Cutremur

Doar o vorba sa-ti mai spun
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Cutremur

Post by Kostas »

Cum adica nu produce victime si pierderi materiale!
Sunt atatea elemente de interior si exterior, bibloteci, decoruri, jgheaburi, cosuri, burlane, geamuri care in cadere pot produce pagube materiale si pierderi de vieti omenesti in cazul unui cutremur de peste 6 grade.
Sa vezi ca urmatoarea data spune ca nici unul de 7,2 nu-i mare problema - ca sa ne invatam cu ideea, ca pana la urma nici la cutremurul ala mare nu a murit atat de multa lume, ce , a murit toata tara, - nu - doar cateva mii de oameni acolo ! :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

Apoi, cel din 26 octombrie 1802, care a fost si cel mai puternic seism cunoscut in zona noastra, a avut gradul 7,9 ! Colac peste pupaza, nu a produs multe victime, din cauza si slabei urbanizari, ca cele din 40 si 77, in schimb a produs importante pagube materiale si in zone albe, precum Sibiu..s a facut simtit pana in ..Germania :?

In ultimele zile, se observa ca venerabilul Marmureanu apare pe tot internetul..un site ales, la intamplare, din multe altele>

http://www.romanialibera.ro/actualitate ... 16848.html" onclick="window.open(this.href);return false;

In cazul unui cutremur, in Romania va scadea dramatic vanzarile de vinyluri, table, doze esoterice scumpe si amplifuri cu denumiri solare, pe lampi..atentie, cad caramizi ! :? ..in schimb, pun ramasag, ca lumea buna se va orienta spre casti audiofile, cat mai rezistente, precum Beyerdynamic sau Grado, headphones SS, ca astea sunt facute precum tancurile.. :wink: Dupa o criza majora, mentalitatea si mofturile oamenilor, se schimba..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

Uite asa fac toti gurnalistii: 'Marmureanu a spus ca...'. Nu dau doi bani pe astfel de articole, deci nu cred ca el exact asa a spus.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

Tin minte si acum, cand umbla masinile Militiei prin anii 86..88, nu retin exact, erau niste Dacii albe care aveau agatate cate un megafon in care tipa, sa avem grija pe unde stam , sa ne aflam in case, ca va fi..cutremur mare! :mrgreen: ..O fi si asta un joculetz securistic si,sau jurnalistic, sa mai abata gandul romanului de la rele, facturi uriase si foamete.. :wink:

Totusi si ambasada USA, ne rascoleste mintile>

http://www.dcnews.ro/2013/10/avertizare ... sadei-sua/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

Ca sa vezi chestie, tocmai pe americanshii lor din California au uitat sa-i anunte, in 1989, ca s-a shucarit falia San Andreas.
Da, stiu, stiu, in ultimii 20 de ani s-au mai desteptat. Dar daca s-au despteptat, cum de nu au prevenit criza financiara din 2008?! :roll: OK, sa zicem ca asa au vrut ei, sa arunce pe mapamond o criza, asa...la shto.

Totusi, daca americanii chiar au darul ghicelii, atunci de ce nu l-au ghicit pe dragutul de Snowden? :lol: :lol: :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by momolo »

West, ai uitat sa urezi la multi ani Presedintelui Basescu ! Trece ziua si tu o ti tot cu americanii care-s de vina pentru toate, inclusiv cutremurele ! Daca pana la ora 0.00 nu te conformezi, te banez !

http://www.cotidianul.ro/astazi-este-zi ... cu-225789/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by momolo »

Apropos de cutremure ca tot sunt la moda, in lumea haudiofila la intrunirile cablistice de grup nu se mai spune, "Am pus cablu S*****h si am cazut pe spate!", acum se spune, "L-am pus si cand L-am auzit ne-am cutremurat cu totii!" sau "Cum l-am mufat si i-am dat drumul, am fugit imediat sub grinda!"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

momolo, nu mai astepta, baneaza-ma!Tocmai ce-am inceput sa ma invat.
Pe nashu'n'suflet nu-l am, asa ca ii las pe tzutzari.

Permite-mi o corectura: americanii nu sint de vina pentru toate, ci sint in toate. :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by momolo »

Inca mai speram sa ai totusi unele vagi urme de simtului umorului...... Sunt cam naiv. Cine stie, poate e mai bine sa fiu naiv la modul pozitiv decat naiv la modul negativ ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

Imi pare rau ca nu receptezi umorul meu, sau il gasesti nepotrivit. Nu te-ai gindit ca poate esti tu prea serios pe subiect?
Mie replica ta mi s-a parut savuroasa, dar acum imi pare ca nu glumeai. :roll:

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by brighty »

Mai puneti si voi niste emoticonuri la texte, ca ie gratis! :D Oricum, sa fiti convinsi ca Base n-a simtit lipsa nimanui daca a avut in preajma o butelca d-aia cu apa tare :mrgreen:

Revenind la "dans", iata ca exista unii mai avansati in stiinta cutremurelor, dar infinit mai putin guralivi decat Marmureanu al nostru! :D :D

http://jurnalul.ro/stiri/externe/s-a-in ... 46698.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cutremur

Post by momolo »

Eu ma intreb, cu emotiocoane sau fara, cum puteati sa credeti ca banez un membru al forumului pentru ca nu spune la multi ani lui Basescu ?! ?! :roll: :roll: :roll:
brighty wrote:Revenind la "dans", iata ca exista unii mai avansati in stiinta cutremurelor, dar infinit mai putin guralivi decat Marmureanu al nostru!

http://jurnalul.ro/stiri/externe/s-a-in" onclick="window.open(this.href);return false; ... 46698.html
bullshit. Inventii aparute dupa 1990 cand mergea bine presa "paranormala" si presa tiparita in general. In Romania in vremea anilor 70 se stia orice "secret" din asta daca nu implica persoane politice de rang inalt. Ori OZN-ul nu implica pe nimeni, s-ar fi aflat.
Au scos povestile astea dupa 1990 ca sa vanda fituicile "paranormale". A mers cat a mers presa tiparita (din care s-au facut averi) si acum s-a mutat "paranormalul" pe net. Puteti vedea ce gogomanii se debiteaza la postul TV History cu "extraterestrii" care le-au facut pe toate. Mie mi se par comice chestiile astea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

Ce-am mai halit la carti cu OZN-uri la inceputul anilor '90. :lol: Vreo 5-6, pina mi-a trecut de vrajeli.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cutremur

Post by Gabriel_Wo »

Trebuie sa castige si cineva multi bani..Nu?!

Inainte de 90, am fost coleg de birou cu al doilea ufolog din Romania, dupa Ion Hobana, Florin Gheorghita. Omul era convins..

Va aduceti aminte, acum un an, cand toata suflarea pamanteana a stat pe jar in decembrie, atunci cand nu se stie care bezmetici au proclamat sfarsitul mayas al lumii..voci avizate ne spun ca, acel calendar era legat de ciclul..agricol al mayasilor!
Colac peste pupaza, smekerii de la Hollywood, au castigat peste un miliard de dolari, cu acel film, 2012. :x , o productie din anul 2009.

Dupa Rivolutie, erau la moda toate curentele spirituale si spitiste al lumii, toata lumea citea cu nesat, sutele de carti si tratate despre filozofia Yoga, Tantra de mana stanga, filozofie chineza, etc..Capetele de afis erau cu precadere GNSPY cu Mario Vasilescu, MISA si Grig Bivolaru,de fapt ultimul pomenit e posibil sa fi condus in acei ani, Romania.. :wink: Stiinta, mare..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Cutremur

Post by West »

Exista unele episoade care pot parea credibile, dar 99% din episoadele raportate cred ca sint inventii. Oricum sint banalizate si de neverificat. Bashca inventiunile HH ale americanilor.
Ramin putine de luat in seama.

Post Reply