MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

CD, vinil, concerte
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Concerte interesante - care merita

Post by Kostas »

Nu uitati - pentru cine este interesat de muzica neamplificata, de calitate - de concertele de azi si maine de la Ateneu, un program dedicat muzicii lui Ceaikovski :

Joi 28 Noiembrie 2013 si Vineri 29 Noiembrie, orele 19:00 - 21:00
ATENEUL ROMAN - SALA MARE

Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"

Dirijor
VALENTIN DONI

Solist
MICHEL BOURDONKLE
Franta


Program

Piotr Ilici Ceaikovski
Concertul nr. 1, în si bemol minor, pentru pian şi orchestră, op. 23
Anotimpurile
Pas de deux din baletul Spărgătorul de nuci


http://fr.wikipedia.org/wiki/Michel_Bourdoncle" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Concerte interesante - care merita

Post by momolo »

Concertul de vineri seara a fost excelent de la inceput la sfarsit...desi nu ma asteptam!

Concertul Nr.1 de pian de Ceaikovski este extrem de dificil si nu ma asteptam la mare lucru. Insa a fost minunat interpretat la pian de catre MICHEL BOURDONKLE!

Pianul a sunat foarte bine, chiar si orchestra romaneasca din spate a facut fatza cu brio acestei grele incercari!
Mi-a placut foarte mult pianistul francez! Este foarte...uman, cald, cursiv! Si bis-urile au fost minunate! Deja l-am luat in agenda, este un pianist deosebit (si foarte modest si de treaba)!

In partea a doua surpriza placuta a continuat, Filarmonica nationala a sunat excelent de la cap la coada sub bagheta lui Valentin Doni ! Rar i-am auzit atat de buni pur si simplu! Unica mea obiectie - mai ales la pasajele forte se simte ca nu-i prea ajuta instrumentele de slaba calitate. Din cate am inteles, acolo este amestecatura, unii au instrumente foarte bune, altii le au "de porc".

Totusi, Valentin Doni este o surpriza pentru mine, l-am auzit prima oara si ma gandesc logic, rezultatul i se datoreaza in mare parte.

In concluzie, a fost un concert de la care aveam asteptari modeste dar care s-a dovedit excelent! Bravo lor !

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=ZTGHuTMVwZ8" onclick="window.open(this.href);return false;

FOTO: https://plus.google.com/photos/11314592 ... erid=gplp0" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Concerte interesante - care merita

Post by Kostas »

Bravo solistului deoarece a reusit sa se impace cu orchestra si a rezistat asaltului hazardat al suflatorilor :)
Altfel, pe ansamblu a fost frumos, pianist bun, piese superbe (Ceaikovski a fost un geniu), dar grele, greu de coordonat , cu multe teme, multa muzica.
Ferice de cei ce au fost in sala.
Pianistul a studiat la maturitate un an la Moscova, observ ca filiera rusa e obligatorie in domeniul pianistic, aduce un plus de maturitate si finete.
Sala a fost plina si a apreciat concertul, dupa spectacol am vazut figuri fericite, luminoase, reconfortate de un act cultural de buna calitate.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Concerte interesante - care merita

Post by momolo »

Kostas wrote:Bravo solistului deoarece a reusit sa se impace cu orchestra si a rezistat asaltului hazardat al suflatorilor
in prima parte cu pianistul dar in a doua parte suflatorii mioritici au prestat de calitate de m-am si mirat ca se poate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Concerte interesante - care merita

Post by Kostas »

Corect, asa este!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Concerte interesante - care merita

Post by Kostas »

Nu uitati, azi si maine la Ateneu se anunta un concert interesant, cu un mare dirijor :

oi 05 Decembrie 2013, Vineri 06 Decembrie, orele 19:00 - 21:00
ATENEUL ROMAN - SALA MARE
Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"

Dirijor
MISHA KATZ

Solist
DAN GRIGORE

Program

Rahmaninov/ Respighi
Două preludii

Serghei Rahmaninov
Rapsodia pe o temă de Paganini pentru pian şi orchestră, op. 43

Modest Musorgski
O noapte pe muntele pleşuv

Piotr Ilici Ceaikovski
Uvertura-fantezie “Romeo şi Julieta”
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Concerte interesante - care merita

Post by Kostas »

Misha Katz a mai fost la Bucuresti si in Martie 2012, eveniment consemnat in paginile acestui forum:

viewtopic.php?f=2&t=587&start=150" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Concerte interesante - care merita

Post by momolo »

ATENEUL ROMAN - SALA MARE
Spectacol 6 decembrie 2013 Bucuresti, Romania
Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor: MISHA KATZ
Solist: DAN GRIGORE
Program:
Rahmaninov/ Respighi - Două preludii
Serghei Rahmaninov - Rapsodia pe o temă de Paganini pentru pian şi orchestră, op. 43
Modest Musorgski - O noapte pe muntele pleşuv
Piotr Ilici Ceaikovski - Uvertura-fantezie “Romeo şi Julieta”
______________________
Comentariu:

Misha Katz este un paianjen negru care danseaza pe o plasa invizibila tesuta din Muzica Divina! Un vrajitor care a facut Filarmonica nationala sa cante cum nu am auzit-o vreodata!

Spectacolul de asta seara a fost SUBLIM ! Nu am crezut ca ai nostrii pot sa sune atat de minunat!!! Inca o data o spun, Misha Katz este un vrajitor, un geniu!

Prima parte a debutat cu o piesa superba interpretata superb! Dar a fost numai un antreu la ceea ce urma in a doua parte!

Dupa aceea a fost Dan Grigore cu superbul concert de Rahmaninov. Nu mi-a placut deloc, a falsat si a fost mediocru dar nu a avut importanta. In jur a fost Filarmonica dirijata de marele "paianjen negru care danseaza pe o plasa invizibila din muzica", orchestra era prea buna sa ma supar. Pianul pe care a prestat Dan Grigore a sunat sublim, nu cred sa fie multe piane mai minunate in Paradis! Asa ca nu m-a deranjat si nici enervat, l-am ascultat cu placere mai ales ca in concertul lui Rahmaninov este o bucatica celebra folosita si intr-un film foarte frumos din anii '80. Din pacate piesulica aceasta a cantat-o ca un pianist de Saloon dintr-un film western, din acela unde sunt impuscati pianistii...si acum am aflat motivul!
Bisurile lui Dan Grigore au fost in numar de trei, scurte. Aici a prestat mai bine dar nu am fost deranjat si nici indispus, orchestra si pianul erau prea bune.

Dupa pauza a urmat Filarmonica dirijata de Vrajitor. Prima piesa este celebra in lumea audiofila, se afla la loc de cinste pe multe discuri audiofile cu selectii pentru testat sisteme audio grele, inclusiv un super tare Reference Recordings. Asa ca o aveam in cap si o comparam fara sa vreau. Ai nostrii au fost sublimi, daca eram legat la ochi si nu stiam cine interpreteaza, as fi crezut ca e una dintre cele mai bune orchestre din lume! Impresionant! Au fost buni toti, si violonistii, si violoncelistii, si suflatorii, si percutionistii, pur si simplu toti! Marele paianjen negru dansa printre ei si ii hipnotiza, spectacolul era desavarsit!

A doua piesa a fost zguduitoare prin dramatismul cu care a fost interpretata, spre final imi tineam respiratia iar la marele final dramatic am fost transpus intr-o alta dimensiune! Marele paianjen negru a dirijat neconventional, asa cum numai el stie din lumea lui nepamanteana! Rar mi-a fost dat sa traiesc asemenea spectacol, asemenea concert si asemenea muzica!

Aplauzele nu se mai terminau dar erau oricum prea modeste! Ca si Misha Katz, un modest si un special! Oricum, oamenii erau bulversati la un loc cu instrumentistii nationali care se aflasera sub o vraja inexplicabila! Nu i-am auzit vreodata la nivelul asta!

Misha Katz trebuie oprit sa mai plece de la noi, trebuie angajat la Filarmonica si votata suma speciala in bugetul pe 2014! Mi s-a spus ca nu ar fi bani sa-l poata plati si oricum, el este un geniu, o pasare libera!

Am plecat pe trei carari! Si acum imi suna in cap!

FOTO:
https://plus.google.com/photos/11314592 ... erid=gplp0" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Image
Image
Image
Image

VIDEO (de sapuniera, nu era voie cu filmarea in sala dar oricum, ma luase valul si am cam uitat sa filmez, ce am prins e nimic):

Rahmaninov, Tema dupa Paganini, Dan Grigore, Misha Katz, Filarmonica George Enescu:
http://www.youtube.com/watch?v=gfyjw_C3 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Dan Grigore, bis:
http://www.youtube.com/watch?v=LxNwjopD ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Misha Katz, discursuri, decoratie pentru Dan Grigore:
http://www.youtube.com/watch?v=i4tSwWLS ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Misha Katz si Filarmonica George Enescu:
http://www.youtube.com/watch?v=FMbppLO0 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Finalul dramatic al concertului (de vazut integral!):
http://www.youtube.com/watch?v=i5OlZNWH ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

O mica parte din aplauzele interminabile:
http://www.youtube.com/watch?v=InHrvQj5 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Misha Katz, discurs la finalul concertului:
http://www.youtube.com/watch?v=yEgovzFM ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Concerte interesante - care merita

Post by Kostas »

Misha Katz a fost o incantare, nu stiu cum lucreaza cu orchestra, o sa ma straduiesc sa aflu, dar rezultatul e fenomenal. O frazare foarte exacta, o reliefare a instrumentelor cand au solo, un sunet profund al orchestrei in tutti, totul a sunat mare, grandios, sublim si cu un dinamism aparte. Totul era fluid, melodios.
Dan Grigore mi s-a parut ok, nu am sa-i fac nici un repros.
Sala a fost plina si entuziasta, exista un public insetat de muzica buna,cu oameni placuti si culti, femei frumoase si educate (n-am vazut nici o pitzipoanca), cu tineri liceeni si studenti entuziasti si curiosi. A fost superb!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Concerte interesante - care merita

Post by Kostas »

Misha Katz s-a nascut in 1954 la Rostov pe Don, in Rusia, fiind fiul cunoscutului dirijor sovietic Leonid Katz.
Din 1959 studiaza violoncelul devenind elevul lui M. Rostropovici la Conservatorul din Moscova.
In paralel studiaza dirijatul cu tatal sau.
Incepand cu 1982 studiaza dirijatul si compozitia cu Leonard Berstein, care remarca "ceva nepamantean" in modul de intelegere a muzicii de catre Misha Katz.
Apoi a fost dirijor principal al filarmonicilor din Minsk si Kiev. Devine dirijor al ansamblului simfonic “The Soloists from Russia”, iar apoi dirijor la Philharmonic Orchestra of Mexico City, unde se produce revelatia pe plan mondial a aptitudinilor lui Misha Katz. Dintr-o orchestra relativ modesta ansamblul mexican se transforma intr-o suma de artisti de prima mana, lasand publicul perplex inca de la primele concerte.
Spirit liber, Misha Katz concerteaza pe toate marile scene de concert ale lumii onorandu-ne cu arta sa magica si pe noi iubitorii muzicii din Romania.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Concerte interesante - care merita

Post by momolo »

Misha Katz este un geniu si daca ma gandesc bine, este cel mai bun dirijor pe care l-am auzit vreodata avand in vedere cum i-a facut pe ai nostri firlarmonisti nationali sa sune in asa fel ca se rusina si Royal Philharmonic daca era in sala!

Revazand micile mele filmari (dealtfel extrem de proaste) mi-am dat seama ca mai ales in partea a doua a concertului am asistat la ceva iesit din comun. Nu am auzit niciodata (pe viu) un Ceaikovski atat de dramatic, atat de special!
Am plecat de acolo ca dupa o intalnire de gradul 3 !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Concerte interesante - care merita

Post by Kostas »

Si uite asa, traind in cercul nostru stramt, inconjurati de cloaca nationala, am avut prilejul sa ascultam pe viu anul acesta tot ce este mai bun pe plan mondial, in cadrul festivalului Enescu si apoi prin intalnirea cu Misha Katz. Chiar am fost norocosi, unui inger cantator i s-a facut mila de noi, dar cum Dumnezeu nu-ti baga-n traista trebuia sa fi interesat, sa ai credinta si entuziasm. La mai multe spectacole la care nu gaseai bilet nici sa dai cu tunu, au venit oameni si mi-au oferit un bilet sau o invitatie , in sfarsit cu multi melomani am ajuns sa schimb impresii, sa ma salut, muzica creind o aura de solidaritate a bunului gust si fericirii de a trai frumos.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Concerte interesante - care merita

Post by Kostas »

Miercuri 12 si Joi, 13 Februarie 2014, 19:00 - 21:00
Ateneul Roman - Sala mare

Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor
CHRISTIAN BADEA

Solistă
ALEXANDRA CONUNOVA

http://www.artsglobal.org/en/people/alexandra-conunova/" onclick="window.open(this.href);return false;

Program
Dmitri Şostakovici
Concertul nr. 1, în la minor, pentru vioară şi orchestră, op. 77
Modest Musorgski/ Maurice Ravel
Tablouri dintr-o expoziţie

Eu zic ca merita! :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Concerte interesante - care merita

Post by Gabriel_Wo »

Se anunta o perioada agitata pentru iubitorii jazz lui de clasa, cu precadere cei din Bucuresti.

JAZZ IN CHURCH FESTIVAL, ce va avea loc in perioada 03-06 aprilie 2014, la Biserica Luterana din Bucuresti.

http://jazz.ro/blog/jazz-in-church-festival-2/" onclick="window.open(this.href);return false;

Provincia, nimic ? :?
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Concerte interesante - care merita

Post by Kostas »

Concertul de Joi seara de la Ateneu m-a lasat fara cuvinte.
Solista, ALEXANDRA CONUNOVA - o copilita, parea foarte tanara - dar o violonista plina de nerv si maturitate. Un sunet al viorii deosebit, foarte profund, cu armonice de viola. Concertul de Sostakovici este foarte greu, eu nici nu pot sa il retin, decat cateva teme, desi alte concerte le stiu pe dinafara. Apar in cursul concertului si teme din alte creatii ale compozitorului rus, din simfoniile a cincea si a sasea. Tehnic - concertul este la limita fizica a puterii de a interpreta si pentru solist si pentru orchestra - dar acesta a fost un obiectiv premeditat al lui Sostakovici si anume de a rupe limitele, de a duce mai departe universul muzical explorand noi posibilitati sonore.
Solista a interpretat exceptional, nici nu stiu de unde atata putere si profunzime. O mare solista cu un mare viitor. Voi urmarii evolitia si inregistrarile ei cu mareinteres. Bravo !

Uitati mai jos o inregistrare de la un concurs de vioara castigat de artista:

http://www.youtube.com/watch?v=qIbLh1lL ... i2M7MsrYtS" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply