Mini rack diy

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Post Reply
User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Mini rack diy

Post by sorin_denver »

Deoarece vreau sa pot folosi si videoproiectorul si sistemul audio in aceasi camera am construit din lemn masiv de fag laminat doua rackuri pitice . Rackul clasic este prea inalt si trebuia sa il mut mereu . Nu sunt terminate , mai trebuiesc lipite definitiv picioarele si lacuite . In felul acesta impac si capra si varza :D . https://picasaweb.google.com/1163129377 ... ZaNqLOk1AE" onclick="window.open(this.href);return false; .

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Mini rack diy

Post by glucica »

Cred ca mai degraba le putem numi platforme.
Mai interesant (acustic) cred ca era sa le pui pe cite 3 spike-uri plus contra spike-uri.

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: Mini rack diy

Post by sorin_denver »

Am sa le pun si spike-uri dar mai incolo. Acum o sa le pun niste discuri de pluta sau pisla intre picioare si podea .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Mini rack diy

Post by momolo »

Cred ca spike-urile sunt tichia de margaritar in cazul asta. Nu as folosi lemn de esenta tare (fag, stejar) ci lemn de esenta moale (brad, tei) iar platforma as face-o mai groasa. Lemnul de esenta tare se cam baga cu bocancii in sunet, canta cam dogit, face sunetul urat. Mai ales in cazul lampaselor, cele mai sensibile aparate la vibratii, in consecinta aparatele care depind cel mai mult de rack.'
Ideea cu pluta e buna. Pasla nu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Mini rack diy

Post by glucica »

Am facut o platforma de genul asta pentru un prieten. Mult mai groasa ce-i drept (75mm), ca sa puna un power destul de greu (Pass 350.5). I-am pus 3 spike-uri de M8 cu contraspike-uri, si statea pe parchet. A fost o imbunatatire masiva fata de situatia cind power-ul statea direct pe parchet. In general, am observat ca orice scula ai pune direct pe parchet, afecteaza negativ sunetul. Chiar si la boxe e valabila chestia asta.
Dupa o vreme, am mers din nou pe la el si sunetul era mult schimbat in rau - mai infundat, turtit, fara viata. Am descoperit ca pentru a proteja parchetul pusese sub contraspike-uri niste discuri de poliuretan. Dupa ce le-a indepartat, totul a revenit la normal. La fel de adevarat e ca are un sistem destul de scump, care face sa poti aprecia usor orice modificare.

User avatar
adiiordache333
Posts: 8
Joined: 09 Nov 2013, 19:15
Location: Bucuresti

Re: Mini rack diy

Post by adiiordache333 »

Doresc sa realizez si eu un rack cu 4 platforme , fiecare prevazuta cu spike uri , pt cd player , amplificator si tuner , ce material recomandati sa folosesc?Va multumesc pentru sugestii!

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Mini rack diy

Post by glucica »

Poti sa-l faci din ce ai la indemina: lemn, aluminiu, fier. Daca il faci din fier, sa ai grija sa-l faci cu adevarat masiv pentru ca fierul transmite vibratiile foarte usor. Eu am vrut sa-mi fac din aluminiu dar mi-a fost prea greu sa procur semifabricatele.
Platformele sint cu adevarat critice. Am vazut ca, in general, producatorii le fac din MDF sau stratificat sau lemn. Ca idee generala, rigiditatea mare accentueaza partea de sus a spectrului sonor pe cind un material mai "moale" e mai prietenos cu partea de jos.
Trebuie experimentat.

User avatar
adiiordache333
Posts: 8
Joined: 09 Nov 2013, 19:15
Location: Bucuresti

Re: Mini rack diy

Post by adiiordache333 »

As inclina mai mult catre lemn atunci pt ca este mai prietenos ochiului uman si mai simplu de realizat iar daca rigiditatea influenteaza sunetul in modul in care zici cred ca voi alege ceva de esenta moale , temerea este doar sa nu se deformeze in timp daca nu este bine uscat.

Post Reply