ANIMALUTZE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: ANIMALUTZE

Post by akaiofil »

A venit îngerul si mi-a spus:
- Nu vrei sa cumperi un câine?
Eu nu am fost în stare sa-i raspund.
Cuvintele pe care i le-as fi putut striga erau
latratoare.
- Nu vrei sa cumperi un câine?
m-a întrebat îngerul, tinând în brate
inima mea
latratoare,
dând din stânga ca dintr-o coada.
- Nu vrei sa cumperi un câine?
m-a întrebat îngerul
în timp ce inima mea
dadea din sânge ca dintr-o coada. (Nichita Stanescu)
It's the music, stupid!

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by oake »

akaiofil wrote:A venit îngerul si mi-a spus:
- Nu vrei sa cumperi un câine?
Eu nu am fost în stare sa-i raspund.
Cuvintele pe care i le-as fi putut striga erau
latratoare.
- Nu vrei sa cumperi un câine?
m-a întrebat îngerul, tinând în brate
inima mea
latratoare,
dând din stânga ca dintr-o coada.
- Nu vrei sa cumperi un câine?
m-a întrebat îngerul
în timp ce inima mea
dadea din sânge ca dintr-o coada. (Nichita Stanescu)
Superb!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: ANIMALUTZE

Post by kaav »

nu este al meu dar merita (zic eu ) sa fie vazut....
Attachments
mic,alb,atent,pufos.....jpg

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: ANIMALUTZE

Post by felixx »

Felix.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: ANIMALUTZE

Post by fluffy38 »

Mutzi
Attachments
muti 1.jpg
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by oake »

Cel putin interesanta ,daca nu mai mult,interventia lui momolo in ce privestre apetenta majoritatii pisicutelor pt mizica buna ca sa nu mai amintesc despre inapetenta lor clara pt distorsiuni...oricum ele au auzul mult superior noua.
Nu e prima oara cand aud acest lucru.
Pe de alta parte si dimensiunea telepatica a lor este un fenomen cu atat mai interesant avand in vedere ca se creaza legaturi de acest fel intre diferite regne si diferite clase.
Exista si la caini acest fenomen,literatura de specialitate o demonstreaza.
La om fenomenul telepatic este perceput ca un atavism...cu alte cuvinte noi nu mai suntem telepatici pt ca suntem prea "civilizati"...animalutele in schimb da!,prin insasi conditia lor de dezvoltare,mult mai lenta, fata de a noastra sunt atavice,adica si-au pastrat insusirea respectiva ele nefiind "civilizate"
Chiar nu stiu cum e mai bine dar pot sa afirm raspicat ca cunosc multi caini care sunt mult mai civilizati decat alti multi oameni pe care ii cunosc.
Am sa dau un singur exemplu: la un mument dat stand la biroul meu improvizat inca,imi inghetasera picioarele.Maidaneza mea a trecut pe linga mine sa ma verifice,a incercat sa se apropie si am gonit-o pt ca aveam f multa treaba si nu stiu cum s-a strecurat pe sub birou si s-a asezat pe bocancii mei si a stat mai bine de 30 de minute pana cand mi s-au incalzit picioarele,dupa care a plecat fara ca sa o gonesc.
Din putina ei caldura mi-a dat si mie.

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: ANIMALUTZE

Post by Alexx »

oake wrote: La om fenomenul telepatic este perceput ca un atavism...cu alte cuvinte noi nu mai suntem telepatici pt ca suntem prea "civilizati"...
Sau altfel spus, suntem prea ocupati sa facem bani, sa fim deasupra altora, sa supravietuim in jungla urbana, incat astfel de capacitati s-au atrofiat pana la disparitie. Trist, dar adevarat.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by oake »

Alexx wrote: Sau altfel spus, suntem prea ocupati sa facem bani, sa fim deasupra altora, sa supravietuim in jungla urbana, incat astfel de capacitati s-au atrofiat pana la disparitie. Trist, dar adevarat.
Dar adevarat!!!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: ANIMALUTZE

Post by akaiofil »

Alexx wrote: Sau altfel spus, suntem prea ocupati sa facem bani, sa fim deasupra altora, sa supravietuim in jungla urbana, incat astfel de capacitati s-au atrofiat pana la disparitie. Trist, dar adevarat.
cind o sa dispara telefonia mobila or sa inceapa sa reapara astfel de capacitati....:)
It's the music, stupid!

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: ANIMALUTZE

Post by Schindler »

Mikimon
( poza e facuta de mine, usor prelucrata in Photoshop ) :
Attachments
Mikimon.jpg
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: ANIMALUTZE

Post by c6t9 »

"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: ANIMALUTZE

Post by fluffy38 »

Alexx wrote:Sau altfel spus, suntem prea ocupati sa facem bani, sa fim deasupra altora, sa supravietuim in jungla urbana, incat astfel de capacitati s-au atrofiat pana la disparitie. Trist, dar adevarat.
Am sa plec de la citatul acesta ca sa va spun o mica poveste adevarata;sunt destul de trist in momentul de fata :cry: si simt nevoia sa ma descarc(va rog sa nu ma acuzati)

De cateva zile am tot observat un biet catel foarte slab in fata institutiei unde lucrez. I-am mai cumparat cate o conserva pentru caini i-am dus lapte cald dar nu l-am vazut sa manance sau sa bea.Dormea mai tot timpul ,foarte rar l-am vazut sa umble si atunci parea pierdut in spatiu,mirosea pamantul.
In seara asta nu am mai rezistat si l-am adus acasa,sotia i-a facut o baie(mirosea foarte urat si abia acuma ne-am dat seama ca are ceva la gura(nu poate sa manance).Maine dimineata o sa-l duc la doctor,totusi m-a surprins ceva ;in momentul cand apa calda l-a atins s-a ridicat in picioare si ochii i-au exprimat o multumire cum rar mi-a fost dat sa vad la cineva.Ochii lui au devenit vii.Sper din tot sufletul sa-si revina,sper ca doctorul o sa-si faca datoria. Este un biet catel comunitar.
Imi cer scuze pentru subiect,dar,daca exista cineva care ma poate ajuta cu vreun sfat in plus fata de ce am facut ii multumesc anticipat. :cry:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: ANIMALUTZE

Post by c6t9 »

la veterinar, e singura solutie. o sa te coste (stiu ca am mai dus si noi), dar asta e.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by momolo »

Am vazut destule cazuri de caini comunitari dusi la veterinar si tratati pe gratis. De multe ori fapte din astea bune le fac batrinicile pensionare care nu au cu ce plati si evident, veterinarii care iubesc animalele mai mult decat banii.

fluffy38 ai facut o fapta buna, ai trecut un "test". Nimic nu este intamplator pe lumea asta. Nu ne intalnim niciodata intamplator cu diversi oameni si diverse animale. Singurul arbitru suntem noi, avem doua cai de urmat, depinde ce alegem; de obicei e bine sa ne lasam condusi de instinct si mai putin de logica; aceasta poate sa ne joace feste nasoale.
Sa ne spui continuarea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply