Happy New Year ! I love, CD..

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Happy New Year ! I love, CD..

Post by Gabriel_Wo »

Au trecut 30 de ani ! Asa repede ?! Un remember de la marea revolutie culturala, care trebuie sa recunostem, ne a facut viata mai frumoasa. :D

Un interesant articol prezentat mai jos>

http://www.whathifi.com/blog/the-cd-is- ... -old-today" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Happy New Year ! I love, CD..

Post by Gabriel_Wo »

El este vinovatul :wink: ...

Sony CDP 101, primul player comercializat din lume !

http://en.wikipedia.org/wiki/Sony_CDP-101" onclick="window.open(this.href);return false;


http://www.stereophile.com/cdplayers/193/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Happy New Year ! I love, CD..

Post by TomJones »

a trecut timpul....sa speram ca cd-ul nu va muri...pacat de calcaiala gratis de mp3-uri de pe net, dar ca audiofil nu ai voie sa renunti la cd...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Happy New Year ! I love, CD..

Post by momolo »

TomJones wrote:a trecut timpul....sa speram ca cd-ul nu va muri...pacat de calcaiala gratis de mp3-uri de pe net, dar ca audiofil nu ai voie sa renunti la cd...
mai este o problema si mai nasoala, promovarea agresiva a formatului mp3 de vanzare pe internet. Am cumparat CD-uri de ani de zile (desi in ultima vreme am facut pauza..) de pe Amazon, atat USA cat si Germania sau UK. Fiind client vechi si cu activul de cumparaturi 100% numai CD-uri audio, Amazonul m-a bombardat pe toate caile cu oferte de download mp3 ba promotional, ba pe pret redus! Mailuri de spam cu tonele, toate cu reklama la mp3 sau sa-mi atraga atentia ca exista chestii in mp3 aparute noi....desi ceea ce aveam in "caruciorul virtual" de cautare si punere deoparte era EXCLUSIV formatul CD, poate si cateva LP la care doar ma uitam deoarece preturile sunt triste. Adica, mai concret ceea ce vreau sa spun - nesimtitii astia batuti in cap de la Amazon au vazut ca eu cumpar 100% numai CD-uri AUDIO, au vazut ca vizionez si selectez NUMAI formatul CD audio sau eventual LP si cu toate astea, m-au bombardat numai cu reklame si oferte pentru mp3 !!!!! Mai frate, la cretinii astia nu le spune nimeni ca omul care cumpara o tona de discuri AUDIO CD nu o sa cumpere niciodata rahatul lor de mp3 ?!!! (eu nu-l primesc nici gratis!)....Ba culmea! Acum mai multi ani pentru ca am luat o poala de CD-uri mi-au dat....bonus/premiu sa ....descarc mp3 !!!!! Evident, nu m-am obosit nici o clipa sa descarc asa ceva, personal am tot dispretul pentru acest format care a contribuit la uciderea Muzicii si formarea urechilor de tabla ( si prin "loudness war" ) in special la generatia tanara !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Happy New Year ! I love, CD..

Post by TomJones »

Confirm!!

Mai mult de atat orice cd luat de pe amazon ti se ofera si albumul mp3 (contra cost evident). Este sigla autorip permanent prezenta, desi eu am focut doar o simulare si am vazut ca nu poti cumpara daca esti din romania, dar te bombardeaza cu publicitate
La LP-uri este la fel, primesti un cod ce poti downloada albumul in format MP3...Adica cum domne'! Cumperi analogic(LP) si ti se ofera si digital (mp3) ?!..

Cd-ul a coborat in vanzari cu 14%, formatul digital a urcat cu vreo 5%, iar LP-urile au crescut in vanzari cu vreo 35% anual de vreo 7 ani continuu. Imi plac foarte mult vinilurile, dar astea de acum sunt ff scumpe si execrabile ca sunet...Pacat...

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Happy New Year ! I love, CD..

Post by brighty »

Prost e ala care da bani pe mp3-uri!... :P :lol: Pai, nu mai bine cumperi CD-uri, LP-uri iar mp3-ul il furi de pe net?! :mrgreen: Poate ca este o explicatie, nu spun ca e cea reala, dar altfel nu gasesc justificarea reclamelor agresive si disperate pentru formatul digital. Lumea descarca la greu de pe net, nu sta sa dea bani pe niste mp3uri dubioase calitativ, mai proaste uneori decat rip-urile ilegale de pe CDuri.

Trist este insa ca si artistii (cei de afara, nu lautarii de la noi!) incep sa aiba indoieli cu privire la formatul potrivit in care sa-si lanseze noile albume. Cum vanzarile de CDuri nu sunt de ani buni la cote optimiste, incep si ei sa se reorienteze exclusiv catre iTunes, Amazon si mp3/aac-urile alora. Cunosc, personal, cazul unui artist pop de origine italiana destul de cunoscut in anii '80 care doreste sa-si lanseze un album nou, nu are semnat nici un contract cu vreun label, si care s-a orientat catre serviciile de vanzari media de pe internet cunoscute. Curios este ca, intrebandu-si fanii cu care tine constant legatura pe retelele sociale, daca acestia si-ar dori si formatul CD (editat pe cont propriu), un numar mare au raspuns DA, ba chiar l-au rugat sa demareze procesul! Nu stiu cat de relevant este exemplul, dar puteti trage o oarecare concluzie...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Happy New Year ! I love, CD..

Post by TomJones »

Marea problema legat de cd este pretul...Vorbeam cu unul din patronii unui stand de cd-uri si LP-uri aflat acum pe strada Ion Campineanu vis-a-vis de cinema Union, imi spunea ca cd-urile se vand aproape deloc ptr ca costa de la 30-40 lei in sus...sunt case bune, dar nu mai cumpara nimeni, nu mai spun de sacd-uri ce sunt si mai scumpe, dar vanzari zero... LP-uri vinde ff putine, dar constant ptr ca sunt pasionatii de lp-uri....Mi-a spus ca nu stie cat o sa mai reziste cu chiria...
Pentru pustimea din ziua de azi cu 30 de lei isi plateste un abonament la internet si descarca tone de mp3-uri de calitate slaba, dar ce conteaza ptr ca este mult si gratis...
Legat de albumele de mp3 cumparate sau fisierele de inalta calitate, acestea sunt mai scumpe ca albumul fizic pe cd...si pana la urma sunt o copie a cd-ului...Decat sa cumpar albume de fisiere mai bine cumpar cd-ul fizic ca este mai ieftin, ai carticica, il tii in raft si stii pe ce ai dat banii...
Probabil pirateria va atinge cote si mai mari ca in ziua de azi si se va reveni la cd si la LP (ce este singurul format ce nu poate fi copiat)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Happy New Year ! I love, CD..

Post by Gabriel_Wo »

Pai cine sa cumpere? Personal cunosc cativa instrumentisti de jazz si chitara clasica, profesori la un liceu de muzica din Iasi, mai mult il stiu personal pe decanul Facultatii G. Enescu, eu insusi am geamurile casei la 3 m de salile de repetitii ale studentilor, vechi amici care odata si ar fi vandut si sufletul Satanei sa si ia un vinyl sau un cd..Nimeni din cei pomeniti NU CUMPARA! daca NU e pasiunea sau boala colectionarului degeaba! Nici in West nu stau lucrurile mai bine, vanzari sunt doar intr un oras precum Salzburg sau Arles din Franta, in locuri unde au loc aproape zilnic concerte si festivale celebre. Se poate ca tocmai rusii, chinezii si indienii, cei proaspat imbogatiti, sa tina pe mainilor lor productia marilor case de discuri.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply