Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

CD, vinil, concerte
User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Philalenthes »

Urmand sfatul lui Gabriel_Wo, am ajuns la magazinul K... si cautand prin rafturile cu cd-uri am gasit stinghere cateva casete audio - niste manele, un socaciu (cred) si un set de patru casete Rock festival. Evident le-am cumparat pe acestea din urma. Inca o data m-am bucurat ca in anul 2014 pot cumpara casete audio noi si sigilate. Pacat ca oferta este atat de limitata. Cred ca aceste casete le voi pastra sigilate, sa am in colectie si asa ceva, in amintirea vremurilor de demult cand se gaseau casete audio pe toate drumurile.
https://picasaweb.google.com/1166747779 ... 8005716338
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Gabriel_Wo »

Intamplator am aflat ca Andante, magazinul ce distribuie discuri ECM in Romania, mai are dosite pe tejghele casete originale cu best selluri ECM ! Daca veti rasfoi un catalog daruit de dl Paul, un domn pasionat de jazz si saritor, veti vedea multe MC ce au fost produse.

Eu personal, nu am mai colindat magazinele de muzica din Bukarest de 10 ani, dar stiu sigur ca are la dispozitie casete Made in Germany. Colaborand on line cu Paul, vis a vis de comercializarea a mai multor cd uri, a vrut sa mi trimita drept bonus si MC uri, printre care si celebrul album Rosensfole ! I am explicat amabil sa nu o faca, ca nu detin nici un fel de casetofon, nici la masina numai foloseam casete.. , cu toate ca la Lexus RX 400 Hybrid aveam asa ceva, o mixtura cd mc, dar nu un Mark Levinson, stati linistiti.. :lol:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by brighty »

Gabriel_Wo wrote:Intamplator am aflat ca Andante, magazinul ce distribuie discuri ECM in Romania, mai are dosite pe tejghele casete originale cu best selluri ECM ! Daca veti rasfoi un catalog daruit de dl Paul, un domn pasionat de jazz si saritor, veti vedea multe MC ce au fost produse.

Eu personal, nu am mai colindat magazinele de muzica din Bukarest de 10 ani, dar stiu sigur ca are la dispozitie casete Made in Germany. Colaborand on line cu Paul, vis a vis de comercializarea a mai multor cd uri, a vrut sa mi trimita drept bonus si MC uri, printre care si celebrul album Rosensfole ! I am explicat amabil sa nu o faca, ca nu detin nici un fel de casetofon, nici la masina numai foloseam casete.. , cu toate ca la Lexus RX 400 Hybrid aveam asa ceva, o mixtura cd mc, dar nu un Mark Levinson, stati linistiti.. :lol:
Daca este asa, sa facem bine sa sunam din trompeta semnalul de atac!... :D Detin cateva casete ECM, nu multe ce-i drept, si pot sa spun ca sunt exemplar inregistrate, pe banda crom-dioxid de calitate! Pe un deck decent, auditiile vor fi pur rasfat al simturilor :P :wink:

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Philalenthes »

Lexus RX 400 Hybrid ... ce masina interesanta ai. Am remarcat si eu asa ...
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Gabriel_Wo »

A fost! Intr o vreme aveam o pasiune ptr masini si motociclete..Simtind parca criza ce va sa vina, am reusit sa o vand inainte de 2009, un an gratios in istoria humanoida.. :lol:

Pe moment cochetez doar cu ideea de motocicleta, mi ar surade un trike Honda Goldwing, dar asa ceva costa in US 35.000 dolari, pe paginile ebay..In acest moment, din punctul meu de vedere, in Romania NU se mai merita sa ti mai investesti bruma de bani ramasa prin buzunare sau de la tescherea pe lucruri ezoterice, doar in obecte strict uzuale care sa ti faca viata mai dulce si care sa aiba o viata lunga. :wink: scuze de off topic..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by brighty »

Din pacate, odata cu trecerea timpului casetele audio, in special cele ferro din cate am observat, se demagnetizeaza. Cam dupa 10-15 ani de la inregistrare, incep sa apara problemele... Sunetul devine confuz, aglomerat iar frecventele inalte scad dramatic. Nu depinde neaparat de cat de intensiv a fost folosita caseta, intrucat am casete mediu folosite, pe care le pastram cu grija, care s-au demagnetizat inevitabil, in vreme ce altele, mai "forjate", au reusit, surprinzator, sa-si pastreze proprietatile la un nivel decent!... Probabil, calitatea substantei magnetice aplicate pe banda este cea raspunzatoare de gradul de deteriorare a sunetului, alaturi, desigur, de diverse alte conditii de pastrare (temperatura, umiditate, expunere la soare, praf etc.)

Intreb pe cei cunoscatori si priceputi: exista vreo modalitate de a readuce casetele demagnetizate la calitatea de odinioara, daca nu la acelasi nivel initial, macar la o calitate acceptabila? :roll:

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by brighty »

Despre acest set de casete povesteam si eu, mai-sus:

Image

Image

Daca le gasiti unde am mentionat, va recomand sa le achizitionati.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2014

Post by Gabriel_Wo »

Io, daca as avea un deck Nakamichi 1000 Studio Class, un 1000 ZXL sau macar un Tascam 122 MK III, la asa ceva m as ingramadi ! :)

Philips Stereo 3-tape Set HANDEL Messiah GARDINER NM! :wink:

http://www.ebay.com/itm/Philips-Stereo- ... 0513998753" onclick="window.open(this.href);return false;

CASSETES TDK SUPERAVILIN 90 MINUTES NEW SEALED!

http://www.ebay.com/itm/4-CASSETES-TDK- ... 27df688d3b" onclick="window.open(this.href);return false;

JOHN MAYALL CASSETTE Ten Years Are Gone Germany 1973!

http://www.ebay.com/itm/JOHN-MAYALL-CAS ... 20e1ce522e" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2

Post by brighty »

Aflat intr-un magazin local de muzica, am facut niste ochi asa... :shock: :shock: ... cand am gasit la vanzare, printre CD-uri, o unica audio caseta, cu layout ca-n vremurile bune, cand completam titlurile cu pixul :D

Image

Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2

Post by momolo »

pretul ala de 54,99 este in RON ?!?! Ar fi cam socant! (la ora asta o caseta gata trasa nu ar trebui sa treaca de 10 lei bucata in cel mai luxos caz).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Emotii nostalgice - Casete audio noi in anul de gratie 2

Post by brighty »

momolo wrote:pretul ala de 54,99 este in RON ?!?! Ar fi cam socant! (la ora asta o caseta gata trasa nu ar trebui sa treaca de 10 lei bucata in cel mai luxos caz).
Da, in RON este! :mrgreen: Pretul este mare, intr-adevar, dar nu ma mira daca este vorba de Metallica, formatia asta avand de-a lungul timpului nenumarate controverse in privinta comercializarii produselor sale (la un moment dat, au avut inclusiv tupeul de a-si da in judecata fanii!) Acest album de demo-uri rare, din ce am inteles, l-au lansat NUMAI pe caseta audio (de buna calitate totusi, chromium dioxide)... probabil, au tintit catre publicul lor 'die-hard fans', rockerii duri, maniaci si ultra-conservatori, care inca isi asculta albumele pe casetofoane.

Post Reply