Stiri

CD, vinil, concerte
User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Stiri

Post by West »

Mie mi se pare o tristete cind vad formatii de sexa-septa-genari reunite si dind concerte. Parca ni s-ar servi un surogat. Ca meciurile de oldboys, ce rost mai au?
Stiu ca pare o prostie gindul acesta, dar asta imi inspira imaginile de la tv. Recunosc, eu nu ma pricep, nu am fost vreodata fan de formatie rock, pop, etc.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Stiri

Post by Gabriel_Wo »

West, iti dau dreptate! Eu am fost fan al mai multor formatii rock si asta de la 14 ani. Rock ul e o religie a oamenilor tineri. :? . Vreau sa i am in memoria vizuala si auditiva..ATUNCI !..nu azi sau maine..

Multi dintre salaii batrani care mai ofera concerte, m i se par penibili. Cine a vazut de 30 de ori un Yessongs, Pink Floyd At Pompeii sau ..Woodstock, va intelege cu siguranta, cum stau lucrurile.. :idea:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Ce-i drept, tineretea este un atu extrem de important pentru orice productie artistica. In acei ani frumosi, se concep cele mai efervescente, mai valoroase lucrari in multe domenii artistice.

Nu cred ca, daca ABBA se vor reuni, vor tine pas intins cu turneele. Banuiesc ca va fi ceva simbolic, ca sa-i pozeze presa pe toti impreuna dupa 30 de ani de la despartire, eventual vor lansa un "Waterloo" reorchestrat/actualizat si...cam atat. Ei au stiut intotdeauna sa se fereasca de penibil.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Stiri

Post by West »

Gabriel_Wo wrote:Rock ul e o religie a oamenilor tineri. :?
La vremea respectiva ascultam pop si prietenii ma tachinau ca ascult 'prostiile alea'. Nu m-am simtit niciodata apropiat de rock, desi Dire Straits imi place. Probabil ca nu am ascultat suficient, cit sa imi gasesc un curent in rock. Cred ca m-as fi impacat cu progresivul daca as fi avut mai mult timp.
Apropo de ABBA, mi-au placut mult la vremea lor.

Acum ies greu din clasica, chiar si pentru jazz care imi place mult. Dar Jazz-ul este muzica mea de vara. Nu la tara. :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by momolo »

Imnul naţional al României a răsunat în cea mai importantă sală de concerte din Lima. S-a întâmplat cu ocazia unui spectacol al Orchestrei Simfonice Bucureşti, aflată în turneu extraordinar în America de Sud. Înainte de a ajunge în Peru, muzicienii români au cântat şi în Argentina şi Brazilia.
http://www.cotidianul.ro/desteapta-te-r ... ru-226401/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Stiri

Post by Gabriel_Wo »

The Eagles vor începe turneul numit History Of The Eagles (Istoria celor de la The Eagles) din luna mai anul 2014. Țările care sunt incluse în turneu sunt Marea Britanie și Irlanda.

http://www.mbuzz.ro/2013/11/13/eagles-i ... ntru-2014/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Stiri

Post by Gabriel_Wo »

Today, Mezzo commemorates the death of the violinist Jascha Heifetz, who died exactly 26 years ago.

Jascha Heifetz was a child prodigy. At the age of 7, he graduated from the musical school. At the age of 9, he gave his first concert in public, in front of 25 000 people. Later, he continued his career in the United States. He struggled to play Strauss, despite the fact that the Jewish people was against this composer (because of his relationship with the Nazis). He defended his repertoire and his instruments for all his life.

A great artist!

Here are some recordings:

http://www.youtube.com/watch?v=vPcnGrie__M" onclick="window.open(this.href);return false;
(Caprice n°24 - Paganini)
http://www.youtube.com/watch?v=6q-Zqz7mNjQ" onclick="window.open(this.href);return false;
(Partita n°2 - Bach)
http://www.youtube.com/watch?v=fVSgx7gKc_k" onclick="window.open(this.href);return false;
(Rondo - Mozart)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Stiri

Post by atyclb »

Dhafer Youssef concerteaza pe 4 aprilie la Sala Radio

http://www.eventim.ro/ro/bilete/dhafer- ... mance.html" onclick="window.open(this.href);return false;

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Stiri

Post by atyclb »

atyclb wrote:Dhafer Youssef concerteaza pe 4 aprilie la Sala Radio

http://www.eventim.ro/ro/bilete/dhafer- ... mance.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Am scris gresit data, concertul e pe 10 aprilie, nu pe 4.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Stiri

Post by Gabriel_Wo »

A murit dirijorul italian Claudio Abbado !..dirijand Beethoven..

__Născut la Milano, Claudio Abbado a fost director al teatrului Scala între anii 1968 - 1986, după care a fost numit dirijor principal al London Symphonic Orchestra, ulterior fiind director al Operei din Viena. Între 1989 şi 2002, a fost dirijor principal al Filarmonicii din Berlin__

În august 2013, maestrul a primit, pentru meritele sale, titlul de senator pe viaţă din partea preşedintelui italian Giorgio Napolitano.


http://www.romanialibera.ro/cultura/muz ... 23484.html" onclick="window.open(this.href);return false;

R.I.P !
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Odihneasca-se in pace!... Mare dirijor! :(

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Stiri

Post by acustik »

Mda, din pacate s-a dus si Claudio Abaddo :( , vor ramane in schimb in memoria iubitorilor de gen inregistrarile graitoare ale acestui uimitor artist.
Revenind la ce spunea West, ei bine, parca nici eu nu ma mai pot dezlipi mai nou de jazz, fusion, ..rockul nu a fost niciodata un mare punct de reper pentru mine in muzica, in schimb iubeam din tinerete muzica mai..electro.si nostalgia vremurilor Kraftwerk de exemplu o traiesc si acum, nu ma dau inapoi nici de la un synthpop si ce sa va mai spun, reascult cu placere acele hituri italo disco ale anilor '80 chiar si acum, e drept mai rar :D . In schimb muzica clasica, in special baroc, a constituit mereu genul care m-a fascinat de-a dreptul. 8) Scuze daca am fost putin off topic, din pacate nu am stiri pentru sectiunea asta deocamdata.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Tot astazi, o veste buna: cunoscuta mezzosoprana galeza Katherine Jenkins a reluat colaborarea cu casa de discuri Decca, dupa cativa ani de divergente, urmand a lansa un nou album in toamna acestui an.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

In ce priveste
acustik wrote:...in schimb iubeam din tinerete muzica mai..electro.si nostalgia vremurilor Kraftwerk de exemplu o traiesc si acum, nu ma dau inapoi nici de la un synthpop si ce sa va mai spun, reascult cu placere acele hituri italo disco ale anilor '80 chiar si acum, e drept mai rar
cine este interesat, miercuri, 22 ianuarie, incepand cu orele 19:00, in Club A din Bucuresti, are loc o proiectie video din variate concerte ale formatiei Depeche Mode, practic un fel de istorie 'live' a lor.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Stiri

Post by brighty »

Radio Romania Muzical ne anunta ca "maine, de la ora 20, puteti s-o ascultati pe Anna Netrebko in direct de la Metropolitan din New York, in Elixirul dragostei. Alaturi de...Erwin Schrott".

Post Reply