Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

CD, vinil, concerte
User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by domnujim »

Primul lor album a fost mare inventie atunci la inceputul anilor '90. Avea doar 3 piese:
Broken Flight, una care avea titlul "......" (adica un no name) si Love me and hate me. (Love me and hate me nu o gasesc)
Eu de la Vali Padure am luat cd-ul cu reeditarea primului album, insa acum vreo 2 ani, cred. Poate mai e disponibil pe undeva. (daca ne intalnim in vreo circumstanta, ti-l pot imprumuta).
De pe al doilea album al lor: piesa cu numele albumului Let me fly in your hair

Se vorbea mai devreme despre live-uri Tangerin Dream. Un album care pe mine m-a lovit intens la vremea respectiva, insa, din motive de neinteles pentru mine, nu pare sa fie foarte apreciat: Quichotte.

Nu stiu daca mai stie cineva sau daca a remarcat: pe vremea lui Ceasca era o emisiune, Reflectii rutiere, prezentata de un invidid usor isteric - VIrgil Voichina. Ei bine, in genericul emisiunii erau bucati serioase chiar din Sratosfear.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by Gabriel_Wo »

Cadem in pacat si suntem desueti, daca ne raportam la trupele englezesti si la muzicienii germani. Se uita faptul ca, britanicii au pus de un imperiu din vreamea Elisabetei I si au tinut o tot asa, pana la sfarsitul celui de la doilea razboi mondial, cand alti baieti isteti le au taiat piuitul ! La fel si Germania, care sunt razboinici si artisti, din vremea omului de Neanderthal. :)

Anglia si Germania au avut menestreli, trubaduri, truveri si compozitori inca din evul mediu, din sec al XII..unii chiar cantau si la curtea regelui Arthur, iar alemanii fredoneaza si acum Nibelungenlied uri, aparute in jurul anului 1200..Hildegard of Bingen, o vizionara si compozitoare, nascuta in anul 1098..

Vorba cuvantatorilor de la A3, ...Despre ce vorbim ?.. :mrgreen:

In principatele romane, doar tinutul secuiesc si cetatile sasesti mai puteau cumva tine pasul, fiind racordati prin conducta de gaz Nabucco, la valorile artistice, culturale si istorice occidentale, fiind de religie catolica si protestanta.
Amintesc aici de un Johannes Honterus, chiar exista un superb LP Madrigal, Pagini muzicale din principatele romanesti, ce contine cateva compozitii frumoase ale acestuia..
In tara romaneasca, Anton Pann..

Eu am fost fan Genesis, pana cand am pus mana pe Yessongs, fan Yes pana cand am pus prima data pe platanul unei table, discul In A Glass House cu Gentle Giant, o editie veche italiana, ce avea un sunet dulce..trebuia sa puna si cineva capat, acestui ciclu progresiv si framantarile tanarului Werther.

Astfel, am devenit definitiv un fan al celor de la Van der Graaf Generator, ascultand prima data pe o banda BASF noir, pe un Akai GX 4000 D, albumul H to He Who Am the Only One ! Si, m am linistit.. :)

Van der Graaf Generator

H to He Who Am the Only One, 1970, editat pe vinyl la Charisma si Philips, 2 editii succesive in anii 90 si o remasterizare Virgin EMI, in UE si la Blue Plate Caroline pe piata americana in 2005. Aparitie analogica la 4 Men With Beards, in 2012, 2LP!

http://www.allmusic.com/album/h-to-he-w ... 0000308665" onclick="window.open(this.href);return false;

Pawn Hearts, 1971, editat pe vinyl la Charisma si Philips, 2 editii succesive in anii 90 si o remasterizare Virgin EMI, in UE si la Blue Plate Caroline pe piata americanain 2005. Aparitie analogica la 4 Men With Beards, in 2012, 2LP!

http://www.allmusic.com/album/pawn-hearts-mw0000194776" onclick="window.open(this.href);return false;

In opinia mea, VDGG este etalonul formatiilor progresive britanice, vocea genialului Peter Hammill fiind cea mai completa si expresiva.. prietene Brighty, sorry.. :wink:

De la aparitia primului lor album Aerosole Gray Machine in 1969, s a dovedit a fi formatia cu cea mai sofisticata muzica, piesele lor incepand cu al doilea album al lor din 1970, The Least We Can Do Is Wave to Each Other, erau greu digerabile si dificil de mestecat, pentru un public obisnuit pana atunci cu riff le de chitara ale celor de la Cream, The Who, Rolling Stones, Jefferson Airplaine sau Grateful Dead.
Ascult si acum albumele de forta de la VDGG si imi tot revin ca fiind fara cusur, actuale, compozitii cu o structura muzicala formidabila, parca daltuite in marmura de un Rodin sau transpusa magistral sui generis, pe o panza de Turner.

Aceste doua albume le am posedat si analogic pe editii Charisma americane, inregistrate pe benzi de magnetofon la vit 19 cms..acum ma bucur doar de remasterizarile matritate la Virgin.
Ascultate pe STAX, aceste doua editii digitale imi apar pur si simplu superbe, au un sunet senzational, microdetalii frumoase, ce inainte nu le puteam percepe, un du te vino quadrofonic :!: al sunetelor, de zile mari.

Recomandare absolutista! :)

Nota>Dupa ce albumul propriu zis se deruleaza, apar cateva piese inedite pe fiecarte album, dar complet nemasterizate, luate cu lopata din studiori. Eu le ignor..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by West »

Gabriel_Wo wrote:Se uita faptul ca, britanicii au pus de un imperiu din vreamea Elisabetei I
Cine a fost John Sheppard? :lol: :lol: :lol:
(de la Chandos, la reducere) http://www.prestoclassical.co.uk/chando ... arly+Music" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by domnujim »

Eh, da... Trupa mea de suflet - Van der Graaf Generator
Desi acum daca ar fi sa ascult o muzichie de gen mai degraba as baga un Crimson din perioada ante-"Discipline".

Fenomenal debut, intr-adevar, au cam spart multe granite - Aerosol Grey Machine.
Si de acolo au mers exclusiv in sus. Greu de spus unde si-au atins apogeul, in Pawn Hearts, Godbluff sau Still Life ... si chiar aparent mai simplistul The Quiet Zone/... O minune de la un capat la altul.

Si sa nu uitam de albumele solo ale lui Peter Hammill vocalul VdGG, poetul cu voce inconfundabila, capabil in decurs de fractiune de secunda sa treaca de la soapta la strigat deznadajduit.
Bine, de fapt primele lui albume, pana pe la Nadir's Big Chance, erau un soi de Van der Graaf undercover, cantate fiind tot cu membrii trupei.

Sunt intr-adevar o trupa a caror muzica merita respirata si injectata in creier cu nesat. Fara ei esti mai sarac.

De altfel momentul de "Michael, Michael, hai sa lesinam!" al vietii mele nu s-a petrecut nici la concert Yes, nici la Jethro Tull, nici la Iron Butterfly, nici la Black Sabbath+Ozzy sau orice altceva.
S-a intamplat la concertul Van der Graaf de la Budapesta de acum cativa ani, unde am fost binecuvantat sa pot ajunge (din pacate fara David Jackson). A fost atunci ceea ce ar fi probabil o aterizare la Bayreuth in momentul de fata. Am fost totalmente halucinat, mi se ridica si acum parul pe mine cand imi amintesc. Dupa minimale ezitari de inceput au fost niste monstri din alt veac dezlantuiti pe scena. Si nebunia pe care o puteau scoate din instrumente, constructiile fantastice ... nu exista cuvinte. Trei oameni cu instrumentele lor intr-o sala de teatru ... fara jonglerii de lumini, fara camioane, fara filme, fara proiectii si butaforie. Doar ei. Inghitind insa orice altceva. Timpul s-a eliberat doar dupa orele concertului lor.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by Gabriel_Wo »

Cine a fost John Sheppard? :)

West, imi faci pofta mare de mancare, cu acel link.. :roll: Vreau si io ! :|

Pentru mine, John Dowland e chintesenta muzicii elisabetane..urmeaza H. Purcell, Anthony Holborne.

Lucrarile pentru lauta, sunt bijuteriile lui Dowland, cea mai buna interpretare fiind cu Paul O Dette la HMFrance pe 5cd, ii urmeaza Nigel North la Naxos pe 4cd. O Dette are si varatiuni, de aici acea diferenta de un disc!

Un amanunt esoteric si solar, este ca acest menestrel si prolific compozitor de curte de la palatul Tudorilor ar fi ca, a fost sfatuitor si ..amant de taina a reginei Elisabeta I ! Lume buna..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by West »

Da, ar merge si pentru tine pentru ca este hibrid discul. Vrei si tu unul daca imi cumpar eu?

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by Gabriel_Wo »

In momentul de fata trec printr o perioada deliranta, neavand un player mai..esoteric :cry:
Sa mi pot bucura simturile, folosesc pe moment un player din evul mediu tarziu, ce NU imi poate vedea nici un hybrid SACD! De asta mi am vandut si acele cateva sacd, care le aveam..SUNT si cd ri? sunt amator, desigur!

Multumiri colegiale!
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by brighty »

Sa raspund la fiecare, pe rand :wink: :
momolo wrote:Hai ca pe vremea impuscatului le mai gaseam scuze, situatia din gulag, insa dupa aia ce probleme au mai avut ?! Exista in opinia mea un fel de "prafuiala" in felul cum canta "rockerii" nostrii, ceva care le da o patina de amarati, de coplesiti. Tarziu am aflat ca nu au nici justificarea aia cu sculele, adica exista impresia ca nu au scule pe ce sa cante, chestie de saracie dar nu e adevarat, dupa 1990 au avut unii tot ce au si aia dincolo. Insa degeaba.
Deseori am avut sentimentul, apropo de rock-ul mioritic, ca unii (multi) s-au apucat de rocherie ca sa aiba un pretext de a bea un paharel, doua (trei...) cu amicii, la fel de "muzicieni" si aia... Daca stai sa-i cauti pe indelete, mai toti au facut burti de bere si au avut probleme cu ficatul, in vreme ce muzica parea mai degraba un hobby, un "breloc" legat la viata lor. Cliseul cu "nu aveam scule bune! nu ne lasau comunistii" nu tine... nici Blondie, Pistols sau altii din anii '70 n-aveau scule tari, chiar se chinuiau cu niste amplificatoare prapadite de chitara care se defectau cand le era lumea mai draga, dar au lasat in urma Muzica!... Au fost si cativa destul de buni la noi, mai in underground, mai nepromovati de media centralizata din acele timpuri, ca sa nu mai zic de rigizii de la Electrecord. Putina lume insa a auzit de ei. Toata lumea, dupa Rivalutie, era cu "Iris in sus! Iris in jos!", incat eu unul credeam ca mai mult de atat nu s-a putut in tara asta cu muzica rock, ca asa cantam noi rock ("fara tineeee, cerul e prea sus", "vrei sa dormi si dormi, doar perna ta o vezi" si alte versuri intelighente :twisted: ). Pana am dat de Celelalte Cuvinte si Calin Pop (vocalistul lor), un fel de Jon Anderson al nostru (in my opinion, normal!...), cu o muzica sensibila, melodioasa, dar si fortoasa cand doreau ei asta, cu versuri splendide, adevarate poezii! DE CE nu or fi fost promovati EI mai bine dupa "razbelul" din '89.... asta chiar este o mirare... :roll:
West wrote:Afara, daca nu esti exceptional, nu apuci sa cinti nici la clubushorul de cartier. Viata grea la Romanika. :mrgreen:
Eu zic ca sa mai meditam... :mrgreen: Cine a vazut, recent, festivitatea EMA 2013, cu "talentata" Miley Cyrus cantand in chiloti si fumand troasca ilegala pe scena cred ca s-a lamurit ca... de la 'merigani vine ploaia! :twisted: Ce sa mai avem pretentii de la mioritici, cand ai mai vestici scot pe banda rulanta pitzipoance care fac shocking show iar muzica, oha!... Si ce de dolarei castiga din asta!...

@domnujim & Gabriel_Wo:
In opinia mea, VDGG este etalonul formatiilor progresive britanice, vocea genialului Peter Hammill fiind cea mai completa si expresiva.. prietene Brighty, sorry..
Nu-i nici un deranj, chiar ma bucur ca aveti si alte gusturi, din care mai invat si eu ;) Am crescut cu Anderson, Vangelis si Yes, m-am obisnuit cu ei, au fost parte din viata mea, de aceea tin mult la muzicile lor, cat de perfecte sau imperfecte or fi. VDGG n-am prea ascultat, spre rusinea mea, insa citind recomandarile voastre, pline de superlative, promit ca ma voi ocupa si de ei! :P

Atata doar sa mai specific despre Yes, Tangerine si Anderson (deocamdata!...), ca sa mai lasam loc de discutii si despre alte formatii si artisti:

1. Recomand celor necunoscatori dar curiosi apropo de Yes colectiile live mai-sus mentionate, "Yessongs" si "Yesshows" (ambele fiind 2CDuri, daca le veti lua pe suport optic), practic o chintesenta a ceea ce au facut ei mai bun in anii '70, fiind incluse toate piesele importante, interpretate live, specialitatea lor! :wink:

2. Unii poate isi mai amintesc, altii nu, dar Tangerine Dream si Jon Anderson au avut o colaborare in piesa "Loved by the Sun" din soundtrack-ul "Legend"
https://www.youtube.com/watch?v=DLj-4dx8-VA" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by Gabriel_Wo »

Prietenia dintre Jon Anderson si Evangelis Papathanassiou, e mai profunda decat s ar crede. La un moment dat, Vangelis a fost solicitat sa i i a locul lui Rick Wakeman, in componenta Yes!

Daca urmariti activitatea discografica a celor doua gemene, Yes..Genesis, se observa ca, vor absenta intre anii 78..80! Ambele vor veni in forta cu 2 albume bine primite de critica si marele public. Personal, le gasesc excelente!
Yes editeaza Drama si Genesis, Duke! Oarecum identice vor fi si productiile lor comerciale, 90125 si
Big Generator versus Abacab, Genesis, Invisible Touch si We Can't Dance . :)
Hituri precum "Owner of a Lonely Heart, pe asta o pomenesc prima, ca i preferata prietenei mele :oops: , Abacab, un single comercial bine realizat, Mama..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by domnujim »

S-au adus in discutie remasteruri si noi editii ale inregistrarilor vechilor trupe.

Din toate comparatiile pe care le-am facut (pe un sistem pe care il consider suficient de apt) absolut toate remasterurile ascultate au sunat mai slab decat editiile initiale ale cd-urilor: sunet subtiat si dezechilibrat pentru a scoate in fata detalii, dinamica mult diminuata, insa mai tipat, genul "clasic" de sunet facut sa sune bine si sa atraga atentia rapid. Editiile vechi - sunet fluent, natural, pot fi percepute clar atat decay-urile cat si corpul instrumentelor, dinamica si prezenta evident mai bune.
Si am comparat multe (Yes, VdGG, Hammill, Ten Years After, Marillion, Amon Duul II, Zepp, Mahavishnu Orchestra, Jethro Tull etc. etc. etc.).
Am cautat multa vreme editiile vechi. Intre timp interesul mi s-a mutat catre alte zone, insa concluzia a ramas aceeasi.

Singura diferenta absolut notabila sunt albumele Crimson, a caror remasterizare este intr-adevar opera de arta si nu doar ca suna mult mai bine decat editiile vechi, insa fiecare nou remaster suna mai bine decat cel anterior.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by Gabriel_Wo »

n the Court of the Crimson King
Domnujim, vis a vis de remasterizari, eu m am referit strict la Van der Graaf Generator si reeditarile lor de la Virgin si EMI. Cu Yes, in afara de Yessongs nu mai am nimic..sa fac o lista completa, adaug si remasterizarea a albumelor etalon a celor de la Genesis, tot la Virgin, editiile Gentle Giant, pana in acest moment numai albumelor principale,.. Three Friends, Octopus, In A Glass House, Power and Glory, Free Hand si Interview,.. de la Alucard, fiintata chiar de fosti membrii ai grupului, inregistrari Tape Master! :wink: Octopus, editat de Sony, In A Glass House, in variante multiple britanice si americane, Free Hand si Interview , editii EMI, NU le cunosc. :mrgreen: Asa este, noile editii King Crimson, fiind stapanite chiar de maestrul Robert Fripp, sunt exemplare. Personal detin numai primul lor album, In the Court of the Crimson King, 1969,
Discipline 1981 si Beat din 1982, ca numai acesta imi plac ! 8)

Este posibil, ca perceptia mea de pe electrostatice, sa fie cumva diferita fata de un sistem bazat pe boxe..am avut si variantele VDGG din anii 90, dar initial avand un sistem din care faceau parte un player Yamaha, un HK 610 si Unitra 75W, e dificil sa trag concluzii..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by Gabriel_Wo »

Singurele referinte reale sunt doar inregistrarile initiale, facute in studiori pe benzile Master, inregistrate la 76 cm s :lol: , mai ales in muzica rock! De un reper live ad hoc nu poate fi vorba, ca am fi ramas de mult fara timpane. Preferintele noastre, desigur cele de bun simt, pot fi doar subiective.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by domnujim »

Desigur, daca vrem sa fim totalmente rigurosi, astfel de concluzii nu pot fi decat maculate de limitarile propriilor perceptii, sisteme etc. - indiferent de perspectiva din care vorbim.
Pentru a nu relativiza lucrurile prea mult, tot ce vreau sa spun este ca, din pacate, iluzia "reconditionarii" audio s-a cam sfaramat pentru mine* (in ceea ce priveste rock-ul vechi, in simfonica si opera este cu totul altceva - din fericire).

* luam totusi nota de exceptiile mentionate.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by brighty »

Gabriel_Wo wrote:Prietenia dintre Jon Anderson si Evangelis Papathanassiou, e mai profunda decat s ar crede. La un moment dat, Vangelis a fost solicitat sa i i a locul lui Rick Wakeman, in componenta Yes!

Daca urmariti activitatea discografica a celor doua gemene, Yes..Genesis, se observa ca, vor absenta intre anii 78..80! Ambele vor veni in forta cu 2 albume bine primite de critica si marele public. Personal, le gasesc excelente!
Yes editeaza Drama si Genesis, Duke! Oarecum identice vor fi si productiile lor comerciale, 90125 si
Big Generator versus Abacab, Genesis, Invisible Touch si We Can't Dance . :)
Hituri precum "Owner of a Lonely Heart, pe asta o pomenesc prima, ca i preferata prietenei mele :oops: , Abacab, un single comercial bine realizat, Mama..
Intr-adevar, sunt legaturi frapante intre Yes si Genesis!... Mai demult (acum douazeci si ceva de ani...), citeam un interviu cu Phil Collins in care el declara ca a fost la un pas sa devina drummer-ul lor la infiintarea formatiei, fiind chiar un admirator al Yes-ului de la inceputuri (primele doua albume).

Iarasi, plecarea lui Peter Gabriel din Genesis si reorientarea lui Collins catre postura de vocalist au dus la miscari interesante, dupa cum spune wikipedia:

"In 1975, following the final tour supporting the album The Lamb Lies Down on Broadway, Gabriel left the group to pursue a solo career. Collins became lead vocalist after a lengthy but ultimately fruitless search for Gabriel's replacement (where he sang back-up with the over 400 hopefuls that reportedly auditioned). To facilitate Collins's new role as the group's lead singer/frontman, Genesis recruited former Yes and King Crimson drummer Bill Bruford to play drums during live shows, although Collins continued to play drums during longer instrumental sections. Bruford's drumming can be heard on the track "The Cinema Show" on the live album Seconds Out. Bruford was soon replaced by ex-Frank Zappa band member Chester Thompson, who became a mainstay of the band's live line-up (as well as Collins' solo back-up band) through the following decades. Collins, however, continued to be the band's exclusive drummer on all of the group's studio recordings."

Ambele trupe au prestat decent chiar si in era comerciala a anilor '80, avand pe langa hiturile bune de difuzat la MTV :mrgreen: si cate o mostra de geniu ascunsa printre acestea. De la Yes sa numesc doar "Leave It" din "90125" si am spus totul: piesa asta singura e mai buna decat albumul "Tormato" (1978) luat in intregime!...

In '91, iarasi un an de gratie in care ambele au lansat cate un album nou (Yes - "Union", Genesis - "We Can't Dance"), Genesis-ul le-a luat usor fatza celor de la Yes cu creatia lor super comerciala, dar melodioasa si bine produsa, pe feeling-ul lui Phil Collins :wink: , in vreme ce la Yes s-au cam calcat pe bataturi actualii si fostii membri reuniti intr-o fraternitate entuziasta, dupa procesele in instanta de la sfarsitul anilor '80, rezultand un album luuuuuuuung si in anumite momente destul de neinspirat, dar avand si plusuri evidente precum "The More We Live - Let Go", "Angkor Wat" sau "Masquerade" a lui Steve Howe.

Si sa nu uit nici de 1997, un an cam negru pentru toti, cu un "Open Your Eyes" (Yes) de care cam toti Yes-istii vrem sa uitam :mrgreen: in vreme ce Genesis il aducea vocalist pe alternative-ul Ray "Stiltskin" Wilson, cu care au bifat un mare flop... :(

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Aparitii discografice rock progresiv si jazz rock de top

Post by Gabriel_Wo »

La sugestia lui Brighty, cat pe ce sa trag si eu cortina! Ma gandeam sa aprind fitilul locomotivei sa poata pleca, dar uite, ca se agatase de usa vagonului...

..Peter Gabriel, de el este vorba in episodul ce urmeaza, a fost sufletul vechiului Genesis, pana la plecarea sa, in 1974. Ma alatur si eu celor multi care afirma, ca odata cu parasirea formatiei i a sfarsit o istorie. :cry:

In 1977 revine in forta cu noul sau grup ce i poarta numele, avandu i in componenta printre altii pe Robert Fripp, chitara si A. Schwartzberg, drums.

O nota distincta, Fripp isi va duce aportul si la albumele VDGG, H to He si Pawn Hearts!

Astfel, editeaza un superb album solo..Peter Gabriel I, ce va primi si premiul Charles Cross in 77. O productie Bob Ezrin, cel care si a adus contributia si la celebrul The Wall.

Peter Gabriel I, 1977, editie pe vinyl la Charisma label, ed cd Atlantic 1990, reeditare US la Real World Prod. in 2002 si 2010.

http://www.allmusic.com/album/peter-gab ... 0000197419" onclick="window.open(this.href);return false;

Acest album i l pot inscrie linistit intr un top 25, al marilor albume de rock progresiv!
Contine piese precum .."Solsbury Hill", "Modern Love", "Humdrum", "Slowburn", "Down The Dolc'e Vita" si "Here Comes The Flood", acesta din urma poate fi considerat un imn al timpului ! O piesa superba!

O voce vibranta, flamboianta, o interpretare fara cusur.

Sunetul acestui disc poate fi discutabil din punctul meu de vedere, l am avut in vremuri trecute sub forma de LP, o editie spaniola, avand un sunet veiled, cu o dinamica scazuta, dar pentru Dumnezeu, ce mai conta ?! Sau poate aici, ii sta farmecul..

Ii trec in custodie un alt album notoriu, Passion, aparut in 1998 pe cd la Geffen Records, format analog Geffen, remasterizat in 2002 la Real World Productions, SACD in 2003.

http://www.amazon.com/Passion-Music-Las ... er+gabriel" onclick="window.open(this.href);return false;

Se remarca si ca soundtrack in filmul lui M. Scorsese..Ultima tentatie al lui Christos, un film de altfel, controversat..

O muzica de atmosfera, introspectiva, frumoasa, ce se afiseaza exceptional in acel film. O realizare tehnica briliant.

Ambele primesc din partea mea acea recomandare absolutista, ce te vor obliga sa le cauti. Oriunde si cum poti! :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply