Comertul mioritic, politica, istoria si tara stramoseasca

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Comertul mioritic, politica, istoria si tara stramoseasca

Post by momolo »

Deja toata lumea stie ca magazinele de electrocasnice si electronice sunt cu un picior in groapa. Se aude ca peste jumatate din ele se vor desfinta in cateva luni, situatia acestui tip de comert este dramatica.

Asa ca in conditiile astea, ieri ma duc la marele Tehno-Market de langa Carrefour, ambele in zona Vitan langa (imensul) Grand Rin Hotel, o zona de pedeapsa auto, zona de unica sosea cu 2 benzi pe care se imbulucesc toti care vin la aceste magazine, plus Practiker si targul auto Vitan, plus spitalul Sf. Ioan si IML-ul.
Cei care cunosc zona stiu ca acolo poti face 10 metri intr-o ora daca nimeresti ora de trafic maxim.

Insa duminica e mai liber, mai ales dupaamiaza.

Intru eu in imensul Tehno-Market in cautarea unui cablu HDMI-HDMI. Inutil sa intreb pe baietii aia imbracati in rosu. In mod cert habar nu au ce-i aia HDMI astfel ca-mi gasesc singur mai multe marci de cabluri. Marfa chinezofila de la Hama, Belkin si Philips pe la 140 ron bucata. Aleg unul care arata mai bine si avea chiar ferite pe el, mufe placate cu "gold", etc. Observ ca multe etichete de pret erau lipsa, multe preturi puse varza, o mare dificultate sa intelegi cat costa ceva ?

Iau cablul si ma duc la un baiat imbracat in rosu. Il intreb cat costa asta. Se uita intr-un PC si-mi spune:
"- Nu, asta nu are pret!".

Atunci il intreb de ce expune marfa care nu are pret ?!

Cu tonul deja ridicat la mine imi raspunde ca nu e treaba lui!

Eu ma gandesc totusi..... care ar fi treaba lui ?! :roll: Observand vreo 15 baieti si fete in rosu care stateau adunati la taclale (in timp ce cativa clienti umblau rataciti printre marfuri). Inutil sa mai precizez ca marfa e pusa fara nici o logica, zonele cu diverse cabluri fiind imprastiate alandala prin tot magazinul.

Discutia se incinge un pic.

El imi spune noshalant si cu evidenta mirare:

"-Da de ce nu luati un cablu Belkin ?!".

Eu raspund ca pe asta il vreau!

El: "- Dar la asta nu avem pret!"

Eu: "- Imi pare totusi ciudat ca vin eu pe foamea asta si vreau sa cumpar, intamplator un lucru aparent mai scump decat alternativele, iar voi nu aveti pret si nu vreti sa vindeti ?!"

El: "-Stati un pic, avem si de la SONY!" (pe ton trimfator).

Eu: "-Ok, Sony posibil sa fie in regula, sa le vad ?"

Ma duc cu el la o tejghea de sticla. Dintr-o privire observ ca nu exista nici urma de cablu Sony HDMI-HDMI. Insa lui i-au trebuit minute lungi si chinuitoare. Apoi a inceput sa-si strige o colega care stia mai bine cum arata cablul respectiv!
Insa eu le-am curmat suferinta si le-am spus ca nu exista decat DVI-HDMI de la SONY si asta este evident!

Asa ca, eu in continuare i-am intrebat: "-Ce-i de facut ?! Vreau cablul Hama! Cum pot afla pretul secret ?!"

"- Pai, intrebati la sefa!"

"- Unde e sefa?"

Mi-a aratat, era pe diagonala magazinului (imens).

Plec eu spre sefa intreband pe drum grupurile de vanzatori imbracati in rosu care stateau la taclale intre ei. Evident deranjati, imi arata directia pana nimeresc.

Inutil sa mai spun ca pe langa aceste grupuri de "vanzatori boschetari" se invarteau si ceva clienti complet nebagati in seama dar care afisau in mod evident dorinta de a fi ajutati....

O gasesc pe sefa. O tipa sfrijita pe la vreo 30 si un pic de ani batand la un calculator. In jurul ei, in toata vasta zona (e mult, prea mult spatiu in magazinul asta!) stateau degeaba diverse femei pe la diverse birouri (ce mult personal pentru golul ala imens!)

Ii spun ca vreau sa cumpar un cablu care nu are pret, adica e nepretuit!

Imi raspunde ca trebuie sa-i aduc cablul! Eu ma uit lung la toata hala aia imensa pe care trebuie s-o mai traversez inca o data si ii spun ca mai bine imi aduce cablul unul din baietii aia care stau degeaba pe acolo.
Ea imi spune ca numai eu pot sti despre ce cablu e vorba! Logic! :roll: ....

Ma duc inapoi.
..Insa nu mai gasesc cablurile HDMI Hama. Le luase baiatul din rafturi.

Ma duc sa-l caut. Nu-l gasesc insa dau de fata in rosu si alt baiat in rosu. Le zic problema si-mi raspund sa-l astept pe baiatul ala ca numai el stie de cabluri.
Ei nu au legatura cu problema asta (si aparent cu nimic din jurul lor).

Defapt stateau la taclale. Eu ii deranjasem....

Il zaresc in departare pe baiatul ala. Ma duc si il intreb unde sunt cablurile mele ?!
Vine cu mine inca o mica diagonala de magazin si imi arata ca le pusese undeva mai in spate pe toate gramada.

Iau doua de cate un fel si ma intorc la "sefa" pe diagonala mare a magazinului (imens :roll: ).

Ii arat cablurile si o intreb de ce cei 15 angajati de acolo stau degeaba si nu sar in ajutorul clientilor ?!

Evident, intrebarea e retorica, femeia sta cu nasul in PC si nu-mi raspunde.

Fetele din jur iau o atitudine ostila contra mea, un client turbulent care le strica dulcea liniste.

Imi cauta de zor in PC pretul secret. Dar imi spune: "-Pentru bon sa veniti maine ca azi nu va pot da!".....Inutil sa mai intreb de ce si sa-i mai explic ca este stupid sa chemi clientii alta data pentru ca tu nu ai evidenta in ordine!

Insa o intreb totusi de ce expune marfa fara pret ?!

Imi raspunde pe un ton foarte ridicat si irascibil ca nu e vina ei si nu e treaba ei ?!

Iar eu o intreb calm a cui treaba e ?!

Incepe sa bolboroseasca ceva de genul "bagami-as picioarele in magazinul asta si toate..." etc. Se vede treaba ca o doare in pix de tot ce face si ca totul se petrece pe acolo in dulcea lene si debandada miortika in care toti isi baga organul si arunca orice munca pe umerii celorlalti, jucand impreuna "miutza" mioritica a lipsei de raspundere!

Intr-un final, dupa niste coduri complicate imi comunica pretul secret! Victorie! Cablul placut de mine costa 139 lei ! Celalalt cu mai putine stele (chinezesti) costa 86 lei!

Ma intreaba daca le iau pe ambele sau doar unul si care ?

... :roll: ........In momentul ala parca am iesit din ceatza! Le spun: "- Daca eu cumpar ceva voi va luati salariile din banii mei! ....Insa nu doresc asta, eu doresc ca voi sa ajungeti toti someri asa cum meritati!" :roll:

Sefa tacea dar o tipa care se foia degeaba pe acolo (din numerosul staff degeaba statator prin zona) imi raspunde acid : "-Va multumesc de urare! Nu trebuie sa vorbiti urat cu noi!"

Eu le spun ca nu cumpar nimic si nici nu voi mai cumpara NIMIC din magazinul lor urandu-le faliment si somaj placut !

Am plecat nervos! M-am dus apoi in REAL (care si asta e in zona asta deservita doar de una bucata sosea cu 2 benzi!) unde mi-am luat alta chinezarie de cablu, insa de 40 lei !

Fara indoiala, pentru unii criza e necesara !!!! As vrea sa vad si eu intr-o zi macar jumatate din politetea si comportamentul (normal) civilizat care este perfect firesc dincolo de granitza (de vest) ! Nu stiu daca noi mai apucam?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: comertul mioritic

Post by FATHER »

Ciumpalacii din magazinele de electronice sunt recunoscuti pentru incompetenta si pentru indolenta... Macar de-ar fi amabili daca tot sunt ca vai de mama lor... Dar nu, ei afiseaza o mina de cunoscatori si fac recomandari din varful buzelor, cu un aer de superioritate de-mi vine sa le dau una dupa ceafa.
De aceea prefer doar sa vad si sa pipai un produs in magazin, dar sa-l cumpar "de pe net"... Nici mie nu-mi convine sa hranesc o sleahta de nesimtiti. Inteleg ca e vina sefilor ca nu-si educa oamenii in spirit comercial , dar nu inteleg unde sunt cei 7 ani de-acasa...

Ultima mea patanie a fost la cofetarie. Am comandat un tort cu ocazia aniversarii fiului meu, care a implinit 2 anisori. Am cerut un tort in forma de masina, de culoare alba si cu o lumanare cu cifra 2. Am primit un tort in forma aproximativa de masina, de culoare rosie si lumanare cu cifra 4. Mi-am bagat ceva in comertul romanesc si am constatat inca o data ca nu da Dumnezeu o achizitie sa fie asa cum trebuie. Abia astept sa ma pensionez, sa vand tot aici si sa plec in Elvetia, Germania, whatever...

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: comertul mioritic

Post by c6t9 »

:lol:

nici nu stiu de unde sa incep si unde sa ma opresc cu vanzarile si serviciile din romania. sunt ore de povestit la circa financiara de exemplu, pot scrie clar o carte.

cablul ala de l-a prezentat momolo cred ca l-am luat eu din acelasi magazin, dar de la bulgari, vreo 100 de lei. toata operatiunea prin semne a durat putin la achizitie si mai mult sa le explic paznicilor care cablu e pe bon, probabil ca romanii fura si de acolo, a fost prima data cand mi s-a intamplat asta, dar posibil nu ultima pe viitor.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: comertul mioritic

Post by momolo »

FATHER
Am comandat un tort cu ocazia aniversarii fiului meu, care a implinit 2 anisori.
Sa-ti traiasca baietelul!

Poate el apuca alte vremuri. Insa asta depinde si de noi.

Uite, eu de exemplu aveam nevoie de cablul ala ieri, nevoie urgenta. Abia mi-am facut drum la idiotii aia si imi convenea pretul la cum arata cablul cu pricina (adica foarte bine), insa oricata nevoie aveam, am spus NU ! Nu vreau sa le dau bani acestor incompetenti si nesimititi!

Faptul ca ulterior abia am gasit la REAL amaraciunea aia de 40 lei (dupa ce am cautat si in Carrefour, deci refuzul m-a costat in drumuri) nu mi-a convenit prea mult. Asta pentru ca va trebui sa cumpar totusi un alt cablu de calitate si aia 40 lei sunt bani aruncati pe sarma aia de doi bani no-name.

Dar am vazut de multe ori conationali care sunt realmente umiliti sau pusi in situatii umilitoare de catre vanzatori si totusi, la urma cumpara, dau banii lor acestor gaozari !

Sa sti ca si lucrul asta perpetueaza comertul mioritic de rahat.

Majoritatea dintre noi am observat cat de urat suntem tratati de cele mai multe ori in magazinele din Bucuresti. In orasul asta mitocania si rautatea gratuita sunt la cote maxime si halucinante. De multe ori te miri cum ii mai rabda pamantul si au de mancare si cu ce trai la cat sunt de prosti, puturosi si rai ?!

Eu cred totusi ca o criza ca asta e binevenita pentru multi dintre mioritici! Mai ales cand ma gandesc cum cautam anul trecut sa dam la oameni o paine (buna) de mancat si abia daca veneau 2 din 20 chemati! Unii se anuntau ca vin la interviu si nu mai apareau niciodata, disparand complet. Unii nici nu mai raspundeau la telefon iar altii dupa ce-i suna-i sa-i intrebi de ce nu au mai aparut iti spuneau nonshalant ca nu mai e cazul, si-au gasit altceva sau raman la fostul serviciu ca s-au razgandit, iar asta pe un ton care dovedea ca nu au nici o jena ca te-au facut sa-i astepti degeaba!

E, acum sa-i vezi cum vor umbla in genunchi dupa un job! (prost platit!). Sa vezi peste cateva luni cum o sa tina de jobul ala mizerabil pe care-l au!

Pentru ca un aspect de mentionat este si faptul ca sunt platiti ca vai de capul lor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: comertul mioritic

Post by c6t9 »

nu stiu ce sa spun, dar cum intru in tara, cum sunt lovit de nesimtire crunta si jecmaneala.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: comertul mioritic

Post by Schindler »

tot ce ati scris voi mai sus mi se par lucruri "normale" si obisnuite in Romania si in magazinele noastre ... mi s-ar parea cu totul neobisnuit sa fie altfel, adica sa fii servit prompt si de un personal competent ... nu uitati ca in Romania scala valorilor este inversata ... De regula, in Romania angajarile se fac pe orice alt criteriu in afara de competenta, si tot de regula, in Romania cu cit esti mai prost, cu atit ajungi mai sus ... avem oameni politici care sint adevarate monumente si care ii concureaza serios pe Benny Hill sau pe mister Bean - asa ca - ce sa mai zicem de citiva vinzatori amariti ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: comertul mioritic

Post by momolo »

c6t9
nu stiu ce sa spun, dar cum intru in tara, cum sunt lovit de nesimtire crunta si jecmaneala.
am constatat ca exista o perioada de acomodare dupa intrarea in tara. La o plecare mai lunga de 2 saptamani, acomodarea dureaza la mine aprox. 3 zile.

In aceste zile observ totul in jur cu alti ochi. Incercand sa-mi aduc aminte datile cand a trebuit sa ma reacomodez si ceea ce am simtit atunci, remarc urmatoarele, adica ce socheaza sau ceea ce e particular aici in RO:

- modul in care ti se adreseaza persoanele straine (vanzatoare, functionari publici, lucratori comerciali diversi, sfera serviciilor, turism). Adresarea este lipsita de minim de respect si pe un ton familiar, ca si cand faci parte din shatra sau mahalaua lor, ca si cand esti vecinu' in pijama care ai venit pan' la usa sa le ceri o lingura de cafea.
De multe ori simti ostilitatea inainte sa deschida gura sa cuvanteze ceva spre tine.
Este o ostilitate surda, ca si cand tu esti in plus pe acolo si deranjezi.
De multe ori esti patronat, privit cu superioritate si ai parte de un mod de adresare ca si cand tu esti un handicapat umil in fatza profesorului, sefului.

Nu exista acel minim de respect ca de exemplu, un caz clasic in care doua vanzatoare stau la taclale (lucru care se mai intampla si in tarile civilizate la magazinele goale insa urmarea e specifica exclusiv Rromanicii noastre.). Tu te apropii cu privirea spre ele de partea cealalta a tejghelei. Ele iti arunca o privire fulgeratoare si crunta continuand sa vorbeasca intre ele, chiar chestiuni presonale de genul ca nu i-a venit vreuneia menstruatia sau a facut ala micu' caca pe el.
Tu ai ajuns in dreptul celor doua si deja le faci umbra..... de pomana. Vizibil si aratand prin gesturi si atutitudine ca sunt deranjate, iti arunca un "Ce vreti?!" sau "Ce doriti?" dupa caz.
Apoi urmeaza replica ta.

Daca este data pe un ton umil si mieros, una din ele se indura de tine si incepe a-ti prezenta marfa dorita, evident, in timp ce mai arunca vreo cateva fraze, eventual peste doua tejghele cu cealalta. Interesant este modul in care iti cauta marfa sa ti-o aduca la tejghea, vorbind cu cealalta si in acelasi timp ignorandu-te complet ca pe un copil prost si handicapat care asteapta cuminte tinandu-se de fusta ei sa i se dea un mar.

Insa, daca din prima ta adresare tonul tau este ferm, agresiv, ridicat sau vizibil deranjat (de mitocania lor crunta), atunci ai parte de un tratament complet ostil si poti auzi replici pe care nici cei din familia ta nu-si permit sa ti le adreseze.

Replici foarte familiare si evident, foarte nepotrivite cu situatia si relatia interumana respectiva.

Un psiholog la TV a spus ca problema asta la miortici vine din relationarea lor cu un numar foarte restrans de oameni. Cica, majoritatea vad zilnic doar cei cativa membrii ai familiei si cei cativa colegi de munca. Nu ies in societate, nu interactioneaza deloc cu alte persoane straine si diverse, viata fiind monotona si desfasurata numai intre acasa si la serviciu doar in prezenta celor catorva persoane apropiate.

Astfel ca persoana in cauza se alieneaza mintal. Se stie ca daca pui un mic grup de oameni sa locuiasca impreuna intr-un spatiu stramt si fara privacy, in scurt timp ajung la conflicte intre ei. Aceste conflicte sunt aruncate automat direct pe cei necunoscuti care le ies ulterior in cale (si care se intreaba, "-Ce-o avea asta cu mine?! E n.f. cumva ?! :roll: ).

Majoritatea acestor persoane vad zilnic aceleasi 3...4...5 alte persoane din familie cu care interactioneaza intr-o viata searbada si monotona. Lucrul asta se suprapune peste un intelect lasat in deplina adormire si neavand preocupari intelectuale, respectivele persoane parca isi pierd busola sociala. Devin familiare intr-un mod grotesc cu alte persoanele perfect straine si devin straine fatza de persoanele apropiate si familie. Practic o iau razna.

De remarcat la punctul 1 si faptul ca in RO multi striga intre ei in public precum ciobanii la oi. Asta o auzi/vezi inca din aeroport, adresarea cu voce (foarte tare), de multe ori strigand unul la altul peste capetele multimii. Aceste manifestari primitive tribale nu le prea vezi dincolo.
Fenomenul este perfect raspandit. Nu faci 100 metri fara sa auzi asa ceva. Multi merg pe strada si-si spun tot felul strigand tare unul la altul cat ii tin bojocii, in mod evident si perfect mitocanesc deranjand pe toti din jur.
Am observat la tanara generatie ca acest tip de comportament mitocanesc si primitiv este manifestat cu mandrie, ca si cand se simt foarte cool pentru ca se comporta ca o ceata de maimutze abia cazute din copac deranjand totul in jurul lor.
Interesant e ca tinerimea din vest nu prea e asa. Cu toate ca aia sunt mult mai aiurea imbracati si gauriti cu inele si cercei sau drogati vai de capul lor, insa doar ai nostrii se aseamana atat de mult cu stramosii nostrii, primatele.

2. modul de prezentare stiri la TV, modul de vorbire in talk-show-uri.

Ma izbeste felul agresiv si violent de intonatie si limbaj. Am mereu senzatia ca parca (ei parca?!) se adreseaza retardatilor mintal!
In acele prime zile pana la reacomodare ma izbeste stresul care ti se transmite prin TV. Se vede ca majoritatea celor care fac stirile si emisiunile in direct sunt bolnavi psihici, cel putin se poate spune ca par cu nervii in pioneze si oricum total stresati.

Practic canalele TV romanesti transmit stres si violentza surda, ascunsa precum o agresivitate fara tzinta, oarba, furioasa fara scop.

Ma mai izbeste badarania, mitocania, grosolania.... asta prin TV caci pe strada sunt la ele casa!

Ma mai izbeste modul amatoricesc in care se fac toate productiile TV autohtone. Toate emana lipsa de profesionalism in comparatie cu cele de dincolo.

Aici noi ne cam obisnuim si chiar daca avem o droaie de canale straine nu prea le frecventam daca nu avem nevoie si nu le stim limba. Dincolo le vezi numai pe alea.

Insa o data ajuns in RO, tv-ul contribuie din plin la inducerea si introducerea intr-o stare generala de stres fara scop, orb, parca ceva aruncat ca o tramba de praf peste populatie.

3. murdaria crunta de pe strada si orice loc public. Noroiul si praful atoatestapanitor. Cladirile murdare si jegalite, ruinele murdare din centrul orasului, blocurile decojite din cartierele comuniste. Rar vezi dincolo asa imagini de maghernitze si ghetouri! Mai ales acele blocuri murdare pline de "palarii" de satelit la fiecare fereastra!

De cateva ori, ajuns repede din avion direct intr-o masina pe strada Bucurestiului simteam cum mi se umplu narile si gura de praf.... in masina inchisa! Abia dupa o zi ma obisnuiesc cu praful care pluteste peste tot si toate!

Mai e ceva - aici toti fumeaza peste tot. Dincolo vezi din ce in ce mai putini fumatori. Dincolo, in cateva zile abia daca zaresti pe cineva fumand ascuns undeva.

A!.. si pietele foste comuniste "renovate" in repetate randuri de primarii corupti si idioti. Locuri unice in Europa, nicaieri nu vezi mizerie fizica si umana mai groteasca si mai puturoasa!
Am una aproape de casa. Inca mai sunt dughene mici si tipice pentru RO unde vesnic grupuri de boschetari betivi stau cu sticla de bere in mana si tigarea in gura. Stau cat e ziua de lunga si vorbesc intre ei pierzand vremea. De multe ori nu ai loc de ei in dugheana de 1 metru patrat. Locul este teribil de murdar, un soi de trotuar, defapt a adunatura de gropi cu noroi unde stau parcate diverse harburi in toate felurile si printre care stau betivii cu sticlele si tigarile, fie vara, fie iarna.
E un soi de Cuba din ce am vazut la TV, insa asta e urata, cenusie, mohorata si fara personalitatea aleia. E intradevar poate culmea decaderii umane.... si trebuie sa le vedeti fetzele!
Unic cel putin in Europa!

4. aspectul strazilor si orasului mohorat, urat, haotic, majoritatea bunurilor publice semi-distruse, murdare, aparent abandonate ca pe un maidan de gunoaie, masinile care scot un zgomot de fiare tocate, majoritatea intr-o stare tehnica de degradare avansata, harburile ruginite si murdare pe care le vezi peste tot in trafic amestecate cu masini SUV de lux, defapt amestecul teribil de saracie trista si crunta cu bogatie agresiv-opulenta. Haosul din circulatie, semafoare murdare si hartanite cu becuri arse, pietoni care sar in fata masinilor si printre masini in cele mai incredibile ipostaze, pipitze in masini de lux cu telefonul la ureche incurcand pe toata lumea, gropi, gropane si cratere uluitoare, toate printre noroaie, praf, balti, sine de tramvai distruse cu table sculate in sus, strazi aiurea cu benzi ocupate de masini parcate in 3 siruri sub zeci de indicatoare cu parcarea interzisa, handicapati (unii in carucioare) si diversi jegosi cersind printre masini si cu care te trezesti la geamul masinii, pe care ii poti lovi cu masina din neatentie, unii practic tarandu-se pe la rotile masinilor oprite la semafor, politisti in intersectie ignorand cele mai grave nereguli de circulatie (depasiri de coloana pe sina tramvai, depasirea celor care depasesc pe sina a doua, trecut 5 masini pe culoarea rosie, ocupat total intersectia caroiata, etc, toate sub privirea politaiului de intersectie).

5. Nimic nu merge corect. Metroul de cand se stie merge anapoda si catodata e plin cu lume amestecata si care da peste tine privindu-te in fatza. Mirosuri de oameni nespalati de multa vreme amestecate cu mirosuri grele de parfum (genul juma' de sticla turnata peste hainele de alaltaieri), transpiratie, zgaltaiala, asteptat un metrou 3 minute si urmatorul 20 minute. Autobuze unde vezi mutre foarte, foarte dubioase care te privesc insistent dupa care se aude ca cineva si-a descoperit geanta taiata.

6.... si la urma MAGAZINELE si felul cum esti intampinat in comert, turism si orice serviciu public!
Sau spalatoriile auto unde sunt aciuati tot soiul de boschetari care stau de vorba ca la ei acasa in timp ce in cladirea unde se afla casa de plata e fum sa-l tai cu cutitu si vreo cativa dubiosi pe la mese care zangane chei de bemveuri si mertzane scumpe aflata la spalat sub jet "la baiatu'". Te uiti cine s-a dat jos din SUV-ul ML sau BMW-ul mare ultimul model si vezi o mutra de manelist infractor care flutura ciumeg niste chei si discuta familiar cu baietii si fetele de la spalatorie, loc special, o mica lume boschetara unde tu esti vizitator asteptand sa-ti mozoleasca masina si de unde vei pleca cu hainele putzind a tutun (dupa ce ti-au oprit automat din restul de bani si nici bonul nu-ti dau).

Asta e Mioritika! (pentru cui ii este dor! :wink: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: comertul mioritic

Post by c6t9 »

limbajul celor de la tv este putin spus jenant, iar ipocrizia lor sfideaza logica.

ai spus foarte frumos tot ce se intampla in tara. de multe ori in vama la arad mi se face efectiv scarba de ce vad, iar la otopeni ni s-a intamplat sa fim tratati ca niste vite.

si uneori ma intreb daca eu sunt bolnav sau tara, pt ca in germania ma simt bine, in romania imi este extrem de rau, doctorii si gasind diverse boli, in fine. totusi nu-mi explic de ce aerul si mancare de acolo nu-mi fac rau, de ce acolo pot sa dorm mult mai bine, de ce acolo dupa 10-15km de mers pe jos zilnic, nu simteam ca mor.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: comertul mioritic

Post by kaav »

Eu m-as muta in provincie,decat sa resimt cu atata acuitate ''avantajele'' unui oras mare (oricare - Bucuresti,Timisoara,e.t.c).Sunt mai multe ''chesti'' acolo ?
Dati-mi voie sa tusesc (fals) :D
Si in provincie,tot romania este,dar nu se apasa asa tare pe pedala (atitudine optimista,persevarenta :roll: ) Efectul ''binefacator'' al interactiuni inteligentei superioare a primatelor la modul ostil cu mediul este mai restrans (nu mult,gluma proasta a vietuiri ''moderne'' este totusi foarte puternica...)

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: comertul mioritic

Post by oake »

Incompetenta vanzatorului mioritic este direct proportionala cu nesimtirea lui...desi uneori o depaseste.
la un moment dat am intalnit un vanzator inteligent si pasionat de obiectele audiofile.Am intrat in dialog cu el ,un dialog foarte inspirat dealtfel si din una in alta l-am intrebat de ce colegii lui sunt atat de ingramaditi si mi-a spus ca patronul angajeaza oameni mai ales ieftini si docili.Chiar mi-a spus ca si-a luat inima-n dinti si a propus cateva masuri de imbunatatire a actului de vanzare si ca de atunci e luat in vizor de patron.
M-am mai dus la acel magazin dupa cateva luni si nu l-am mai gasit...i se desfacuse contractul de munca.
Astfel ca stau si ma intreb : de ce vanzatorii mioritici sunt asa cum sunt?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: comertul mioritic

Post by momolo »

Ma tot gandesc, care ar fi cauza acestor diferente foarte evidente intre noi mioriticii si restul Europei ? (cu mici exceptii localizate prin Balcani).

Aparent pare sa fie o cauza istorica. Insa in ultima vreme am ajuns sa cred ca in principal este pur si simplu cauza saraciei. Suntem printre cei mai saraci din Europa. Simplu!

Omul tot animal ramane. Astfel ca doar daca are conditii de trai bune si nu duce lipsuri elementare se poate comporta civilizat si e linistit si calm. Insa cand ii sunt puse sub amenintare nevoile elementare si animalice, omul devine o fiara impotriva semenilor lui.

Ceilalti care par mai civilizati sunt in mod clar mai bogati si in mod real au avut si inca au un nivel de trai (real) mai ridicat sau mult mai ridicat ca in RO.
Nivelul de trai real este foarte greu de estimat. Cel mai usor il simtim pe pielea noastra zi de zi, urmare si povestile de mai sus.

Am ajuns sa cred ca daca ceilalti din vest s-ar fi nascut la fel de saraci si ar fi trait ce traim noi, nu ar fi mai breji !

Tara asta a fost cu totul altceva doar in perioade istorice cand nu era atat de saraca. Insa, dupa infrangerea din razboi a fost jefuita de catre "eliberatorul" sovietic, apoi s-a jefuit singura sub un regim dement si oligofren astfel ca azi traim consecintele.

Cred ca singurul remediu impotriva celor povestite mai sus nu este decat bogatia, un nivel (general) de trai mai bun sustinut continuu pe o perioada indelungata de timp in care omul-lup sa aiba ragazul sa-si acopere "blana" si naravul cu acea pojghitza plapanda numita civilizatie (care se topeste la prima furtuna).

Fara indoiala, orice om logic isi da seama ca aceste conditii sunt cam greu de indeplinit la ora actuala si in timpul generatiei noastre.

...Dar se stie, pesimistul este un optimist bine informat si constient! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: comertul mioritic

Post by Constantin C. »

Aparent pare sa fie o cauza istorica. Insa in ultima vreme am ajuns sa cred ca in principal este pur si simplu cauza saraciei. Suntem printre cei mai saraci din Europa.

.......................
Am ajuns sa cred ca daca ceilalti din vest s-ar fi nascut la fel de saraci si ar fi trait ce traim noi, nu ar fi mai breji !
Ai perfecta dreptate.
Este si o cauza istorica , cele cateva sute de ani de stapanire turceasca in Balcani au lasat urme adanci in aceasta regiune.
Dar se prea poate sa fie de si mai inainte, iar unii istorici explica supravietuirea localnicilor in zona prin capacitatea de adaptare si de a face compromisuri cu fel de fel de barbari trecatori pe-aicea.
Personal , cred ca adevarul este de gasit undeva chiar la originea poporului nostru , cand romanii au colonizat Dacia cu soldati proveniti din orientul mijlociu , Comageni din Siria de astazi, sau Numizi, si Mauri din nordul Africii. Mai tarziu au venit Pecenegii…etc.
Depre geneza poporului nostru nici istoricii n-au incheiat disputele.
Cert este ca oficial colonistii au stat mai putin de doua sute de ani , dar ce-a ramas in urma lor au fost vesnicii supravietuitori , care n-au mai semanat cu inaintasii lor traci niciodata.

Suntem printre cei mai saraci in Europa , e drept.De fapt mai saraci decat noi in UE sunt doar bulgarii.
Oricum nu pot fi la fel de bogati toti.
Daca dintr-un an de studiu s-ar alege cei mai destepti copii cu care s-ar constitui o clasa separata, s-ar forma in timp scurt o noua ierarhie .Sociologii au experimentat asta si i-au dat dreptate lui Gauss.
Problema este ca suntem ATAT de saraci…

Saracia noastra nu este o intamplare , un joc al destinului.
Stiti , probabil povestea cu arabul care nu vrea sa munceasca si stand la umbra salcamului zicea : asa a vrut Allah , sa fiu sarac , asta e soarta mea!
Romanii muncesc, dar muncesc precum sclavii, pentru altii.

Situatia noastra este in egala masura rezultatul unui jaf de proportii halucinante din avutia tarii , inclusiv in zilele de-acum , si actiunea deliberata a conducatorilor politici de a mentine populatia intr-o stare permanenta de paupertate , fiind astfel mult mai usor de manipulat.
Un om in conditia de subzistenta se gandeste la ce va pune pe masa copiilor pentru ca acestia sa supravietuiasca pana a doua zi si nu la actiuni politice sau la nelegiuirile conducatorilor.

Si cei din Vest au fost saraci.
Dupa razboi , Germania a fost literalmente distrusa.
Politicienii onesti care au castigat increderea populatiei au instaurat un sistem politic democratic si o economie sanatoasa , vegheate de o justitie de fier.
Noi suntem dupa douazeci de ani de democratie originala.
Inca nu avem un sistem politic cu adevarat democratic.Suntem , probabil in fata unei noi reforme constitutionale , cea de-a patra Constitutie fiind vegheata de o Curte …
Nu pot sa mai scriu ca ma enervez cand mi-aduc aminte.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: comertul mioritic

Post by momolo »

Constantin C.
Situatia noastra este in egala masura rezultatul unui jaf de proportii halucinante din avutia tarii , inclusiv in zilele de-acum , .......
guvernul care tocmai a plecat a cheltuit din banii publici pe investitii in sectorul de CONSUM public (auto, electronice, mobila, etc) de 7 ori mai multi bani in 2008 decat in 2007. Avand in vedere ca era ultimul lor an.
Dar ceea ce e si mai interesant e ca majoritatea cheltuielilor (defapt alocarii de contracte) s-a petrecut dupa august 2008 (adica 80%) cand criza economica deja era perceputa in cercurile de finante. Practic au dat tunul si jaful la urma, ca sa plece cu buzunarele pline, defapt avand contracte cu statul la firmele lor proprii sau din gashtile lor.

Iar acum a venit alt guvern, a constatat ca banii nu mai sunt, ca e defapt un mare gol si jaf, si nimeni nu va plati.....pardon! Platim noi, cei multi care latram (numai putini dintre noi) pe la colturi, pe unde apucam si degeaba!

Interesant este ca noua putere politica nu are interes sa scurme rahatul, caci si ei la randul lor se pregatesc sa jefuie in acelasi mod. Au nevoie, trebuie sa-si scoata parleala din campania electorala si unii au foame mare, ca nu au mai fost la putere de 4 ani!
Si sa nu uitam, exista indivizi vesnic la putere in esaloanele 2 si 3 care i-au servit mereu pe guvernanti! Cu COMISION!

Daca s-ar porni o vanatoare de vrajitoare, purificarea, Inchizitia, atunci ar cadea TOTI pana la ultimul caci coruptia statului in RO este totala, de sus pana jos, de la ultimul tablagiu si acar de tren pana la ministru.

De aceea si asistam de atatia ani la mimarea justitie si parodia comi-tragica cu "corupti" care sunt prinsi azi si dati pe toate stirile ca dupa ceva vreme sa fie liberi si sa apara simpatici si sfatosi in talk-show-uri. Pe care le consuma poporul intre telenovele si manele.

In timpul asta asistam neputinciosi si nu stiu de ce unii se mira ca peste 70% din romani isi doresc una bucata dictator-tatuc care sa decida tot de capul lui, sa taie si sa spanzure ce vrea, majoritatea romanilor urand pana si ideea de Parlament!
Este o reactie perfect normala!
si actiunea deliberata a conducatorilor politici de a mentine populatia intr-o stare permanenta de paupertate , fiind astfel mult mai usor de manipulat.
Un om in conditia de subzistenta se gandeste la ce va pune pe masa copiilor pentru ca acestia sa supravietuiasca pana a doua zi si nu la actiuni politice sau la nelegiuirile conducatorilor.
se pare ca lucrul asta a fost adus in RO de sovietici dupa razboi, perfectionat de comunisti in frunte cu "sarbatoritul" de ieri si apoi preluata stafeta de esalonul 2 si 3 din PCR care a pus mana pe putere si toata avutia nationala dupa 1989.

Insa treaba asta are si niste radacini istorice. Semintele erau deja semanate cand au ajuns sovieticii. De sute de ani se stia ca taranii trebuiesc tinuti flamanzi si saraci ca sa-i poti avea..... "Cuminti, linistiti si muncitori pe mosie!"

Noi NU avem traditie democratica! Punct!

Edit ulterior - au spus acum la stiri ca guvernul trebuie sa achite pana in martie peste 2 miliarde de euro facturi neachitate de catre fostul guvern
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: comertul mioritic

Post by TomJones »

momolo wrote:Insa treaba asta are si niste radacini istorice. Semintele erau deja semanate cand au ajuns sovieticii. De sute de ani se stia ca taranii trebuiesc tinuti flamanzi si saraci ca sa-i poti avea..... "Cuminti, linistiti si muncitori pe mosie!"
Noi NU avem traditie democratica! Punct!
Nu am avut traditie democrata nici inainte de '48. Singurii care au tinut cu tara au fost Carol I si Ferdinand, iar Carol II si Mihai au fost niste lichele. Au furat cat au putut. Unul curvar bolnav de priaprism, iar celalalt balbait care ne-a dat pe tava lui papasa Satlin de suntem numiti in lume "curva europei" pentru modul cum ne-am tradat aliantele.
P.S. azi am citit in ziar ca muzeul Brann (castelul) va fi transformat in muzeu privat de catre Dominic de Habsburg (o fosila care bantuie europa -are aproape 100 de ani) dupa ce castelul a fost retrocedat in cardasie cu mafia guvernamentala damboviteana. Ce a reprezentat dinastia Habsburg pentru romani?: trageri pe roata, torturi, scalvie, foamete si impuscare; castelul fiind construit tot cu sclavia omanilor ucisi. DE CE NU LI SE RETROCEDEAZA SI UN GLONT IN CEAFA ACESTOR CANALII?

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: comertul mioritic

Post by Constantin C. »

...Un psiholog la TV a spus ca problema asta la miortici vine din relationarea lor cu un numar foarte restrans de oameni. Cica, majoritatea vad zilnic doar cei cativa membrii ai familiei si cei cativa colegi de munca. Nu ies in societate, nu interactioneaza deloc cu alte persoane straine si diverse, viata fiind monotona si desfasurata numai intre acasa si la serviciu doar in prezenta celor catorva persoane apropiate....
O gluma buna...
Mi se pare , totusi , exagerat sa explicam deficientele comertului mioritic doar din perspectiva umana/psihologica/sociologica.
De fapt , sistemul comercial romanesc trebuie privit ca parte a economiei romanesti in ansamblu si in contextul catastrofal in care se afla aceasta.

Intr-un sistem , cel comercial in cazul acesta , nefunctional , de vina nu sunt oamenii , ci sitemul insusi , prost construit , care permite unor persoane sa ocupe anumite pozitii peste nivelul lor de competenta ori de calificare .

Se spune ca fiecare atinge nivelul maxim de (in)competenta de care este capabil in functia pe care o indeplineste.Aceasta este valabil in cadrul sistemelor eficiente , categorie de sisteme care se autoregleaza.

In cazul sistemului comercial romanesc , in fond , este vorba de structuri ineficiente , in care competenta nu este un criteriu de evaluare.
Veti spune ca ineficienta duce la nonprofit , la pierderi si in cele din urma la faliment.
Adevarat in economiile functionale de piata.
La noi ineficienta poate fi subventionata (eventual de stat), fie ea capata noi intelesuri.
Astfel , daca este vorba de o firma care spala bani , un randament de – 40% poate fi foarte bun.Cu alte cuvinte, daca la 100LEI investiti obtin 60 LEI curati , este o situatie excelenta ; unii s-ar multumi si cu 20LEI curati.Si ar oferi credite la magazin chiar si numai cu buletinul.
Falimentul pentru acestia este mai degraba o salvare care ingroapa afacerea.

Sistemele ineficiente sunt intalnite aproape peste tot in Romania , cu explicatii asemanatoare pentru supravietuirea lor.

In tara noastra a fost bulversata programatic scara valorilor (competentelor) in toate domeniile , pornind de la Academia Romana pana la ultimul portar.
S-a intamplat intr-un mod asemanator si in celelalte tari foste comuniste , dar nu la un asemenea nivel(cu exceptia URSS , unde a fost si mai rau); la noi s-a gasit si mediul prielnic.
Personalitatile , reperele morale si profesionale , au fost cu grija inlaturate.
Asta pentru a face loc incompetentilor membri ai nomenklaturii ori sustinatorilor lor , pe de o parte , iar pe de alta parte pentru ca cetatenii sa nu mai aibe repere la care sa se raporteze si pe care eventual sa le urmeze.
Imaginati-va un respectabil om de stiinta , cultura , etc. a carui valoare si competenta sunt general recunoscute.Ar putea spune la un moment dat : mai oameni buni , este necesar sa facem ceva , sa ne organizam si sa curatam tara asta de nemernici!
S-ar putea sa fie credibil si cetatenii sa-l urmeze.Pericol mare!
Pentru a evita un asemenea risc , aparitia unor posibile repere morale/sociale/stiintifice a fost privita mereu cu atentie de cine trebuie…

De altfel, sistemele neperformante au proliferat in toate domeniile , iar seful o va prefera intotdeauna pe angajata mai draguta in locul celei care se comporta profesionist cu clientii stiind ca sistemul ii va permite sa ramana sef chiar daca vanzarile vor scadea.

Post Reply