Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by sorin_denver »

Yamaha ne-a pregatit o surpriza placuta http://europe.yamaha.com/en/products/au ... omponents/" onclick="window.open(this.href);return false; , http://www.hifivision.com/amplifiers/35 ... s3000.html" onclick="window.open(this.href);return false; . Interesant , nu ? :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by momolo »

Imi pare bine ca Yamaha merg in sus pe partea asta stereo! Cunosc binisor modelele 1000 si 2000 atat integratele cat si playerele. Lucrate exceptional, materiale bune si suna considerabil peste pretul lor in comparatie cu alte branduri haudiofile de fitze (din gama asta de preturi). Mi-au placut si modelele mai mici, de exemplu ampliful 500 este excelent la banii lui.
Culmea, in domeniul asta Yamaha are handicapul numelui, putini se asteapta la scule cu adevarat de clasa. Insa putine branduri de azi ofera asa un raport bun calitate/pret. Interesant este ca Yamaha nu a coborat niciodata stacheta la nivelul de "gunoi" asa cum au facut-o alte branduri similare. Chiar daca incepand cu prima decada 90 nu au mai fabricat in Japonia (ca toti ceilalti), calitatea nu a scazut atat de mult precum in cazul altora, dimpotriva (am niste "vintageuri" anii 90 made in Malaysia si care sunt mai mult decat onorabile!). In prezent reusesc sa fabrice in China la un nivel de fiabilitate si calitate onorabil raportat la posibilitatile actuale (sub cele din trecut cand toate se faceau in Japan). Ce-mi place mie la Yamaha, cred ca au niste urechisti care-si mai dau cu parerea din cand in cand deoarece toate sculisoarele lor canta ceva muzica, chiar si alea mai ieftine, nu gasesti aparate sinistre (la sunet) cum dealtfel sunt atat de multe in piata moderna. Le cam au cu muzica, chiar si receiverele din gamele inferioare chit ca sunt facute din economie cele din gamele low (idem cu concurenta, pretul e o limita adevarata) totusi canta si astea ceva, ceva si isi fac treaba onorabil de pretul lor; as spune ca pun mereu Yamaha in top 3.
Am observat la receiverele Yamaha ca se descurca cu boxe (dificile) cu care nu ar trebui, oricum, la nivel bun si peste mare parte din concurenta. Pentru mine mereu a fost o surpriza placuta de cate ori am probat (si avut) un aparat Yamaha, nu mai spun de cele vechi, insa remarcabil este ca tin steagul sus si la cele noi in conditiile actuale !
Daca nu ar fi atata snobism (indus) in piata, unii de la concurenta ar incurca-o nasol cu Yamaha, noroc de faptul ca putini au ocazia sa compare ceva.
Dealtfel o firma care fabrica si instrumente muzicale, inclusiv piane, nu are voie sa faca scule care sa sune prost. Pai numai daca ma gandesc la amplifurile lor de putere profy am un argument. Imi aduc aminte de o intamplare de acum multi ani, peste vreo 20 cand pe o scena unii au facut comparatie de amplificatoare pe un PA imens si extrem de puternic. Yamaha aveau fara drept de apel cel mai bun bas si se clasau in frunte deasupra unor marci celebre si culmea, mai scumpe la pret!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by MariusO »

momolo a scris:
Le cam au cu muzica, chiar si receiverele din gamele inferioare chit ca sunt facute din economie cele din gamele low (idem cu concurenta, pretul e o limita adevarata) totusi canta si astea ceva, ceva si isi fac treaba onorabil de pretul lor; as spune ca pun mereu Yamaha in top 3.
Exact asta am remarcat si eu mai demult, cand insotind o cunostinta in vizita la un showroom, am audiat un receiver din gama lor de jos, era vb de RX-V473 care a prestat mai mult decat onorabil pe niste incinte bookshelf de la Usher (cd player-ul era un Primare CD21).Pana acum, dintre toate AV receiver-ele detinute (vreo 7, cred, in total) Yamaha mi-au placut cel mai mult ca si sound, mai echilibrate si asa-zis "muzicale" (placute urechii, pe partea de medii in special). Ce am remarcat ca sunetului Yamaha ii lipseste agresivitatea - sunetul "ascutit, rece" - ce este asociat uneori unor brand-uri japoneze de receivere, precum Denon de exemplu.Totodata, mi s-au parut extrem de fiabile (un fost receiver de-al meu, RX-V2600, model din 2006) presteaza si acum impecabil la un amic, fata de anumite modele Onkyo ce stateau mai rau la capitolul fiabilitate (dar nu toate!).

Despre seria 3000, stiam ca Yamaha fusesera prezenti cu amplif-ul si CD player-ul pe la expozitiile de profil (una din ele, IFA) inca de anul trecut, din Septembrie. Pe atunci se vehicula un pret in gama 3.5-4 mii Euro per bucata.E interesant de vazut unde le-au pozitionat ca pret acum.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by Cosmin2000 »

Să sperăm că și alte branduri de succes de odinioară, aici mă gândesc la Sony, Kenwood etc., vor reconsidera, de pe noi poziții, domeniul stereo. Yamaha a avut curaj și arată că se poate, Onkyo de asemenea, iar mania aceasta cu home-cinema, 3D și alte fițe paralele cu sunetul va fi pusă în umbră de audiția stereo!
Vintage forever!

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by acustik »

Abia astept sa le aud!
Recunosc eu sunt un fan convins Yamaha de mult timp. Chiar si acum pe rackul meu audio primeaza un superb Yamaha AX-900, http://www.hifi-wiki.de/index.php/Yamaha_AX-900" onclick="window.open(this.href);return false;
un fost high end de 17 kg de prin 1987, care arata impecabil si se aude superb, fara nici o problema, si conduce excelent o pereche de Celestion SL6.
Ii dau dreptate lui momolo in special cand spune ca nu au facut si nu fac in continuare rabat la calitatea pieselor folosite nici chiar la serii mai entry-level..cam tot ce am avut de la yamaha a sunat bine.Multi spun ca sunetul lor ar fi prea dur, analitic, insa eu as considera sunetul lor ca fiind in general doar unul corect... sau sa zicem aproximativ corect.Cred ca acel concept de "natural sound" a cam fost atins de Yamaha, cu atat mai mult cu cat se stie ei sunt lideri in piata de instrumente muzicale, sonorizari.etc. Am avut mai multe branduri comerciale de-a lungiul timpului :Marantz, Onkyo, Denon, Nad, Arcam, etc.insa mai mereu m-am intors la Yamaha. Dintre modelele pe care le-am considerat mai deosebite de la Yamaha din ce am avut pot enumera A-1020, M80, AX 596,AX892, AX870, AX1070.
AX 900 insa imi place in mod deosebit si nu cred ca ma despart de el prea curand... poate doar daca ma convinge un A-S2000 sau A-S3000 :lol:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by TomJones »

bine facute...de facut sunt facute prin malaiezia ci nu in China...
Modelele 1000 si 2000 sunt super facute si au si un pret imbatabil...ceva cam 1500 euro si 2000 de euro cel cu XLR...Insa modelele 3000 sunt scumpe...cam 4500 euro bucata la pret de lista...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by hersorin »

Am ascultat Yamaha ampli si cd player pe Kef Blade . Dezastru . Sunet lenes , bubuit parca cinta din butoi , acele de la Yamaha bateau spre maxim cred ca boxele erau mult prea dificile pentru amplificatorul Yamaha . Am mai ascultat Kef Blade si in alte situatii dar cel mult sunau un pic metalic in rest erau cumva , in schimb acum erau groaznice.
Nu am putut trage o concluzie ce nu a fost bine dar nu au cintat deloc .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by acustik »

hersorin nu te pot contrazice din pacate :( ... dar asta pentru ca (tot din pacate) nu cunosc nici Kef Blade si nici nu stiu pe ce model de amplif Yamaha le-ai ascultat, nici sursa nu o stiu. Oricum parerile sunt subiective, eu cred ca in locul tau faceam mai multe "investigatii" in jurul sistemului , sa vad ce nu "pusca" pe acolo si din ce motive? :mrgreen: normal, pentru ca sunt fan Yamaha. Poate ne dai mai multe detalii? Sunt curios unde, cum, cand ai ascultat acele Kef Blade.Imi place Kef in general, si cam tot ce am ascultat din Kef a mers ok pe Yamaha. Nu am ajuns evident la Kef Blade nici macar la acele minimonitoare LS50 , dar pe care insa am avut ocazia sa le aud in treacat pe un Arcam si nu pe un Yamaha, insa chiar si asa pot spune ca sunetul lor m-au marcat putin.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by SOLO »

Am avut si eu o perioada playerul Yamaha CDS2000 . Sunet slim / light / lucid , fara impact .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by hersorin »

Si eu sunt cumva fan Yamaha si chiar detin un s700 . Am ascultat seria 3000 la audio show Bruxelles , de la sfirsit a treia foto in sus . http://www.newmusic.be/forum/viewtopic. ... &start=140" onclick="window.open(this.href);return false;
Conditiile au fost ideale dar nu a cintat deloc si sincer eu ma asteptam la un mic miracol .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by momolo »

hersorin wrote:Am ascultat Yamaha ampli si cd player pe Kef Blade . Dezastru . Sunet lenes , bubuit parca cinta din butoi , acele de la Yamaha bateau spre maxim cred ca boxele erau mult prea dificile pentru amplificatorul Yamaha . Am mai ascultat Kef Blade si in alte situatii dar cel mult sunau un pic metalic in rest erau cumva , in schimb acum erau groaznice.
Nu am ascultat modelul Blade insa am ascultat in mai multe ocazii si cu diferite amplificari incinte de varf de la KEF din ultimii 7 ani, pe la expozitii ei aduceau si boxe sectionate sa se vada inauntru lucratura. Am perceput un lucru evident, boxele mari de la KEF-ul modern sunt extrem de greu de amplificat, probabil sunt sarcini dificile. Sunetul pe care l-am perceptut este in general de caracter dur, ciudate basul si prezentarea mediei. Oricum, mi-a fost destul de clar, nu sunt incinte usor de amplificat mai ales ca si filtrele vazute in boxele sectionate sunt extrem de complicate si cu extrem de multe piese, bobine, condensatori, rezistente. Rar am vazut filtre atat de complicate!
Yamaha din seriile stereo noi sunt amplificatoare AB conventionale, nu mi se pare ca au abilitatea sa duca sarcini foarte dificile, probabil au nevoie de boxe mai "usoare".
Cat priveste perceptia tipului de sound,
SOLO wrote:Am avut si eu o perioada playerul Yamaha CDS2000 . Sunet slim / light / lucid , fara impact
in aceasta descriere recunosc si oarecum perceptia mea in anumite combinatii insa trebuie mentionat ca matchingul (de impedante) intre sursa si amplificare este crucial pentru (mai ales) greutatea sunetului ( probabil in ceea ce spune SOLO, impact = greutate).
In anumite ocazii in care am ascultat linie completa Yamaha din seriile noi 1000 si 2000, situatia e diferita, playerul se potriveste cu ampliful (evident!). Mi-a placut si linia 1000 dar simpatice mi se par si amplificarile din seriile inferioare (mai ales avand in vedere raportul dintre pret si ceea ce ofera).
Fara indoiala fiecare brand are modul sau de prezentare al sunetului, Yamaha nu face exceptie. In opinia mea au nevoie de boxe sensibile si cu bas sanatos (dar usor de miscat). Personal nu-mi plac boxele moderne de la Yamaha, la capitolul asta nu par sa stea prea fericit avand in vedere boxele Yamaha vintage care intr-o vreme, anii 70-80 faceau legea, erau adevarate legende!
Oricum, lucratura este exceptionala raportata la ceea ce ofera piata actuala (nu amestec vintagele in discutie) avand in vedere si pretul. Alte branduri ofera o lucratura evident inferioara la preturi considerabil mai mari.
Orice judecata de valoare trebuie privita si prin prisma clasei de pret.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by acustik »

Momolo ai dreptate, Kef (ca si Celestion dealtfel) din cate stiu au un concept propriu in ceea ce priveste sistemul de filtre, iar prezentarea mediilor mi se pare mie ca ramane punctul lor forte. Sistemul de filtre e complicat nu numai in modelele mai noi dar si cele vintage. Si sa-ti mai spun ce am observat la cele vintage cel putin, schimbarea vechilor electrolitici de pe filtre cu conzi d'astia exotici (PP, MKP, etc) nu fac de cele mai multe ori o upgradare a sunetului, dimpotriva rezultatul poate fi de-a dreptul horror :evil: . Nu stiu sincer acum ce folosesc in seriile noi de top, insa stiu ca mai toate boxele vintage atat de la Kef (ex.model concerto, 103, 104) cat si Celestion foloseau filtre cu ditamai bobinele, rezistente si condensatori de la Elcap(...sau redenumite Alcap) mai tarziu si Solen daca nu ma insel.

http://www.falconacoustics.co.uk/kef-co ... twork.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.falconacoustics.co.uk/cambri ... twork.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Oricum sunetul lor poate parea cam dur pentru multi, de asemenea pot fi pretentioase la rezerva de putere a amplifului, insa odata "nimerite" de un amplif potent si o sursa buna pot suna superb! De aceea sunetul lor iti place sau iti displace din prima clipa :mrgreen:
In schimb boxele Yamaha nu m-au prea atras nici pe mine, din seriile vintage insa cred ca ar merita o pereche de NS-1000 sau NS-500 in rest mare lucru nu stiu despre ele.
Iar cat priveste amplificatoarele vintage versus cele noi chiar si de la Yamaha, cred ca e clar ca sunt concepute din start sa fie imperecheate cu o pereche de boxe actuale si nu vintage, si care au alta tehnologie si indubitabil alta sensibilitate fata de cele de acu' 20-30 de ani. Chiar si asa sunt convins ca un A-S1000, A-S2000 face fata cu brio unor KEF-uri vintage, ceea ce inseamna ca Yamaha se respecta ca firma in continuare si isi respecta cam toti iubitorii de muzica, si cei mai vintage si cei mai fresh 8) . Cu siguranta insa nu ar bate cel putin la capitolul putere un model vintage ca de exemplu un M-80 http://www.hifi-wiki.de/index.php/Yamaha_M-80" onclick="window.open(this.href);return false;
un AX-1090 http://www.ebay.de/itm/YAMAHA-AX-1090-H ... rid=229487" onclick="window.open(this.href);return false;
sau AX-900 :http://www.hifi-wiki.de/index.php/Yamaha_AX-900
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by momolo »

acustik wrote:Si sa-ti mai spun ce am observat la cele vintage cel putin, schimbarea vechilor electrolitici de pe filtre cu conzi d'astia exotici (PP, MKP, etc) nu fac de cele mai multe ori o upgradare a sunetului, dimpotriva rezultatul poate fi de-a dreptul horror
am scris de foarte multe ori opinia mea - schimbarea condensatorilor din filtrele boxelor vintage duce la distrugerea (de multe ori grava!) a soundului si echilibrului original. Si asa difuzoarele vechi din cauza imbatranirii materialelor organice isi schimba parametrii.
Chiar daca masori cu un capacimetru si pui in filtru exact aceeasi valoare, sunetul boxei se schimba, echilibrul original este compromis. E valabil la orice incinta acustica cu filtre pasive, veche sau noua.
Ideea de "upgrade" prin schimbarea capacitorilor vechi, in opinia mea este o idee trancotara si duce la compromiterea incintelor acustice. Idem in cazul aparatelor unde trebuiesc schimbati (de nevoie) numai capacitorii care curg, care s-au distrus in timp dar nu schimbati de florile marului (mai ales ca exista capacitori de 40 de ani care masoara mai bine ca astia noi chinezofili de pe piata!).

Cat priveste Yamaha vintage (din epoca de aur) si Yamaha moderna divizia consumer audio, nu cred ca-i cazul de comparatii. Cine a vazut, pipait si desfacut (in cunostinta de cauza) aparate Yamaha vintage din perioada de aur, stie despre ce e vorba, mai ales ca alea erau fabricate 100% in Japan cu piese provenite din Japan 100% !
Si sa nu uitam monitoarele profesionale (boxe) Yamaha din anii 70-80 !

Totusi, ceea ce ofera acum Yamaha in conditiile moderne de piata (pret, calitate, posibilitati) mi se pare de bun simt pana la nivelul de mult bun simt (comparativ cu branduri concurente pe acelasi sector de piata si pret).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by acustik »

momolo wrote:am scris de foarte multe ori opinia mea - schimbarea condensatorilor din filtrele boxelor vintage duce la distrugerea (de multe ori grava!) a soundului si echilibrului original.
Tocmai din acest motiv nu sunt nici eu adeptul schimbarilor din filtre cu altceva mai actual care de cele mai multe ori distrug sunetul boxei; iar daca e sa o fac o fac cu ceva original ca in cazul boxelor Kef sau Celestion si fara intentie de reclama baietii de la Falcon Acoustics LTD -England sunt extrem de seriosi cand vine vorba de asa ceva.
http://www.falconacoustics.co.uk/" onclick="window.open(this.href);return false;
La amplificatoare nici vorba, mai ales daca e un vintage care nici dupa 26 de ani nu da semne de oboseala, exemplu clar e Yamaha AX-900 pe care-l detine subsemnatul 8)
Singurele modari unde-mi permit sa "clarific" uneori mai serios problema (adica sunetul :mrgreen: ) ar fi CD playerele, mai ales astea pline cu condensatori gen Koshin, care stim toti de unde provin.
Oricum, asa cum spui si tu Momolo, Yamaha ramane in continuare o firma cu mult bun simt fata de altele care si-au cam pierdut identitatea .
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Yamaha A-S3000 & CD-S3000

Post by Gabriel_Wo »

Uitandu ma pe Yamaha.jp, am obs ca si pentru piata japoneza, care dupa cum se stie e cea mai selectiva, ambele componente se produc in Malayesia. Ma asteptam, ca macar aceste modele de top, care cu adevarat sunt extrem de reusite, finisaj de exceptie, lucrate in interior exemplar pentru acele 4500 de euro, sa fie produse in Japonia..firme precum Denon sau Marantz, au exemplare de vis facute special pentru japonezi, ma refer la cele de top si oricum modelele lor din varf sunt manufacturate in tara mama, pentru orice piata!
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply