FULL RANGE si COAXIALE

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by momolo »

Adevarul este ca nu le poti avea pe toate...
Coerenta adevarata ai numai dintr-un singur difuzor (banda larga, nu coaxial ca acolo sunt totusi doua) dar cu sacrificii la bas si inalte (cat priveste neliniaritatea, nu ma ingrijorez prea tare de asta, mi se pare neimportanta, defapt lumea boxelor s-a cam dus la vale cand au inceput toti sa urmareasca in primul rand liniaritatea in banda si dupa aia altele care-s defapt mai importante). Pentru spatii mici si auditii la volum redus (in fapt de noapte la lumina lumanarii) cred ca asta-i Nirvana, mai ales avand si amplificare pe tuburi precum si sursa un LP :D (deoarece toti audiofilii ajung intr-un final la vinyl).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by VTP »

Mici, cu bas, amplificate cu tuburi! :shock: Cam dificil!
Frumoasa, laptoasa si devreme acasa! Trebuie sa te insori de 3 ori! :twisted:
Daca sunt mici nu sunt incinte, sunt asociate incintelor!
Bas nu prea iese din incinte mici, mai ales un bas corect, si ca urmare un echilibru tonal nu mai este atins.
Amplificare cu tuburi inseamna un SPL de min 93-94 dB/1W/1m

Un FR gen Voxativ are SPL, nu are bas si mai ales un echilibru tonal prea corect [f.normal la toate difuzoarele FR ( full range)]

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by momolo »

VTP wrote:Mici, cu bas, amplificate cu tuburi! Cam dificil!
momolo wrote:Pentru spatii mici
Nu boxele, spatiile. Si aici tot comunistii sunt de vina! :D (avand in vedere partiurile de rahat si toate la fel pentru puzderia de blocuri-ghetouri construite pe locul unde au dat cu buldozerul tovaraseste, mai o casa veche, mai o biserica, mai un sat intreg, cate un monument istoric, etc, etc, rezultand ghetourile fara parcare).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by VTP »

Pai evident ca tot comunistii e de vina! Cine altcineva?
Nu s-au gandit la Gorby, nu s-au gandit la mormanele de masini SH care au umplut tara dupa imensul pas inainte, in democratia R.A.. Noroc ca acum avem un morman de biserici sa ne inchinam la viitorul "luminos" ce ii asteapta pe cei care vor veni! Si nici nu mai sunt spitale sa ne tratam! Doar ne inchinam!
M-am nascut si am avut majoritatea colegilor si prietenilor intr-un perimetru central: Dorobanti, Iancu de Hunedoara ( comunist: Ilie Pintilie ), Arh.Mincu, Victoriei, Buzesti, Occidentului, Povernei, si, am avut astfel ocazia de a cunoaste bine casele, care erau anterioare "comunismului". Erau, ca si majoritatea caselor din alte cartiere, inclusiv plansul Uranus, foarte "audiophile" (temelii de caramica, igrasie, uzura timpului, majoritatea stil vagon, cu camere stil vagon, suprafete nu mai mari decat ghettourile comuniste!
Cum in ultimii 20 de ani am cam batut Ioropa, si, in special Germanika, am observat ca nenorocitii de comunisti au construit camere cu suprafete comparabile. Exceptiile sunt si acolo pentru cei cu bani multi. Daca-ti permiti, poti avea o casuta cat Louvre sau un castel de pe Loara sau de pe malul Rhinului. Spatii mai mari? Acolo unde nu sunt cateva luni de frig! :mrgreen:
Blocurile la fel de slab izolate fonic, casele, nefiind lipite in marea loc majoritate sunt avantajate acustic.
Eu nu prea am vazut pe acolo, multi caini cu Akai-uri in coada! :shock:
Abia astept timpurile cand romanashii vor parasi cu scarba "creiatiile comunismului" si se vor muta, in masa, in vile cu dormitoare de 30 mp, bai de 40 mp., livinguri spre suta si camere de auditie cu peretii tapetati cu Angel Hair sub pielea de Cordoba, de cat vrea fiecare apropitar ca suprafata! :twisted:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by momolo »

VTP wrote:M-am nascut si am avut majoritatea colegilor si prietenilor intr-un perimetru central: Dorobanti, Iancu de Hunedoara ( comunist: Ilie Pintilie ), Arh.Mincu, Victoriei, Buzesti, Occidentului, Povernei,
zona de securisti si nomenklaturisti. Pentru ei viata era frumoasa.
A fost frumoasa si dupa aceea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by remoteviewer1 »

Eu am locuit acum ceva timp cam peste 3 ani intr-un oras european dezvoltat industrial (1 mil locuitori) si as putea firma despre calitatea constructiilor ca este destul de slaba, in zonele "centrale" sunt cladiri mai vechi cu camere foarte inalte facute cat de cat cu raspundere, insa in cartierele mai noi (incepand cu anii 70-80) peretii erau foarte subtiri, geamurile rar de tip termopan (clima era totusi mult mai blanda ca la noi), se puteau auzi vecinii cum vorbesc la volum normal. In caz de scandal se auzeau ca si cum erau in camera vecina. O colega bastinasa chiar povestea cum pe sotul ei si pe sotul vecinei de deasupra ii chema la fel, cateodata cand il striga pe al sau si raspundea vecinul. Spatiile interioare erau mai maricele fate de ale noastre in cladirile mai noi si nu era aspectul de cutie de chibrit datorita tavanului inalt. Fatadele aratau foarte bine si casa scarii la fel, insa cosntructia in sine nu parea foarte calitativa. Intors in tara dupa mai multi ani ramaneam mirat de grosimea zidurilor blocurilor asa zis ceausiste (risipa de materiale era mult mai mare probabil la noi).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Intors in tara dupa mai multi ani ramaneam mirat de grosimea zidurilor blocurilor asa zis ceausiste (risipa de materiale era mult mai mare probabil la noi).
nu e risipa, suntem zona seismica majora, structurile se proiecteaza pentru gradul 8, normativele din anii '70 aproape ca s-au triplat pana azi. Daca nu cunosti domeniu nu ai idee cat de mare este diferenta intre o zona seismica si una care nu e, adica in ceea ce priveste "grosimea peretilor" cum se spune in popor.
Putine zone in Europa mai sunt atat de seismice ca cele din Romania. Ar mai fi doar Grecia la egalitate cu noi si unele parti ale Italiei (nord-est si centru-sud).
Si colac peste pupaza, pe langa cutremure mari avem si o clima extremista cu veri toride la +40 grade si ierni demente la - 30 grade, alt motiv pentru ingrosarea peretilor. Nefiind cazul in Grecia si Italia.
Adica noi avem toate motivele din lume sa ingrosam peretii spre deosebire de cocolositii aia din vest care (pe la Paris) pun cate o scobitoare de stalp la vreo 10 metri si nu au pomenit ei frigul care e acum afara.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by VTP »

momolo wrote:
VTP wrote:M-am nascut si am avut majoritatea colegilor si prietenilor intr-un perimetru central: Dorobanti, Iancu de Hunedoara ( comunist: Ilie Pintilie ), Arh.Mincu, Victoriei, Buzesti, Occidentului, Povernei,
zona de securisti si nomenklaturisti. Pentru ei viata era frumoasa.
A fost frumoasa si dupa aceea.
Ai dreptate! :lol: :lol: :lol:
Se sacrificau ca sa le fie "dizidentilor" bine!
Pentru cei care vor sa se convinga, pot vizita si acum perimetrul respectiv! Daca au ochi, vad!
Comunistii, f-t--le!!!
Noroc cu momolo ca le stie pe toate!

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by hondaru »

Am ascultt acum vreo saptamana niste difuzoare de banda larga cu o membrana ce arata a papirus, cu suspensia tot din aceelas material cu conul membranei montate in niste incinte Transmision Line destul de maricele dar care aveau electromagnet in loc de magnet permanent. Amplificarea era un cinezism SE cu 300B dar sunetul a fost surprinzator de bun! Coerenta, caldura, detaliu, viteza, toate erau acolo mai putin basul de jos de undeva de la 40Hz in jos. Difuzoarele erau si acestea chinezesti.
Cateva ore mai tarziu, in aceeasi zi am ascultat niste Fostex amplificate tot de niste lampase, montate in niste incinte tip horn DIY si sunetul nu era departe de cele descrise mai sus.
Ambele variante constructive aveau ca minus principal doar lipsa basului de jos.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by hersorin »

Basul e boala lor. Combinate cu un subwoofer normal, iese prea mult bas .
Ar trebui o cutie super mare sau pe linga acel difuzor ar trebui bagat macar un dif de bas (nu stiu daca e posibil) .
Am ascultat si varianta cu bass dedicat http://www.josound.net/JO20.html" onclick="window.open(this.href);return false; (asta e un fel de subwoofer) si tot nu m-a incintat .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by sorin_denver »

Sunt si hornuri cu un sub atasat http://www.creationaudio.com.au/Carfrae.html" onclick="window.open(this.href);return false; . Cu un difuzor fullrange capabil in backloadedhorn corespunzator ai frecvente joase si sub 25hz http://www.voxativ.com/en/loudspeakers/acrylic-due/" onclick="window.open(this.href);return false; . Difuzorul fullrange are un xmax de +-5mm totusi http://www.voxativ.com/en/fullrange-dri ... il-driver/" onclick="window.open(this.href);return false; .

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by VTP »

Ambele variante constructive aveau ca minus principal doar lipsa basului de jos.

In functie de constructie, dar si difuzor, reproducerea joaselor este mai mult sau mai putin multumitoare! Trebuie amintit urmatoarele:
- un difuzor de BL cu Fs in jur de 40 Hz, intr-o incinta horn sau Voigt, bine calculata, va reproduce mai mult decat suficient frecventele din octava sub Fs, chiar daca sunetul va fi cu 3-6 dB sub nivelul celui de la Fs!
- un difuzor BL, chiar daca nu va reproduce octava de jos la acelasi nivel cu restul frecventelor, o va reproduce CEL MAI CORECT datorita motorului puternic, capabil sa previna scaparea de sub control a echipajului mobil;
- de cele mai multe ori se uita ca un difuzor BL are o caracteristica de tip crescator, astfel ca toata banda de frecvente joase este la o presiune acustica sub partea de medie si inalte. La acest lucru se mai adauga si caracteristica urechii umane cu sensibilitate mai mare incepand cu frecventele medii;
- mai trebuie amintit ca un difuzor BL are un Xmax f.mic, de max. 1-2 mm, si, un diametru relativ mic, pana in 8", astfel ca la frecvente joase, muta putin aer.

Oricat ar parea de ciudat, incintele cu difuzor de BL sunt utilizate de catre melomani pentru auditii de muzica simfonica, opera, de camera, instrumentala, la un nivel calitativ ridicat.
Cei obisnuiti sa aiba un sunet plin de frecvente joase, ca in cazul filmelor, muzicii electronice, etc. (chiar si a manelelor :shock: ) nu pot sa fie multumiti de acest tip de incinte.
Personal, cred ca un singur sistem nu este o solutie multumitoare pentru cel ce asculta genuri diferite de muzica! Un sistem cu putere mare (amplificator SS si incinte pe 2-4 cai, cu woofer de mare dimensiune ) si un sistem cu putere relativ mica (vacuum state + incinte cu SPL mare si cu driver BL) ar fi cea mai potrivita solutiepentru orice meloman.
Sigur, fiecare isi alege solutia pe care o vrea, compromisul fiind mai mare sau mai mic, in functie de gustul fiecaruia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by hersorin »

Sa revin la problema mea . As dori daca se poate o recomandare de full range ceva compatibil cu o cutie mai mica (50 cm inaltime), bas reflex sau ce o mai fi .
Mai precizez inca odata ca am avut o revelatie cu acest sistem http://hifipig.com/wp-content/uploads/2 ... onar_5.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; nu puteam sa il parasesc . Aici sunt boxele http://www.swissonor.ch/pdf/B.A.C.H.8e_e.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; . Aveti idee ce difuzor au ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by hersorin »

Aia de jos cred ca e buna ca dimensiuni . Nu am idee pina unde coboara in bas http://www.fostexinternational.com/docs ... nclrev.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Poate mai aveti si alte recomandari de full range si cutiile lor pina in 50 cm inaltime .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by SOLO »

hersorin wrote:Sa revin la problema mea . As dori daca se poate o recomandare de full range ceva compatibil cu o cutie mai mica (50 cm inaltime), bas reflex sau ce o mai fi .
Mai precizez inca odata ca am avut o revelatie cu acest sistem http://hifipig.com/wp-content/uploads/2 ... onar_5.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; nu puteam sa il parasesc . Aici sunt boxele http://www.swissonor.ch/pdf/B.A.C.H.8e_e.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; . Aveti idee ce difuzor au ?
Poti specifica pretul acelor boxe ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply