AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Nimeni n-o sa mai cante vreodata ceva atat de fain precum "Smoke on the Water" ori "Child in Time"! Trupele rock ale anilor '70 sunt waaaaaaaayyyyyy better decat ORICE new band asa-zis rock al zilelor noastre.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by Gabriel_Wo »

Dar, ce mai ecsista in ziua de azi, in muzica pop rock?! cu exceptia unor slagare Pink si a 2, 3 piese mai bune, ce apar trimestrial in toata lumea :lol: , totul este Kaputt! In schimb si asta ma bucura, peste tot in Europa si US, apar multe ansambluri de muzica medievala si baroca. Si sunt formidabile. Si inregistreaza bine...
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by momolo »

brighty wrote:Nimeni n-o sa mai cante vreodata ceva atat de fain precum "Smoke on the Water" ori "Child in Time"! Trupele rock ale anilor '70 sunt waaaaaaaayyyyyy better decat ORICE new band asa-zis rock al zilelor noastre.
aia nu faceau "muzica" stand la calculator cu mouse in mana. Cere totusi un efort (si ceva talent plus ceva in cap) sa inveti sa canti la un instrument clasic si apoi sa te coordonezi si sa te exprimi intr-o formatie autentica.

Problema apare cand pe piata sunt eliminati (economic) aceia care nu produc bani destul de repede, apoi oferta pietei (muzicale in cazul nostru) va fi compunsa numai din "noua muzica" incat consumatorul altceva nu va mai sti si nici auzi. Daca dai publicului non-valoare, asta va consuma si asta va cere in timp ce toata activitatea e masurata numai in bani, chestie care va elimina din start orice concurentza sau tentativa de schimbare. Asta e "reteta".....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

In anii '80, multe trupe rock, cu realizari notabile in deceniul precedent, au fost obligate de casele de discuri sa se adapteze pietei muzicale, din ce in ce mai mult modelate de MTV si de revistele pentru tineri, care ridicau lunar staruri pop pe soclul celebritatii efemere. Trebuia sa "iasa banu'", si asta rapid!... Queen mi se pare cel mai trist exemplu, ei care, odinioara, isi lucrau pana la perfectiune piesele si care aveau atasata mereu pe coperta discului mentiunea ca nu folosesc sintetizatorul. Au scos prin anii '80 tot felul de slagarele cuminti si ritmate din drum machine (bietul Roger Taylor... :? ), care pentru muzica pop sunau super, dar pentru rock...pffff! :x Ca sa pun niste sare pe rana, in felul lor, pe "felia" eurodisco pe care se angajasera, dupa numeroase experimente ratate, nemtii de la Modern Talking puteau fi considerati artisti in comparatie cu Queen din deceniul comercial. Freddie si amicii lui si-au mai spalat din pacate odata cu ultimul disc scos impreuna, "Innuendo" (1991).

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Apropo de Modern Talking... Nu stiu ce farmece si minuni a facut in studio producatorul si inginerul lor de sunet Luis Rodriguez, ce microfoane excelente si tehnici de inregistrare o fi folosit, ca piesele lor si vocea lui Thomas Anders sunau incredibil pentru anii aceia! Am in colectie doua CDuri cu ei, uneori le mai sterg de praf si le rulez... Ce ritmuri! Ce armonii vocale! Cat echilibru si bun-simt! Merge playerul pana la final fara oprire, pur si simplu imi este imposibil sa opresc magia :D O fi vreo placere vinovata, cum se spune, si cu toate astea cred ca este mai mult: este vorba de calitatea lucrului slefuit pana la perfectiune de neamt :wink:

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by panzer »

Pe posturile europene e varza intr-adevar, chiar si pe MTV Rocks. Pe cele americane mai apare cate ceva bun din cand in cand.

Presiunea caselor de discuri era constanta si atunci: sa ne amintim presiunea lor pentru melodii de 3-4 minute cat sa intre pe radio si incapatanarea Led Zeppelin cu melodiile lor f lungi.

Child in time este o opera dupa parerea mea - daca o asculti in alt concert, alta intregistrare live iti da alt sentiment. Un prieten in rockoteca pe vremuri o asemuia cu sex-ul dar nu dezvolt ideea asta pe forum! :mrgreen:

Basca este ca vineri din motive logistice le-am ascultat pe un computer vechi cu placa M-Audio pe niste casti f vechi Plantronics. N-a contat. Muzica m-a lipit cateva ore bune de scaun. (si un PPT din pacate)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

Un "Child in Time" de adio ne-a oferit regretatul Jon Lord in concertul de la Sala Palatului din toamna lui 2009. El venise atunci cu Filarmonica din Ruse si cu doi vocalisti (Katia Laska si Steve Balsamo), in prima ora si-a prezentat lucrarea "Concerto for Group and Orchestra" scrisa in 1969, dar in partea a doua a dat-o pe Purple iar cu "Child in Time" ne-a rupt pe toti!... O piesa fara varsta, mai proaspata cu fiecare an ce se duce.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by Kostas »

Radu Lupu interpretand Brahms :

http://www.youtube.com/watch?v=lBbRruJRgzc" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by Gabriel_Wo »

Sunt mai multe versiuni cu Child in Time, una dintre cele mai mari piese rock, la langa Stairway to Heaven si Let it Be..evident, etalonul ramane cea de pe albumul DP In rock, din 1970. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

Astazi va propun un album deosebit, cel putin din punctul meu de vedere, pe care-l ascult mereu cu aceeasi placere, un album de smooth jazz de prin '94, o voce deosebita, o orchestratie si linie melodica deosebita. Este vorba despre Laura Fygi, una din vocile mele preferate, si al ei album "The Lady Wants To Know"
adica acesta: http://www.amazon.com/Lady-Wants-Know-L ... B0000046UO" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=MrHROuO6Tc0" onclick="window.open(this.href);return false;
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by panzer »

Helloween - Keeper of the seventh keys

Am tocit caseta aia poloneza pe walkman-ul Panasonic in liceu cu muzica asta. Nice flashback to good times in highschool. 8) E incredibil cum asociem cu o melodie o intreaga stare de spirit chiar si la decenii distanta, dar uitam daca am inchis usa azi dimineata cand am plecat de acasa!

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by acustik »

cate de adevarat panzer :lol:
Eu m-am asezat in fotoliu in aceasta frumoasa dimineata de duminica sa-mi sorb ceaiul si sa petrec macar 30 de minute de minute de liniste si de visare ascultand un CD care vi-l propun si voua si anume George Frideric Handel si lucrarea sa superba "Alceste" intr-o interpretare superba cu soprana Lucy Crowe . Gabriel_Wo sunt sigur ca stie despre ce vorbesc :)
Vocile sunt extraordinare, la fel corul si orchestratia cu care se imbina armonios.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by Gabriel_Wo »

Pe soprana Lucy Crowe, o cunosc de pe una dintre versiunile mele Bach Mass in B minor. Ea face parte din acel nou grup de stele nascute in Occident si Europa Centrala, evident mai putin Romania, unde din pacate, aici nu se intampla mai nimic, cu exceptia acelei vanzoleli studentesti de la Festivalul de muzica veche din Sighisoara si cateva recitale de orga, din bisericile reformate din Transylvania, dar si acelea cu invitati proveniti din Ungaria, Cehia, Polonia, Germania, Austria.. :wink: De cativa ani buni, in lumea civilizata, are loc o adevarata efervescenta a muzicii baroce, in special a Early music. Mai mult, sunt multi artisti exceptionali ce provin din fostele tari sovietice, imi vin acum in minte cunoscuta violonista Viktoria Mullova, una dintre cele mai bune interprete Bach la ora actuala, mezzo soprana Julia Lezhneva, violonistele Alina Ibragimova, Lisa Batiashvili, pianista Olga Kern samd..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by panzer »

Azi va propun 2 albume noi iesite in Septembrie 2013. Nici unul nu este un disc audiofil nici pe departe.

Tarja - Colours in the dark
S-a indepartat definitiv de sunetul Nightwish cu acest album, desi in concerte valuri face tot cu melodiile cunoscute. Nu stiu daca apreciind muzica clasica va place genul acesta, dar overall nu este un album rau.

Placebo - Loud like love
Iarasi un album diferit - mai putin comercial, fara rif-uri sa le tii minte usor. Doar pentru fanii Placebo - si stiu ca sunt destui ca se umble stadionul de fiecare data la concert in Bucuresti.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA

Post by brighty »

panzer wrote: Tarja - Colours in the dark
S-a indepartat definitiv de sunetul Nightwish cu acest album, desi in concerte valuri face tot cu melodiile cunoscute. Nu stiu daca apreciind muzica clasica va place genul acesta, dar overall nu este un album rau.
Chiar nu este deloc un album rau, cu toate ca mie imi pare ca s-a reintors la stilul Nightwish, nu ca s-a indepartat de el...dar in fine, chestie de perceptie :wink: Am scris si eu despre "Colours in the Dark" un pic mai demult pe aici, ma bucur asadar sa observ reactii favorabile si din partea altor fani!

Post Reply