Kef

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Kef

Post by momolo »

acustik wrote:eu fac parte dintre aceia care iubesc sunetul boxelor englezesti in general.
actualele KEF sunt asiatice, China, Taiwan (adica sa nu spun chinezesti :D ).
Din ce am ascultat eu in ultimii 10 ani ocazional, nu mi-a placut absolut nimic de la KEF. Insa am ascultat si modele vintage care insa mi-au placut. In anii 90 avea un amic o pereche de bookshelf-uri KEF model aproximativ 1990-1993 (made in UK cu adevarat) si erau cu totul alta marfa decat ceea ce ofera brandul asta in prezent.

Greiere, graficele si tot ce citesti tu in speranta sa intelegi ceva, nu valoreaza doua parale.
Boxele trebuiesc ascultate si de preferinta de mai multe ori, eventual in combinatii si medii diferite pentru formarea unei opinii la cei mai putin experimentati. Oricum, trebuiesc ascultate.

SOLO, asta este iluzia actuala, sa cauti un amplificator cat transformatorul de linie pe cartier in speranta ca sunetul din chinezarie sa guitze frumos. Parerea mea, majoritatea proiectantilor si producatorilor si-au pierdut bunul simt o data cu publicul consumator. Iar in ce priveste brandurile (ca de exemplu hersorin este amator de opinii generale), la putine branduri am vazut o asa pierdere de bun simt ca la KEF ! Mai ales cand le admiram matzele unor capete de serie cu filtre facute din cateva galeti de piese! Pai ce sa mai sune hardaiele alea ?! Tot sunetul se pierde in filtre, la difuzor ajunge doar un partz ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Kef

Post by hersorin »

momolo wrote: Mai ales cand le admiram matzele unor capete de serie cu filtre facute din cateva galeti de piese! Pai ce sa mai sune hardaiele alea ?! Tot sunetul se pierde in filtre, la difuzor ajunge doar un partz ! :D
Oare aici cine generalizeaza ? Si totusi as spune ca MARE PARTE din capurile de serie cu multe galeti de piese in filtre suna de vis (banuiesc ca nu vorbim doar de brandul KEF).
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Kef

Post by momolo »

hersorin wrote:MARE PARTE din capurile de serie cu multe galeti de piese in filtre suna de vis
tot o generalizare.

Ar trebui sa vezi pe dinauntru ce filtre au astia de la KEF (pe alea mari, nu mi-as bate capul cu alea mici ca-s facute din prea multa economie).

In opinia mea problema vine tocmai din prea multa teorie si prea putina practica (cam de genul cum "analizeaza" Greierele din grafice si scheme :D ). Acum se proiecteaza pe calculator, se "simuleaza" virtual, etc. Imi povestea un inginer fost proiectant in Canada, la departamentul de proiectare (nu e vorba de KEF) lucrau niste pustani de vreo douazeci si ceva de ani cu doapele in urechi ascultand din iPod, treaba facuta pe calculator, designul estetic conta cel mai mult. Cica nu cu multi ani in urma lucrasera niste mosi chitrosi, habar nu aveau aia de calculator insa atunci in anii 90 scosesera niste scule care erau mentionate prin clasamentele audiofile, legende, etc. Acum consumismul, facut fatzaul la boxa sa arate bine pentru majoritar, nu pasa la nimeni cum suna atata vreme cat bubuie si tzitzie indestulator.
Pai ce muzica mai vrei din mp3, FLAC, din tot soiul de computere sub diverse forme?! Vorba lui Celibidache, cand imparti sunetul in 16 milioane de bucatele si apoi vrei sa le lipesti la loc, ce muzica mai este asta ?! Intr-un fel omul se obisnuieste cu ceea ce-l hranesti si cu totii suntem ceea ce mancam.
Si cu sunatul asta minunat eu cred in felul urmator - mergi intr-un loc unde se canta natural, fara difuzoare, fara microfoane. Asculta acolo si apoi asculta chestia aia pe niste scule audio. Suna asemanator ?! Nu prea, insa macar compari niste chestii si auzi ce suna asemanator desi dezideratul este prea sus. Dar unul care nu a auzit in viata lui nimic real, doar computer cat cuprinde, isi va cauta robotii lui cu care a fost crescut.

Si nu-s toate boxele scumpe cu filtre complicate si nici toate la fel.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Kef

Post by RaimondAudio »

Eu de la Kef am ascultat cam o saptamana modelul Reference 205/2. Dupa urechea mea sunau foarte bine, un sunet plin si muzical. Dar totusi asta e o boxa mare, altfel compune sunetul, nu prea suporta comparatie. Problema mea vis-a-vis de LS50 e ca nu se gasesc pe la noi decat daca dai banu' sa le cumperi. O sa ma orientez si spre altceva echivalent, de la alte firme. De ex. B&W CM5 e o boxa ceva mai raspandita in Romania.
yahoo messenger : RaimondAudio

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Kef

Post by acustik »

momolo scuze ca am uitat sa specific faptul ca imi plac in general boxele englezesti DAR cu precadere cele vintage, unde, iti dau dreptate, e altceva decat noile productii made in China.Am specificat acel Kef 103.2 care e ceva deosebit, insa trebuie sa recunosc ca si mai noul LS50 mi-a placut chiar si asa fabricat in China.. ceea ce ma indreptateste sa cred ca deh, probabil mai sunt si exceptii de la regula "china" :mrgreen:
Nu stiu ce filtre are inauntru LS50 insa stiu ca 103.2 aveau ceva asemanator ca la Celestion, daca nu ma insel foloseau chiar si aceeasi conzi Alcap, adica ceva destul de complicat (normal, nu? :lol: ) insa sunetul nu era deloc un simplu "fas" , cel putin din punctul meu de vedere. Probabil ca noile Blade nu ating nivelul acelui model vintage, chiar daca e de 2 ori mai inalt si dotat cu mai multe difuzoare(plus un design avangardist) , nu am avut ocazia sa le ascult, insa cert e ca daca ar fi sa cumpar Kef eu personal as opta pentru 103.2, sau si mai ok pentru fratele mai mare 103.4 sau, de ce nu, LS50...sau, cine stie, poate m-ar "vraji" chiar si o pereche de Blade . :mrgreen:
Apropo,RaymondAudio de seria Rference, daca tot ai ocazia sa circuli in show room-uri si sa asculti diverse serii din cate vad de la Kef, eu ti-as recomanda sa incerci sa asculti si Q300 sau Q500, cine stie, s-ar putea sa ai surprize mai placute ca la seria reference :) Q500 nu am auzit, Q300 pe un Naim avea un prieten acum cativa ani si mi-a placut combinatia .Bafta!
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Kef

Post by RaimondAudio »

Kef-urile si le-a cumparat de afara un prieten foarte bun care imi era si vecin. Boxele au venit prin curierat inaintea lui cu vreo 2 saptamani (el muncind afara), eu le-am facut receptia si un mic rodaj un pic peste o saptamana. Deci le-a avut acasa. Le-a luat de la un amic cu showroom audio , boxele fiind noi , sigilate, la un pret de circa 7.000 de euro daca mai tin bine minte. Factura nu era in romana si nici nu m-a interesat aspectul financiar, eu neavand bani de asa ceva. Prin showroom-urile romanesti n-am mai calcat de ani buni, imi este rusine sa ma duc sa ascult ceva stiind ca n-am bani sa cumpar in acel moment.
yahoo messenger : RaimondAudio

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Kef

Post by VTP »

RaimondAudio wrote:Auci, treburile astea suna destul de neplacut :? o sa ma uit in fisele tehnice poate decelez de unde ar putea proveni acest comportament destul de neplacut si daca poate fi neutralizat cu un anumit tip de amplificator , dar daca e vorba de nuante atunci sunt obligat sa ascult boxa in mod practic. Nu stiu daca in Romania ar fi disponibila boxa pentru auditie, mmm se complica treaba. Cred ca altceva oarecum echivalent ar putea fi B&W CM5, astea fiind mai accesibile pe la noi.
- presupun ca discutand de bookshelf-uri nu avem pretentia ca la mijloc ar fi vorba de incinte acustice;
- daca e vorba de KEF LS50, se pot gasi in Cotrocei, la dvdplanet!
- or fi cracanatoare in review-uri dar trebuie tinut cont ca la dimensiunea wooferului nu le poti numi incinte acustice!
- pentru majoritatea UniQ- urilor, solutia retelei de separare este simpla: ord.II (W) + ord.III (Tw), solutie pe care o am in perechea mea de incinte KEF ce fac parte dintr-un sistem H.T..
- informativ, PMC utilizeaza la toate incintele retele de filtrare de LR 24 dB/oct., deci cu un numar MARE de componente.
-

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Kef

Post by RaimondAudio »

:) Multumesc frumos VTP pentru informatie, cand voi fi pregatit de achizitie o sa incerc sa le ascult. Bookshelf-urile au un mare minus in zona de jos a benzii, dar sunt obligat la acest compromis.
yahoo messenger : RaimondAudio

Post Reply