Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by remoteviewer1 »

Eu cred ca ar trebui sa mai discutam si despre scule in aceasta perioada, asa ca voi incerca sa imi prezint noua achizitie si anume un model de CD player ce nu se mai fabrica de ceva ani si reprezenta pe vremuri modelul entry-level al producatorului francez Audioaero.

Un pic de istorie personala: eram de mai multi ani (vreo 2 parca) in cautare de sursa digitala pentru boxele mele actuale (Triangle Genese Quartet) si din lipsa de resurse monetare considerabile pusei ochiul (ipotetic vorbind) pe niste surse (disponibile in romanica biensur) cu iesire analogica, adica pe lampi daca era posibil. Insa cum aceste modele sunt destul de rare (ma refer la piata preowned with love dupa cum spuneau unii), intre timp am studiat si piata vintage, unde am gasit niste surse digitale uimitoare (e putin spus) la raportul pret/calitate. Cu eforturi fizice destul de considerabile si multe plimbari, telefoane si negocieri am reusit sa obtin sursa din titlu intr-o stare relativ buna spre foarte buna vizual.

In anii trecuti, ascultand muzica pe sistemul audio din dotare, era ceva ce ma nemultumea in sunet, cel mai mult sufeream la lipsa de naturalete a instumentelor din muzica clasica. Eu fiind un pasionat ascultator de muzica “electronica” puteam sa traiesc relativ ok cu aceasta problema si am inceput sa “suspectez” mai intai boxele (faimoasele tipatoare de pe internetul romanesc) si apoi amplificarea pentru aceasta lipsa de naturalete a pianului in special si o agresivitate medie a intrumentelor de suflat. Dupa celebrul proverb romanesc “pestele de la cap se...”, am descoperit ca sursa era veriga slaba in sistem (in special dupa experienta vintage in care am observat cu o fractiune din banii platiti pe sursa din dotare puteai cumpara 2,3 surse vintage mult superioare daca aveai ureche sa le asculti bineinteles), cu toate ca aveam in plan sa o schimb, nu credeam sa poata avea o influenta atat de “negativa” in sistemul propriu. Din experientele mele empirice am observat ca dupa boxe, sau chiar la egalitate, sursa este o componenta fundamentala a sistemului audio si as indrazni sa spun cateodata ca este cea mai importanta, depinde de la caz la caz. Fara o sursa de calitate, un sistem stereo nu cred ca poate depasi o anumita “valoare”, cu cat e mai performanta, cu atat e mai bine (dupa parerea mea). Am observat (bineinteles subiectiv) la multi audiofili, chiar si pe forumurile din strainatate un fel de “neglijare” a sursei digitale, aceasta fiind de multe ori cea mai slaba calitativ veriga din lantul stereo (pe ideea ca toate sursele redbook suna cam la fel).

Ca si constructie se apropie de calitatea unui player mediocru la prima vedere, e mai mult sau mai putin o carcasa metalica usurica cu niste butoane metalice ce se apasa cam dubios(gen lift industrial), ai toate sansele sa misti cd-playerul de pe raft apasand un buton mai cu putere. Telecomanda pe care scrie made in Korea este destul de simpla si fragila. Sertarul transportului (de origine Sony parca) are marginea metalica si este destul de fasnet, se misca rapid, sigur pe el si inghite orice cd fara sa cracneasca. Are iesiri balansate si doresc sa achizitionez un interconect balansat pe viitor. In general acest micut CD player Audioaero Prima arata ca martoaga din poveste inainte de a manca jaratec, insa (aici un mare Insa) totul se “termina” dupa ce e bagat in priza (si eventual lasat in priza la incalzit cateva ore). Micuta lampa Philips (6021W) de pe iesirea analogica sta de veghe undeva prin carcasa si produce o lumina plapanda si un sunet matasos. Am fost socat in primul rand de “imaginea” oferita (pozitionarea interpretului), apoi de finetea viorilor, naturaletea (in limite acceptabile) pianului. Cd-urile mele au prins viata si m-am apucat sa reascult toata colectia, deseori muzica familiara provocandu-mi fiori ca si cum o ascultam prima data. La un moment dat se auzea si respiratia violoncelistului pe un cd cu muzica clasica, nivelul de detalii crescand simtitor remarcand pentru prima oara anumite sunete ce erau pierdute in "zgomotul de fond" pe sursa veche. Asa numita agresivitate (tind sa cred ca este un mit) a surselor digitale a disparut cam prin minune si acum pot asculta ore in sir fara dureri de cap orice stil de muzica. Muzica electronica insa se aude desavarsit, posed cd-uri semnate de Richard D. James (unul din pseudonimele sale fiind Aphex Twin) ce foloseste sunete generate de sintetizatoare polifonice cum ar fi legendarul Yamaha GX-1, sublim..., atat pot sa spun. Basul articulat, curat si sec la boxelor din dotare (dupa parerea proprie) este pus in valoare de noua sursa care se prezinta cu o cantitate multumitoare (butonul de bass de la amplificator este la zero in acest moment). Cel mai mult am fost frapat insa de calitata vocilor, avand in posesie de putin timp un cd al cantaretei ZAZ (albumul cu acelasi nume) am ramas pur si simplu miscat de vivacitatea interpretarii. Va multumesc pentru atentie si sper ca nu v-am plictisit cu detaliile prezentate mai sus.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by hersorin »

remoteviewer1 wrote:Eu cred ca ar trebui sa mai discutam si despre scule....
Din pacate pe aici sunt mult mai multi interesati de politica decit de pasiunea noastra Muzica .
Am ascultat si eu de citeva ori capul lor de serie La source . Nu m-a dat pe spate dar a fost bine.
Pentru gustul meu sunetul a fost un pic dur pe partea de sus .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by remoteviewer1 »

Pai probabil la noi in tara politica e sursa tuturor problemelor, influenteaza viata de zi cu zi si in final indirect chiar si pasiunile cum ar fi Muzica.

Cu privire la varianta La Source, daca nu te-a dat pe spate, te rugam sa se spui daca iti amintesti in ce sistem ai ascultat-o si eventual sa ne spui ce sursa te-a dat pe spate(nu e o intrebare capcana, doar o curiozitate). E cam complicat sa inteleg ce insemna "cam dur in partea de sus", prea deschis,anumite instrumente se aud agresiv (trompeta de ex.)? In functie de ce muzica asculti si ce sistem si cabluri ai, poti sa fi dur sau mai putin dur in tot spectrul. Conteaza si camera de auditie, pozitionarea ascultatorului, etc. Sursa respectiva e 3 in unul: un transport (esoteric parca), un Dac si un preamplificator la pachet, daca pretul (dupa aplicarea unor discount-uri eventual) e justificat sau nu..., sa spuna cei ce l-au dus acasa in cutie. Eu doar l-am ascultat (dezinteresat) pret de cateva ore si mi-a placut foarte mult neavand multe playere de comparat la acest nivel de pret. Era dupa parerea mea sensibil un pic la calitatea cd-ului insa, CD-playerul perfect nu a fost inventat inca.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by hersorin »

Prima data am ascultat pe boxele Tad E1 amplificare Spectral si fire Absolue Creation. Atunci ma gindeam ca imi cad urechile (sunet extrem de detaliat ,dinamic si agresiv). In general testez mai mult pe TAD E1 deoarece au aproape acelasi sunet cu ale mele Pioneer s1 ex .
Am schimbat boxele cu Isophon Berlina rc7 a fost alta viata , Berlina au sunat mai cald si mai dulce.
Am schimbat mai multe dacuri si partea de inalte mi-a placut cel mai mult la Bel Canto.
Am mai ascultat apoi La source pe boxele TAD CR1 si iarasi E1 dar de aceasta data cu amplificarile lor monoblocurile M600 si powerul m 2500 clasa D . Aici s-au facut mai multe teste si cu dacul TAD C 2000 vs La source . Mie nu imi place acea stralucire pe inalte , e ceva fals in viata reala nu exista decit poate daca stai cu urechea pe un instrument . Sa explic cumva mie imi place sa ascult muzica din rindul 2 , imi place muzica per ansamblu nu o adunatura de sunete care ma bat la urechi .
Imi place sunetul rezolut dar trebuie sa aiba un echilibru intre rezolutie si muzicalitate deoarece din cite am testat in ultimul timp se fabrica doar rezolutie se uita muzicalitatea. Tin minte inainte de sarbatori am testat un dac de 2500 e care avea o rezolutie de toata muzica se auzea ca cea inregistrata la Stockfisch . Din primul minut nu mi-a placut , pe net e foarte laudat (nu o sa ii dau numele e un dac nou). Sa nu se inteleaga ca nu imi plac cd -urile Stockfisch doar ca nu toata muzica se aude bine cu asa rezolutie .
In general mie imi place ca muzica sa se auda cit mai NATURAL .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by Gabriel_Wo »

Facand o paralela intre un Unico CDP, cel cu o lampita EH in dotarea sa si un Marantz CD 75DX din 1988, va pot spune ca, sursa digitala vintage, pentru suma care i a fost alocata in trecut, un banal 100 $, se comporta exemplar, ma gandesc aici si la partea mecanica. :wink: Unico ptr un pret SH de 10 ori mai mare !!, avea sunetul ceva mai incisiv, pe unele inregistrari, cumva uniformiza in bine, inregistrarile mai slabute. Marantz, imi arunca in fata, fara mila, calitatea inregistrarilor!

Ascultand ieri 6 albume intregi , in linistea amiezii si lampadarului de noapte, CD 75 mi a reamintit, ca ai putintza unui timbru natural al instrumentelor clasice, delicatetea instrumentelor de suflat si a unor voci slefuite si cu ajutorul unui TAD 1541A . Indraznesc sa afirm acum, ca Marantz reda tonul mai autentic, fata de Unico CDP..interesant este ca, imi dezvaluie politicos sunete subtile, par esample.. ecouri fine ale vocilor inregistrate live in catedrala San Marco, intr o lucrare monteverdiana dar si ..guturaiul maestrului Savall, ce se joaca cu monsieur de Sainte Colombe..

Daca ar fi mai transparent, indraznet si vivace pe medii si frecventele joasele ar fi mai prezente, daca ar avea o aerisire mai buna a instrumentelor in pasajele fortissimo, ar fi exemplul unei surse perfecte, pentru bani putini ! Hai, deja fac mofturi, asa ceva saruti doar la top modelele de la 4000, 5000 de euro, in sus ..sau la scule antice, puse de o parte.. :wink:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by SOLO »

Gabriel_Wo wrote: Daca ar fi mai transparent, indraznet si vivace pe medii si frecventele joasele ar fi mai prezente, daca ar avea o aerisire mai buna a instrumentelor in pasajele fortissimo, ar fi exemplul unei surse perfecte, pentru bani putini ! Hai, deja fac mofturi, asa ceva saruti doar la top modelele de la 4000, 5000 de euro, in sus ..sau la scule antice, puse de o parte.. :wink:
Ha ha ha .. pai te cred . Toti nostalgicii isi doresc de la TDA 1541 ce spui tu mai sus . Am ascultat multe pana acum dar nu o sa uit niciodata un CD 94 MKII pe care l-am avut in proba acum 5-6 ani .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by JohnnyDarkRo »

Am detinut cativa ani playerul Prima de la AudioAero. Impreuna cu amplificatorul omonim - Prima - amplificator hibrid. Foloseam cabluri balansate. Boxele erau Neat Momentum 4 i. In showroom cand am auzit prima data acest sistem, am fost fermecat de AudioAero si am ramas cu acest brand si astazi (am renuntat la Prima doar pt ca am trecut la Capitole SE). Pana acum eu unul nu am ascultat un alt player pt care sa renunt la AudioAero al meu. Problema e ca firma AudioAero avea ceva probleme si site-ul nu mai era online luna trecuta. Sper sa nu se intaple ceva cu acest brand pentru ca dupa mine La Source este cel mai bun player CD...
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by remoteviewer1 »

Si eu am impresia ca le canta fanfara (ultimul drum), varianta Capitole este un cd-player de referinta in lumea audiofila (si nu ma refer numai la tarisoara noastra) si se situeaza in wishlist-ul personal alaturi de inca vreo 2 sau 3 surse. Eu am ales sa mentin amplificarea din dotare din mai multe motive practice (aveam posibilitatea sa achizitionez si combo Prima Cd+ amplificator). Site-ul nu mai functioneaza de ceva vreme si banuiesc ca seria noua de surse nu a avut succesul scontat pe piata. Problema ca dupa ce am ascultat La Source, cd-playerul din dotare mi se pare destul de patetic (damn it!), noroc ca apucasem sa il ascult inainte de auditie (trebuie sa imi "antrenez" urechea cu niste muzica de pe youtube cu casti de la birou).

Cu privire la aventurile din zona vintage, eu cred ca majoritatea surselor digitale actuale din zona de pret de 1K euroi (pret de lista) le tremura nadragii daca le pui o sursa buna de maxim 100 euro la sh din anii 90.Am avut zilele trecute la ascultat un cd player ponosit made in Japan ce avea un pret de 200 de ron ce matura cu un cd-player destul de titrat din ziua de astazi (produs prin 2012). Insa, exista si totusi o limita a bunului simt in care, un player de calitate actual matura pe jos (la sunet) cu tancurile din anii 90 (facute de marele concerne) de zeci de kilograme, depinde de la caz la caz nu se poate generaliza. Singura modalitate de a descoperi what is what e bratul forte (caratul pe scari) si ascultatul in sufrageria proprie. Atentie totusi la zona vintage in care sunetul mai "moale", dark si fin poate sa te atraga la inceput insa apoi lipsa de imagine coerenta si transparenta te face sa te plictisesti rapid si sa le folosesti drept mobila...Nu tot ceea ce e nou pentru ureche e si automat mai bun pe termen lung.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by JohnnyDarkRo »

O alta chestie dubioasa este faptul ca a fost scos un produs Cambridge Audio care se numeste "Audio Aero"... 8|
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by remoteviewer1 »

Da, sunt incinte audio, se cheama dezlegat (Cambridge Audio Aero) si mai sa fie... au luat deja 5 stele in teste, numele de sorginte "nobila" le-a ajutat generos.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by momolo »

hersorin wrote:Mie nu imi place acea stralucire pe inalte , e ceva fals in viata reala nu exista decit poate daca stai cu urechea pe un instrument . Sa explic cumva mie imi place sa ascult muzica din rindul 2 , imi place muzica per ansamblu nu o adunatura de sunete care ma bat la urechi .
Bravo Sorin! Incepi sa intelegi cum vine treaba! Conteaza determinant sa asculti cat mai multe sisteme audio de valoare si astfel, incetul cu incetul cine poate, intelege cum vine treaba cu sunetul de calitate contra celui "contrafacut". Pe scule de top si fara prea mult efort se poate obtine un sunet deosebit de prost. Mi se pare mult mai trist, chiar foarte depresiv un sunet aiurit, pervers, aberant din scule extrem de scumpe. Macar la scule ieftine nu e nici o suparare insa sa platesti banii de-o casa pe un sistem audio construit din niste minuni superbe ca design dupa care din toata harabaia aia de instalatie sa auzi o aberatie care nu are nici o legatura cu Natura, asta e cel mai trist, mi-e imi sugereaza sentimentul de irosire multipla.

Si mai cred ca toate boxele de top au o calitate peste medie insa cu cat sunt mai mari, mai scumpe si mai speciale, cu atat e mai complicat sa le faci sa "cante" la clasa lor. Diferentele apar insa la, hai sa spun trancotareste, gusturi. Fiecare producator are filozofia proprie despre cum trebuie sa sune o incinta acustica insa intr-un final scopul suprem este ca sunetul produs sa semene cat mai mult cu cel natural, real. Partea care complica lucrurile este ca nu toti audiofilii si trancotarii iubesc muzica naturala, unii sunt mai sintetici de felul lor si astfel, in acest domeniu nu prea mai exista punct de referinta. Nu poti spune pe care boxa suna un sintetizator....mai natural ?! Pentru ca pur si simplu sunetul creat electronic nu este natural si aici intervin doar gusturile.

Cel care a compus si interpretat muzica sintetica va avea drept criteriu ceea ce auzea in studio, adica acolo unde a produs muzica respectiva dar asta nu e un criteriu absolut deoarece muzica respectiva s-ar putea auzi mai interesant chiar si pentru autor pe alte boxe, in alt sistem audio. Practic unicul reper este numai sunetul natural ori in cazul asta sunt atat de putini oameni care au ocazia sa auda asa ceva! Si multi sunt pur si simplu neinteresati de sunetul natural, nu la toti le place muzica clasica de exemplu.

In acest caz conteaza ce criterii a avut cel care a proiectat si realizat boxele. Ma gandesc, nu toti producatorii de incinte acustice sunt orientati catre muzica naturala. Si in felul asta, a spune ca boxele X sau Z sunt cele mai bune... este scuzabil, arata eventual incantarea, entuziasmul (pe care l-am trait cei mai multi dintre noi...cateodata) insa e departe de adevar deoarece, avand in vedere diversitatea preferintelor muzicale si chiar a muzicii in sine, nu exista un singur criteriu si nici nu exista cele mai bune boxe.

Probabil cel mai la indemana exista criteriul bazat pe genul de muzica preferata. Eu de exemplu fiind amator de muzica clasica prefer ca boxele sa sune cat mai aproape de sala de concert live iar daca reusesc treaba asta consider ca si muzica sintetica (care-mi place deasemenea) suna ...corect. Dar acest "corect" e mai degraba termenul meu personal, deoarece este foarte posibil ca producatorul, creatorul acelei muzici sintetice sa considere ca suna incorect, el producand respectiva muzica pe alte boxe, poate cu un caracter indiferent la sunetul natural (al muzicii clasice de exemplu) si astfel, reperul lui, chiar al autorului sa fie cu totul altul.

Intrebarea apare, cine are dreptate, eu sau el ?!....Greu de raspuns, eu as tinde sa-i dau lui dreptate deoarece consider ca opera muzicala trebuie reprodusa cat mai aproape de ceea ce a auzit autorul cand a produs-o. Chit ca poate mie imi place altfel.

De exemplu, poate daca azi am auzi o simfonie de Beethoven interpretata exact asa cum era atunci cand o compunea Beethoven (cand nu era surd), poate nu ne-ar place la nici unul, poate am spune ca orchestra si dirijorul sunt de rahat !

Ei bine, cam asta cred ca e relativitatea in acest domeniu al nostru de frecatori de sisteme audio haudiofile sau trancotare. Si din cate ma gandesc, omul cu cat acumuleaza mai multa experienta cu atat e mai putin drastic in afirmatii si cu atat mai mult va evita generalizarile si emiterea de "Legi ale Universului" sau de "Bule papale emise din varful dealului". Dar nu spun ca-i grav, nu-i chiar deloc, e in natura umana sa gasim explicatii la ceea ce nu putem intelege sau sa nu stim ca nu stim. Insa ce-i grav, incapacitatea unora de a invata, de a progresa, de merge mai departe, intr-un final de a fi azi mai putin prosti decat erau ieri. Unii chiar sfideaza realitatea fiind azi chiar mai prosti decat erau ieri si de obicei chestia asta vine din orgoliu omului fudul. Si asta inseamna ca nu toti iubesc muzica cu adevarat deoarece nu am intalnit caz in care muzica sa-l faca pe un om mai rau, dimpotriva!
In fine.....cred ca am fost un pic off-topic, scuze! :oops:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by remoteviewer1 »

hersorin
Mie nu imi place acea stralucire pe inalte , e ceva fals in viata reala nu exista decit poate daca stai cu urechea pe un instrument . Sa explic cumva mie imi place sa ascult muzica din rindul 2 , imi place muzica per ansamblu nu o adunatura de sunete care ma bat la urechi
Eu sincer nu am inteles frazele de mai sus. Acea "stralucire pe inalte" (e destul de greu sa explici oricum sunetul in cuvinte) este de fapt ce? Muzica "buna" nu are inalte, medii si joase, e doar muzica si te emotioneaza. Eu de obicei nu ascult inaltele ci incerc sa ascult muzica, si pentru mine (personal) sunetul Triangle are ceva addictive. Ca sa emit si eu una acum din acelasi stil, mie nu imi place sunetul mort, rece, analitic, tipat, asa zis "corect" de unii oameni, un fel de sistem birocrat care isi face datoria sa interpreteze o melodie si cam atat. Cand am auzit sisteme de genul asta, deobicei se da vina pe camera, cabluri, insa eu nu incerc sa le judec, deoarece cum aspun altii mai experimentati de pe aici e foarte usor sa obtiii sunet prost din scule scumpe(de exemplu astazi am auzit asa ceva). Abia dupa ce ai incercat multe combinatii cu niste electronice(vintage, mai scumpe sau mai ieftine) conectate la niste boxe pe care le cunosti foarte bine poti sa le declari fara speranta, pana atunci o componenta nelalocul ei poate sa distruga "armonia" foarte usor. Hac, parerea mea...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by hersorin »

remoteviewer1 wrote: Eu sincer nu am inteles frazele de mai sus. Acea "stralucire pe inalte" (e destul de greu sa explici oricum sunetul in cuvinte) este de fapt ce?
Imi este foarte greu sa explic sunetul dupa cum bine ai scris sus dar poti incerca sa asculti diferite instrumente (o vioara , un pian, chitara, trompeta , tobe etc) . Dupa ce asculti macar un instrument dute si asculta pe sistemul tau si abia atunci o sa intelegi . Nu zic sa asculti o formatie pentru ca aici va fi grava treaba. Am fost la citeva concerte de muzica folk si la sfirsit am cumparat si cd-urile lor ( deci exact aceleasi instrumente auzite live le aveam si pe cd doar ca erau inregistrate in studiou ). Concluzia nu are rost sa o spun dar totusi a fost un lucru la care sitemul meu a darimat live-ul ,REZOLUTIA . La citiva metri de scena eu nu am auzit ce am auzit acasa pe sitem :shock: .
Poate e o timpenie ce zic dar cred ca microfonul influenteaza foarte mult sunetul.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by remoteviewer1 »

Eh...nu trebuie sa te duci la un concert live ca sa auzi diferenta dintre un sistem audio si un instrument, e deajuns sa vezi o tiganca cantand la metrou pe o janghina de acordeon vai de mama lui, sa vezi cum se aude. Live e live si auditia acasa are limitarile ei, neputand sa "introduci" o orga in sufragerie (si s-o asculti cand poftesti) nici cu 100 k euro cheltuiti pe scule.

In schimb, eu cred ca in orice sistem un sunet deformat (gen "pe inalte") denota o lipsa de matching sau o "veriga" slaba (cablare, sursa deficitara,etc.). Nimeni in lumea asta nu poate sa ceara peste 1000 de euro pe niste boxe care ''tipa" (sau "bubuie") si sa supravietuiasca mai mult de un an pe aceasta piata concurentiala. Eu cred ca trebuie cautata naturaletea si muzicalitatea la un sistem audio ce are pretentii ca este hi-fi, unii prefera un tablou pictat mai degraba decat o fotografie realizata cu un aparat cu 32 Megapixeli facuta cu cel mai mega dslr.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by hersorin »

remoteviewer1 wrote:Eh...nu trebuie sa te duci la un concert live ca sa auzi diferenta dintre un sistem audio si un instrument, e deajuns sa vezi o tiganca cantand la metrou pe o janghina de acordeon vai de mama lui, sa vezi cum se aude. Live e live si auditia acasa are limitarile ei, neputand sa "introduci" o orga in sufragerie (si s-o asculti cand poftesti) nici cu 100 k euro cheltuiti pe scule.

In schimb, eu cred ca in orice sistem un sunet deformat (gen "pe inalte") denota o lipsa de matching sau o "veriga" slaba (cablare, sursa deficitara,etc.). Nimeni in lumea asta nu poate sa ceara peste 1000 de euro pe niste boxe care ''tipa" (sau "bubuie") si sa supravietuiasca mai mult de un an pe aceasta piata concurentiala. Eu cred ca trebuie cautata naturaletea si muzicalitatea la un sistem audio ce are pretentii ca este hi-fi, unii prefera un tablou pictat mai degraba decat o fotografie realizata cu un aparat cu 32 Megapixeli facuta cu cel mai mega dslr.

Tocmai am precizat ca nu vorbim de live ca la un concert ci eu personal incerc sa prind acel timbru si acel corp al instrumentului , cit mai simplist . O chitara va avea acelasi timbru in orice camera poate va pierde la corp in camera mica , nu incerc sa caut atmosfera de asta am uitat de mult. Timbru banuiesc ca intelegi ce este iar la corp ma refer de ex. pe multe sisteme un pian se aude ca o orga electronica , nu are acea vibratie , acel ecou de ditamai magaoaia .
La faza cu tablourile nu se numeste imitatie ci ARTA . Noi cu sitemele noastre urmarim o imitatie cit mai fidela .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply