Festivalul George Enescu - Editia 2013

CD, vinil, concerte
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Momolo este mai rezervat, mai protocolar in declaratii in discutiile directe, fata de atitudinea sa de pe forum. :D

Am uitat de "vedeta in devenire" Alexandra Dariescu care a prestat - ca o spalatoreasa. A frecat clapele fara nici o interiorizare, de parca telul era sa duca piesa pana la capat si atat.
Iosiv Sava vorbea despre naivitatea unor interpreti care isi aleg piese care contin o incarcatura filosofica de care nu sunt constienti. O naivitate harnica !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Gabriel_Wo »

Am vazut o si eu la tvr, o interpretare cam zglobie, zvapaiata, spuneai ca sta pe un scaun supraincalzit :? . Personal nu inteleg gestica absolut gratuita a unor interpreti, indraznesc sa spun chiar penibila, ai crede ca un Alfred Cortot, un Maurizio Pollini, un Artur Schnabel sau o Alicia de Larrocha, sunt undeva pe la genunchiul broastei..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Acum dupa festival ar fi momentul unor comentarii si de ce nu, unor clasificari.

Stiu ca este neortodox sa se faca comparatii si clasamente de orchestre ca la cantaretii de muzica usoara insa tentatia e mare si sunt convins, multi sunt curiosi despre opiniile si concluziile celor prezenti in salile de concert.
Astfel, la categoria orchestre mari in Sala Palatului, clasamentul meu este urmatorul:

1. Primul loc il atribui fara rezerve, fara ezitari si usor de decis in cazul meu pentru:

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA dirijata de VLADIMIR JUROWSKI - a intepretat piesa care m-a impresionat, miscat, uimit cel mai mult din tot festivalul, si anume:
G. Enescu – Simfonia nr. 3 cu cor în Do Major op. 21 in ziua de sambata 14 septembrie 2013
Acesta orchestra are un sunet aparte care m-a uimit inca de la primele acorduri pana la final. Modul in care a interpretat toate piesele de la acest festival in cele 2 spectacole consecutive dovedeste o intelegere deosebita a partiturilor, o munca deosebita pentru perfectiune, un simt deosebit al sunetului adaptat in conditiile salii respective, intr-un final un mare talent pentru tanarul dirjor si interpretii britanici dar si un profesionalism de top ! Culmea, a fost unica orchestra care nu a dat nici un bis !
Image

2. Locul doi este insa foarte dificil de acordat unei singure orchestre! Practic toti au fost de top!
Astfel, pe locul 2 intra:


STAATSKAPELLE BERLIN - Dirijor DANIEL BARENBOIM - minunati si iar minunati ! Practic performanta lor m-a lasat fara comentariu considerand ca orice as spune vine aiurea si inutil ! Asa cum am discutat la momentul oportun, ei sunt in mare parte proveniti din fosta RDG unde scoala de muzica ruseasca a avut un rol de influentare, fara dubiu pozitiv! Cu ei as asculta oricand Bach si Mozart !
Image

ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI - Dirijor: JURAJ VALČUHA - asa cum am spus la timpul cuvenit, un "Ferarri" intre orchestre, impresia mea este ca pot interpreta absolut orice pe lumea asta! Senzationali, magnifici !
Image

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN - Dirijor: MAREK JANOWSKI - care a intepretat numai Wagner, tetralogia. Am mai spus, daca ar fi fost maestrul Wagner in sala i-ar fi felicitat, nu cred ca poate exista o alta intepretare a lui Wagner mai buna ! Din punct de vedere al soundului, minunat, o armonie si o "grasime" gustoasa a tonului, in multe momente dramatismul transmis fiind iesit din comun !
Image

DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER - Dirijor: SEMYON BYCHKOV - un sound particular si usor de recunoscut intre toate orchestrele, o coordonare minunata sub bagheta unui dirjor (rus) absolut deosebit care in acelasi timp a devenit preferatul meu intre toti dirijorii (de top) de la acest festival ! Bavarezii astia sunt iesiti din comun, locul 2 este nedrept pentru ei....ca si pentru restul de mai sus....
Image

3. Locul 3 il acord:

ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA - Dirijor: SAKARI ORAMO - superbi! Au avut un repertoriu potrivit lor si zile bune!
Image

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA - Dirijor: CRISTIAN MANDEAL - probabil ar merita un loc mai sus insa repertoriul nu a fost foarte potrivit lor. Datorita ultimei reprezentatii sub bagheta lui Cristian Mandeal le acord locul 3 (edit later - fara Cristian Mandeal si performanta ultimei seri la Mahler, nu intrau pe podium).
Image

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA - Dirijor: MIHAIL PLETNEV - pacat ca nu au intepretat mai mult din repertoriul rusesc!
Image

ORCHESTRE DE PARIS - Dirijor: PAAVO JÄRVI - orchestra e buna insa dirijorul este special !
Image

ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA - Dirijor: ANTONIO PAPPANO - un alt dirjor iesit din comun. Orchestra suna minunat in sectiunea de corzi (viori, violoncel, contrabas) si este minunata atunci cand interpreteaza Verdi. Niste sufletisti, dramatismul din lucrarile lui Verdi este redat la cote maxime.
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by acustik »

100% de acord momolo, LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA dirijata de VLADIMIR JUROWSKI si simfonia a III-a de G.Enescu a fost de exceptie.
La fel de impresionat am fost si eu mai apoi de orchestra simfonica a postului national italian RAI-Radio Televisione Italiana, care sunt fara nici un dubiu profesionistii care chiar pot interpreta orice. Ca o paranteza, ei mentin foarte sus standardele, nu orice muzician intra in orchestra della RAI. Probele sunt nu severe ci titanice de-a dreptul, insa e clar ca rezultatele sunt pe masura. 8)
BRAVISSIMI come sempre! as spune.
Ciao.

p.s.: din pacate fiind din provincie nu am avut posibilitatea de a vedea live nimic din concerte, insa chiar si asa transmisiile TVR2 , Radio Romania Muzical si Cultural au fost la inaltime as spune.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Bravo Momolo! Orchestrele isi asteapta cu nerabdare premiile, inteleg ca este vorba si de o premiere in bani! :D
Eu voi vorbi de orchestre adaptate pentru un anumit tip de repertoriu si orchestre care pot interpreta orice, iar in acest sens orchestra RAI si London Philarmonic Orchestra au dovedit ca sunt foarte bune in acest sens. In rest fiecare interpreteaza mai bine ceea ce simte prin cultura si educatie muzicala - orchestrele rusesti canta repertoriu rusesc la modul suprem, orchestrele italiene - pe cel italian, orchestrele englezesti - repertoriu germanic si englezesc.
Apoi ar mai fi categoria orchestrelor CARE NU INTELEG NIMIC DIN NICI UN REPERTORIU, din eleganta nu voi face nominalizari, si care trebuiesc "Dresate" de dirijor nota cu nota , eventual si cu mustruluieli si amenintari ca sa iasa concertul. De reflectat si la aceste aspecte!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Dar... despre interpreti nu spune nimeni nimic. Un comentariu, o clasificare, premii ...

Pentru mine a fost o incaantare Hilary Hahn.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hilary_Hahn" onclick="window.open(this.href);return false;

Atata maturitate si substanta in cantat mai rar. Exclam si eu la modul ghertzoiesc Fruuumooos !

Ca pianist l-am remarcat, inafara celor doi mari Radu Lupu si cu Baremboim care nu sunt personaje umane, sunt de pe alta lume, pe Boris Berezovsky, din scoala muzicala ruseasca autentica.

http://en.wikipedia.org/wiki/Boris_Bere ... pianist%29" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Kostas wrote:Bravo Momolo! Orchestrele isi asteapta cu nerabdare premiile, inteleg ca este vorba si de o premiere in bani!
Niet, se dau numai piscoturi gratis pentru tzutzeri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Un comentariu entuziast dintr-o publicatie de cultura la recitalul lui Radu Lupu:

http://www.kulturkompasset.com/2013/09/ ... bucharest/" onclick="window.open(this.href);return false;

din care am fost impresionat de o fotografie din timpul recitalului in care oamenii "paralizati", vrajiti cum scrie autorul articolului asculta muzica sublima :

http://kulturkompasset.com/wp-content/u ... 7-Kopi.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Alte comentarii din lumea impresarilor si producatorilor de evenimente culturale :

"Numai un nebun ca Holender putea sa aduca intr-un festival atatea orchestre de top"
:)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Gabriel_Wo »

Recitind gigantica lista de la inceput, te cuprind fiorii ! Ai fi zis, ca suntem o tara cu un PIB de 30.000 $ la un locuitor. :shock: Ma intreb, au fost toti prezenti ? Un Jordi Savall, care in ultima vreme precum si Hopkinson Smith, par a fi indragostiti de Romania.. :)
Sunt multi artisti si solisti romani de valoare prin Occident, care nu cred sa mai fie asa de mult atasati de patria muma, ma gandesc la Mira Glodeanu, pianista Dana Ciocarlie si multi altii..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by momolo »

Kostas wrote:Un comentariu entuziast dintr-o publicatie de cultura la recitalul lui Radu Lupu:

http://www.kulturkompasset.com/2013/09/" onclick="window.open(this.href);return false; ... bucharest/

din care am fost impresionat de o fotografie din timpul recitalului in care oamenii "paralizati", vrajiti cum scrie autorul articolului asculta muzica sublima :

http://kulturkompasset.com/wp-content/u" onclick="window.open(this.href);return false; ... 7-Kopi.jpg
....m-au prins in poza printre spectatorii paralizati si vrajiti. Cred ca au facut o expunere speciala, sala era foarte intunecata, singura sursa de lumina erau doar 4 lampi de plafon deasupra pianului.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

The Atheneum was absolutely pached with audience, - if this has been in Norway the firebrigade would have been sending half of the audience out. Please look the photos.
:D :D :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Interesanta publicatia norvegiana.
Un reportaj de la Bucuresti cu Paavo Järvi dirijand Orchestre de Paris.

http://www.kulturkompasset.com/2013/09/ ... bucharest/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

Interesanta restrospectiva Festivalului Enescu, semnata de Costin Popa in ziarul Adevarul, foarte bine documentata, docta si cu multe pareri care se potrivesc cu cele expuse pe forum :

http://adevarul.ro/news/festivalul-geor ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by Kostas »

De acelasi autor o frumoasa caracterizare a clipelor de magie cu Radu Lupu si Daniel Baremboim:

http://adevarul.ro/news/festivalul-geor ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Festivalul George Enescu - Editia 2013

Post by acustik »

Daniel Barenboim unul dintre preferatii mei, atat ca pianist cat si ca dirijor. Cel putin pentru mine interpretarea concertelor pentru pian si orchestra de Beethoven e deosebita , are ceva special, o amprenta aparte.
Colaborarea se pare a fost una de excelenta cu Filarmonica George Enescu, in special cu corul Filarmonicii:
http://www.mediafax.ro/cultura-media/di ... u-11299470" onclick="window.open(this.href);return false;
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Post Reply