TUNER vintage

A fost odata ca niciodata
User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: TUNER vintage

Post by West »

Adrian_2k8 wrote:Vedeti ca au bagat Accuphase la Dragonu' Rosu, stand 242B. Da' vand numai la palet. :D
Fugi repede, sa nu-ti scape!!! Indatoreaza-ma si pe mine cu una bucata tuner pina la salariu. :lol:

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: TUNER vintage

Post by acustik »

momolo wrote:Situatia e imbarligata, din ce stiu si McIntosh a trecut la componente din China.
Cand am scris ce am scris mai sus, nu am facut-o doar pentru ca asa am citit pe net sau am visat noaptea. Pur si simplu am desfacut scule hiend (dealea grele si scumpe) si am dat de piese, placi cu totul si chiar surse de alimentare cu totul sau transformatoare chinezesti. Pe multe nu scrie "made in China" desi dupa aspect, lucratura si asemanare cu alte componente sunt 100% chinezesti.
Si apropos de glumetul de mai sus ( Adrian_2k8 ) mai exista o problema - imaginea pe care o au produsele chinezesti in mentalitatea mioritika. E o imagine foarte proasta, obiectele fabricate in China fiind considerate automat ieftine, proaste, nefiabile, facaturi, gunoaie. Adevarul este ca in China se fabrica si calitate de top insa o piata saraca de lumea a patra cum suntem noi importa doar cele mai ieftine produse chinezesti, automat si cele mai proaste. Mai sus am spus ca am cumparat...chinezisme din Italia, din magazin chinezesc unde lucrau numai chinezi care abia stiau sa ingaime ceva in engleza (defapt era numai una bucata chinez pe care-l strigau prin magazin daca trebuia sa vorbeasca cu clientul + casierita care intelegea aproximativ italiana dar nu putea vorbi decat putine cuvinte uzuale). E vorba de produse ieftine (adica mai ieftine decat cele de acolo) dar in acelasi timp si bune! De exemplu, am dat 6 euro pe o telecomanda universala cu brand no-name chinez (scrisa in engleza ca si prospectul oligofrenic); este de o calitate cum nu gasesti la noi pe piata. Tot de acolo (adica din tara pantofilor, Italia) mi-am luat o pereche de pantofi din piele foarte frumosi si de calitate (fiabililtate dovedita in timp) la pretul de 17 euro, unica problema fiind numarul de marime complet anapoda (insa un pantof se cumpara numai pe probate....si asa am aflat ca sunt omul Yeti la chinezi :lol: ); asemena pantofi aici in Bucuresti pot costa oricand peste 300 lei (acolo am dat 17 euro si daca nu ma insel, la casa mi-au facut si reducere, au mai scazut 1,5 euro!). Si nu e vorba de solduri sau stiu eu ce produse defecte, e vorba de produse noi vandute in magazin super misto si mare, 100% chinezesc !
Pai am zis asa, daca am ajuns ca sa-mi cumpar pantofi chinezesti din....Italia, e de rau pentru "lumea alba"! Si trebuie mentionata si amabilitatea chinezilor chiar daca habar nu aveau limba italiana sau stiau doar trei cuvinte in engleza! Am cerut pantofi pe marimea mea si imediat a fugit sa-mi caute si mi-a adus. Aici in Bucuresti intr-o situatie similara te lasa sa astepti pana crezi ca a disparut vanzatoarea rapita de extraterestrii, nu mai spun de preturi sau calitatea/aspectul pantofilor de aici ! (dupa ce vi din Italia unde vezi sute de vitrine chiar si fara sa vrei, cand vezi ce exista aici in materie de incaltaminte si haine, ti se pare ca tot ce e pe piata noastra e de la Armata Salvarii pentru pomana la oamenii strazii! Nu mai spun ce preturi uriase sunt aici in comparatie cu ce este acolo la haine si pantofi !).
Am spus undeva si asta, anume ca chinezii se repliaza foarte repede si ca sunt capabili sa acopere cam toate segmentele de piata , adica de la piata entry pana la nivele inalte(nu gasesc postarea si forumul), insa tocmai aici e pericolul major. .. cine stie daca pe viitor vor mai avea loc si altii de ei. Ori o piata dominata, oricat de buna ar fi ea si cat de bine ar fi pusa la punct nu poate aduce beneficii pe termen lung. In plus, asa cum ziceai Momolo, expansiunea economica de azi= probabil cu alte tipuri de expansiune maine. Sper sa NU :!: fie asa.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: TUNER vintage

Post by Gabriel_Wo »

Amu ce sa zic..se poate ca domnul Adrian_2k8, sa fie un vizionar exceptional :) Cand China populara, va deveni peste 10 ani o putere galactica si asta cu ajutor american, german si rusesc, cand stapanii de la Accuphase isi vor face harakiri in comun, cand Herr Dieter Burmester isi va inghiti pilula cu cianura, sa nu miram ca vor fi expuse la preturi mici, in Dragonul rosu pe langa covoare inrosite si carpete inflorate si astfel de produse hau iend :? ..in Univers, nimic nu e imposibil..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: TUNER vintage

Post by acustik »

Gabriel_Wo wrote:Amu ce sa zic..se poate ca domnul Adrian_2k8, sa fie un vizionar exceptional :) Cand China populara, va deveni peste 10 ani o putere galactica si asta cu ajutor american, german si rusesc, cand stapanii de la Accuphase isi vor face harakiri in comun, cand Herr Dieter Burmester isi va inghiti pilula cu cianura, sa nu miram ca vor fi expuse la preturi mici, in Dragonul rosu pe langa covoare inrosite si carpete inflorate si astfel de produse hau iend :? ..in Univers, nimic nu e imposibil..
:D ...si nu uita : obligatoriu limba oficiala, limba internationala, nationala, prima limba moderna, a doua limba moderna sau ma rog a 'Nspea limba moderna invatata in scoli, va fi , cum altfel, decat chineza . :lol:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TUNER vintage

Post by momolo »

eu as vrea sa invat chineza (mi se pare extrem de utila in ziua de azi) dar cred ca ajunge cu off-topicul, suntem totusi la subiectul "TUNER vintage"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: TUNER vintage

Post by acustik »

Dreptate ai Momolo, scuze pentru offtopic deci.
Adevarul e ca ma tenteaza sa mai am un tuner langa acest Sony ST-SA3ES, de ce nu, poate chiar receiver si ar fi de preferat unul vintage ceva de genul asta:
http://www.audioscope.net/marantz-2130- ... p-336.html" onclick="window.open(this.href);return false;
sau

http://www.okazii.ro/sisteme-audio/apar ... a129742230" onclick="window.open(this.href);return false;

sau un Yamaha T-85 8) : http://www.audioscope.net/yamaha-t85-tu ... -1611.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: TUNER vintage

Post by Gabriel_Wo »

Pe vremuri cand ascultam si eu posturi de radio, la un vechi radio rusesc pe lampi, emisiile din Luxemburg si Vatican :!: , erau celebre pentru minunatele programe de muzica clasica..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

RO-shu
Posts: 15
Joined: 24 Apr 2015, 18:45
Location: diaspora

Re: TUNER vintage

Post by RO-shu »

amplif Yamaha AX-107 - este
equali Yamaha GE-30 - este
caut un tuner
are cineva idee daca Yamaha are tunere cu internet radio ... vintage?
sau mai bine zis, stie cineva care fura primele tunere cu internat radio de la yamaha?

multam

ps
mai caut si un pickup ... tot Yamaha si tot vintage

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: TUNER vintage

Post by acustik »

RO-shu wrote:amplif Yamaha AX-107 - este
equali Yamaha GE-30 - este
caut un tuner
are cineva idee daca Yamaha are tunere cu internet radio ... vintage?
sau mai bine zis, stie cineva care fura primele tunere cu internat radio de la yamaha?

multam

ps
mai caut si un pickup ... tot Yamaha si tot vintage
Ampliful presupun ca este AX-1070 nu 107 :mrgreen: , care este superb.Bravo.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

RO-shu
Posts: 15
Joined: 24 Apr 2015, 18:45
Location: diaspora

Re: TUNER vintage

Post by RO-shu »

acustik wrote:
RO-shu wrote:amplif Yamaha AX-107 - este
equali Yamaha GE-30 - este
caut un tuner
are cineva idee daca Yamaha are tunere cu internet radio ... vintage?
sau mai bine zis, stie cineva care fura primele tunere cu internat radio de la yamaha?

multam

ps
mai caut si un pickup ... tot Yamaha si tot vintage
Ampliful presupun ca este AX-1070 nu 107 :mrgreen: , care este superb.Bravo.
asa-i AX1070 ... de, foamea :lol:
da, sunt foarte multumit de el - bijuterie si plus ca, comutatorul de "canale" este în mintile lui :wink:
asta cam pica :(

acum, cochetez cu un TX-500
adevaru-i ca nu prea ma pricep la tunere si nici nu stiu ce as putea cere de la ele
daca n-am antena cablu de radio în apropiere, pot folosi si alta antena?
or exista antene ca la tv dvb?

nu vreau sa iau ceva modern cu wifi ca nu da la prafuitele mele 8)
plus ca intentionez sa achizitionez si un audio-rack, cum ar fi asta:
Image

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: TUNER vintage

Post by Kross »

Ieri am luat un tuner akai AT A 301 la un pret modic . Original japonez. Nu akai ul de azi din altex sau emag. O sensibilitate excepțională. Si un sunet chiar premium asemeni sculelor japoneze vechi. Cu o antena improvizata, si receptia e impecabila. Cabluri captive. Dar de buna calitate...groase.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TUNER vintage

Post by momolo »

Kross wrote:Ieri am luat un tuner akai AT A 301 la un pret modic . Original japonez. Nu akai ul de azi din altex sau emag. O sensibilitate excepțională. Si un sunet chiar premium asemeni sculelor japoneze vechi. Cu o antena improvizata, si receptia e impecabila. Cabluri captive. Dar de buna calitate...groase.
exista ceaiuri pentru calmare (de exemplu se gaseste la Plafar, "Somn linistit").

Tunerul Akai AT-A301 ( https://www.hifiengine.com/manual_libra ... a301.shtml" onclick="window.open(this.href);return false; ) este exemplu elocvent de trancota cel mult mediocra (adica gunoi) care nu merita luat nici macar gratis (de catre un colectionar care duce lipsa de spatiu locativ). Evident (pentru cei cu oarecare judecata normala), daca vom compara acest aparat cu ceva de productie recenta chinezofila de supermarket, va iesi invingator. Acum in materie de audio se vand niste vome in supermarket, insa acest forum e la un nivel ceva mai ridicat de asemenea preocupari.

Daca vrei tunere japoneze cauta intre cele fabricate in decada '70 si cel mult inceputul decadei '80, insa nu "Quartz Synthesizer Tuner" ci alea cu condensator care nu au memorii. Interesant este ca si AKAI pe langa alte branduri japoneze au facut tunere exceptionale in anii '70.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: TUNER vintage

Post by Kross »

Am dat pe el 35 lei. Asa e, nu e cine stie ce,dar : comparand cu scârbele de azi din plastic si asamblate cu carcasa din tabla cu o lovitură de pod de palma...e mult mai bun. Si are sensibilitate buna comparat cu multe home cinema ce poarta pompos nume ale unor producatori de legenda.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: TUNER vintage

Post by Kross »

Am dat pe el 35 lei. Asa e, nu e cine stie ce,dar : comparand cu scârbele de azi din plastic si asamblate cu carcasa din tabla cu o lovitură de pod de palma...e mult mai bun. Si are sensibilitate buna comparat cu multe home cinema ce poarta pompos nume ale unor producatori de legenda.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: TUNER vintage

Post by Dadix »

Pe Olx găsești 2 tunere bune acum de la Yamaha. Unul e TX 930 altul e modelul T 1020 . Mai bun e primul menționat.

Post Reply