Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
ALEKS
Posts: 18
Joined: 11 Jan 2011, 18:15
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ALEKS »

Frumos tot ce spui!

PS: Si eu sunt pro digital, la fel de bine cum sunt pro magnetofon sau deck sau vinil (avand din toate cate un exemplar) si sunt de acord ca se completeaza toate unul pe celalalt. CD-Player-ul meu este doar o clasa sub varful de gama din anii lui de productie, deci stiu cam ce poate un player relativ bun si imi place sa-mi ascult colectia de CD-uri.

Dar dupa cum spui si tu, si altii ca noi, muzica de pe disc suna altfel.

A.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Gabriel_Wo »

Sa nu uitam solutia neutra! Un jucator digital ce are in el 2..4 lampite sau un transport legat la un DAC totalmente lampizator. :wink: Imi vine in minte acum, un DAC de la JADIS..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by TomJones »

Ia uite ce a mai aparut cica laser turntable adica un fel de aparat ce citeste discurile de vinil cu o raza laser si (zic ei) ca totul este analogic. Pretul pleaca de la 11 000$ si au vanduit peste doua mii de bucati...
http://www.elpj.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

si un film demo al corporatiei..
http://www.youtube.com/watch?v=W_4sooWCh_Y" onclick="window.open(this.href);return false;

cine vrea sa comande un cd demo moca poate trimite o cerere mai jos...Asteptati-va dupa sa va roage sa cumparati ca eu am patit-o! Cd-ul contine piese de pe viniluri pur analogice din perioada de glorie, dar cu paraituri. Apoi aceleasi melodii sunt redate cu acest aparat...este o diferenta, dar in opinia mea melodiile sunt alese pe spranceana de pe viniluri adevarate. Aproape te apuca dracii cand auzi ce inregistrari se fac acum.
http://www.audioturntable.com/purchase/demo.html" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S cred ca titlul corect al topicului ar fi : "Ca audiofil, ajungi inevitabil la ..lampi?" :)

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by JohnnyDarkRo »

TomJones wrote:Ia uite ce a mai aparut cica laser turntable adica un fel de aparat ce citeste discurile de vinil cu o raza laser si (zic ei) ca totul este analogic. Pretul pleaca de la 11 000$ si au vanduit peste doua mii de bucati...
http://www.elpj.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Si pentru vinilurile colorate ce faci?! :)) Iti iei un pickup clasic? (Scrie ca e indicat doar pentru vinilurile negre!)
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by TomJones »

alea le vopsesti in negru.. :) Oricum colorate sunt foarte putine pe piata...

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by JohnnyDarkRo »

Te inseli! In trecut erau majoritar negre intr-adevar, dar cele noi de acum sunt foarte multe colorate/transparente, ba au inceput sa aiba si alta forma decat rotunda (deh, marketing-ul). Eu le prefer negre, afirmatia mea este o constatare pur personala.
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by TomJones »

Eu sincer pe la noi nu am prea vazut...Pe youtube am vazut niste demo-uri cu discuri colorate...

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by JohnnyDarkRo »

Noi nu contam, din punct de vedere al vanzarilor de vinil (si muzica in general). Asa cum probabil nu contam in prea multe domenii... dar asta e alta discutie:

Eu imi cumpar muzica online, de afara in 99%+ din cazuri. Iti pot confirma ca atat titluri noi, cat si re-editari de titluri vechi apar pe discuri colorate intr-un procent care probabil trece de o treime.

Uite aici un exemplu de discuri cu forme non-rotunde:
http://audiophile.elusivedisc.com/searc ... yl&x=0&y=0" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.thevinylfactory.com/vinyl-fa ... ped-vinyl/" onclick="window.open(this.href);return false;
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by TomJones »

Bine, nici eu nu-mi iau discuri de la noi ca nu gasesti, sunt scumpe si proaste calitativ (facute prin olanda, polonia etc)...
referitor la vinil, exista si cd-uri in coperta de vinil...
http://www.firstimpressionmusic.com/Vinyl_CD_s/8.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Gabriel_Wo »

Ce a ajuns lumea asta..in vremurile solare, discurile olandeze erau printre cele mai bune din Europa, pe langa cele englezesti si frantuzesti, peste cele germane si la distanta lunga, de cele spaniole, italiene..cele grecesti si israeliene erau cele mai slabe!

Am avut un un set cu Chopin de la Muza, Polonia, inregistrari sau productii din anii 50 sic!, nu retin bine, ca erau ticsite de informatii in lb poloneza. Unul din el, m a vrajit de tot, fiind si acum referinta mea, in materie de pian, un sunet din alta lume. :)

Am avut 2 versiuni editate de Melodia URSS, a stihirilor lui Ivan cel Groaznic, doar cu 4 solisti, unul dintre cele mai reusite interpretari de muzica bisericeasca rasariteana, best ever!

Albumul dublu LP, din serie digitala, parca era faurit de zeii de pe Olimp, asa de bine se auzea!. In schimb varianta cd, care era doar unul, fiind si acel ..First cd russian.., adica primul cd editat de casa Melodia, era unul dintre cele mai slabe matritari posibile auzite de mine, contrar LP lor. Un sunet precum o fundatura.

Deci, lucrurile urate, se produc la masele de mixaje si sunt legate in mod direct de calitatea DAC lor folosite. Sunt multe aparitii discografice actuale, de o calitate jalnica, banuiesc ca cei care capteaza sunetele, folosesc convertoare sub un Benchmark si au o pricepere de zile mari.. :mrgreen: Dar ce sa ceri, de la un tineret care nici nu stiu, de existenta aparitiilor analogice din trecut si isi folosesc doar stikurile mp4 de la cingatoare..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Gabriel_Wo wrote:Albumul dublu LP, din serie digitala, parca era faurit de zeii de pe Olimp, asa de bine se auzea!.
din cate am retinut parca nu aveai pickup. Pe ce il asculti ?!
Gabriel_Wo wrote:Deci, lucrurile urate, se produc la masele de mixaje si sunt legate in mod direct de calitatea DAC lor folosite. Sunt multe aparitii discografice actuale, de o calitate jalnica, banuiesc ca cei care capteaza sunetele, folosesc convertoare sub un Benchmark si au o pricepere de zile mari..
cred ca problema la CD apare la matritare, transferul intre masterul primit din studio si matrita/CD.
Si nu stiu daca Benchmark sunt o referinta in domeniul respectiv dar stiu ca mai toate sculele profy (nu Behringer) sunt OK din punct de vedere al cerintei de calitate pentru formarea unui CD decent. Inca o data spun, problema este la transferul intre master si matrita/CD.
Gabriel_Wo wrote:Ce a ajuns lumea asta..in vremurile solare, discurile olandeze erau printre cele mai bune din Europa
nu cred ca in ziua de azi in economia globala se mai poate discuta de calitati pe nationalitati. Probabil atat in Olanda cat si in Romania totul depinde de dotarea tehnica si calitatea personalului lucrator. Am vazut fabrici ridicate in camp gol, de la zero la finit in 6 luni. Componentele provin din intreaga "economie globala" cu precadere Asia. Conteaza cati bani investesti, cata calitate cumperi (ma refer la linia de productie) dar nu faptul ca esti olandez, polonez sau roman. Ultima diferenta a ramas intradevar, la personal,oameni in frunte cu managementul, insa nu tine exclusiv de nationalitate si tara.
Traim intr-o economie globala a capitalismului si banului atotputernic si aproape nu mai conteaza tara unde se produce, conteaza banul, profitul si piata de desfacere.
Atata vreme cat se vand CD-urile mai mult pe criteriul de continut muzical si pret decat pe criteriul calitatii inregistrarii, tot atata vreme nimeni si nicaieri nu va cheltui un cent in plus pentru o calitate mai buna. Sunt convins, poti fabrica CD-uri de calitate si in Romania, Rusia, Ukraina sau in diverse tari africane, e doar o chestie de bani, de investitie. Pana si tehnicienii de calitate ii poti cumpara ca pe o marfa si aduce unde vrei din toate colturile lumii, e doar o chestiune de bani si profit. Defapt asta e si cauza pentru care China s-a ridicat in conditiile in care acolo, in sistemul lor comunist cu totii si-ar baga organul in ceea ce fac (dar nu sunt lasati prin metode mai putin sa spunem...democratice). Traim intr-o lume profund schimbata in comparatie cu ceea ce era acum peste 25 de ani, o lume care se va schimba si mai mult. Nu stiu daca in bine sau in rau.....si in fond, ce inseamna bine si rau ?! E doar un punct de vedere, binele unora e raul altora si invers.

Ma cam agaseaza snobismul unora care se c*ca pe ei citind lectura haudiofila pentru stat pe buda dar mai ales luand-o in serios. Piata inregistrarilor de calitate este minoritara insa de multe ori am senzatia ca e doar o pacaleala, o exagerare, o exploatare a unei mici nise de obsedati. Asa cum am spus de foarte multe ori, consider majoritatea CD-urilor ca fiind de calitate, cele cu adevarat proaste fiind defapt in minoritate.
Consider majoritatea sculelor profy foarte ok, decente si suficiente, problema de cele mai multe ori apare la cei care le folosesc si poate nici ei nu sunt de vina ci sefii lor care le cer anumite lucruri pentru ca intr-un final, consumatorul majoritar sa fie cel care dicteaza calitatea sau non-calitatea majoritara. Daca poporul vrea loudness si compresie agresiva, asta livrezi pietei deoarece scopul este vanzarea si profitul din care ii platesti pe toti, de la producator la comerciant. Piata inregistrarilor de lux, evident scumpe deoarece nu poti produce calitate pe doi lei, este extrem de mica si neimportanta in contextul general. Tendinta producatorului care se afla sub cizma comerciantului este sa coboare stacheta atat de mult pana unde nu se mai poate, pana unde nu mai suporta piata. Rezultatul e logic, piata dicteaza calitatea si de aceea un exemplu - piata din estul Europei ofera lucruri mai proaste si de multe ori chiar la fel de scumpe in comparatie cu piata din vestul Europei unde exista popoare educate si pretentioase. Defapt asta e mai mult "criteriul pe nationalitati", piata! De aceea oricand as prefera sa cumpar acelasi lucru de pe piata americana, japoneza sau australiana decat de pe piata araba.
Dar afirmatii de genul, "pe vremuri erau bune discurile din Olanda si acum sunt caca-maca" sunt o aiureala ca nu Olanda e de vina.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Gabriel_Wo »

Am facut referire la Benchmark, ca sunt utilizatori casnici care folosesc asa ceva..ideea mea era ca, sunt unele studiori aparute peste noapte, care pot folosi aparate mai slabe decat unii proprietari bogati si fericiti. :)

Casele de discuri notabile, de ex la inregistrari cu solisti si instrumentisti solo, folosesc convertoare Prism Sound ADA sau DAD Pyramix, microfoane Neumann high end tube, Shure SM58 sau Beta 58, procesoare de voce pe tuburi de la TC Helicon, Digitech, Bos, mixere digitale cu procesoare, reverburi si compresoare incorporate, smd..de la Yamaha, Soundcraft sau Allen and Heath, egalizatoare grafice si parametrice de la TC Electronic, Klark, procesoare multi efect Lexicon, etc 8)

Acel album sovietic de care aminteam, R. Shchedrin, Ivan the Terrible: Stikhira, 2LP, editat la sfarsitul anilor 80, l am gasit la Chisinau in 1989, intr un magazin de muzica, care pe langa multe minunatii viniloase, am vazut prima data si compact discuri de la Supraphon si Hungaroton! Primul compact disc editat de Melodia, l am avut imediat dupa 90..Eu la acele timpuri ma refeream, avand atunci un pick up Toshiba belt drive si care imediat dupa 1991, impreuna cu toata colectia mea 250 de LP, le am daruit cu mare voiosie. Parca, nu sunt singurul.. :lol: Mai era si un deck Marantz cu o armada de casete BASF si Pioneer sigilate, printre ele..Ultimul pret care l am dat atunci pentru un LP, a fost 700 de lei, un pret urias ptr acea vreme, leafa unui inginer fiind 3500 lei. :x

http://englishrussia.com/2006/12/31/first-russian-cd/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Gabriel_Wo »

Primul cdp care l am avut, a fost un SONY M 79 si pe urma un Yamaha CDX 890, ambele faurite in Franta. Luate de noi, la Yamaha in timp, mecania i a luat o razna, la SONY se mai invarte si acum! :lol: In schimb Yamaha, avea sunetul mai fin..

M au fermecat acele placi single pe 45 de turatii, MONO ! facute in anii 60. Pai, un Massachusetts cu Bee Gees, England..Street Fighting Man si No, Expectations cu Rolling Stones, DECCA, Belgium si Penny Lane cu Strawberry Fields Forever, Beatles, de la Parlophone, England ..pare esample, comutate pe mono, aveau o exuberanta si un farmec special. :shock: ..de fapt, fie vorba intre noi, muzica beat a anilor 60, cel mai mare farmec era, sa fie ascultata pe pickp uri cu doze mono, din acelea legate la o singura boxa si magnetofoane mono Telefunken, Grundig sau Uher, pe tuburi si 2 piste..ce, mag REVOX, ce mag AKAI, domnle ?!

Aud ca, sunt melomani cu dare de mana, au agatate de la o vreme pe rack uri, puse la loc de cinste si table cu doze mono, care sunt extrem de scumpe, mai mult, lumea buna de dincolo, a inceput sa achizitioneze discuri monofonice din anii 50 si 60!

Discuri single pe 45 de turatii, doza mono, pick up, bloc amplifier mono, tuburi, cabluri noname ? Dumnezeule..

Conform filozofiei Zen budiste, reintoarcerea la izvoare, este primordiala. Nu intamplator, maestrului Jigoro Kano, fondatorul Ju Do lui, i a fost atribuita postmortem centura 12 DAN, de culoare..alba, dubla de lata..si albul, simbolizeaza inceputul de drum in artele martiale japoneze.

Ma intreb de la o vreme, ce ar fi facut lumea asta, dupa 45 incoa, fara realizarile natiunii germane si a poporului japonez, alea invinse si umilite de ..imperialisti. :wink:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by TomJones »

In 2013 au crescut vanzarile de viniluri fata de 2012 cu 32%..enorm!! Cd-ul isi continua scaderea cu 14,5%, dar ceea ce este interesant este ca pentru prima data de la lansarea formatelor digitale din 2003 se inregistraza in 2013 o scadere de vanzari pe acest segment.
Cel mai bine vandut album pe vinil pe 2013 a fost Daft Punk-Random Acces Memories...o muzica ce aminteste de stilul anilor '80

http://www.slate.com/blogs/future_tense ... chart.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Gabriel_Wo »

Rasfoind des paginile Amazoanelor si link le marilor case de discuri, pur si simplu pentru informatii, un lucru imi este clar>compactul discul, sta bine mersi, cocotat pe tron si asta ma buncura. :)

Esantionul aparitiilor din muzica clasica, ca asta pana la urma primeaza, sunt excelent reprezentate, in ciuda aparentelor si a nustiu caror topuri de vanzari, facute poate la comanda politica.. :wink:
In fiece luna sunt semnalate noi aparitii digitale, mai mult, observ ca sunt bine reprezentate de case noi de discuri, multe din ele, aparute dupa noapte sau total necunoscute! Si sunt multe..

Am mai scris candva..la sutele de inregistrari de muzica clasica, editate in 30 de ani si ce valori sunt, vinylul NU va avea nici o sansa sa poata inlocui segmentul acesta de piata. Practic, e imposibil ! Ar trebui, ca la fiecare editie pe cd, sa poata fi editat concomitent si un LP. Never!

Sa luam drept exemplu 3 mari label uri recunoscute ptr productia lor relativ mare de LP in ultima vreme, comparativ cu alte branduri>Harmonia Mundi France, Deutsche Grammophon si ECM ! O privire scurta in curtea maestrului Manfred Eicher, stapanul absolut al ECM..rata editarilor ar fi de..10,15 CD noi la max. 2 LP si asa e prea mult !

Desigur, fericirea sta in ograda colectionarilor de muzica rock, jazz, jazz rock, pop art si ..clasice antice, unde cu adevarat ai de unde alege, ebay ul e plin de ele..de la albume mono de patefon, gramofon, editii din anii 50..80, pana la ultimele racnete in materie, Heavy 180gr, 200gr si HQLP.

Deci, cum va place.. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply