Sistem stereo HI-FI

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
bogdann
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2013, 19:58
Location: Iasi
Contact:

Sistem stereo HI-FI

Post by bogdann »

Va salut!

As dori un sistem 2.0 sanatos, 100-150W pentru "acasa". Ma puteti ajuta va rog?

Multumesc frumos!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by SOLO »

Salut Bogdan si bine ai venit .
In legatura cu sistemul pe care il vrei :

1.Care este experienta ta in domeniu ? Esti la inceput de drum ?
2. Ce fel de muzica asculti ?
3. Bugetul alocat pentru sistemul pe care il cauti

Solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

bogdann
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2013, 19:58
Location: Iasi
Contact:

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by bogdann »

Bine v-am gasit!

Experienta nu am in domeniu. Detin un Logitech Z5500 (5.1)
Muzica de buna calitate, veche(anii 70-80) de obicei FLAC. Rareori trance, Drum&Bass.
Maxim 3000 lei. Asta daca se merita.

M-as bucura daca as avea unde sa ascult un sistem HI-FI in iasi. Poate sunt colegi impatimiti prin zona.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by Gabriel_Wo »

Daca e flac, atunci..e DAC.. :) ..Din punctul meu de vedere, daca asculti muzica in formate comprimate, de genul flac sau mp3, cea mai buna solutie ar fi o placa de baza serioasa, un DAC calitativ si o pereche de casti audiofile. Iti recomand un headphones Burson HA 160, manufacturata in Australia si casti dinamice Sennheiser HD 595 sau HD 598, astea fiind neutre . In timp, le poti updata la Senn HD 600..te incadrezi cumva in pret, dar fortat !

In ultimul rand si formatele flac, te vaduvesc de calitatea unei auditii.. : Deci, discuri ! :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by panzer »

Un sistem atat de "sanatos" 150w poti sa cauti pe la magazinele cu scule pentru nunti.

Logitech-ul e cam boomsi boomsi; e posibil sa te fi educat catre bubuiala fara sens. O pereche de casti e chiar ok sa incepi. Senn-urile recomadate de Gabriel_Wo sunt spre referinta in audiofilie dar cer amplificare neaparat. Poti sa incerci niste AKG, Grado cam pe unde iti permiti (importanta este ca impedanta sa fie de 32-40 ohmi sa poti sa le "bagi" cam in orice sursa). Si o placa buna de computer intr-o prima faza. Pana te lecuiesti de boom-ul ala de la Logitech.

Sistem nou amplif, boxe, sursa (cd-player sau dac) mi-e greu sa imi inchipui in 3000 lei. Arunci banii degeaba.

Doar second: urmareste pe site-urile cu oameni care isi vand sculele din Iasi. Nimic nu se cumpara fara proba in domeniul asta. Vezi ce iti place.

Daca tot ai intrat pe aici sa ceri o parere uite una: poti sa treci peste pasul Technics. La fel cam ce gasesti la supermarket: SAL, Sony, Pioneer, Akai, Yamaha. Daca exista in oferta la Altex, Media Galaxy, Domo etc - nu le da atentie.

bogdann
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2013, 19:58
Location: Iasi
Contact:

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by bogdann »

:))) @ "boomsi boomsi"

Eu am avut casti, vreau acum 2 incinte si un amplificator. Intr-adevar la logitech tin tot timpul subwoofer la jumatate ca bubuie aiurea...

Am vazut doua recievere stereo:
1. http://www.harmankardon.com/estore/hk/u ... 3490_HK_US" onclick="window.open(this.href);return false;

2. http://usa.yamaha.com/products/audio-vi ... rs/r-s700/" onclick="window.open(this.href);return false;

Harman are si intrare digitala. Atasat PC-ului am placa asta audio: http://www.soundblaster.com/products/So ... 1-Pro.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Exista vreo diferenta daca folosesc conexiunea digitala (optical) fata de analog (RCA)?

@Gabriel_Wo: La ce te referi cand spui discuri, CD-uri cu mp3.uri? :D

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by Gabriel_Wo »

In nici un caz NU voi recomanda cuiva, discuri inregistrate cu formate mp3 sau mp4. Fiind colectionar de discuri din 1982 :) , voi spune oricui>daca aveti, ca pasiune muzica buna, cumparati va discuri ORIGINALE, numai cu interpreti consacrati, recunoscuti si..mergeti cat mai des si la concerte. :wink:

Solutia oferita de mine este stricta pentru alegerea ta care e de compromis, vis a vis de flacuri si muzica anilor 70..80 ! Placa audio, DAC sh, un amplificator Burson solid state, nou de la reprezentanta! si o pereche de casti Senn HD 5xx, 6xx, care in mod sigur iti vor deschide acea usa, catre un sunet de calitate, nu tropaiala..castile le poti culege si de pe piata sh, deci rodate, sa te incadrezi cumva in acei 3000 ron.

Castile AKG 701, Q701 si GRADO, fac casa buna numai cu amplifuri pe lampi !

Cdplayer, amplif si boxe pentru flac uri :?: :roll:

Succes!
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

bogdann
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2013, 19:58
Location: Iasi
Contact:

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by bogdann »

Suntem in 2014 de acum, mai sunt de actualitate sistemele pe lampi?

marius_antonio
Posts: 41
Joined: 25 Feb 2010, 10:25

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by marius_antonio »

Bendeac - Silviu Manastire

Iesi Afara ! Iesi Afara !

PS . imi cer scuze @momolo , da' nu m-am putut abtine !

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by Gabriel_Wo »

Fiind in 2014, componentele pe tuburi sunt mai actuale..ca oricand.

In ultimii ani, aproape toate brandurile care se respecta, au scos pe piata modele pe lampi..cdplayere, integrate, preuri, power..mari firme americane precum McIntosh, nascuta in anul 1949, Audio Research, fiintata in 1970, VTL, fac modele aproape in totalitate, all tube ! In Franta, o firma precum Jadis, isi bucura audienta de 30 de ani cu componente manufacurate ce au in prim plan lampa, Audio Aero Capitole, o alta firma exotica franceza, ce a scos playere pe tuburi de exceptie, avand in lista sa si unul dintre cele mai scumpe modele ever, in Italia, Unison Reserch, de 20 ani face acelasi lucru, in Germania, Octave este dintre cele mai respectate firme din lumea audio, ce se joaca cu lampile, in Japonia, Luxman si Air Tight, ambele firme renumite.

Mai mult, sunt branduri exclusiv cascofile, precum STAX, Japonia, fiintata in 1938, care isi face driver ele, cele de top, avand la baza..lampa. :wink: Woo Audio, una dintre cele mai bune firme americane de amplificatoare ptr casti, foloseste exclusiv..lampile.

De cativa ani sunt si firme aparute in tarile din fostul bloc comunist, care face aceasi treaba buna, precum Korato in Serbia, KR Audio in Cehia. Shanling, o firma de top din China, face la fel!

Sunt mult mai multe nume importante, eu ti am prezentat doar unele dintre ele. :)

Cine a avut lampi in casa, nu se va desparti de ele niciodata! :wink: . De fapt un audiofil respectabil, are cel putin doua sisteme, unul gandit pentru surse digitale si unul ptr un pick up si..tuburi.

Exista si sisteme ce vor impaca ambele lumi si anume cele de clasa A, aici o firma legendara precum Accuphase, care isi face legile proprii din anii 70.. :) , Sugden din Anglia, aparuta la sfarsitul anilor 60.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

bogdann
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2013, 19:58
Location: Iasi
Contact:

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by bogdann »

Pana nu aud nu cred

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by momolo »

Gabriel_Wo, ai recitat frumos de data aceasta ! :D ce mai zice Vocea Rusiei despre tuburi ?!(...probabil le confunda cu tuburile de lansare pentru rachete :lol: ).
Gabriel_Wo wrote:Cine a avut lampi in casa, nu se va desparti de ele niciodata!
fara indoiala ! E greu sa te intorci la opait sau lumanare ! (... in fine, unii se pot obisnui si cu lanterna, asta va fi dupa "liberalizarea" curentului )
Gabriel_Wo wrote:Exista si sisteme ce vor impaca ambele lumi si anume cele de clasa A, aici o firma legendara precum Accuphase
pai si normal ca e in clasa A daca numele incepe cu A !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by acustik »

bogdann wrote:Pana nu aud nu cred
Si bine faci, pentru ca orice pareri ne-am da acestea sunt subiective; asta pentru ca fiecare percepem diferit sunetele asa ca numai tu singur si urechile tale pot decide care va fi sunetul care-ti place. Bafta! :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by Gabriel_Wo »

Problema asta cu..numai tu singur si urechile tale pot decide care va fi sunetul care-ti place..nu e chiar atat de simpla si usor de trecut in condei, cum pare.. :lol:

Ma risc din nou si afirm urmatoarele>cel mai mult nu ar conta aparatura ce ar avea un domn in rafturi sau pusa frumos pe podele, ci cat ar fi el de educat sa poata asculta un disc, ce cultura muzicala ar avea, cunostinte minime de acustica si ..mai multe bilete rupte la un concert cameral, acolo fiind cumva, sistemul de reper.

Asa cum un roman precum Razboi si pace, de Tolstoi i l vei citi intr un fel la 19 ani, i l vei vedea in alt fel la 30, la 45 de ani vei putea extrage cate ceva dintre randuri si la ..60 de ani, vei trage cumva concluziile..la fel si Arta fugii de Bach, sau revenind cumva din stratosfera pe pamant, ...un H to He, Who Am the Only One, a celor de la Van der Graaf Generator.

In concluzie, RECEPTIA unui mesaj mai profund, fie el muzical sau de alta natura, se va putea realiza odata cu ACUMULAREA a unor experiente temporale. :wink:

PS>personal ascult muzica de 46 de ani, de la vreo 2 anisori, dar nu i de ajuns.. :x
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

bogdann
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2013, 19:58
Location: Iasi
Contact:

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by bogdann »

Bine bine, problema e ca n.am unde asculta sisteme aadevarate.

O boxa cu 5 difuzoare se aude mai bine fata de una cu 3?

O alta chestiune..nu inceleg cum e cu 2, 2.5, 3 cai@incinte acustice.

Post Reply