Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by Gabriel_Wo »

Imi permit doar o completare..in ultima vreme am observat pe diferite forumuri, admiratia asta muuult supraevaluata ptr aceasta casa de discuri Chesky si acele XRCD si nu inteleg de ce..din cate stiu, e una dintre cele mai slabe label uri in ce priveste muzica clasica, nume mici, anonime si XRCDle japoneze, care sunt limitate numeric, in ce privesc reeditarile de albume, ca de asta e vorba..japonezii, matriteaza vechile aparitii discografice de la unele mari concerne de discuri, precum Universal, BMG, Sony..impresia mea este ca, multi nu asculta MUZICA, ci ..numai un cumul de sunete. 8) Asta e, nu trageti in pianist.. :) :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by hersorin »

Gabriel_Wo wrote:..impresia mea este ca, multi nu asculta MUZICA, ci ..numai un cumul de sunete. 8) Asta e, nu trageti in pianist.. :) :)
Imi pare bine ca cineva a inteles cum sta treaba .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by Gabriel_Wo »

Din punctul meu de vedere, daca doriti referinte discografice in muzica clasica, atat cu o calitate maxima in ce privesc interpretarile, cat si calitatea tehnica, fiind vorba in cazul nostru de suport digital, atunci vizorul pentru snorkeling, se va muta automat spre Harmonia Mundi France, Telarc, Sony Classical, Virgin Classics, RCA, Naive, Opus 111, K617, Astree, Stradivarius, Symphonia.. :wink:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by spiromedica »

hersorin wrote:
Gabriel_Wo wrote:..impresia mea este ca, multi nu asculta MUZICA, ci ..numai un cumul de sunete. 8) Asta e, nu trageti in pianist.. :) :)
Imi pare bine ca cineva a inteles cum sta treaba .
ma bucur ca sunt prins de manuta si invatat cum se traverseaza "strada" , dar credeti-ma sunt in primul rand meloman , imi doresc sa ma perfectionez ca audiofil si nu vreun vajnic ascultator al "cumulului de sunete "
nu detin DAC-uri , Flac-uri , 24/96 , upsampling la 192 KHz , si toate brasoavele astea inventate pentru cei care nu au dorinta sau putinta sa cumpere discuri originale , si incearca sa obtina un sound mai apropriat de original din ceea ce obtin pe gratis de pe torrente .
in materie de discuri am adunat de-a lungul timpului ( aprox. 30 de ani ) , inregistrari de calitate ( DECCA , Deutsche Gramophon , Clarity Records , Analogue Productions , TELARC ...) si nu consider discurile de test sau cele japoneze , drept " nirvana recordings "
am dorit sa dau un exemplu generic si mi-am luat-o ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by panzer »

Atatea cumparaturi - si toate scumpe!

Sa nu par pedant dar uite ce as face eu:

Boxele au 30kg. Le pui in masina alaturi de sursa ta, iti iei 1-2 zile libere de la munca, aranjezi la telefon cu cei 3-4 dealeri "sa fie la birou" si incerci tot ce au in materie de amplif-uri. Pui 2-3 pe lista scurta lasi niste bani garantie si le iei acasa la tine pt 2 saptamani. Dealerii astia au de obicei program si sambata si sunt chiar interesati sa vanda - desi sambata risti sa fie plin de "regulars" (sau "promoteri" cum ii numeste momolo) care sa vrea sa te influenteze intr-un sens sau altul sau sa iti strice auditia.
Planuieste-ti cel mai lung popas la dealerul de Triangle - presupunem totusi ca el cunoaste cel mai bine boxele si matching-ul cu amplif-uri, dar nu ii ignora pe ceilalti.
Asculta si "animalele" pe care nu tzi le permiti: Bryston, BAT, etc. Iti faci o idee.

Dupa 2-3 saptamani mai faci un drum la Bucuresti cu cele 1-2 amplifuri care tzi-au placut mai putin.

Nu stiu cat te costa 2 zile libere, dar 2 drumuri te-ar duce la 150-200 euro combustibil maxim plus 50 euro o noapte la un hotel mai de cartier, 70 euro la IBIS daca nu ai incredere in cele no-name. In plus seara mai petreci un pic in centrul vechi - sunt cateva cluburi care merita. :mrgreen:

Exista si dealeri care au multe amplif-uri de 200 euro (vechi adica)... nu stii de unde sare iepurele.

Daca esti de prin Ardeal - exista la Cluj un domn care are de obicei 20-30 amplifuri vechi pe stoc. Again, nu stii de unde sare iepurele. Amplifurile din 70-80 pot sa iti faca surprize f placute la preturi de nimic. Un cap de gama din '78-'82 de exemplu la 300 euro (desi imbatranit si "lasat" un pic pe bass) trebuie ascultat neaparat.

PS: cat esti la dealeri fi atent si la camere cum sunt tratate. Alt know how greu de obtinut acum ca celelalte forumuri sunt "down".

PPS: ce ma bucur ca macar odata la 3 luni se mai discuta si de scule. Incepusem sa cred ca o sfarsim doar prin a ne plange de regimul politic din tarisoara "lor" in care traim si "noi".

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by hersorin »

Poate ajuta inca o parere.
De ceva timp eu cu un prieten incercam sa facem niste boxe mai tipatoare sa cinte. In sfirsit ieri dupa multe teste am reusit cumva. Firele interconect au fost foarte mofturoase dar s-a terminat cu bine. Amplificatorul cistigator a fost Unison Research S8 . Nu le poate duce la volume foarte mari dar a mers bine. Nu stiu in Romania cum este dar vinzatorii de aici sunt foarte rabdatori si dornici sa faca cumparatorul multumit.
Multa bafta.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by FATHER »

Si la noi sunt dornici să-l facă pe cumpărător...

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by Gabriel_Wo »

Termenul asta de audiofil, poate fi irelevant ! In opinia mea, un meloman, sau ma rog un iubitor de muzichie, ar trebui sa fie interesat cel mai mult, sa acumuleze informatii muzicale subtile, sa ia avionul sau trenul catre marile festivale ale lumii, sa dea din coate sa si faca o colectie serioasa de discuri, dar calitative, nu prostioare ! Sunt multi care pun pe primul loc alocarea acelor 100.000 de euro ptr sculi, dar cand ajung sa se mai gandeasca si la cateva albume, se trezesc ca numai au bani. :? Ce folos, daca ai o linie Accuphase sau Burmester de zeci de mii de euro, boxe MBL si cabluri din platina la 6000 de euro metrul, daca rulezi pe ele discuri fantoma la 2, 3 $ bucata..te poti bucura de muzica si la cateva sute... sau mii de euro.. :wink: . Ma gandesc la acei meseriasi care isi dau ultimul dolar, pentru un Audi Q7 full option si ei stau in garsoniera de la etajul 9..Parerea mea! :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by spiromedica »

Gabriel_Wo wrote:Termenul asta de audiofil, poate fi irelevant ! In opinia mea, un meloman, sau ma rog un iubitor de muzichie, ar trebui sa fie interesat cel mai mult, sa acumuleze informatii muzicale subtile, sa ia avionul sau trenul catre marile festivale ale lumii, sa dea din coate sa si faca o colectie serioasa de discuri, dar calitative, nu prostioare ! Sunt multi care pun pe primul loc alocarea acelor 100.000 de euro ptr sculi, dar cand ajung sa se mai gandeasca si la cateva albume, se trezesc ca numai au bani. :? Ce folos, daca ai o linie Accuphase sau Burmester de zeci de mii de euro, boxe MBL si cabluri din platina la 6000 de euro metrul, daca rulezi pe ele discuri fantoma la 2, 3 $ bucata..te poti bucura de muzica si la cateva sute... sau mii de euro.. :wink: . Ma gandesc la acei meseriasi care isi dau ultimul dolar, pentru un Audi Q7 full option si ei stau in garsoniera de la etajul 9..Parerea mea! :)
Eu nu inteleg , (stii in Ardeal suntem mai lenti in gandire) , te referi la mine personal sau te adresezi asa in general unei categorii nedefinite de ...whatever ?
Am tot respectul pentru preocuparile tale referitor la muzica simfonica , am vazut ca esti bine documentat , habar nu am ce sistem posezi , dar las-o mai moale cu pianul pe scari ...
Eu am cerut pe acest topic sfaturi cu privire la Triangle + amplificare , si nu doresc o lectie de ce inseamna audiofilie , cd-uri , case de discuri , ma rog tot ce inseamna off topic .
Daca doresti sa ne luminezi , te rog deschide alt topic , si acolo vom primi ( daca dorim ) lectii cu privire la ceea ce ai scris mai sus .
Astea fiind spuse , va rog sa considerati topicul incheiat
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by momolo »

panzer wrote:PPS: ce ma bucur ca macar odata la 3 luni se mai discuta si de scule. Incepusem sa cred ca o sfarsim doar prin a ne plange de regimul politic din tarisoara "lor" in care traim si "noi"
la faza asta ai dreptate ! Tre s-o lasam mai moale cu politica, incet, incet unii ajungem trancotari politici ! :lol:
hersorin wrote:Amplificatorul cistigator a fost Unison Research S8
eu acum ceva vreme am carat la proba un S8 si pe langa faptul ca era sa fac hernie de disc, dupa ce l-am tinut mai mult degeaba vreo cateva zile (ca ma plictisea si facea caldura de pomana) am zis doar ca e simpatic, vazusem si alte lampase mai proaste, am zis ca nu trece de pretentiile mele exagerate si ma pregateam cu groaza sa-l duc inapoi (macar un sac de ciment e mai putin pretentios la carat!) cand intr-o doara i-am pus la boxe (Lyrr) cablul culoare bleu de la Unison (il aveam aruncat pe undeva - de multe ori mi-am dat seama ca nici un cablu inutil nu trebuie dat caci vine o zi...). Nu cred ca vreodata am auzit diferenta mai mare din cabluri de boxe ca atunci! Pur si simplu S8-ul din nefrecventabil a devenit ceva de toata minunea, nu l-am mai recunoscut si cand s-a incalzit in mintile lui, cam peste o ora minim, a inceput sa cante "The Fat Lady" si-mi venea sa aprind un trabuc ! :D Anterior se remarca doar prin basul teluric care facea valuri in cada de baie ca in filmul cu Tiranozauri (oricum, nu aflasem cat poate "duce" deoarece deja sareau termopanele vecinei), insa dupa cablarea pe care a vrut-o a inceput sa cante si muzica! Vesnicul subiect cablurile.....chiar aseara am avut o sezatoare de analizat sarme si a mia oara subiectul s-a dovedit dramatic de important! Conteaza sarmele pana si pe trancote de doi lei daramite pe scule de scule ! Cine nu aude diferente inseamna ca-i ori bolnav ORL, ori nu are saracul pe ce, asa imi dau seama ce jale de sunet au unii pe acasa, dupa cat sunt de vehementi anti-sarme pe forumuri !
spiromedica wrote:Daca doresti sa ne luminezi , te rog deschide alt topic , si acolo vom primi ( daca dorim ) lectii cu privire la ceea ce ai scris mai sus .
Astea fiind spuse , va rog sa considerati topicul incheiat
, te rog eu, nu te supara pe Gabriel_Wo ! El este un fel de spam pe forumul asta, un spam simpatic si tolerat ! :lol: Acum e chiar intr-o situatie de progres ca a incetat cu citatele din Vocea Rusiei si a revenit la chestiuni muzicale :D . Din cate se vede omul e doxa de muzici clasice si mai ales pre-clasice dar are un defect, nu se poate abtine sa spuna ceva chiar si atunci cand nu are nimic a spune ! :D

spiromedica, eu unul NU cred ca dintre toti cei care postam aici pe forum e vreunul din ala maniac cu sunetele si discurile de test dar care dispretzuie muzica si e varza la cultura. Cu totii suntem inainte de toate melomani insa cand discutam de scule si sarme e normal sa discutam si despre discuri de test, sunete si alte brice si carice. Numai ca simpaticul bipolar, pro-rus in zilele cu sot si pro-american in zilele fara sot, Gabriel_Wo, avea si de data aceasta mancarimi in buricele degetelor (desi nimic de spus la subiectul Triangle) si tu in loc sa-i remarci progresul, te superi ! :D

Apropos, ramasesem dator cu o lamurire, ca tot te-am zgandarit. Trancota de care aminteam este un KENWOOD din 1986, model puternic, peste 100W reali pe 8 ohmi si multe kile. Aseara l-am pus si pe Magellan-uri Quatuor si le duce vesel; oricum, pe ale mele Lyrr le plimba ca si cum plimba vantul fulgii de pasari. Dar asta nu inseamna ca orice Kenwood care zboara se mananca, diferentele intre diverse modele chiar similare, sunt crunte! Ca sunt diferente chiar si intre aparate identice, asta e chiar un subiect prea delicat incepatorilor! A spus si panzer ca nu sti de unde sare iepurele si bine a zis! Dar atentie mare! Conteaza al naibii de mult sarmele, sursa de semnal si matchingul intre amplificator si sursa ! Ecuatia e complicata si nu poate fi deslusita decat cu urechea... pentru cine o are! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by hondaru »

Acum cateva zile am facut un test cu 2 amplificatoare DIY pe boxe Triangle Quator. Rezultatul a fost neasteptat de bun atat din partea mea ca propietar al amplifurilor cat si din partea propietarului boxelor. Precizez ca conteaza urias tipologia amplificatorului si tipul de lampa precum si constructia transformatoarelor. Una peste alta concluzia a fost unanima ca amplifurile pe lampa suna excelent pe Quator sau viceversa boxele suna foarte bine cu amplifuri cu lampi. Bineinteles ca sarmaraia a contat, la fel si sursa de semnal care au fost de top. Luminozitatea specifica boxelor Triangle pe medii-inalte a fost imblanzita as putea zice iar muzicalitatea a fost la cote inalte. Boxele au fost conduse satisfacator (se simtea lipsa controlului absolut si necesitatea unei puteri sporite uneori) de un amplificator de 2 x 5 Wati! Cel de-al doilea pretendent a avut o putere de 2 x 18 Wati care s-a simtit imediat in modul in care controla difuzoarele, detalii mult mai bune dar din pacate farmecul era usor diminuat prin lipsa basului teluric dar mai putin controlat al amplificatorului mai mic ca putere. Tot in urma testului am realizat ca sa obtii un sunet perfect din toate punctele de vedere este aproape imposibil si ca trebuie ceva sacrificat, ori rezolutie, ori raspuns la basi ori muzicalitatea. Bineinteles fiecare mod de prezentare a sunetelor are plusuri si minusuri ramane doar sa cauti sa obtii ceea ce-ti place mai mult dar sa obtii totul e o himera pentru ca sunt prea multe variabile in ecuatie binestiute de fiecare, sarme, surse, camera, suportul muzicii (CD; Vinyl), calitatea curentului la priza. Spre exemplu lampile suna foarte bine dupa incalzire prelungita de minim o ora, pe cand tranzistorii necesita mai putin, iar cum timpul necesar auditiilor in zilele noastre este limitat si trebuie facut un compromis, ca sa nu mai mentionez caldura dezvoltata de lampi pe timpul verii!
Concluzia as indrazni sa spun este ca daca boxele din categoria superioara au sunat bine cu lampa si tinand cont de caracteristica sunetului Triangle este foarte posibil ca si Lyrr sa sune exceptional cu lampa.
Subscriu cu ceea ce sustine momolo ca se poate obtine sunet de calitate si din componente de sistem mai ieftine cu conditia potrivelii. Insa este foarte posibil ca cautarea sa coste substantial si dpdv material si dpdv al spatiului fizic necesar iar camera este un egalizator crunt care nu se poate regla decat foarte putin!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by spiromedica »

azi dupa amiaza , mi-a sosit mult asteptatul Unico Secondo .
l-am lasat la incalzit cam 40 min. , si apoi am purces la testat , pe muzici cunoscute .
prima etapa de evaluare ( nu o concluzie finala ) :
- sunetul s-a aerisit , sibilantele s-au mai domolit putin , bass-ul s-a conturat mai bine .
- o alta constatare : pot sa urc cu volumul mai sus cu 2 gradatii in raport cu Unico , fara sa creasca nivelul sonor atat de brusc .
oricum astept weekendul sa pot testa in voie.
am o intrebare , ce marca de lampi ECC83 foloseste Unison Research in preampliful din Secondo ?
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by hersorin »

Unison pe amplificatoare au folosit in general Electro Harmonix. Pe cd playere are alte modele .
Poate daca ai luat ceva nou sunt altele dar in general EH se folosesc.
Oricum mie nu mi-au placut EH si am pus Tung Sol in lipsa de preferatele mele Sylvania . EH sunt un pic bubuite si anuleaza mult din detalii (gust personal) .
Ai sa vezi ca reglezi foarte mult sunetul din lampi , bine ar fi daca ai avea macar 5 marci sa vezi ce iti place mai mult.
Cu firele potrivite , lampile potrivite vei ajunge APROAPE de adevar .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by momolo »

hersorin wrote:Unison pe amplificatoare au folosit in general Electro Harmonix. Pe cd playere are alte modele .
din ce am vazut eu dealungul timpului, la Unison sunt puse numai lampi Electro Harmonix. Unele au lampi re-branduite, scrie UNISON pe ele si nu sti de unde provin.
In opinia mea si din ce am testat, Electro Harmonix sunt destul de potrivite in aceste aparate, unele modele fiind construite atat cat s-a putut de bine in jurul acestor lampi obtinand rezultate bunicele. Insa, lampile NOS sunt cu totul altceva, in ziua de azi nu mai se fabrica aceeasi calitate si din cate am inteles, o explicatie ar fi si utilizarea unor substante extrem de otravitoare pentru mediu si care azi sunt interzise prin lege. Pe vremuri nu existau aceste legislatii de mediu iar materiile prime costau mai putin. Asta ar fi o explicatie de ce aproape toate tuburile vintage (NOS = new old stock, adica lampi vintage pastrate nefolosite) suna mai bine decat toate tuburile moderne dintre care eu unul prefer totusi Electro Harmonix care in realitate sunt lampi fabricate in Rusia si sortate in (sau pentru) USA.
Dintre lampile vintage pentru Unison eu am preferat tot Sylvania, model 1962 scris cu verde. Le-am ales dintr-un morman de branduri vechi, multe fiind exceptionale, chiar branduri "comuniste". De exemplu, mi-au placut foarte mult RFT care fac un sunet plin si gras. Sau TESLA care au niste medii de te rup la suflet insa nu au basul atat de minunant precum Sylvania sau RFT.
Pe net se spune de Telefunken ca au fost cei mai tari la ECC-uri insa mie nu mi-au placut chiar asa de mult, sunetul fiind extrem de rezolut dar uscat si aspru.
Philips a mai facut lampi bune, sunet echilbrat, medie buna.
Intre ECC 83 NOS sunt faimoase Amperex "Buggle-Boy" care se vand la preturi enorme. Nu am incercat ca nu am avut bani de asa ceva si cumparatul de pe net e un risc, habar nu ai cat de consumata e lampa.

Unico Secondo din ceea ce stiu este proiectat de insusi creatorul si patronul firmei Aria-Unison Research, batranul Giovanni Sacchetti si cel care a proiectat cele mai reusite modele, inclusiv micutul lampas Unison Simply Two, model remarcabil care demonstreaza ce se poate scoate dintr-un EL34 in SS.
Ca amprenta sonora, Secondo este diferit destul de consistent de integratul Unico clasic, tenta fiind mai pe inalte si mai rezolut. Conteaza matchingul, evident si cablurile insa calitatea la modul consistent nu sta in brandul lampilor si sarme, aceasta ori e, ori nu e (in ecuatia data).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by hersorin »

Eu pe cd playerul Unico CD am gasit lampi Philips si a fost nou nout sau cel putin asa stiu eu .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply