FULL RANGE si COAXIALE

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by SOLO »

Cred ca am gasit : http://www.atelier13-usa.com/#!swissonor-bach/c6qe" onclick="window.open(this.href);return false;

Trebuie sa recunosc ca si eu sunt atras de genul acesta de sunet , dupa ce am ascultat Voxativ 2 ani la rand la Milano . Observ multe persoane ( unii cu destula experienta ) care se retrag spre aceasta solutie , la inceput sub pretextul construirii unui sistem audio secundar .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by hersorin »

Cind am negociat la Munchen am ajuns la 2000 euro boxele . Omul era foarte amabil si dispus sa vinda . Pe linga mine mai erau doi francezi mai in virsta care doreau boxele .
Totusi eu m-as risca sa cumpar doua difuzoare de banda larga si sa le construiesc 2 cutii gen bass reflex . Daca nu sunt filtre si am dimensiunile cutiei imi este simplu .
Acum mai astept ceva pareri asupra celor mai bune difuzoare de banda larga in jur de 200 euro bucata .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by hersorin »

Din ce am gasit pe net se pare ca de la Fostex , FE 207 era cel mai recomandat pentru bass reflex http://www.fostexinternational.com/docs ... nclrev.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; dar am vazut ca nu se mai gaseste in comert . Am vazut ca si la specificatii arata binisor http://www.manualslib.com/manual/240014 ... e207e.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ar mai fi recomandari pentru un bass reflex .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by momolo »

hersorin wrote:Cind am negociat la Munchen am ajuns la 2000 euro boxele .
un pret foarte bun. De banii astia abia daca gasesti numai o pereche difuzoare chioare BL cat de cat ok sau chiar de tzeapa (altii au platit mai mult pe o pereche de BL-uri si nu au reusit nici sa le faca suportabile de ascultat). Cutia costa si ea, e complicata, trebuie timp si conditii sa o faci.
Evident, or sa sara DIY-erii pe mine sa-mi spuna ca exista difuri BL (bune) mult mai ieftine de 2K. Insa unora le este usor sa zica dupa o viata de experienta sau isi cauta amici sa-i apeleze dupa ce acestia vor munci degeaba si se vor scarpina in cap intrebandu-se unde au gresit.
Si nu te supara pe mine ca-ti spun asta, dar ar trebui fiecare sa ne pastram domeniul de competenta. Eu unul a trebuit acum multi, multi ani sa "fac" boxe ca sa-mi dau seama ca mai bine ii las pe altii de meserie sa le faca.
Internetul creeaza iluzia ca e nevoie doar sa te "informezi" dupa care devi mester de boxe peste noapte la tine in balcon. Insa exista "mici" secrete si taine chiar si la cele mai (aparent) simple constructii.
Iar proiectele publice date de exemplu de Fostex pe site, nu sunt ok, sunt doar cel mult niste mediocritati (dar in 9 cazuri din 10 de "ciocaneli" DIY facute de oameni apucati peste noapte, nu reusesc sa fie nici macar mediocre).
hersorin wrote:Acum mai astept ceva pareri asupra celor mai bune difuzoare de banda larga in jur de 200 euro bucata .
la banii astia nu ai nici pe departe ce ai auzit din boxele alea sau ce auzi la Voxativ.
Fostex-ul ala e bun la banisorii lui, chiar prea bun la cat de putin costa insa nu intra in categoria care te-a incantat pe tine, este mult inferior.
Si apropos de Fostex-ul celebru de 200 euro, o avea SPL mare insa e deosebit de mofturos la amplificari.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by hersorin »

Mai pe scurt visez cu ochii deschisi :mrgreen: .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by hersorin »

Astazi delectare de citeva ore cu Tannoy Kensington SE . http://www.audioemotion.co.uk/tannoy-ke ... -456-p.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
Pina acum nu am auzit boxe atit de rezolute si care taie in carne vie . Pur si simplu cred ca aceste boxe nu pot fi pacalite cu nimic .
Il las pe colegul de suferinta sa faca un rezumat :D .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by Spirit Crusher »

Multumesc de pasa hersorin.

Da, astazi am avut parte de niste expierente interesante. Undeva pe la amiaza am fost doar pentru vreo 3 ore la cel mai important salon din Belgia. Din fericire si maine mai e o zi. Asa ca despre salon dupa vizita de maine.

Alte 3 ore, in aceasta dupa-amiaza, am pus de un test cu o pereche de Tannoy Kensington SE. Interesatul a fost cumnatul lui hersorin, cu al lui Unison Research S8. Dar am zis sa-mi iau si eu lampasele mele sa vedem ce-o fi, ce-o pati. N-am mai ascultat pana azi Tannoy, si sincer, credeam ca vor avea un sunet "batranesc", sunet care cred ca ar fi pe gustul meu. Cand colo, ce sa vezi : pe afara-i vopsit gardul, inauntru leopardul. N-am mai auzit boxe cu o fidelitate mai mare. Iar pe partea vocala absolut INCREDIBILE!!! Din pacate, ca toate lucrurile bune si frumoase pe lumea asta, aveau o lipsa: domnul BAS. La sfarsitul auditiei le-am si zis colegilor ca daca era si basul prezent as fi fost tare interesat de boxe. Acum sunt tare curios, si am sa fiu cu ochii in patru, cum pot sa sune niste Tannoy care au si difuzor de bas. Vorbesc de niste Tannoy adevarate, Kingdom in cazul de fata. Poa' sa fie si de vreo 10 ani sau mai bine, cred ca as fi interesat. Daca boxele de astazi ar fi avut basul cu ele, ar fi fost boxele perfecte.

Acum ma duc nitel pana la reanimare sa schimb bandajele pline de sange ale celor doi curajosi. Eu cred ca am inceput sa surzesc deja si cred ca din aceasta cauza n-am prea avut probleme.

Sunet intins!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by hersorin »

Experienta de mai sus mi-a demonstrat inca odata ca boxele sunt componenta suprema in sistem.
Am schimbat sursele , amplificatoarele, firele si au fost schimbari dar 80% poate mai mult a fost la fel , schimbarile au fost doar mici condimentari .
Ma gindeam ca putem cumva imblinzi aceste boxe dar e imposibil . Pur si simplu aceste boxe taie in carne vie . Daca ar fi avut un pic mai mult bas si mai indulgente cu muzica disco deja ma gindeam de schimbare dar Pioneer ramin pe locul lor .
Au sunat ASOLUT superb pe muzica bine inregistrata , cum incercam sa le pacalesc cu o inregistrare mai proasta cum imi luam o palma peste urechi . Rezolutie ca la aceste boxe am mai auzit la sistemul mare MBL dar ala avea si un bas foarte puternic si sunetul era mai echilibrat .
Abia acum am ascultat COERENTA adevarata cu toate ca am si eu un fel de coaxial pe boxele mele .
Am fost 3 persoane cu boxe bunisoare si toti am tras concluzia ca avem niste sisteme sterse pe linga aceste TANNOY .
Sculele cu care am testat au fost amplificare : Unison S8 (foarte bun pe aceste boxe) si blocurile Manley Snapper cu preul VTL 5.5 II , surse cd playerul McIntosh MCD7009 si dacul Rega alimentat tot din cd player iar fire au foat chiar foarte multe . Camera eu zic ca a fost buna .
Aceasta experienta o asteptam de foarte mult timp deoarece in 5-10 minute nu iti poti face o parere pertinenta .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by remoteviewer1 »

Acum nu vreau sa va stric entuziasmul, insa la surse puteati mai mult. Caracteristicile boxelor mentionate de voi (neiertatoare), s-ar putea sa fie datorate nivelului calitativ al surselor, boxele respective putand sa cante ca niste primadone pe alte sisteme. Si eu am ascultat niste modele mai mici de Tannoy si vocile mi s-au parut superbe. Caracterul dual al sistemului (cu unele inregistrari ce se aud bine si altele nu), denota ca ceva era putred in combinatia respectiva... :) parerea mea.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by hersorin »

Nu au fost surse de top dar totusi ce era bun se auzea perfect pe cind inregistrarile mai slabe erau foarte departe .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by remoteviewer1 »

Pai tocmai asta e spilul, pe un sistem bunicel, inregistrarile mai slabe ar trebui sa fie decente(daca nu chiar bune) si sa nu dezamageasca. La inregistrari slabe ma refer la cd-uri si viniluri din experienta mea, nu la alte formate digitale ca acolo nu ma pricep. Boxele saracele, arata cat poate sursa respectiva...daca i-ati fi dat probabil ce trebuie, poate le luati acasa... :D.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by momolo »

hersorin wrote:Nu au fost surse de top
pai aici e beleaua, fara o sursa buna (de top) esti practic in pom daca vrei sa formezi un sistem audio high-end. Cu cat boxele sunt mai bune, deci mai rezolute in primul rand, cu atat vor "dezbraca" sursa.
Cu mermeleala (sursa mediocra) merge la sisteme mai mediocre, le poti face muzicale, placute, in toate felurile dar mai putin high-end, mai putin "Nirvana".
O sursa de top este in cazul vostru scula de baza la deplasari si teste din astea. Altfel puteti trage concluzii gresite.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by hersorin »

Dacul meu e aproape stabilit dar pretul e inca departe de oferta mea si la fel si cumnatul.
Oricum cu un pret de 5000 euro pe dac nu cred ca ajungem in HighEnd.
Simbata viitoare avem alte auditii cu Harbeth si o sa imprumutam niste surse mai bune .
Aseara chiar nu ne-am gindit la niste surse mai bune tinind cont ca boxele sunt pina in 10k euro.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by remoteviewer1 »

hersorin
Simbata viitoare avem alte auditii cu Harbeth si o sa imprumutam niste surse mai bune
Si ce model/e planuiti sa ascultati (de Harbeth-uri)?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: FULL RANGE si COAXIALE

Post by hersorin »

Cred ca sunt 3 modele , Super HL5 plus , P3ESR si cred Monitor 30.1 daca o mai fi dar primele doua sunt sigur .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply