Cea mai buna sursa audio.

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

Si daca dupa Unico tau vei pune un dac de minim 500 euro de generatie nou diferenta Unico vs dac va fi exact ca cea dintre Marantz si Unico . Unico e destul de slab la transparenta dar daca il compari cu cd playere mai vechi e un mare pas inainte . Am detinut un cd player Philips cu celebrul dac 1541 , inca detin Unico CD (cel cu doua lampi ECC82) si in ultimul timp am testat peste 10 dacuri de la 500 la 4000 euro . Recunosc insa ca sunetul de pickup e cel mai impresionant .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by Gabriel_Wo »

Hersorin, sa fiu sincer, imi pare rau dupa acel Unico CDP. Bani putini, performanta buna ! Oricum al tau, cel cu 2xECC82, e mai detaliat decat un CDP..e si normal sa fie asa.

Un Rega, Made in UK China?

Si mie mi ar surade o tabla, fie ea si SH, dar conform parerilor celorlalti colegi de forum, pana nu iti gasesti un cdplayer, care sa te multumeasca intr o masura, degeaba visez..la placi. De ce? Din moment ce am 350 cd uri, alese pe spranceana si nici un vinyl ?! Doar daca oi face afaceri cu statul.. :wink:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by acustik »

Nu cunosc din pacate Unico, insa stiu Marantz CD75DX, un player bine construit, si bine caracterizat de Gabriel_Wo la sunet 8) , pe care inca il are o cunostinta de-a mea . In plus, foarte usor de upgradat de exemplu simpla schimbare a vechiului operational cu unul de generatie mai noua , opa627 de exemplu, schimbarea diodelor cu ceva mai actuale si mai rapide si eventual daca e nevoie a catorva condensatori din calea de semnal, plus eliminarea mutting-ului a adus un mare plus in sunetul aparatului, inclusiv transparenta de care spuneai Gabriel. Merita incercat zic eu . :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by Gabriel_Wo »

Eu nu imi dau seama, de unde au scos unii faptul ca, sa poti ajunge la sunetul unei anumite table, trebuie sa platesti un pret de 20 ori mai mare, ptr un cd player.. :roll:

Azi am avut ocazia sa ascult 2 table..un Sony vintage cu lampa stroboscopica si un NAD cehesc. Amplificatorul un Sony antic si prafuit, boxe Sony si Dali, in opinia mea, componente mediocre.
S a pus parti din Pink Floyd..Wish, Jethro Tull ..Stand Up, Ange..A Dela, Bach.. de la Melodia si Focus 3.

Apoi daca compar cu ce am eu, as crede ca sunt fericitul detinator a unui Accuphase DP 510 ! :lol:

Discuri de altfel veritabile, Melodia..un sovietic, trei din ele Made in France, manufacturate inainte de anii 80 si Jethro Tull, Made in England, editie originala, 1969 !

Jethro Tull si Focus aveau acea savoare a sunetului autentic din anii 70, dar cam prafos..in rest, medii placute urechii, warm, dar fara detalii, inaltele si bass ul de o calitate slaba, o huruiala..pianul de la Melodia avea un timbru mediocru, fara entuziasm.

Venind acasa, am ascultat partitii din 3 albume.. Charpentier Te Deum, Bach..Partite cu G. Gould si lucrari cu teorba, Hopkinson Smith. Am rasuflat usurat.. :wink:

Concluzia mea>Nu mergi la pomul laudat, cu sacul ! E ca si cum te ai intreba cine ar iesi invingator intr o lupta, intre un expert in Ai Ki Do si un temut luptator de Karate kyokushinkai..o finala nedefinita.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

Gabriel_Wo wrote: Un Rega, Made in UK China?
Rega oricum e mult peste Unico CD absolut la orice dar daca asculti un dac peste 2000 euro atunci chiar ramii mirat ce diferenta enorma este .
Daca ascultam dupa tara unde se fac sculele inseamna ca nu mai ascultam muzica .
Eu cind imi cumpar scule niciodata nu ma uit la tara unde se fac , pentru mine doar sunetul conteaza (si pretul :mrgreen: ) .
Incearca sa asculti niste boxe TAD CR1 sau R1 Made in China si dupa aia mai discutam .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

Gabriel_Wo wrote:Azi am avut ocazia sa ascult 2 table..un Sony vintage cu lampa stroboscopica si un NAD cehesc. Amplificatorul un Sony antic si prafuit, boxe Sony si Dali, in opinia mea, componente mediocre.
Gabriel_Wo wrote:in rest, medii placute urechii, warm, dar fara detalii, inaltele si bass ul de o calitate slaba, o huruiala..pianul de la Melodia avea un timbru mediocru, fara entuziasm.
Gabriel_Wo wrote:Concluzia mea>Nu mergi la pomul laudat, cu sacul ! E ca si cum te ai intreba cine ar iesi invingator intr o lupta, intre un expert in Ai Ki Do si un temut luptator de Karate kyokushinkai..o finala nedefinita.
halal experienta, halal judecata, halal concluzie!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

Revenind dupa aberatiile de mai sus as spune ca cea mai buna sursa e aia care se potriveste cu amplificarea. :D :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by acustik »

momolo wrote:Revenind dupa aberatiile de mai sus as spune ca cea mai buna sursa e aia care se potriveste cu amplificarea. :D :wink:
..si care place urechii as adauga eu. :D gresesc cumva?
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by Gabriel_Wo »

Trebuie sa placa urechilor, dar sunetul obliga sa fie corect, pe cat posibil, ancorat in realitate .. 8)

Momolo, incercam sa sugerez, ca un pick up terfelit legat la un amplif vintage cu piese japoneze si condensatori intregi, nu va matura pe jos niciodata, un cdplayer decent..am tot citit jucause de acest gen, peste tot. :lol:

....mi am luat picapul din talcioc, i am pus doza si a lasat in urma dijitalul de 4000 de euro.. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

Gabriel_Wo wrote:Azi am avut ocazia sa ascult 2 table..un Sony vintage cu lampa stroboscopica si un NAD cehesc. Amplificatorul un Sony antic si prafuit, boxe Sony si Dali, in opinia mea, componente mediocre.
Gabriel_Wo wrote:Discuri de altfel veritabile, Melodia..un sovietic, trei din ele Made in France, manufacturate inainte de anii 80 si Jethro Tull, Made in England, editie originala, 1969 !
Gabriel_Wo wrote:Jethro Tull si Focus aveau acea savoare a sunetului autentic din anii 70, dar cam prafos..in rest, medii placute urechii, warm, dar fara detalii, inaltele si bass ul de o calitate slaba, o huruiala..pianul de la Melodia avea un timbru mediocru, fara entuziasm.
Gabriel_Wo wrote:Venind acasa, am ascultat partitii din 3 albume.. Charpentier Te Deum, Bach..Partite cu G. Gould si lucrari cu teorba, Hopkinson Smith. Am rasuflat usurat..
Gabriel_Wo wrote:Concluzia mea>Nu mergi la pomul laudat, cu sacul ! E ca si cum te ai intreba cine ar iesi invingator intr o lupta, intre un expert in Ai Ki Do si un temut luptator de Karate kyokushinkai..o finala nedefinita.
Pai hai sa rezumam:
- ai ascultat niste trancote mediocre, probabil jalnice si aflate intr-o stare pe care nu o cunosti, folosite naiba stie cum (nu ca ai distinge mana dreapta de mana stanga, dar asa se intelege din propria ta descriere), niste LP-uri a caror stare nu o cunosti (posibil arate cu plugul inainte de rascoala de la Bobalna), posibil chiar discuri LP proaste de la mama lor (ca mai exista destule si din astea)
- muzica de pe LP-uri e aia de care spui. Nu conteaza doza, modelul, uzura acului, felul in care tablele sunt reglate sau se potrivesc cu doza, preul phono care o fi ala, cablurile, starea boxelor si care e modelul, poate sunt niste "galeti" de agatat in corcodus langa gratar, pe unde si cum erau asezate respectivele scule, etc, numai "amanunte" din astea ca doar suntem pe un forum de puberi care asculta mp3 din Lojitec si nu pe un forum unde exista oameni pasionati in domeniul stereo!
- dupa ce asculti pickup trancota pe boxe cu un gen muzical anume te duci acasa si asculti din dijital pe casti alt gen de muzica, dar cu totul diferit ca diferenta mai mare nici nu s-ar gasi, probabil ar trebui sa asculti imnuri sovietice pe LP-uri de la caminul cultural la comparatie cu niste fugi de Bach pe SACD in doua locatii diferite din oras !
- dupa care tragi concluzii universale de comparatii intre sunet si euroi combatand la modul general ceea ce ai citit tu pe diagonala pe internet si ai inteles cu mimica vitelului cand a dat de poarta noua.

Scuza-ma ca te intreb..... tu esti un pic mai "slow" la gandire ?!....Nu de alta, dar azi ai scris in doua locuri si pe doua subiecte diferite niste chestii care frizeaza idiotenia desavarsita....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by Gabriel_Wo »

Rezum doar doua chestiuni si anume>Pentru mine NU sunt valabile, 2 mituri haudiofile

1. Un joarca de tabla de 500 euro EGAL cu un cdplayer 10.000 euro, conform teoriei 1 la 20.. :lol:

2. Un vinil manufacturat inainte de anii 70, intr o stare buna, Made in England, prima editie, este automat superior, ORICAREI versiuni ulterioare. :roll:

Si crede ma, Momolo, ca si Pridnestrovskaia Moldavskaia Respublika, a vazut placi de 45, 33 si 78 de turatii si compact discuri, de la toate neamurile si din toate timpurile, precum si sculi japoneze. Toate acestea, nu sunt exclusive doar regatenilor.. :)

Pe vremea cand io ma jucam cu viniloase si benzi magnetice, multa lume de pe aici, nici nu era nascuta..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by TomJones »

Hersorin, Unico al tau are posibilitatea instalarii unui dac diferit de la unison...poti jongla cu doua dac-uri diferite in acelasi cd player...costa cam 150 euro...

http://unisonresearch.com/wp-content/up ... P2_ENG.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by momolo »

Gabriel_Wo, tu acum semeni cu altul de pe alt forum care la un moment dat i-a luat pe toti la paruiala pe subiectul "cablurile de curent nu au nici o importantza". Din cate mi-a povestit cineva, dupa ce i-a paruit pe aia care ziceau contra ideii pe care o promova contondent ("cablurile nu au nici o importanta, e iluzie, e placebo, mofturi, etc") pe motiv de aparare a cuceririlor stiintei moderne impotriva miturilor medievale, s-a dus undeva, i-au schimbat cabluri de curent, a auzit diferenta (care acolo unde se poate, este chiar foarte mare) si s-a prabusit lumea peste el.
Morala - pana sa aiba ocazia sa se lumineze avea numai ocazia sa se intunece. Omul cat traieste, invata.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by hersorin »

TomJones wrote:Hersorin, Unico al tau are posibilitatea instalarii unui dac diferit de la unison...poti jongla cu doua dac-uri diferite in acelasi cd player...costa cam 150 euro...

http://unisonresearch.com/wp-content/up ... P2_ENG.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Eu am Unico CD si un nou dac se poate instala doar pe Unico CDE .
La cum merg preturile dacurilor eu sper in doi ani sa iau un MSB dac IV varianta aia de 8000 euro (la jumate de pret) . Nu ma grabesc deloc deoarece sistemul se aude impecabil .
L-am gasit si anul acesta la aproape 5000 dar am alte prioritati .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Cea mai buna sursa audio.

Post by Gabriel_Wo »

Un premiu de frumusete si calitate, se poate atribui DAC lui de la Jadis, JS2 MkIII, pret 5000 euro. :)

http://www.audioplan.de/00_print/jadis_da_js2mk3.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Dupa cate stim, Jadis e o firma serioasa, are o reputatie a lucrului bine facut si virtuti reale.

http://chsonido.es/es/dac/78-jadis.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply