HARBETH

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: HARBETH

Post by acustik »

Ce sa spun baieti? 8) Sunt de-a dreptul magulit ca trancota mea a devenit un subiect de discordie(?) desi nu as vrea sa se intample asa. :mrgreen: Momolo, mersi pentru foto, pot confirma cu "mana pe inima" ca exact asa arata aparatul meu si pe interior si pe exterior; o "gorila" de 18 kg cu ditamai traful capsulat si super condensatorii de la Nichicon, Elna, BlackGates plus alte chestii faine in interior. In plus, mai important, este ca e curat ca lacrima(adica no scratch, pete sau rugina), si nu a suferit interventii de nici o culoare, si merge brici fiind inca in parametri optimi chiar si dupa aproape 30 de ani. RaymondAudio, aparatul a inceput sa fie construit inca de la mijlocul anilor '80 de prin 1986 si seria care l-a inlocuit a fost AX-930 din 1992. Al meu e seria din 1987.
Doru, sincer, si eu presimt ca o sa am o surpriza de zile mari cu acest umil integrat by Yamaha, caci din umilele mele cunostinte e unul dintre cele mai bune amplifuri fabricate vreo data de Yamaha. Intre noi fie vorba, nici unul dintre aparatele Yamaha avute de mine nu m-a dezamagit, dar acest AX-900 va spun sincer bate cam tot ce am avut pana acum. CHIAR merita ascultat! In opinia mea are un sunet clar, puternic, echilibrat si ce e mai important e ca acest amplif chiar stie sa... cante a la "natural sound" :mrgreen: . Conduce cu brio orice boxe, nu da semne de oboseala... si nu "scartaie" din potentiometre nici dupa aproape 30 de ani de functionare. Daca imi va demonstra la tg.Mures ca stie sa "inblanzeasca" si sa faca si Harbeth-urile sa cante cel putin cum o face McIntosh atunci ma va pune intr-o mare incurcatura, adica va dura inca mult timp pana ma voi hotara sa-i fac un upgrade.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: HARBETH

Post by RaimondAudio »

Acustik insusrile tehnice ale acestui amplificator te indreptatesc intru-totul sa spui despre el ca este clar, puternic si echilibrat. Subtilitatile tonale depind nu doar de performantele statice si masurabile ale amplificatorului ci in plus si de cele dinamice atunci cand la borne are conectate sarcini complexe de tipul boxelor si a cablurilor de legatura.

Din cate cunosc eu, Harbeth stie sa faca boxe, nu-i niciun dubiu, dar ramane de auzit cum se influenteaza reciproc cele doua componente si ce tonuri subtile introduc in muzica, ce timbru rezulta la final.

Maine cand am timp o sa fac o mica paranteza tehnica (daca se doreste) despre acest amplificator, despre schema sa. O duminica placuta domnilor.
yahoo messenger : RaimondAudio

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: HARBETH

Post by acustik »

Raymond Audio, nu numai ca doresc insa chiar te rog sa faci aceea paranteza tehnica despre Yamaha AX-900; asta daca nu deranjam si pe alti colegi forumisti binenteles :) .Multumesc pentru aprecieri. Cel mai probabil in martie -aprilie ajung sa am timp pentru aceste super probe pe Harbeth Super HL5... pana atunci ma multumesc cu Celestion SL6 :mrgreen:
http://www.hifinews.co.uk/news/article/ ... ntage/9405" onclick="window.open(this.href);return false;
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

RaimondAudio wrote:Maine cand am timp o sa fac o mica paranteza tehnica (daca se doreste) despre acest amplificator, despre schema sa.
NU se doreste.
Ma gandesc, ar trebui sa introduc in regulament interzicerea celor care coboara sub gradul acceptabil al penibilului.
RaimondAudio wrote:Acustik insusrile tehnice ale acestui amplificator te indreptatesc intru-totul sa spui despre el ca este clar, puternic si echilibrat. Subtilitatile tonale depind nu doar de performantele statice si masurabile ale amplificatorului ci in plus si de cele dinamice atunci cand la borne are conectate sarcini complexe de tipul boxelor si a cablurilor de legatura.
Vai ce fraza stiintifica! Macar daca ai sti vreodata ceva cat de putin despre ceea ce iti dai cu pararea! Despre ampliful asta s-ar putea spune ca e cam lipsit de rafinament, cam "bruta". Insa evident, depinde de boxe si alte chestiuni, mai putin de Mama Omida Haudiofila care citeste (cica) scheme desi saracuta nu a trecut pe la scoala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: HARBETH

Post by acustik »

momolo presupun ca tu l-ai ascultat (?). Da, nu contest, poate fi considerat o "bruta" mai ales la prima vedere si daca e legat pe niste boxe gen Unitra de exemplu, cu surse gen PC sau DVD player si cabluri chinezesti de 6 lei din comert. Ma intreb insa oare cum ar suna un Luxman 550 in aceasta configuratie; ceva imi spune ca nu ar fi foarte departe de aceasta "bruta" :mrgreen: . Nu credeam nici eu ca acest amplif poate suna si altfel . Sursele au mai mereu un cuvant de spus cand vine vorba de timbru muzical insa odata cu schimbarea boxelor parca tot sunetul s-a schimbat semnificativ. Asadar va dau dreptate la amandoi: depinde ce surse , boxe si cabluri are legate in spate, pentru ca in configuratia actuala pe care eu o am (si care nu e decat la nivel "trancotar" as spune) cu siguranta suna superior fata de tot ce a mai miscat ampliful pana acum. Apoi, evident decisiv e gustul fiecaruia in materie de sunet. Pentru ca ceea ce mie poate sa-mi placa mult si bine unora sa nu le placa,o chestie arhicunoscuta, nu? :) .De aceea curiozitatea mea merge mai departe si, daca tot am ocazia, imping ampliful spre alte limite, asta ca sa vad cam ce poate. Si uite de aceea probele vor fi si pe Harbeth care sunt net superioare de tot ce a fost pana acum pe acest amplif, iar sursele vor fi si ele (cred)destul de diversificate pe langa playerele mele.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

acustik wrote:Ma intreb insa oare cum ar suna un Luxman 550 in aceasta configuratie; ceva imi spune ca nu ar fi foarte departe de aceasta "bruta"
te informez cu parere de rau ca Luxman are totusi mai mult rafinament, chiar prea mult. Insa acest fapt nu e important, conteaza decisiv cum se potriveste fiecare amplificator cu boxele (asta conteaza mai mult decat felul in care se potriveste cu sursele).
Yamaha ar un avantaj, puterea si curentul, controleaza mai bine sarcini complicate. Dar nici acest fapt nu e important si nici decisiv.
Totul incepe si se sfarseste cu potriveala intre amplificare si boxe.
Teoretic si pe feeling, eu banui ca Yamaha ar trebui sa se potriveasca bine cu Harbeth. Insa numai proba practica va releva adevarul. Iar daca nu-ti place de la inceput, restul e pierdere de vreme. Cand ajungi sa dai vina pe cabluri inseamna ca mergi in gol. Nici pe seama potrivelii intre sursa si amplificare nu poate fi pusa atat de multa vina si cu atat mai putin pe seama discurilor "proaste"(care in realitate sunt in majoritate foarte bune).
Potriveala asta intre amplificare si boxe e cea mai data naibii chestiune pe care nici un greieras nu o poate descurca (dupa scheme, dupa foto, dupa zatul de cafea). Prin metode teoretice conventionale se poate explica tangential, se pot intelege unele fenomene si se pot gasi unele explicatii logice (deoarece fizica este o stiinta exacta) insa ceea ce se intampla la ureche e mult mai interesant!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: HARBETH

Post by RaimondAudio »

La sectiunea DIY am facut o analiza sumara a amplificatorului Yamaha AX-900. Referitor la Luxman-ul despre care vorbim zilele astea, acesta din cate imi aduc aminte are o schema foarte buna, potrivita pentru un THD foarte mic, THD real nu scos din burta si trecut in manual. Deasemenea si acesta poate conduce orice boxa oricat de complicata ar fi , amplificatorul fiind extrem de generos dimesnionat, singura limitare fiind de limitarea volumului la care se poate asculta. Daca dai prea tare ajungi la clipping dar aici nu mai este vina amplificatorului si a celui care cere sa se auda tare stiind ca acest amplificator a fost proiectat sa sune "relativ incet".

Eu ma opresc pentru ca totusi suntem la topicul Harbeth, o firma foarte interesanta care merita toata atentia.
yahoo messenger : RaimondAudio

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: HARBETH

Post by acustik »

Eh, uite asta vroiam sa spun si eu ca incet, incet am ajuns la concluzia (se pare adevarata!) ca nu atat sursele si sarmele cat BOXELE sunt cele care pana la urma inalta sau coboara valoarea unui amplif. Am si spus dealtfel ca sursele, cablurile, hai sa zicem ca schimba un timbru sonor, o separatie, etc, insa adevarata transformare a sunetului vine se pare din partea boxelor. Normal momolo, nici nu contest (ca nu am ascultat inca) faptul ca Luxman 550 are mai mult rafinament, mai multa rezolutie poate... tot pe feeling ma duc ca nu am dovezi "palpabile" :mrgreen: Insa nu neaparat la vreun sunet identic intre cele doua aparate ma refeream cand vorbeam de configuratia "bruta" pomenita mai sus; nici nu mi-as permite avand in vedere ca nu cunosc Luxman. Vroiam doar sa spun ca chiar mai rafinat fiind poate suna aproape la fel de banal(ca sa nu spun "prost") ca si Yamaha pe un sistem de 2 lei si deci chiar daca ar avea un plus de rafinament acesta nu cred ca ar putea fi pus in valoare pe niste boxe incapabile sau ma rog, limitate. In concluzie tot la "potriveala" ajungem, care incep sa descopar ca si costa al naibii de scump. :lol:
Si eu am un presentiment ca Yamaha AX-900 nu numai ca va scoate untul din Harbeth Super HL5, dar voi auzi din el un sunet ce pana acum a stat ascuns in cele mai intunecate camarute ale mintii sale de "bruta". :mrgreen: Obligatoriu revin cu impresii la momentul respectiv.
A, si apropo, daca NU o sa-mi placa de la inceput nu ma supar pe Yamaha, nicidecum, insa probabil voi avea in vedere atat alte boxe pentru el DAR in egala masura si alte amplifuri mai actuale; cine stie, poate chiar Luxman 550. :)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: HARBETH

Post by acustik »

RaymondAudio multumesc pentru infos. Ai dreptate, Harbeth este clar ceva deosebit pentru zilele noastre, parerea mea dupa ce am ascultat acele Super HL5 , insa as mai fi curios de alte modele Harbeth , poate de M40.1 care cred ca iarasi sunt niste boxe superbe pe 3 cai, insa nu as refuza nici bookselfurile M30.1, macar pentru o auditie. Poate ne spune Doru , initiatorul topicului ceva impresii personale despre alte modele daca a ascultat?
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: HARBETH

Post by RaimondAudio »

Acustik sa fi atent ca Luxman-ul de aici are in coada doi de "i" care-l deosebesc major fata de varianta fara "ii".
yahoo messenger : RaimondAudio

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: HARBETH

Post by acustik »

RaimondAudio wrote:Acustik sa fi atent ca Luxman-ul de aici are in coada doi de "i" care-l deosebesc major fata de varianta fara "ii".
Adica din cate deduc modelul cu "ii" ar trebui sa fie un fel de "Special Edition" sau "KIS-Ken Ishiwata Signature" dupa "limbajul" celor de la Marantz. :mrgreen: fata de varianta standard fara "ii". Deocamdata nu ma bate gandul, dar e bine de stiut pe viitor... cand mai scad preturile la Luxman si se dau la second hand. :wink:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: HARBETH

Post by doru »

Luxman L 550 A II nu e nici pe departe vreo “special edition”. Din cate stiu (daca gresesc rog sa ma corecteze cineva), inainte de L 550 A II a existat L 550 (simplu, fara niciun A) care s-a produs prin anii 1981 – 1983. E foarte probabil ca intre cele doua modele sa existe diferente majore, dar nu se stie in favoarea cui! Nu am avut ocazia, din pacate, sa ascult modelul vintage.
Nici alte modele Harbeth nu am avut ocazia sa ascult, am impresia ca pe la noi se pot numara pe degetele de la o mana proprietarii de Harbeth. Stiu ca userul Jaya detinea o pereche de Harbeth C7 ES3, nu stiu daca le mai are. Harbeth SHL5 le-am ascultat prima oara la mine acasa! Cu atat mai mult, nu cred ca exista pe la noi vreun proprietar de Harbeth M 40.1. Daca exista, poate aflam si noi, as bate un drum chiar pana la Tg. Mures sa le ascult! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: HARBETH

Post by acustik »

A, deci sa inteleg ca e doar varianta mai noua a acelui model din '81-'83 de care spuneai? adica un produs de serie cu capabilitati mai deosebite 8) . Nice.
Prietenul din Targu Mures nu are Harbeth M40.1 ci exact modelul pe care il ai tu adica Super HL5. Dar evident, ca si tine, sunt foarte curios sa aflu si eu daca sunt si alti proprietari de Harbeth prin Romania... diferenta e ca tu cel putin detii niste superbe Harbeth in schimb eu nu! :? inca! :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HARBETH

Post by momolo »

doru wrote:Luxman L 550 A II nu e nici pe departe vreo “special edition”. Din cate stiu (daca gresesc rog sa ma corecteze cineva), inainte de L 550 A II a existat L 550 (simplu, fara niciun A) care s-a produs prin anii 1981 – 1983. E foarte probabil ca intre cele doua modele sa existe diferente majore,
modelele noi "550" sunt foarte diferite de cele vintage (anii '80) notate cu aceeasi cifra. Constructia e complet alta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: HARBETH

Post by acustik »

Ok, multumesc pentru infos, cel putin din acest punct de vedere imi este clar. :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Post Reply