Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by sorin_denver »

Un documentar interesant http://antiiluzii.blogspot.com/2013/05/ ... rzise.html" onclick="window.open(this.href);return false; .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by momolo »

http://ro.stiri.yahoo.com/cercet%C4%83t ... 07592.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by momolo »

shaorma ninja (video dupa reclama. Merita vazute si urmatoarele video pe alte subiecte):

http://msnvideo.msn.com/?channelindex=2 ... 287d05a443" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by momolo »

Descoperire importanta a cercetatorilor romani: o noua frontiera a creierului

http://medlive.hotnews.ro/descoperire-i ... rului.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Merita citit !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by Gabriel_Wo »

E le, un subiect tabu in Romania!

Fragmente>Spre exemplu, pateul de porc de la Hame conţine 10 E-uri. Tot 10 E-uri conţine şi pateul marca TiP, produs de hipermaketul Real. Potrivit unui tabel publicat de ANPC, aditivii din produsele menţionate sunt polifosfaţi, caragenan, nitrit de sodiu sau carmin. În schimb, pateul Prefera conţine şase E-uri, după cum susţin specialiştii, în aceeaşi situaţie fiind şi pateul de porc Bucegi. Cinci E-uri se regăsesc în pateul Ardealul produs de Orkla Food Romania S.A. În cele produse de Mandy se găsesc patru E-uri, la fel şi în pateul Baroni (cel cu carne de porc şi de pasăre), produse şi distribuite de Lidl. La polul opus se află pateurile Clever, Sadu şi Tulip, care au un singur E în compoziţie. Specialiştii de la Protecţia Consumatorilor spun că pe piaţă există şi pate de ficat fără niciun aditiv alimentar. Via şi Scandia Sibiu (pate de curcan) produse de Scandia Food se numără printre ele.


http://adevarul.ro/news/societate/docum ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by West »

Dupa gustul meu, Tulip este singurul pateu de ficat mincabil pe care il gasesti.

Am senzatia ca fara niciun E este greu sa faci industrie alimentara in prezent. Oricit respect ai pentru consumator. Este adevarat si ca atunci cind faci un produs, de orice fel, ai si publicul tinta.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by Gabriel_Wo »

Pai, lucrurile ar sta cam asa>otravim freierii ! :mrgreen:

http://www.e-uri.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;

Piticania aceia de Boc :twisted: , a fost printre primii semnatari al acelui terifiant si hulit Codex Alimentarius, parca am fi fost o colonie portugheza de mana a 3 a.. :mrgreen:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by Gabriel_Wo »

„Bombele chimice“ de zi cu zi, de pe mesele românilor, explicate de specialişti: „Gustul bun nu înseamnă că şi produsul e bun“...


http://adevarul.ro/sanatate/dieta-fitne ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by acustik »

Eu personal indemn pe toata lumea, dupa posibilitati evident, sa isi gospodareasca singur un petec de pamant cat de mic.; cam asa cum fac eu :mrgreen: .Doar ca la mine e ceva mai mare de un "petec" adica am facut efortul financiar (destul de mare) sa iau o bucata de pamant in primul sat din apropierea orasului meu. Sunt ceva kilometri insa credeti-ma ca merita efortul: sti ce semeni, sti ce culegi... vorba aceea "ce semeni aia culegi" :lol: : zarzavaturi, legume, inclusiv pentru aprovizionarea pe iarna nu o mai fac decat "accidental" din piata, plus ca livada infiintata de vreo cativa ani e o adevarata mandrie pentru mine. In plus de anul trecut am plantat o serie de arbusti cum ar fi coacaz negru, coacaz rosu, zmeuri si afini-soi de cultura experimental. Evident, nimic nu se poate face fara munca, insa fratilor intoarcerea la sapa nu e nicicand o rusine... cel putin din punctul meu de vedere, mai ales cand e vorba sa mananci sanatos atat cat poti. 8)
Acuma daca stau sa ma uit pe rafturile magazinelor supermarket (ceea ce se intampla foarte rar) ma pufneste rasul pe de o parte insa sunt trist pe de alta parte cand vad cam ce mananca romanul de rand din conservele de ficat de exemplu, sau legumele aduse din import care stau fresh saptamani de zile.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by Gabriel_Wo »

Apoi daca e sa folosesti joagare, coasa, harletzul sau grebla, sigur nu o sa mai folosesti vinyle! :lol: Pentru un audiofil consacrat, tot conserva de peste oceanic sau pateul de gasca e cel mai recomandat. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by acustik »

Gabriel_Wo wrote:Apoi daca e sa folosesti joagare, coasa, harletzul sau grebla, sigur nu o sa mai folosesti vinyle! :lol: Pentru un audiofil consacrat, tot conserva de peste oceanic sau pateul de gasca e cel mai recomandat. :)
Serios? Ai incercat tu combinatia asta si nu merge?...adica, pardon, nu e bun matchingu' ? :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by Gabriel_Wo »

Desigur! Prin Prahova..mai pui, ca poti face o temperatura de 40 gr, mai bei si cateva pahare de tuiculitza..salut auditie !

Uite cum se poate face economie! Si asa Europa acum e strangatoare.. :x

http://www.evz.ro/detalii/stiri/indianu ... gn=FB-Post" onclick="window.open(this.href);return false; :shock: :x
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by acustik »

Gabriel_Wo wrote:Desigur! Prin Prahova..mai pui, ca poti face o temperatura de 40 gr, mai bei si cateva pahare de tuiculitza..salut auditie !

Uite cum se poate face economie! Si asa Europa acum e strangatoare.. :x

http://www.evz.ro/detalii/stiri/indianu ... gn=FB-Post" onclick="window.open(this.href);return false; :shock: :x
Desigur, acuma inteleg ca tu ai vrut sa faci totul odata: agricultura+auditie+tzuiculitza+...probabil alte chestii :lol: . Eu iti propun modelul meu: prima data munca si apoi relaxarea... din timpul ce-ti mai ramane evident :mrgreen: . Sper ca nu incerci aberatiile scrise in evz :lol:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by momolo »

acustik wrote:Sper ca nu incerci aberatiile scrise in evz
ba eu zic sa-l lasi. O sa-l salveze Vocea Rusiei printr-o perfuzie la fiecare 10 zile (cu vodka) :D si nici nu se va plictisi ca-i va da sa citeasca prospectele de la Suhoi (netraduse).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Mancarea cea de toate zilele si SANATATEA

Post by Gabriel_Wo »

:lol: :lol: :wink:

Motivatia initiala americana, a fost ca pilotii romani sa faca scoala pe aceste F16, urmand ca peste 5 ani sa treaca la nivelul superior..pe F22..amu sa nu fiu inteles gresit si buimacit! F16 este un avion tactic multi rol exceptional si extrem de fiabil, lucru demonstrat in toate operatiunile de razboi ! Claro! Dar, totusi..Romania avea bani ptr avioane F 16 NOI, doar cei de la Lockheed Martin , NU s ar fi dat in laturi de la luat comenzi..NU ?..lumea nu a fost de acord sa luam vechiturile portughezilor ! E CLAR, ca e vb de niste comisioane intrate in niste buzunare suspuse..

Acele avioane de vanatoare tactice F16 ce se vor bagate pe gat guvernului Romaniei sunt VECHI de 30 de ani ! sic! am avut oferte excelente oferite de suedezii de la SAAB, avioane absolut noi cu platforma tehnica date la pachet..oferta NATO cu acele Eurofighter Typhoon..Dar si aci dracusori, si au bagat coada..De ce nu am cerut direct a 5 generatie, ca uluiam o lume intreaga, par esample F-35 Lightning II...numai fratii Nicula si Paunsecu la cati bani si au tras, le puteau lua lejer.. :mrgreen:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply