No Comment

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

No Comment

Post by nicumur »

Eee... doar un sub. in stg de 1000w. A inceput sa se fisureze tavanul ...Trag de el cu o statie cu 16X2sc5200/2sa care suge din retea de se vede la bec .Si nu-mi sariti in cap acum ca nu are , ca are dar mai... sunt wati de pe 2 bobine la 2 ohmi si vine una de 1 ohm pentru paralel . Si da.. sunt SPL Power , chiar si asa... Ati simntit vreodata cum se rup timpanele si narile la 35 Hz? Placere garantata

Daca mai vreti poze cu ce am...(asta ca sa nu plictisesc pe aici)... Vad ca lumea mai aduna si watt-ii de pe inalte . Eu am X16 pe toate boxele de acolo... Watii oricum nu se aduna de la un dif la altul... ca daca ar fi asa as avea un perpetuum mobile ; sunt separate prin filtre...sunt mai complicate treburile, nu cum le calculeaza astia de la Logitech dupa noua conventie in materia de fizica si de marketing . Cheers!

Ok mai pun ceva.. dar sa nu va surprinda faptul ca 'se vede' ca sunt facute de mine , ca-la-tara. Si cat am tot transpirat la ele zile si zile de calcule , gandeli ,zeci de ore citind si experimente in a-mi performa cunostintele, dar macar merita , acum cand le scot afara .. , ori vine unu si striga un sfert de ora 'da baga si un sala ceva', ori nu ma lasa prea mult vin peste mine si imi spun ca e prea tare ; cateodata mai merge sa-i pacalesc si le promit o melodie mai.. Clayderman ceva.., dar dupaia trec iar la Hardstyle &shit . Asta oricum doar o data la o luna 2-ua , da si cand incep.. , le rasuna sub-basul pana in baia lor .

Intr-un fel nu marimea conteaza... sunt ceva reguli ce trebuie respectate , altfel poti strica tot , de ex., e moarte pentru difuzorul de sub-bas sa bag in el 7kHz . Sunt mai multe cauze pentru asta , dar principalele ar fi cum ca se satureaza miezul , se incinge bobina pentru ca nu face un lucru mecanic bun , el bazandu-se mult pe compresie termica ,pe acolo apar prima data distorsiunile de racordare si nu numai.. si e nevoie , in cazul meu de un crossover activ de -90 400-30k... sunt multe lucruri de analizat , dar daca macar le nimeresti ,poti faci minuni


In cutiuta aia de sursa , care e grea in draci am inghesuit doua statii separate , una cu transformatorul ei ,un traf rotund >350 facut de mine si alta ce vrea multi amperi pe 12 , dintr-o sursa de PC (am ars cateva de 400 dalea vechi , ca nu au cat scrie pe eticheta... ata ete)... Acum aia mare... Ohoo , pare mica si de jucarie , dar toate piesele din ea merg la blana , in special transformatorul, cele 3 ventilatoare sufla vantul in spate de te frige pur si simplu jetul de aer... nu am ce-i face,intr-un fel am nevie si de asa ceva din cauza thermal-runawayului . As spune mai multe , dar risc sa creez 'ceata. Intr-o fraza, cand ma pun in pat si dau la jumate rupe tot din mine pe toate frecventele... daca dau la max pe orice melodie apare repede durere in urechi si pentru mine , nu-i mai descriu pe altii cum nu mai nimeresc usa dupa ce le-am anihilat pofta de muzica .
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: No Comment

Post by Schindler »

nicumur, o sa te lecuiesti de chestiile astea ...
Pina atunci - ai permanent in minte - si nu uita niciodata - ca vazul si auzul sint cele mai pretioase simturi ale omului ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: No Comment

Post by fluffy38 »

@nicumur....de unde ai luat traducerea asta? :roll:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: No Comment

Post by Schindler »

trebuia sa o pui pe 1 aprilie ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: No Comment

Post by nicumur »

Textul este real si a fost copiat de pe softpedia.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: No Comment

Post by momolo »

Cred ...oare?!.... am cumparat o trancota de la autorul textului ! Aparatul inca functiona, inca misca, palid, o parte din beculete inca luminau (daca nu batea soarele) si dadea un oarecare semnal in boxe. Probat in pozitie verticala, sub o masa, deabusilea prin praf iar apoi transportat la subbrat fara ambalaj a fost bufnit de tocurile usilor, inclusiv si-a incasat-o de la liftul paraginit; acasa am constatat interventia interna a autorului; fire taiate direct cu shpitzul si lasate libere sa atarne fara izolatie in speranta de noroc, lipituri facute cu scuipat ce se desprindeau la prina scuturare, un singur canal ajungea in ambele iesiri deoarece firele scapate ne-castrate proveneau numai dintr-un singur punct si toate erau legate dupa un tainic principiu; plus diverse "imbunatatiri", parti unde a curs acid din "conzi" si parti afumate dupa folosirea indelunga a aparatului in scopul spargerii termopanelor si timpanelor; sigurante indelung "reparate" cu sarma groasa si intr-un final toate zaceau sub un gros strat de jeg urat mirositor in care puteai rasadi iarba sau legume varatice. Un aparat produs in anii 70 in scopul utilizarii pe viata (o gandire "stranie" a japonezilor de atunci care puneau 10 suruburi in loc de 4 si faceau piesele din metal in loc sa le toarne din plastic!); altfel nu ar fi scapat de urgia mioritika a mesterului universal spargator de timpane si termopane, acea specie care se baga sub orice capota si repara absolut orice, inclusiv acele lucruri care nu trebuiesc reparate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: No Comment

Post by fluffy38 »

Stiati ca Akai a avut o serie de amplificatoare cu orga de lumini?
http://www.okazii.ro/sisteme-audio/ampl ... a113006447" onclick="window.open(this.href);return false;
:mrgreen:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: No Comment

Post by Gabriel_Wo »

După un an de la săritura din stratosferă efectuată pe 14 octombrie 2012 de austriacul Felix Baumgartner, a fost postat pe internet înregistrarea video făcută cu ajutorul a 3 camere video fixate pe costum.


http://romanian.ruvr.ru/news/2013_10_16 ... tner-4476/" onclick="window.open(this.href);return false;

:shock: :shock: :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: No Comment

Post by West »

Fantastic!!! Superb. Am dat in full screen si rezolutia este uimitoare.
Respira ca un nebun si inima o luase razna. Exceptional.
Imaginile mi-au amintit sf-ul recent vazut, 'Gravity'.

O singura parere de rau. Imi doream sa fi fost subtitrata comunicarea radio.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: No Comment

Post by Gabriel_Wo »

Mie m i se pare extrem de interesant.. :idea:

Washingtonul a decis să folosească baza aeriană de la Constanţa pentru a-şi retrage trupele din Afganistan.

http://adevarul.ro/news/eveniment/washi ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: No Comment

Post by West »

De ce ti se pare interesant? Noua ne va da ciuciu.
Il vor mai chema pe Ponta in vreo 2 excursii la ei si poate ii vor da o primire in biroul oval, iar el va considera ca este o onoare sa servim Aliatul. Chiar sa suplimentam cererea de F16 la mina a 3-a. Asa merg lucrurile in Romania. Pentru o poza cu Obama dau din tara tot ce apuca.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: No Comment

Post by Gabriel_Wo »

Poate ii fac si soselele magistrului Radu Mazare, dupa parerea mea cel mai psihedelic primar de pe continent, poate ar dezvolta si partea de Sud din Mamaia, sau jumate din ei, ar ramane cu totul acolo sa ne pazeasca de rusi si astfel Romania, sa devina un adevarat tigru hanseatic.. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: No Comment

Post by West »

Mai degraba vor cere guvernului sa repare drumurile.

Mie americanii mi se par tare zgirciti si interesati doar de pleashca. Nu stiu in acesti 20 de ani vreo dovada de generozitate de la ei, asa ca de la fruncea capitalismului catre sinistrata tarishoara scapata din comunism.
Tot ce au facut au facut din interesul lor. Ori chestii baptiste, ori munci voluntare cu care sint datori prin cultura lor. Trimit tot felul de doctori si dentisti, care dau consultatii minimaliste, de parca am fi in Africa. Si populatia pomanagie se comporta tot ca acolo. Fac niste cozi lungi si groase pentru a li se lua tensiunea sau pentru o glicemie din deget. Te doare capul, nu alta!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: No Comment

Post by momolo »

Voi nu vedeti esentialul in problema asta cu retragerea trupelor americanesti prin portul Constanta. Defapt ar cam fi doua probleme (pe una totusi ati observat-o):

1) noi ca stat, ce castigam ?! Deocamdata bag de seama ca vom castiga "recunostinta" lor asa cum a zugravit metaforic West. Insa treaba asta cu castigul in aceasta problema stiti cum este ?! Pai va dau un exemplu - intr-o zi va chiama seful de la serviciu si va spune ca va trimite in deplasare in Irak. Ok, va plateste biletul de avion, hotelul si bani de o shaorma.... dar voua va convine ? Evident, NU! Acolo sunt riscuri mari si astfel, plata trebuie sa fie pe masura!

2) posibil sa devenim tintele arabilor extremisti. Poate le vin idei, oricum suntem atat de vulnerabili !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: No Comment

Post by Gabriel_Wo »

Vioara descoperita pe Titanic, a fost vanduta cu peste 1 milion de euro !

http://www.evz.ro/detalii/stiri/vioara- ... 62942.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply