Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Bine ai venit comanr!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Philalenthes »

[quote="momolo"]A mai fost cineva aici care a intrat tot asa, fulgerator si a ales (cassdeck) pana a cules (defapt a citit si a inteles.....ce voia. Netul e locul ideal sa-ti futi mintile), luand un Sony scump si prost la sunet (probabil i-a facut vreun comerciant second hand o oferta si l-a rezolvat). Pe banii respectivi eu stiam cativa metri cubi de cassdeck-uri care sunau mai bine si costau de patru ori mai putin, ba chiar si de zece ori mai putin.... dar cum sa-i pot spune, mai ales unuia pe care nici nu-l cunosc ?!...

Eu sunt impricinatul. Desi intrarea mea a fost brusca, forumul il stiu si il urmaresc de ceva vreme (in jur de trei ani).
Deck-ul nu mi-a fost bagat pe gat de catre cineva, ci l-am ales singur. Ca o fi fost o alegere nefericita inca nu pot spune, avand in vedere faptul ca nu il pot aculta decat la casti (restul sistemului lipsind cu desavarsire).
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sa facem cunostinta !

Post by acustik »

VA SALUT! 8) si scuze pentru intarzierea cu care va salut si ca strig in gura mare salutul meu, insa cred ca am uitat sa va spun un "buna ziua" acu' ceva timp cand m-am inregistrat prima data. Felicitari pentru forum, imi place ca intalnesc chiar oameni pasionati de muzica in primul rand si apoi evident de audio si tot ce tine de sunet.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

acustik, salut, bine ai venit!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sa facem cunostinta !

Post by acustik »

Salut, multumesc ca m-ati primit! 8)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Sa facem cunostinta !

Post by spiromedica »

buna ziua , ma numesc adrian , si sunt mare amator de hi-fi . ma bucur ca am posibilitatea sa ma adresez uno oameni pasionati de fenomenul audiofil .
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Bine ati venit pe forum !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by RaimondAudio »

Buna ziua, sunt un pasionat de DIY , imi place sa incerc sa construiesc aparatura audio de inalta performanta atat cat ma pricep si deasemenea imi place foarte mult muzica buna de orice natura.Cred ca o sa ne simtim foarte bine impreuna, am observat ca oamenii de pe acest forum sunt inteligenti si civilizati, o adevarata oaza de verdeata in Romania anului 2013.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

RaimondAudio, esti sau nu esti greierasul (cri-cri, greiere, etc, etc) ? Hai, fruntea sus si incearca sa fi barbat !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by RaimondAudio »

:) Din pacate nu reusesc sa vad chiar totul dintr-o privire , fiind atent la sectiunea DIY. Referitor la intrebarea ta iti raspund fara a fi nevoie sa ne pozitionam de-o parte sau de alta a barbatiei, nu vad rostul de a face asa ceva. Deci, numele meu este asa cum se vede si din schema postata la topicul SARA, Lixandru Dorin Raimond. De la acest prenume mi-am ales si nick-ul. In legatura cu nick-ul de greierasul, pot afirma cu certitudine urmatoarele fapte concrete: pe forumul http://www.Elforum.ro" onclick="window.open(this.href);return false; activez sub nick-ul de greierasul2006 , pe fostul forum http://www.audiofil.ro" onclick="window.open(this.href);return false; activam cu nick-ul de cri-cri. In general cam pe toate forumurile am nick-ul legat cumva de aceasta insecta :)

De ce acum RaimondAudio ? Din simplul motiv ca acum nu mai este vorba de o joaca si ca vorbesc despre lucruri foarte serioase. Hifi-stereo.eu este primul forum in noua postura tocmai pentru ca este un forum audiofil romanesc valoros , rezistent in timp cu oameni "grei". Orice lamuriri imi vor fi cerute le voi oferi cu mare drag.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Ok, deci esti faimosul greierasul (si ca sa stie toata lumea, ne-am stiut personal pana acum mai multi ani - adica incercai acum sa te dai ceea ce nu esti).

........auto-cenzurat.......

PS2 - cum ramane cu "preamplificatorul Accuifaze de 500 ioro care suna mai bine decat orice Accuphase original" ??!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by RaimondAudio »

Momolo cred ca vorbesti despre momente de timp de acum ani buni. Din ce mai tin eu minte si chiar vorbesc in cel mai sincer cu putinta mod , lucrurile s-au desfasurat asa : am avut parca un cont deschis pe acest forum care cuprindea si o forma a termenului "greierasul" (nu retin denumirea exacta). A fost activ o perioada de vreo 2 saptamani dupa care nu din vina mea, a fost un scandal cu alti useri si atunci am banuit ca am fost banat si eu la gramada. In realitate se poate sa nici nu fi fost asa, este posibil sa nu mai fi putut activa aici din diverse cauze legate pur si simplu tehnice, ma repet, numa pricep la retele, treburi dastea. Imi cer scuze ca am interpretat gresit momentul de atunci.

Referitor la canapele si barfe nu cred ca ar trebui sa pleci urechea pentru ca orice diferend dintre noi doi s-a disputat barbateste in public. Nu as fi avut ce sa spun in privat mai mult si nici macar nu aveam ce sa obtin. Nimeni din zona audiofila (in afara chiar de tine care mi-ai facut cadou niste discuri) nu mi-a dat nimic. Eu nu stiu daca persoanele care au adaugat barfe despre noi nu m-au folosit doar ca un vehicul in diverse scopuri, sau poate pur si simplu pentru distractie.

In legatura cu proiectul SARA te invit in orice moment sa vii, sa-l vezi, sa-l audiezi si sa-l masuram impreuna. Lucrul asta se poate realiza chiar foarte usor pentru ca il am la munca unde dupa-amiaza nu ne deranjeaza nimeni.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bun , hai sa vedem daca reusim sa facem sa fie din nou bine . In numele acestui hobby , muzica .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

RaimondAudio wrote:am avut parca un cont deschis pe acest forum care cuprindea si o forma a termenului "greierasul" (nu retin denumirea exacta). A fost activ o perioada de vreo 2 saptamani dupa care nu din vina mea, a fost un scandal cu alti useri si atunci am banuit ca am fost banat si eu la gramada. In realitate se poate sa nici nu fi fost asa, este posibil sa nu mai fi putut activa aici din diverse cauze legate pur si simplu tehnice, ma repet, numa pricep la retele, treburi dastea. Imi cer scuze ca am interpretat gresit momentul de atunci.
era foarte simplu (mai ales pentru ca ne cunosteam si aveai telefonul meu) sa ma suni daca ti se parea ca ai fost... banat; puteai da macar un telefon, etc. Dar nu sa te dai lebada (auto)ranita pe alte forumuri de unde cica faceai dizidentza ....si habar nu am de ce pentru ca eu NU te-am banat niciodata (si nu esti singurul care ai mintit despre chestia asta).
In realitate nu am remarcat niciodata vreun "greieras" inscris, daramite sa si banez greieri ! Au fost doar cateva alte personaje care s-au dat in stamba si pe alte forumuri, in prezent forumuri disparute.....Ca era sa fie si asta disparut..... iar eu nu uit !...
RaimondAudio wrote:Referitor la canapele si barfe nu cred ca ar trebui sa pleci urechea pentru ca orice diferend dintre noi doi s-a disputat barbateste in public. Nu as fi avut ce sa spun in privat mai mult si nici macar nu aveam ce sa obtin. Nimeni din zona audiofila (in afara chiar de tine care mi-ai facut cadou niste discuri) nu mi-a dat nimic. Eu nu stiu daca persoanele care au adaugat barfe despre noi nu m-au folosit doar ca un vehicul in diverse scopuri, sau poate pur si simplu pentru distractie
- aici ai dreptate dintr-un punct de vedere, exista persoane care se pricep la intriga si purtat vorbe. Insa nici tu nu m-ai cautat (atunci cand aveai cica nustiu ce de impartit cu mine....daca aveai ?! Si ar fi fost un motiv deoarece te-am atins cu satira si umor, asta e cel mai greu de suportat). De aceea zic despre discutii barbatesti.
RaimondAudio wrote:In legatura cu proiectul SARA te invit in orice moment sa vii, sa-l vezi, sa-l audiezi si sa-l masuram impreuna. Lucrul asta se poate realiza chiar foarte usor pentru ca il am la munca unde dupa-amiaza nu ne deranjeaza nimeni.
multumesc de invitatie dar sper sa-i inviti si pe altii. Totusi mai intai vreau sa-ti ascult acel preamplificator "mai bun decat Accuphase" si pe care sa ti-l pot cumpara cu 500 euro. Ce zici, vi cu preul sa-l comparam cu un Accuphase ? Va fi usor, nu pot avea acces decat la un model mediu, pe vremuri tu nominalizai pe ala cel mai tare. Pai daca preampul tau il bate pe ala, pe asta il face cu fulgi si tare sunt curios! Am prieteni care abia asteapta, la 500 euro e pomana, chiar si omul sarac se poate imprumuta!
Ce zici, cand vad/aud si eu preul ala faimos ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by RaimondAudio »

Da, poate sa vina oricine, de ce as fi restrictiv....despre preamplificator intai o mica istoriutza : am facut 3 bucati. Prima foarte simpla, cu un opamp si cu aliementare stabilizata. Suna in viziunea mea foarte bine, cata vreme impedanta de intrare a amplificatorului nu scadea sub 2 kohm in toata banda audio lucrurile erau perfecte. Pe asta l-am dat cadou. Al-2-lea a fost ceva mai complex, s-a bazat tot pe un opamp, de data asta mai bun caruia i-am adaugat un buffer in clasa A. Alimentarea era principial aceeasi de la primul. Asta isi pastra performantele pana pe la 500 de ohm impedanta de intrare a amplificatorului. Deja diferentele masurabile dintre el si alte preuri bune cred ca erau suficient de mici ca sa fie ignorate. Chiar suna exceptional. L-am dat pe circa 300 de euro, cat am dat eu pe piese. Al-3-lea s-a bazat pe circuitul celui de-al doilea dar am renuntat la alimentarea stabilizata cu reactie negativa si am mers pe sunt si multiplicator de capacitate. Chiar si la momentul asta de timp inca mai cred ca am ales o varianta foarte buna. Suna exceptional. Era destul de simplu dar foarte echilibrat gandit , fara circuite suplimentare inutile care sa polueze sunetul. La masuratori nu cred sa fi fost diferente notabile intre preul asta si preuri de la firma la care faci referire Momolo. Singurul aspect unde putem discuta cu adevarat ar fi pe ce impedanta de iesire a preurilor se putea debita semnal fara ca acesta sa fie influentat. Unele se duc in jos pana la cativa ohm, dar e de raspuns la intrebarea daca e necesar asa ceva.....

Un nou preamplificator va trebui construit ca sa poata comanda SARA, e nerecomandabil sa-i pun un potentiometru direct la bornele de intrare, impedanta acestuia la jumatate ar fi prea mare. Cel mai probabil ca la sfarsitul de an sa incepem (de ce nu) conturarea ideii lui. Evident vom face masuratori ca sa stim exact pe ce ne bazam.
yahoo messenger : RaimondAudio

Post Reply