Metronome Technologie, Made in France

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Metronome Technologie, Made in France

Post by Gabriel_Wo »

Domnilor, Franta nu isi uita trecutul glorios si istoria ei fabuloasa!

In timp ce multi dintre noi scruteaza vazduhurile sa observe daca Ivan a mai lansat o raketa, in timp ce tzarii rusi si imparatii chinezi si o mai pun de un tratat fratesc 8) , in timp ce chinezul, cel cu valiza plina cu bani, se roaga de rus, sa i vanda cu totul o intreaga linie de productie a bombardierelor strategice TU 22M3, in timp ce NSA ul ne asculta telefoanele, in timp ce romanul isi i a in calcul si ultimul eurocent pentru un viitor sejur de iarna austriac, uite ca francezii se gandesc doar la lucruri pasnice. :)

Metronome Technologie, Ultima frontiera a celor din Star Trek, o firma demna de urmasii magistrului Guillaume de Machaut si a Regelui Soare, nascuta in 1987.
Produse cu un finisaj fabulos, care nu s ar rusina sa stea si pe mesele noastre. :)

http://www.metronome-technologie.com/en/produits.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Varful lor de lance, cd playerul Kalista Ultimate SE, echipat cu unul dintre cele mai bune mecanici, Philips CDM12 PRO 2, cantarit cu totul, va avea ..83 de kg :shock:

Pret>30.000 £ !

http://www.metronome-technologie.com/do ... nglais.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.hifinews.co.uk/news/article/ ... 29950/9150" onclick="window.open(this.href);return false;

Enjoy!
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Metronome Technologie, Made in France

Post by momolo »

Sub fatzaul ala frumos se ascunde un mic chinez care da la pedale. Oau, dar ce carcasa !!!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Metronome Technologie, Made in France

Post by SOLO »

Eu am ascultat acum cativa ani timp de cateva saptamani un model , T1 parca . M-a impresionat in mod placut .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Metronome Technologie, Made in France

Post by momolo »

E bun (exceptand pretul cat o casa) pana oboseste chinezul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Metronome Technologie, Made in France

Post by acustik »

Pot spune doar ca arata bine(..pentru ca nu am avut ocazia nici macar sa-l vad in realitate :-))) ), un design supradimensionat exact in acele parti unde "haudiofili" se zgaiesc cel mai mult dupa noul trend in domeniu: decuplarea acustica pe suport si feet-uri conice, frumos finisate. DAR nu stiu daca toata aceasta piesa, oricat de buna ar fi ea , justifica pretul exorbitant.Ceva imi spune ca marketingul functioneaza de minune la francezii de la Kalista -Metronom Technology, ca daca ne uitam mai atent inside, asa cum reiese si din specificatii mecanismul si partea laser nu e decat un... Philips CDM12.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Metronome Technologie, Made in France

Post by momolo »

Am ascultat Metronome de mult in Romania, un model vechi, culoare negru, foarte greu (cdplayer) si mi-a placut la vremea aia, mi se parea ca suna analogic, cald.
Apoi am ascultat "nava spatiala" Kalista sau ceva de genul acela prin Italia in mai multe randuri, de mai multe feluri, model mai vechi, model mai nou si in diverse sisteme; deasemenea mi s-a parut un sunet analogic, genul de LP, rotund, cald. In Italia era foarte laudat insa mai mult de cei care-l vindeau (dealeri). Ce-i drept, totusi imi parea ca suna frumos, muzical si cald insa fiind in sisteme audio formate din scule necunoscute, nu stiu cat era din player si cat din restul sistemului, insa arata nemaipomenit, design deosebit. Am senzatia ca s-au inspirat si chinezii la niste playere de-ale lor. Categoria de pret il face pe Kalista sa nu fie chiar pentru tot poporul si de aceea e greu de apreciat ceva obiectiv. Nici nu cred ca se fabrica multe, probabil se vand foarte putine, poate le numeri pe degete, oricum, nu in Romania unde e saracie. Ma gandesc, brandul asta totusi a supravietuit din cate stiu (nu m-a interesat sa ma informez ce si cum, faptul ca preturile sunt atat de mari ma determina sa nu-mi pese) ori daca nu a disparut, totusi poate ofera ceva calitate la sunet, ma gandesc, poate nu e toata lumea formata numai din snobi si surzi care aleg doar pe design.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RD-Woo
Posts: 18
Joined: 28 Jan 2013, 08:08

Re: Metronome Technologie, Made in France

Post by RD-Woo »

acustik wrote: daca ne uitam mai atent inside, asa cum reiese si din specificatii mecanismul si partea laser nu e decat un... Philips CDM12.
Si atunci care este justificarea pretului prohibitiv??

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Metronome Technologie, Made in France

Post by acustik »

RD-Woo wrote:
acustik wrote: daca ne uitam mai atent inside, asa cum reiese si din specificatii mecanismul si partea laser nu e decat un... Philips CDM12.
Si atunci care este justificarea pretului prohibitiv??
As vrea sa stiu si eu :lol:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Metronome Technologie, Made in France

Post by Gabriel_Wo »

Pentru ca sunt ..bani de cheltuit si multi miliardari.. 8)

De ce ceasuri precum cele de la Pateck Phillipe, Zenith si Vacheron Constantin, vor costa 130.000 $ bucata, un supercar Pahani Zonda, 1.200.000 $, o jeaca de piele Gucci 7000 euro, o tabla fie ea aratand precum o fabrica de iluzii, Clearaudio la 100.000 lire sterline ?! Aceste produse finite prezentate, in mod cert sunt cele mai bune si extrem de aratoase, dar totusi... :|
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Metronome Technologie, Made in France

Post by hersorin »

acustik wrote:
RD-Woo wrote:
acustik wrote: daca ne uitam mai atent inside, asa cum reiese si din specificatii mecanismul si partea laser nu e decat un... Philips CDM12.
Si atunci care este justificarea pretului prohibitiv??
As vrea sa stiu si eu :lol:
Daca ai vedea in realitate acel player , sare in evidenta imediat mai mult chiar decit boxele .
Eu prima data cind l-am vazut am stat citeva minute si m-am uitat doar la el . Nici nu mai conta cum cinta. Pentru oameni cu bani nu cred ca mai conteaza cum se aude . Cel mai mult cred ca e acea placere de a-l avea .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Metronome Technologie, Made in France

Post by acustik »

Da, hersorin, tind sa-ti dau dreptate: la atatia bani nici nu mai conteaza cum canta :mrgreen: . Si ajungem indubitabil la aceeasi concluzie, ca reclama este sufletul comertului... sau ca piata din ziua de azi mai ales e clar influentata de impactul vizual iar daca designul e unul atragator ce mai conteaza calitatea produsului ? Si apropo de muzica, observati ca in ultimii 20 de ani chiar si concerte live nu mai pun asa accent pe faptul ca artistului ii iese sau nu vocea live, sau mai mult, nu conteaza in ultima instanta nici daca face playback atat timp cat efectele de scena si coregrafiile si costumatiile sunt cat mai deosebite vizual; evident nu vorbesc de artistii consacrati, titanici ai muzicii.
Acuma revenind nu contest, o fi ceva sub "capota" acelui Kalista care-l face sa cante mai cu simt, dar totusi nu cred ca pretul este chiar cel reflectat in valoarea reala a produsului cat mai mult a marcii/renumelui si evident... designului. :) .ORICUM sunt curios sa-l ascult si eu.. nu vreau sa se inteleaga ca spun, vorba aceea ca strugurii sunt acri doar pentru ca nu ajung la ei. 8)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Metronome Technologie, Made in France

Post by TomJones »

Pretul e mare din mai multe considerente...In primul rand cercetarea ...adica tot modelul de la carcasa, piese si in final sunetul...Daca este cotat bine de clienti (nu de reviste) asta este totul...pretul va fi pe masura....La masini la fel, cu totii stiu ca si in Audi A8 sau BMW 750 sunt piese chinezesti, dar totusi lumea plateste enorm pentru aceste branduri ci nu isi cumpara masini chinezesti de gata....

Post Reply