timpul jocului ! (si le arat cu degetul la obraz).

In momentul asta toti din jur (unele fetze cunoscute) izbucnesc in aprobare si comentarii ! (incepusem o mica revolta populara....insa doar eu ramasesem combatantull)

El:
- Ce maaa, imi faci mie semne la obraz, cine esti tu ma, obositule, nu vezi ca ti-au ramas pantalonii prea mari ! Ce maaa ?! Ce maaaa ?!
Eu:
- Insist totusi sa va explic, la genul asta de taraf mare NU se vorbeste in timpul cumetriei ! Iar pe internet gasiti regulamentul de comportament la genul asta de spectacole!

Cateva doamne elegante imbracate in negru ma apropau verbal.... Insa, ceea ce am remarcat totusi, lasitatea publicului din jur. Era un tip langa mine pe care-l vad de fiecare data si la alte spectacole era foarte pretentios cu zgomotele din jur, atragea atentia prin gestica, etc. De data asta a stat cuminte, ca si cand nu auzea, probabil si-a dat seama ca cei doi mitocani erau mult prea mitocani !

Insa apare intrebarea - ce poti sa le faci astora ?! Unica rezolvare pe care o gasesc este reactia a mai multi din jur insa de data asta am fost singurul care a reactionat (desi la urma cand am purtat respectivul "dialog" pe ton ridicat, toti din jur izbucnisera in aprobare; in acel moment mi-am dat seama cat de multi au deranjat in jur!!!!).

Nu exista nici o concluzie, doar o constatare - cei care arata (nu stiu si daca au) "cu bani" sunt cei mai mitocani, cei mai nesimtiti, cei mai frustrati. Probabil este un efect al scarii de valori intoarse cu susul in jos in aceasta tara.....Iar noi vrem sala de spectacole noua !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Kostas wrote:Deci sa lasam topurile de genul orchestra germana da lectii la cea engleza care da lectii la cea italiana care da lectii la cea franceza care da lectii la cea romaneasca.
Domn'Profesor, numa'cu rigla triunghiulara sa nu dati la palma ! Am zis si noi asa ca figura de stil ! Este logic, cum naiba sa facem clasamente !? :lol: ...Insa, de exemplu, daca eu as vota (ha ha ha) un clasament cu orchestrele de pana acum la festival i-as pune pe locul unu pe London Philharmonic Orchestra ! Sic! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

Destul de probabil ca marlanul sa fi ajuns, din bisnitzar de blugi in 1990, mare "om de afaceri" in haosul din ultima vreme. Si ca el, atatia altii! Problema lor, remarcata si de mine in ultimii ani, e ca vor sa se "rafineze" mergand la astfel de concerte sau frecventand mai-stiu-eu-ce evenimente mondene sau spectacole care, inevitabil :D , le dau "lovitura de gratie" inca din primele minute, producandu-le implacabila plictiseala :mrgreen: Si atunci incepe balciul, cu nesimtire, trancaneala non-stop, deranjul tuturor celorlalti etc. Nu m-ar mira ca nici macar bilete sa nu-si fi luat din banii proprii, ci sa fi primit, de fapt, invitatii moka! Solutia ca sa scapam de ghertzoi este sa le-o zicem de la obraz, desi mai mult ca sigur ca va ploua asupra noastra cu invective de tot felul... dar e SIGUR ca marlanul, oricata piele groasa ar avea, expus astfel oprobiului public se va gandi de doua ori data viitoare daca va mai calca pe la Atheneu sau mai bine ar merge la berarie decat sa -si piarda vremea cu ce nu -i place si nu pricepe... NU va descurajati nici daca altii, pe moment, nu au curaj sa se alieze cu voi; datile urmatoare, cu siguranta vor prinde curaj! Tot e un castig... :wink:

Si cred ca, in ploaia de batjocura si amenintari a marlanului, stampilandu-l vocal, la final, cu ceea ce am reprodus mai-sus ("bisnitar de blugi in '90") ii vor cadea toate galoanele in fatza lui Pitzi :lol:

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by West »

momolo wrote: El:
- Ce maaa, imi faci mie semne la obraz, cine esti tu ma, obositule, nu vezi ca ti-au ramas pantalonii prea mari ! Ce maaa ?! Ce maaaa ?!
Te-ai pus pe slabit? :mrgreen:

Oricum, rau mai esti! Le-ai stricat lu' Tanta si Costel demersul cultural. Acum nu vor mai veni la concert, si era asa frumossss...
O pierdere imensa.

PS. Poate s-au scos la 2 mici si-o bere si ii vezi azi din nou.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

cine esti tu ma, obositule, nu vezi ca ti-au ramas pantalonii prea mari !
:D :D :D

Mai bine se duceau "s-o puna" intr-o loja de sus decat sa fi stat jos sa deranjeze lumea! :D
Trebuia sa-i pozezi , sa o vedem si noi pe pitzi ! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Gabriel_Wo »

Cel mai vizionar si bun dirijor a simfoniilor lui Mahler, este Leonard Bernstein. O stie jumate de planeta! Restul, asa pe langa dansul.. :?
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply