Festivalul George Enescu - Editia 2013

CD, vinil, concerte
User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by hondaru »

La concertul cu London Philharmonic Orchestra de Sambata am fost si eu si am remarcat ca in timpul concertului uneia dintre violoniste i s-a rupt o coarda la vioara. Eu mai putin educat in ale muzicii de taraf numeros imbracat in negru nu am sesizat nici o inadvertenta iar ceilalti instrumentisti s-au comportat de parca nimic nu sa-a intamplat! Au acoperit golul perfect. Respectiva a reusit in decurs de 3 minute sa repuna in functiune vioara si sa continue reprezentatia. Prestatia orchestrei a fost extraordinara, niciodata nu am auzit Enescu sa sune asa bine, vorba lui momolo dupa aceea nu mai puteai asculta altceva, si nici nu stiu cum un lant de scule de orice calitate ar fi ar putea reproduce emotiile si nivelul sonor pe care le-am auzit in sala atunci.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

MIERCURI 18 SEPTEMBRIE 2013
FESTIVALUL ENESCU, BUCURESTI, ROMANIA
DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER
Sala Mare a Palatului
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : KATIA şi MARIELLE LABÈQUE – pian
Program :
M. Ravel – Suita pentru pian "Le Tombeau de Couperin" (1918)
F. Poulenc – Concertul pentru două piane în re minor FP 61
C. Franck – Simfonia în re minor

Image
Image
Image
Image
Image

FOTO sunt adaugate la acelasi link:
https://plus.google.com/photos/11314592 ... erid=gplp0" onclick="window.open(this.href);return false;

VIDEO adaugate aici (inclusiv bisurile):
https://www.youtube.com/channel/UCE7Zp1 ... ofTkRj4Quw" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Comentariu:

Din nou seara tarziu....
A fost un spectacol superb de la cap la coada !
In prima parte piesa de Ravel a fost ca un fel de "incalzire a lampilor", vorba amicului Kostas ! :D As putea spune ca aceasta piesa de Ravel are un continut de Ravel cam cate portocale contine Fanta....
Orchestra a interpretat excelent.
Apoi au urmat surorile Labeque (intre noi trancotarii chitrosi le-am botezat "Veveritele" :lol: ). Le mai ascultasem la Ateneu cu ani in urma. Impresia de acum a fost ca-s si mai perfectionate. Piesa de Poulenc este foarte interesanta, intepretarea bavarezilor a fost de exceptie iar cele doua "veverite" au prestat de zile mari !..... Ascultandu-le mi-am dat seama ca am devenit fan al lor ! :D
Cea din stanga facea treaba "de forta", se poate spune ca era "subwooferul". Cu miscari ample si scuturand spectaculos din par se ocupa de partile intense. Cea din dreapta e specializata pe lucruri de finete, se poate spune ca este "tweeterul" :lol: . Au fost niste momente de pianissimo cu o delicatete greu de povestit ! La acele pasaje eu unul (si nu numai) am devenit fan "Veverite"! Delicatetea cu care apasa pe clapele pianului este rar intalnita intre pianisti.
La urma au dat 2 bisuri cu caracter de (vorba cuiva din spate) muzica pentru desene animate. Unora mai scortosi nu le-a placut genul asta de repertoriu la bis, dar au fost in minoritate, sala a reactionat cu entuziasm si le-am aplaudat indelung. Ambele se coordoneaza exceptional si sunt de top din punctul meu de vedere. Pun pariu ca nu sunt singurul cu aceasta opinie ! :D

In partea a doua a fost simfonia lui Franck. Interpretarea bavarezilor a fost de zile mari, impresionanta! Imi place foarte mult cum dirijeaza Semyon Bychkov.... ma tem ca a devenit preferatul meu de la festival intre toti dirijorii vazuti pana acum...
Orchestra bavareza suna (asa cum am observat si ieri seara) aerisit, vaporos, viu si rapid. Trec de la pasajele pianissimo la cele de forta maxima practic instantaneu, se poate spune ca au o mare ..viteza de raspuns! :D
Stiam binisor simfonia lui Franck si imi place. Versiunea pe care am auzit-o in seara asta este ceea ce trebuie la aceasta piesa, modul de intepretare nu a fost atat de original ca la Mahler (cel optimist :D ) ci clasic si corect, in final reusind o versiune de lux, cea mai buna pe care am auzit-o pana acum.....e si logic, e prima versiune auzita live! :D

Bisul a fost superb si l-am filmat in intregime. Chiar si pe jalnicul material video se simte calitatea de top a acestei orchestre!

Tot respectul pentru bavarezi in frunte cu nobilul, finul si delicatul dirijor ! Ei ne-au aratat respect, noi le-am oferit aplauze generoase (imi place sa cred, mai generoase decat a alora din lumea lor !)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Am asistat cu placere la acest spectacol asa ca imi permit sa fac unele remarci.
Piesa de Ravel, nu a fost Ravel, dar nici nu au fost accentuate anumite elemente din partitura care ar fi putut sa confere culori, nuante, ritmuri specifice lui Ravel , dar - a fost o piesa de incalzire.
Prestatia celor doua surori (veveritele care arunca aluna de la una la alta, de la un pian la altul :D )a fost la cel mai inalt nivel, cu pianisime, nuantari si subtilitati de interpretare , cu o cunoastere profunda a caracterului lucrarii, foarte grea pianistic de altfel, cu schimbari de tempo si cu necesitatea de a te coordona perfect cu orchestra si cu celalalt pian.
Sunetul orchestrei , vaporos dar totusi concret, fara aproximari, s-a reliefat plenar in partea a doua, la simfonie. Filarmonica din Munchen are un sunet aparte, un alt ton decat majoritatea orchestrelor. Celibidache nu a muncit degeaba atatia ani la pupitrul acestei orchestre.
Inca o remarca, apropos de momolo si e faptul ca , desi epuizat la inceperea concertului se simtea odihnit la sfarsit, cred ca exista un transfer de energie benefic, o meloterapie, o baie de sunete care iti acordeaza auzul, si o relaxanta urmarire a piesei muzicale cu satisfactii sonore nebanuite.
Interesant este ca acest flux de energie se realizeaza , e drept intr-o proportie mai mica si prin intermediul aparatelor, mai ales daca instalatiile si inregistrarile sunt de buna calitate.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by West »

Am servit si eu chestia cu odihnitul la concert, din plin.
Dupa primul meu concert live, la Sala Radio, o buna parte din noapte nu am putut sa adorm. Mi se parea stupid, :lol: probabil ca emotiile fusesera prea puternice. :mrgreen:
Fusesem la munca in acea zi de vineri. La terminarea programului am sarit in masina si am condus pina in Bucuresti. Am parcat si am avut timp doar pentru un sandvis si o cafea pina incepea concertul. Ce s-a intimplat dupa, v-am povestit. :)
E lucru dracu' cu muzica asta...grea.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

La terminarea programului am sarit in masina si am condus pina in Bucuresti.
Toata admiratia !

Apropos, o parte din bilete s-au vandut unor melomani din tarile din jur - bulgari, sarbi, maghiari, pe care i-am si remarcat la concerte.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by West »

Multumesc, Kostas.
Din pacate a venit criza si ne-am lins pe bot de sportul acesta placut.
Dar sa vin la Festivalul Enescu nu am putut niciodata, din cauza slujbei. Doar in 2009 am prins, intr-o simbata dimineata la ora 11, o sesie de sonate pentru vioara la Sala Mica a Palatului. Intrarea gratuita. :)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

Tare fain au performat surorile Labeque!... Cea din stanga, in special, m-a luat prin surprindere cu forta deosebita cu care a "atacat" pianul, de am zis ca-l face surcele! :lol: Intr-adevar, niste artiste bune. Si chiar fizic arata interesant, cu plete lungi, in tenta new age :wink:

Publicul parca totusi nu a apreciat orchestra si dirijorul la fel ca in seara precedenta...nu stiu, mie unuia asa mi s-a parut (din fatza ecranului). Au fost aplauze, dar retinute, in vreme ce vanzoleala in sala era de-a dreptul deprimanta, cu indivizi care se ridicau si plecau in timpul aplauzelor ori chiar la bis!... Nu le-o fi placut ceva... ori poate a intervenit saturatia dupa mai bine de doua saptamani de festival?!... :?

Sa speram ca astfel de scene comportamentale le vom vedea mai rar de acum si pana la final.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

Hopa!! :P :D "Marielle Labèque is married to the conductor Semyon Bychkov"

http://en.wikipedia.org/wiki/Katia_and_Marielle_Lab" onclick="window.open(this.href);return false;èque#Personal_lives

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Gabriel_Wo »

:lol: :P

Dupa cate stiu, siamezele astea frumusele si au editat primele albume la Philips..chiar, care v i se pare mai frumoasa ? :) Cel putin ptr mine, care ma tot uit la pozele lor de vreo 15 ani, e o alegere imposibila..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Gabriel_Wo »

Vis a vis de cunoasterea marii culturi ruse si sovietice in Romania, am o remarca..sunt edituri bune in Ro, precum Polirom si Leda Corint, care au editat recent in traduceri noi, excelente, marii prozaturi rusi, precum Dostoievski, Tolstoi, Gogol..dar muzica rusa, ma refer aici la celebra casa de discuri Melodia, ce paremi se face parte din grupul american BMG sau mai nou, Sony Music
..este inexistenta pe piata romaneasca si este stiut faptul ca, baietii aceia de peste hotare editeaza albume la greu! :) ..inainte de anii 90, ceva se mai gasea, la fel si casele est europene, acum nimic, din pacate.. :( :idea:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by brighty »

Al 3-lea "Nimrod" pe care-l aud la editia aceasta a Festivalului "George Enescu"!! :shock:
Mie unuia imi place, dar parca s-a cantat mai mult Elgar decat Enescu...
Oricum, interpretarile de la Atheneu (una parca a Orchestrei de Camera din Lausanne - C. Zacharias, cealalta a orchestrei Saint Martin in the Fields - Sir Neville Mariner) mi s-au parut mai putin remarcabile, absolutul atingandu-l Filarmonica din Munchen sub bagheta maestrului Semyon Bychkov, la Sala Palatului.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

M-am uitat un pic pe programele spectacolelor din tarile civilizate, Italia, UK, Germania, etc si observ, Sir Edward William Elgar pare sa fie la moda.
Nu am apucat sa ajung la Wagner cu partea a 3-a, Siegfried, doar sa vad/aud un pic pe internet (le tot cadea transmisa) in timp ce lucram. Parea ceva mai monoton si plictisitor, sala desi filmata foarte putin, franturi, parea destul de plina pe la inceput. Duminica seara este ultima parte (si cea mai lunga! Dureaza 250 minute efectiv!!!), "Amurgul zeilor".
Pe al doilea spectacol al lui Zacharias cu Camera din Lausanne am apucat sa-l vad partial in ultima parte pe internet si am aceeasi parere cu brighty. La primul spectacol am fost la Ateneu si mi-a placut mult....cine stie, poate conteaza transmisia desi nu as garanta, a fost acela la care nu am putut ajunge, corul Santa Cecillia cu Pappano, pe care am apucat sa-l vad cam un sfert de ora pe net si suna fabulos, parea fabulos si a asa a si fost ! Astfel, nu cred ca transmisia e de vina.....Apropos', am spus parca, TVR transmite mai bine sunetul pe internet, dar m-am inselat, defapt fiecare spectacol se aude total diferit de altul, sunt complet inconstanti la sunet ! Pe televizor (TVR HD) par constanti, orice am vazut suna la fel de mort, stins, tern.
Pe Saint Martin in the Fields cu Sir Neville Mariner nu am apucat sa-i vad nici macar partial pe internet... Dar imi aduc aminte de ei de acum 2 sau 4 ani la Enescu, i-am ascultat live la Ateneu si daca nu ma insel, chiar ambele spectacole (regula este cea cu 2 spectacole consecutive) si mi-au placut dar nu am dat pe spate, tin minte ca mi-au parut "masini de cantat, roboti perfecti care ar interpreta la fel de bine si atarnati cu capul in jos" dar tin minte ca nu mi-au transmis emotie tip "Nirvana" asa cum au facut-o altii tot atunci, era o "Camera" din Elvetia pe care nu "se paria la bursa" si care m-au dat pe spate la Ateneu. Oricum, "Mos Martin pe Campuri" mai sunt si diseara la Ateneu si se va da tot pe internet.
Si inca mai sunt spectocole super-tari, unii le stim care ! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Daca doriti sa ascultati in direct Festivalul Enescu incercati transmisia radiofonica de pe Radio Romania Cultural si Muzical. Au propria lor transmisie, cu propriile lor microfoane, mixaje si ingineri de sunet. La inceputul lucrarii imaginea sonora se concentreaza pe solisti sau pe orchestra , dupa cum incepe lucrarea , apoi pentru a nu se face compresie si pentru a intra totul in 25 db cel de la masa de mixaj care se vede ca este cunoscator in ale muzicii muta atentia pe instrumentul solist iar pe pasajele de tutti face o imagine globala, se aude cum se face totul manual , sistemele digitale au alt tip de redare, taie automat, abrupt si uneori aiurea , pur si simplu impingand totul in spate la - X db. Transmisia din sala e destul de curata, cu sunet mare. In pauza se difuzeaza interviuri luate din timp cu solistii concertului si se explica originea piesei si se dau date despre compozitor la modul cel mai elegant. Deci... incercati si transmisia radio de pe Radio Romania Cultural si R.R.Muzical care transmit de multe ori in acelasi timp concertul.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Gabriel_Wo »

Sir Neville Mariner are inregistrata o versiune a Requiem lui Mozart la Philips, o inregistrare intrata in legenda, de lasat mostenire si nepotilor, probabil cea mai buna, mai dramatica dintre zecile de aparitii..am inca 5 versiuni, cu G. Solti, Harnoncourt, Herreweghe, cu K. Bohm si von Karajan dar tot la Sir Mariner ma reintorc..A fost folosita in generic si in filmul Amadeus, unde paginile muzicale alese, erau de cea mai mare clasa!

l am vazut si eu ieri la TVR si dupa cum felul cum dirija, mi se parea desprins din lumea aceasta. Impresionant!
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply