Sistem stereo HI-FI

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
bogdann
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2013, 19:58
Location: Iasi
Contact:

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by bogdann »

Fac si nunta dar nu inca. Prima data merg la bucale sa aduc mireasa. :D
Bun, unde merg sa aud scule bune cu 3,4 difuzoare ? Vreau locatii, dealeri. Cei de la Heco fac scule de calitate?
Am vazut SH pe mercador, dar daca au difuzoare rebobinate??

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by West »

Eu am sculele de aici: http://www.hifi4u.ro/" onclick="window.open(this.href);return false; si de aici: http://www.audiostereo.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;
Si am mai avut si de aici: http://realacustic.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;
Toata lumea era amabila, negustori buni care va sa zica. Am amintiri placute in legatura cu vizitele pe le-am facut in showroom-uri.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by Gabriel_Wo »

Cei de la Heco nu fac scule de calitate, ci incinte acustice si asta de peste 60 de ani !

De ce tii neaparat la acele 3, 4 gaurele? Asa cum un Tannoy Westminster Royal are doar o gaura duala si concentrica, mare si frumoasa, asa si un Gryphon Poseidon va avea 8 gauri cu 4 cai ! 8)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

bogdann
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2013, 19:58
Location: Iasi
Contact:

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by bogdann »

Multam west!

Apropo de gauri..Wharfedale Diamond 9.5 cu 2 gauri ar fi mai bune?

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by West »

bogdann, nu te mai gindi la toti fluturii de pe cimpii, parerea mea.

Mergi la dealeri si vezi ce are fiecare. Degeaba te gindesti la scule pe care nu ai de unde sa le cumperi.
Fiecare dintre cei pe care ti i-am indicat au si scule au si boxe. Au setup-uri in showroom pe care le vei putea asculta.
Daca ai bani sa cumperi ceva si ai si interes sa inveti, oamenii mai fac si disconturi, cind vad ca esti un client serios. Vei si invata de la ei. Toti am invatat de la dealeri cite ceva.

Lasa net-ul, intra in viata reala, vezi ce gasesti aici pe pamint nu in norii virtuali si apoi te gindesti.
Sper ca nu ti se va parea un sfat rautacios, multi am fost incepatori fara sa fi trancotarit si veneam pe forumuri cu niste intrebari de statea mitza in coada. Mai luam si cite una dupa ceafa de la cei vechi si plictisiti, ne mai faceau de ris, dar pina la urma inveti si alegi dupa suflet si portofel.

LE. Nu pot sa-ti raspund la intrebare, nu am ascultat. momolo le stie mai bine, el are o tona de experienta, dar calea pe care mergi este gresita. Ochesti cite un fruct in copac si intrebi pe cine trece pe acolo daca o fi gustos. Daca ai bani de cheltuit pe scule, du-te si gusta. Cine sa stie ce bani si ce gusturi poti avea tu?!

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by hersorin »

Eu zic sa incepi cu un sistem in functie de banii tai . Pe parcurs daca vei iubi calitatea vei simti lipsurile iti vei face un plan pentru urmatorul sistem . Inevitabil vei schimba minim 2 sisteme pina vei ajunge aproape la ce iti doresti . Experienta in audio vine ascultind cit mai mult .
La inceput ne pacalim cu sunetele , alegem doar savarine care foarte repede devin gretoase .
Cu timpul ascultind cit mai multe sisteme ajungem si la sunetul care ne va hrani zi de zi si fara de care parca viata ar fi banala .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by panzer »

Daca poate sa intre la dealeri si sa nu cumpere nimic e ok. Altfel poate imi spune cineva ce se poate cumpara de la dealeri azi cu 3000 lei? CD Player + Amplif + Boxe. Nici pentru chinezarii cu nume occidentale nu sunt suficienti banii. Mai da si 300 lei minim pe drum, nu-i mai ramane mare lucru. In plus il vad habarnist cine stie cu ce pleaca acasa!

Uite 2 site-uri cu trancote vechi:
http://www.audioweb.ro/oferte/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.power-zone.ro/magazin/" onclick="window.open(this.href);return false;

Bazat pe experientele personale, as incepe cu un CD player Denon de prin 85-87, un amplif Denon din 78-83, si niste boxe cu dif-urile de hartie maxim 1990, made in UK, Denmark sau Germany. 200 + 400 +500 = 1100 lei (-/+ 20%). S-a vorbit de Heco - cele din 1990 sunt mult mai bune decat cele de azi si la o fractiune de pret.

Intreaba cat de "originale" sunt amplif-urile inauntru. La o adica desfaci capacul si te uiti sa nu fie lipituri ciudate pe placa principala. Majoritatea la cerere trimit pe mail fotografii la rezoltii foarte mari cu interiorul. De asemenea: sa nu bazaie la volum maxim fara semnal.

A nu se baga in seama nimic Denon din ziua de azi, unless esti pregatit cu 4-5000 euro.

Acum astept sa ma injurati ca dau nume de scule pentru incepatori si link-uri. Nu am nici o legatura cu niciunul dintre site-uri, nu vad nimic pe nicaieri.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by West »

hersorin wrote:Eu zic sa incepi cu un sistem in functie de banii tai .
Doar nu va incepe in functie de banii mei, sau ai tai. :D

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by Philalenthes »

Intervin cu oarece opinii - de la incepator la incepator.
Sunt pe aici oameni cu mult mai multa experienta decat mine, unii din ei s-au si exprimat. Ceea ce iti voi zice eu, te rog sa o iei sub beneficiu de inventar, caci eu abia reusesc sa fac niste alegeri pentru mine, care in final sa conduca spre un sistem audio vintage coerent. Bajbai in intuneric si de multe ori cer sfatul celor mai cunoscatori decat mine.
Cei 3000 de lei cred ca ar trebui impartiti astfel 600-800 lei cd player (sau ce alta sursa vrei sa folosesti); 800 - 1200 lei amplificator si 1000 - 1200 lei boxe. Ideal este, evident, sa te uiti catre capetele de serii, chiar daca nu vei putea sa cumperi capatul de serie, simplul fapt ca vezi cum arata capatul de serie iti da o anumita orientare.
Iti pot spune ce am cumparat eu (pana acum): deck (casetofon-deck) - Sony TC-K909ES; amplificator - Marantz PM 84 MKII; Boxe Celestion Ditton 66. Mai am in plan un deck, un cd player (poate nou). Evident se pune si problema cablurilor, insa aceasta problema este atat de sensibila, incat nu ma aventurez in aprecieri.
Ai primit cateva sfaturi bune deja din partea altor useri. In privinta producatorilor as putea numi: pentru cd/deck si amplificator - Marantz, Onkyo, Denon, Technics si Sony (dar pt acestea din urma mai ales mare atentie la ce alegi, caci au amplificatoare bune, insa si multe nereusite). Pentru boxe, intr-adevar, pe piata noastra se gasesc la preturi mai accesibile boxe germane din epoca de aur (Canton, MB Quart, Dual etc); tot in categoria boxelor mai pot fi numite unele marci japoneze. Drept criterii (strict orientative), in privinta boxelor, as numi: specificatiile, greutatea si dimenisiunile difuzoarelor (un dif de bas, de ex, pt boxe vintage ar trebui sa se invarta in jur de 30 de cm).
Inca o data, tot ce am scris mai sus reprezinta un fel de discutie de la incepator la incepator.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

bogdann
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2013, 19:58
Location: Iasi
Contact:

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by bogdann »

Toti vreti sa ma ajutati, apreciez asta! Imi place acest forum.

Din start stiu ca trebuie sa ajung la niste magazine sa ascult sistemele astea stereo. Problema e ca nu stiu cand ajung in Bucuresti.
M-am gandit la o combinatie intre Yamaha Yamaha R-S700 + 2 x Wharfedale Diamond 9.5
Ma uitam pe youtube..multa lume se bucura de ele! Voi ce parere aveti cum se aud? E sau nu armonie?

SH mi cam teama sa ma bag, una doua pot lua plasa cu difuzoarele rebobinate. Castile le scoatem din discutie, nu ma intereseaza. Mai vin musafiri, mai un dans, o maslina, un preludiu....eh :D

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by atyclb »

De obicei nu imi permit sa dau sfaturi, pt ca exista pe acest forum oameni care cunosc mult mai multe decat mine in domeniu, si de la care incerc sa mai invat cate ceva citind in liniste.
Dar pt ca in urma cu doi ani am investit o suma apropiata de ce spui tu, in actualul meu sistem stereo, imi permit sa iti fac o sugestie. Toate echipamentele mele au fost cumparate sh, de la cineva de aici de pe forum si sunt multumit.
Cred ca de banii pe care ii ai tu, nu gasesti ceva bun si nou, dar poate ma insel.

Sfatul meu e sa ai rabdare, citeste forumul, rubrica "Stereo", dar mai ales "Vitange" unde poti gasi scule care sa se incadreze in bugetul tau, vezi ce echipamente sunt recomandate acolo, pt ca recomandarile vin din partea unor oameni cu experienta.
Apoi inarmeazate (din nou) cu rabdare, nu te arunca la prima boxa pe care o vezi pe raft, desi e greu sa te abtii atunci cand stai cu banii in mana si ai vazut ce frumos straluceste boxa in vitrina.
Daca ai ocazia sa asculti diferite sisteme, nu te da inapoi, prinde bine sa iti slefuiesti urechile, sa iti faci o idee.
Eu merg cat de des pot la concerte (ai mai primit recomandarea asta), nimic nu se compara cu un concert live de calitate, asa ca recomand din toata inima.

Trebuie sa subliniez un lucru, cand mi-am cumparat actualul sistem stereo (al treilea sistem al meu), aveam cateva sute de cd-uri originale (plus cateva sute bulgaresti, sau scrise de mine, dar pe care nu prea le mai folosesc).
Nu ascult flac sau wav (mp3 foarte rar) decat la serviciu, unde nu am alte posibilitati. Acasa calculatorul nu e conectat deloc la sistemul audio.

P.S. Sa stii ca prinde bine si sa arunci banii pe prostii, daca ai un pic de noroc, poate fi folositor... vei invata ce sa nu faci data viitoare.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by Gabriel_Wo »

Bogdan, asculta de un oldman 8) ..pentru chefuri, ghisefturi, preludii amoroase, consum de tartine cu branza topita, masline si oranjade, nici NU merita sa ti bati capul! E clar, ca pentru consumul de flacuri, iti doresti un amplificator puternic si boxe bubuitoare..tzac, boom, bam! :)

Exista si pe acest onorabil forum, useri care au la vanzare si ce iti doresti tu, poti da un anunt clar in acest sens, nici nu merita sa dai acei 160 lei ptr un drum la Bucuresti, 100 pentru taxiuri, 250 lei pentru inoptat si o cina la Caru cu bere.. :wink: Din start, de acesti bani, iti poti cauta un DAC sh si astfel, te vei multumi.. :)

Sculele comandate astfel din afara Iasilor, le vei primi bine merci, prin curieri. :idea:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by momolo »

bogdann, mai bine bei banii !
Gabriel_Wo wrote:nici nu merita sa dai acei 160 lei ptr un drum la Bucuresti, 100 pentru taxiuri, 250 lei pentru inoptat si o cina la Caru cu bere..
ba merita ! Daca ne invita si pe noi sa bem impreuna ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bogdann
Posts: 11
Joined: 02 Nov 2013, 19:58
Location: Iasi
Contact:

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by bogdann »

:)) am vin de cotnari pentru cei cu celemai bune sisteme HI-FI. Prioritate au cei din iasi. :D

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Sistem stereo HI-FI

Post by hondaru »

Sistemul pe care-l vrei tu, versatil, este dificil de descoperit chiar si pentru noi.
Din expereinta iti spun ca cei care vin pentru party si tartine nu au habar cat de bine suna sistemul tau si nici nu le pasa. Poate maxim 1 sau 2 vor remarca ca se aude bine in rest vor fi preocupati de alte chestii :wink: .
Concluzia este asculta inainte de a cumpara pe cat posibil, nu citi doar prospecte cu cifre ca nu fac doi bani (usor de zis dar greu de crezut, am amplificator pe lampi de 2 x 5W lampa care suna "tare" ca unul de 2 x 100W tranzistori, convinge-te singur si apoi ai sa zici I'm a believer)! Cel mai important este sa nu te grabesti! Si eu am tendinte de graba cand imi place ceva dar de cel mai multe ori am dat gres! Nu te grabi cu toate ca palma te maninca, ochii vad inima cere dar mai tarziu vei regreta banii risipiti. Pentru party e suficient un sistem Genius cu bum si tzatz. Pentru sufletul tau e nevoie de mai mult. Daca cei de la petrecere se "afuma" si se sprijina sau toarna "din greseala" pe boxele tale mult ravnite si cautate sau pe amplif pe care ai platit un rinichi si-o mana?! Vezi din cauza asta un sistem costisitor nu se foloseste pentru party!
Inca ceva, fiecare firma are un sunet propiu, o amprenta sonora, unele suna mai pe medii altele mai pe inalte altele mai cu bass s.a.m.d. chestie care complica lucrurile si mai mult pentru ca intervine gustul tau, poate mie-mi place mai pe bas dar tie mai pe inalte si atunci recomandarea mea este inutila. De aceea trebuie sa incepi de undeva si apoi incet incet construiesti schimbi...= s-a deschis poarta iadului audiofil! :wink:
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Post Reply