Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

CD, vinil, concerte
User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Philalenthes »

Astazi, cu indicatorul de benzina aprins intru in prima benzinarie ce mi-a iesit in cale. S-a intamplat sa fie Petrom (nu fac reclama, caci nu am actiuni acolo, desi as vrea eu). Alimentez, platesc la casa, dupa care ma uit la standul cu cd-uri (in multe benzinarii sunt asemenea standuri). La un moment dat ochiul imi este atras de o forma cunoscuta, dar pe care nu ma asteptam deloc sa o gasesc acolo - casete audio noi si sigilate de vanzare.
M-au lovit emotiile si nostalgia. De foarte multa vreme nu am vazut asa ceva, cam dupa ce am terminat facultatea nu am mai vazut casete de vanzare in magazin. Apoi in benzinarie era ultimul loc unde as fi putut sa ma astept la o asemenea supriza (placuta evident). Eu, in copilarie si adolescenta, am ascultat muzica in special pe casete, nu aveam (la parinti) decat un casetofon Universum. Imi amintesc si acum cum stateau casetele cu toate titlurile posibile si imposibile pe rafturile magazinelor specializate sau nu, pe tarabe, la chioscuri etc. Apoi au disparut.
Nu stiam despre ce casete este vorba, insa imi era clar ca voi cumpara macar una. Din pacate oferta era cam slaba: o cloectie de 4 casete cu muzica romaneasca, numeroase casete cu manele si Florin Chilian (albumul Iubi). Desi am albumul respectiv al lui Chilian pe cd, am cumparat si caseta. Nu o desigilez, o las asa.
Putin mirat l-am intrebat pe vanzator, ce este cu aceste casete, de cand le au, cum de le aduc, sunt stocuri vechi care au ajuns la ei in incercarea de a le lichida, sau sunt noi? etc, mi-a zis ca ei dintotdeauna au avut si mai mult nu stie. De acum numai la benizariile cu pricina o sa alimentez, poate gasesc si alte inregistrari.
Am facut si poze la minunata achizitie, nu de alta dar daca mi-ar fi spus cineva asa poveste, eu, in anul 2014, nu l-as fi crezut https://picasaweb.google.com/1166747779 ... Gratie2014#" onclick="window.open(this.href);return false;
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by momolo »

Acum cativa ani am vazut la stiri cum la americani erau strivite cu buldozerele mormane uriase de casete audio din ordinul Caselor de Productie. Stiu ca la un moment dat au fost retrase de pe piata si distruse la ordin. Lumea era inca o data fericita pentru progresul tehnologic "care a invins" asa cum fusese cu ani in urma treaba cu LP-urile.
Dar o caseta "originala" daca mai este si pe chrom va suna mai bine (pe un deck cat de cat decent, nu neaparat top) decat varianta CD pe orice cdplayer, chiar si haudiofil. Mai ales acele casete "originale americane", alea de la "mama lor". Dar nu numai, au fost produse casete grozave si in Europa. Problema este ca si piata casetelor audio a fost poluata cu produse proaste, la noi in RO a functionat pirateria masiva. Dar si asa, unii trageau cat de cat decent insa cine stie cum suna o caseta "originala" produsa de o casa de productie mare, stie ce poate. Am avut ocazia sa compar acelasi album pe caseta ("originala") si CD, de fiecare data caseta era superioara.

Totusi, multe productii ieftine si toate pirateriile au fost dupa CD, asa ca nu se poate forma opinie corecta. Insa marii producatori nu trageau casetele dupa bietul CD banal, probabil aveau o scula profy ca sursa, poate un magnetofon, poate ceva digital de studio si mai conteaza sculele pe care multiplici, la noi se raspandisera niste multiplicatoare second hand pe viteze ridicate, evident calitatea avand de suferit. Cica cele mai meseriase (ca productivitate) erau unele care trageau pe rola ca de magnetofon (rola tip platan cu latimea benzii de caseta, de obicei se folosea banda BASF ferro normala) dupa care masinaria taia din rola pentru fiecare caseta si o ambala in carcase. Sunt cele transparente cu banda maro. Dar acel BASF era prost de la mama lui, fashaia la greu, sunetul flescait, se duceau in timp. La noi era saracie, nimeni nu baga banul daca nu avea rost asa ca nici un pirat nu folosea banda chrom. Sau mai erau unii mai amarati care trageau pe niste RAKS'uri (alea erau lux in comparatie cu alte gunoaie) pe mormane de deckuri Technics. Cica astea erau cele mai bune, singurele care rezistau desi sunt niste bombe goale din plastic. Mergeau deck-urile non stop si cam la o jumatate de an, poate un an crapau; apoi erau duse la reparat unde le erau schimbate doar motorasele, curelele si rolele presoare, restul fiind ok. Asa ca, Technics-urile trageau destul de decent, problema era sursa, tot un cdplayer banal. Mereu m-am intrebat pe ce faceau marile case de productie acele "casete originale" minunate ?! Unele suna spulberator, ma intreb totusi ce sursa de semnal aveau ?!
Ar mai fi si varianta casetei trasa dupa LP, caz in care iarasi da clasa CD-ului.
Ca sa nu mai spun o chestiune trancotara, un CD trecut pe caseta (adica banda magnetica) suna totusi mai fain decat CD-ul pe direct. Evident, conteaza casetofonul si calitatea benzii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by acustik »

Philalenthes chiar cred ca e o "tema de casa" interesanta :mrgreen: o sa caut si eu asa de curiozitate sa vad daca mai gasesc casete audio prin magazine si benzinarii evident.Asta nu inseamna ca o sa si cumpar casete cu manele de exemplu :lol: .
momolo sa sti ca iti dau dreptate. Doar un exemplu concret albumul "L'Autre" al cantaretei Mylene Farmer, scos pe piata in 1991, l-am primit chiar in acel an tocmai de acasa de la el din Franta drept cadou de la niste prieteni francezi. Albumul este editat de Polydor. Dupa aaaani buni am dat de acelasi album pe CD, insa oricat de bine inregistrat ar fi CD-ul vechea caseta audio (care este in stare perfecta si azi) il bate din toate punctele de vedere, astfel ca ori de cate ori mi se face dor de mademoiselle Mylene Farmer si al sau "L'Autre" ascult mai repede caseta audio pe Yamaha KX530RS decat CD-ul pe oricare dintre CD playerele din rack.
Apropo, aceeasi placuta experienta am trait-o de curand chiar in preajma sarbatorilor de iarna cand, desfacand un pachet primit de la alti prieteni plecati prin Germania, printre dulciurile copiilor am dat de ... casete audio pentru copii, cu povesti de iarna (si nu numai) ilustrate muzical cu fel si fel de fragmente din opere muzicale celebre. Casetele inca erau sigilate, insa ce vreau sa spun este faptul ca am ramas surprins de cat de bine se aud. O reala incantare sa ascult povestea spargatorului de nuci, evident pe muzica baletului cu acelasi nume a binecunoscutului P.I. Tchaikovsky. Cred ca din graba, sau furat de muzica, nu am citit toate detaliile de pe casete, insa chiar diseara o sa ma uit la ele sa vad casa de productie, anul productiei, etc.
Ca urmare, astfel de "surprize" sunt si motivul pentru care pastrez cu sfintenie inca in lantul meu audio un deck casette, fie el chiar si numai un Yamaha KX530RS. :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Gabriel_Wo »

In 1990, cu ocazia unei vizite in Polonia, am gasit intr un targ aproape de granita, casete editate de o firma poloneza ECHO. Mi am luat un vraf de albume de rock progresiv. Prezentare grafica simpla, dar informativa. Atunci rulam un deck AKAI cu VU pe ace, un model pe orizontala, cu margini din lemn, din pacate nu i mai tin minte indicativul :( . Inregistrari minunate, pe banda normala , absolut la toate acele casete, semnalul inregistrat era redat, ca la carte ! :!:

Am avut si cateva casete americane cu trupe rock, inregistrari excelente, dinamice. Nu pot lauda in schimb acele casete originale cu muzica clasica, produse in Olanda si Germania, importate in Romania de la Universal..DECCA, Philips, Gramofonul nemtesc, Decca London, Teldec BMG. La prima auditie, imi parea un sunet fin, dar un semnal slab, anemic..dupa cateva auditii ma plictiseau si le treceam pe o linie moarta.

Mie personal, cel mai mult mi au placut casetele SANYO normale, niste vechituri din anii 78..79, cumparate de la poloneze in Mamaia, la solare.. :wink: . Admirabile si benzile ..si fetele !
Le urmau cele TDK si Pioneer, tot normale.

Productiile japoneze de banda normala, le consideram superioare calitativ celor de tip CrO2 de la Agfa si BASF. ORWO a produs benzi de magnetofon f. bune, in schimb casetele erau mizerabile..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by acustik »

Seriile AGFA FERRO erau si sunt chiar si acum de vis.Aveam Ferro I, ferrocolor, Super Ferro Dynamic, care erau excelente , curate-in sensul ca rezistau si nu murdareau capetele de redare, apoi BASF-urile minunate si ele.Nu zic ca nu aveam si casetele ORWO sau celebrele LUCKY de la chinezi daca va mai aduceti aminte. Dintre casetele AGFA mai am si azi si credeti-ma ca sunt superbe chiar si dupa aproape 30 de ani vechime. 8)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Philalenthes »

Momolo, intr-adevar casetele sa le zicem originale romanesti erau cam de plans. Ce apreciez acum foarte mult este explozia de casete de dupa 90 - tot ce nu scosese Electrecordul si dupa care tanja tot poporul se scotea p[e banda, decade intregi de muzica buna.
Chiar daca nu erau stralucite ofereu totusi un standard (scazut cm era el) de calitate - stiai la ce sa te astepti.
Imi amintesc cu nostalgie si de studiourile de duplicat/inregistrat casete si benzi de magnetofon. Erau vremuri salbatice si libere - drepturile de autor erau ceva ce tinea de literatura juridica (cursuri, tatate si monografii), nu de viata reala. Erau studiouri dotate chiar foarte bine; aveau inregistrari master pe benzi de magnetofon facute dupa viniluri, sau foloseau chiar viniluri. Stiu un asemenea studio in orasul meu - aveam impresia ca inauntru sunt scule de pe alta lume, la intrare pe o masa erau vreo doua cataloage groase cu listele de inregistrari intre care putei alege.
Dupa anii 2000-2002 casetele au disparut. Muscat de virusul ce bantuie pe aici eu am adunat din cele patru colturi colectia de casete ale mele si ale sotiei - in total doar 100 de casete originale. M-am apucat de cumparat casete sh originale, dar si inregistrate (in stare buna) pt a le reinregistra cu ce muzica vreau eu. Am si cateva sigilate. In prezent am ajuns la 500 si vreu sa cresc macar pana la 1000.
Avand in vedere cele de mai sus, evident, cand am vazut in benzinaria cu pricina casete noi sigilate de vanzare in timpurile prezente, m-au lovit toate emotiile si nostalgiile cu putinta. Mi-a parut rau ca nu am de unde alege, doar albumul lui Chilian merita cumparat.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Gabriel_Wo »

Acustik, ai dat acel exemplu Mylene Farmer..eu nu as lua drept punct de reper, o comparatie cd versus LP sau MC, al unui album de muzica pop, mai ales dupa anii 90 ! Multa lume stie deja, calitatea deseori slaba a discurilor digitale cu artisti de muzica pop sau alternativa. :(

Nu se poate bate nimic in cuie, am dat mai sus exemple de casete cu muzica clasica produse de case de discuri celebre si care sunt slabe la toate capitolele>semnal, sunet etc..chestia e ca, variantele pe cd, sunau bine. :) oricum dupa disparitia vinylului, odata cu comunismul in 1989, tocmai compactul discul era socotit un punct de reper si nu MC ul..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by acustik »

Gabriel_Wonici nu-l iau ca punct de reper, spuneam doar ca, in opinia mea, acea caseta audio se aude mai bine decat CD-ul. Dar asta nu inseamna ca o folosesc drept etalon, nicidecum. Apropo, dintre CD-urile cu muzica clasica, mai prost inregistrate(tot in opinia mea) din ce detin eu, sunt cele ce se vindeau la un moment dat cu "Jurnalul National". Nici nu cred ca poti sa ai mari pretentii la pretul acela de vanzare, in schimb e salutara campania de culturalizare pe care o duce ziarul respectiv. Toata stima. 8)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Gabriel_Wo »

Laudabila aparitia acestor discuri cu muzici clasica si jazz traditional, fie ele de o slaba calitate sonora, dar la preturi minuscule, cel putin poate deschide apetitul tineretului nostru studios, dar fugar din calea clasicismului si pofta colectiilor, de orice fel.. :?

Cand eram noi pioneri la mama si la tata, mai fugeam pe la tutungerii sa ne desfatam cu acele serii filatelice romanesti cu colita si clasoare, pe langa tigarile Marasesti, Carpati, Rothmans sau Dunhill ale tatei si tutunul olandez pentru pipa bunicului. :)

>>Capodoperele muzicii clasice sunt aduse din nou la viaţă datorită talentului a celor mai mari pianişti ai secolului XX, muzicieni care ne-au dăruit interpretări personale, pline de intensitate şi de nuanţe inegalabile. De la Michelangeli la Barenboim, de la Gould la Rachmaninov, o colecţie de 18 CD-uri pe care să le ascultaţi, să le trăiţi, să le înţelegeţi. O colecţie care să vă mângâie auzul şi să vă bucure inima...

http://jurnalul.ro/colectiile-jurnalul/ ... 55792.html" onclick="window.open(this.href);return false;

In Romania nimic nu tine ! Laudam ceva vreme in urma Humanitasul si pe Liiceanu, pentru prietenia stransa cu Jordi Savall. De la o vreme toate discurile Alia Vox ..au disparut de pe rafturile librariilor. :mrgreen:

Am mai gasit doar exemplarul muzicii lui D. Cantemir, am intrebat un barbos de la tejghea ce se petrece si mi a raspuns sec..prebleme cu furnizorul ! Noroc, ca mai aveam ceva maruntis asta vara si am cules 10 titluri. Putine, dar acum sunt valoroase..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by momolo »

Pe Marius Tucă l-am vazut de mai multe ori in toamna la Festivalul Enescu, nelipsit la concertele cele mai interesante.

Initiativa lui este foarte laudabila! Sunt multi copii, tineri care habar nu au de muzica clasica sau au chiar o usoara aversiune indusa involuntar de familie si anturaj insa fara sa cunoasca nimic. Prin astfel de discuri ieftine si distribuite pe alte cai decat cele "ortodoxe", multi copii si tineri pot lua un contact cu acest gen muzical si apoi se prinde pasiunea la cei cu inclinatii dar izolati in mediul din care fac parte.

In opinia mea muzica clasica face oamenii mai buni. Este contra-productiv sa o promovezi fortat si coercitiv (cam ceea ce ne faceau noua comunistii cand eram copii), calea cea mai corecta fiind inlesnirea accesului catre publicul larg, fara vreo obligativitate sau insistentza, ceva de genul, "sa fie si asta expusa pe taraba".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by acustik »

Gabriel_Wo imi aduc si eu aminte cu placere de clasoarele cu timbre, de tigarile Carpati , Marasesti sau Doina(ceva in genul super long) sau BT-urile parintilor mei, dar imi amintesc si de lipiciul Pescarus pe care-l mancam pe jumatate pana lipeam o coala de hartie, sau guma de mestecat Gumela- o inovatie autohtona 100% a acelor vremuri care ori iti extrageau maselele instantaneu ori iti mutau plombele de la locul lor la cat de cauciucata era. :mrgreen: ..si exemplele ar putea continua dar suntem deja putin off topic si-l suparam pe momolo :wink:
momolo si eu sunt de parere ca muzica clasica ii face pe oameni mai buni si mai cred ca cei care iubesc, asculta, si cei care mai ales traiesc din muzica clasica (de exemplu interpretii)au fara nici un dubiu un alt nivel de dezvoltare a constiintei in primul rand. Eu personal nu ma consider un mare cunoscator, nici macar un meloman, consider ca mai am multe de invatat si cred ca timpul nu va fi niciodata suficient ca sa aprofundez atat cat ar fi nevoie, insa am o mare admiratie pentru cei care traiesc prin aceasta fantastica muzica si pentru oamenii de la care mereu eu am de invatat cate ceva... printre care va numarati si voi evident 8)
Si, revenind la casete, iata, chiar acum am in fata , asa cum promiteam mai sus, una dintre casetele de Craciun , casetele cu povesti muzicale. Au sigla ..Philips -Kinder Classics(Cromium dioxid 120us) -Das Grosse Abenteuer Musik si se pare ca Polygram Klassik este raspunzatoare de aceasta superba productie.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Gabriel_Wo »

Pomenea dl Momolo, de unele casete ce aveau banda agatata pe 2 role asemanatoare celor de magnetofon..eu prima data am vazut asa ceva, tocmai pe casetele Pioneer Japan, care le am laudat mai sus. Vremuri.. atunci, in anii 70..80, toate benzile de magnetofon si casetofon, erau mestegite in tarile traditionale, Japan..USA..West Germany..ce placere aveam cand desigilam benzile AGFA Gevaert noir..miroseau, a ..linie de productie :) . Aratau superb ! Existau si produse slabe, precum acele benzi SCOTCH Italy, in carcase verzi si cateva modele de casete cu nume dusmanoase, precum Audible..In toti acei ani, punctul meu terminus, era un AKAI GX 747 DBX, masinarii superbe, care in shop costau 1300 $. In 1987, cand ai mei au ajuns sa aiba bani pentru 2 GX 747 :!: , am ales..videocasetofonul :lol: ..Evolutie? Involutie, da ! Circula atunci o teorema trancotar audiofila, ca se puteau face inregistrari de calitate inalta, tocmai pe casete video VHS, dar conditia era sa detii un videocass stereo HI FI, care atunci costau o avere..80..90.000 lei, la aparitia lor initiala.

Imi ramane totusi o intrebare in minte..de ce 98,99% din noi au abandonat analogul pentru compact discuri ? Motive erau, doar nu am fost cu totii invaluiti de o ceata audiofila..

PS>Un produs romanesc excelent la sunet..radio Gloria, produs parca de Tehnoton Jassy.. :wink:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by brighty »

Acum 2-3 ani, in plin avant al decaderii CDurilor in fata mp3urilor, zaresc, intr-o buna zi, pe rafturile unui hypermarket cateva casete audio inregistrate de vanzare! :shock: Unele erau din stocuri aflate in lichidare, altele erau aparitii destul de recente (albume noi)... Unele romanesti, altele din import. Am tresarit, placut surprins, cu gandul la anii frumosi din studentie cand frecventam destul de des casetarii si magazinele de profil, astfel ca - de nostalgie - mi-am luat 4 casete cu banda chrome inregistrate de Insight Records (label britanic de compilatii al Universal Music), cu muzica synthpop, de fapt hituri ale genului din anii '70 si '80. De auzit, se auzeau bine, clar, cu o dinamica buna. Le ascult si astazi cu placere, din cand in cand. Daca aveti curiozitatea, puteti cauta si voi, in orasul vostru, la raftul cu CDuri al hypermarketului K... de ajuns, sa nu ii fac reclama, totusi, dar va prindeti voi despre ce este vorba. Cred ca se mai gasesc casetele astea despre care vorbesc chiar si acum! Mai era, de asemenea, tot la aceeasi casa de inregistrari, o compilatie rock, cred ca tot din 4 casete.

Am citit posturile voastre mai-sus si mi-au placut in mod deosebit, ma regasesc in multe dintre cele ce va amintiti din acei ani :) Casetele pirat nu au stralucit niciodata in privinta fidelitatii semnalului audio; pe langa faptul ca suportul magnetic era din cel ieftin (banda ferro nu intotdeauna cea mai buna), mai erau si trase pe deck-uri deseori uzate sau dereglate iar cand ajungeau in final la vanzare pe taraba, conditiile in care erau expuse (sub influenta temperaturilor extreme, in bataia soarelui ori in umezeala) le degradau, categoric, calitatile. Tin minte doar putine firme "pirat" care acordau o atentie sporita calitatii hi-fi, cred ca le pot mentiona aici, intrucat nu mai exista de mult timp, astfel ca reclama = 0. De departe, Digital Record, cu inregistrari direct de pe CD si cu toate piesele albumului, indiferent de durata acestuia (nu erau 'sarite" piese, ca la altii!), apoi Tangerine Records si Bast Music, cei din urma deosebit de profy, in sensul ca pe langa suportul magnetic deosebit (banda Sony, dupa spusele lor!) si calitatea inregistrarii, ofereau pe coperta si cateva informatii tehnice cu privire la inregistrare ( Dolby, felul inregistrarii, echipament folosit, viteza de inregistrare etc.)

Prin iunie 1996, au aparut in Bucuresti si cred ca mai apoi in toata tara primele casete originale, aduse de Zone Records (cei ce reprezentau PolyGram, actualul Universal Music). Erau niste chrome-uri trase pentru playback normal, inregistrate in Olanda. De curiozitate mi-am luat si eu destule, inclusiv albumul "Anamorphosee" al lui Mylene Farmer, ca tot a pomenit colegul acustik de artista, dar, sa fiu sincer, am ramas cam dezumflat... se auzeau cam prea fara inalte, culmea!, desi trase pe chrome, cum am mentionat. Ulterior, au venit si cei de la Sony Music cu casetele lor, inregistrate tot in Olanda, care parca se auzeau ceva mai ok, unele chiar foarte bine, insa - atentie! - nu erau toate la fel; unele pareau dintr-o editie mai veche, cu o banda ferro execrabila, altele insa erau mai recente si banda plus inregistrarea erau grozave, cu inalte, bas, dinamica, detalii... o nebunie!

Prin '97 s-au instalat aici si EMI si Warner, apoi BMG. Casetele celor de la EMI, tin minte, erau trase fie in Olanda (cazul fericit), fie in Polonia si nu se auzeau prea ok, inaltele sufereau tare prin lipsa, desi banda ferro parea buna. Mai prin 2000-2001, au renuntat sa le mai aduca din Olanda si chiar din Polonia, preferand o "bomba" de casa de inregistrari bulgareasca (KA Music), niste diletanti care, la adapostul siglei EMI, isi bateau pur si simplu joc cu niste cosmaruri de inregistrari, pe langa care alde Vivo, Poker sau Eurostar de pe vremuri pareau realmente hi-fi!!! Dar, in final si piata i-a pedepsit pentru batjocura si preturi mari si nesimtite, eliminand Transglobal Media (faliment). Warner Music, prin A&A Records de la noi, aveau casete trase in Germania, cu sound decent, placut, dar nu spectaculos. BMGurile, desi inregistrate exclusiv la noi, de Nova Music, cu licenta, mi s-au parut mereu splendid trase, pe Basf de calitate (ferro)!

Printr-o curioasa conjunctura, cu putin inainte de intrarea in vigoare a Legii drepturilor de autor, am gasit la o taraba de "pirati", la rand cu casetele "ilegale", doua casete originale sigilate MCA Records cu Belinda Carlisle (Runaway Horses si Live Your Life Be Free), inregistrate in USA (!!) Le-am cumparat la pret de caseta pirat, deci ceva derizoriu... :D De auzit se auzeau fantastic, extrem de clar, cu un echilibru optim intre bas si inalte, chiar si manufactura era deosebita, cu booklet complet, carcase diferite de tot ceea ce vazusem in Romania pana in acel moment, chiar si plasticul mirosea deosebit! :)

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Philalenthes »

brighty, intrt-adevar frumoase amintiri. Prin aceasta postare exact asta am vrut si eu sa arat - nostalgia si emotia pe care mi-a provocat-o descoperirea neasteptata a unor casete noi in ajul de gratie 2014. O sa caut in magazinul K.... din orasul meu casete la standul de cd-uri. poate daca ne apucam sa cumparam or sa mai aduca... cine stie. Simplul fapt ca se mai produc casete "originale" in ziua de astazi este ceva deosebit. Se produce banda magnetica, carcase, role, se asambleaza si inregistreaza, ca pe vremuri.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Gabriel_Wo »

Daca e vb de standurile K..., va pot spune, ca in Iasi am vazut ecsemplare al albumului Presence, Led Zeppelin, Swan Song Records, Germany, 25 lei ! Grabeste te! :)

Deplang disparitia magazinelor Zone records si ele promiteau..
Confirm si spusele maestrului Brighty..am avut 2 albume MCA Records cu Belinda Carlisle, unul din ele era un Best Of, aveau ambele un sunet de legenda !

Prin marile benzinarii OMV sau Petrom, se mai gasesc casete originale, dar cu muzica house autohtona, tiganeasca si populara..in rest, tacere :mrgreen:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply