2012 alinierea planetelor?

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

2012 alinierea planetelor?

Post by akaiofil »

daca tot ne place sa o ardem aiurea (off-topic fiind cel mai "incins" capitol din forumul asta :) ) stie cineva astrologie adevarata? nu ma intereseaza preziceri de sfirsitul lumii, aia o sa aflam si singuri daca se intimpla sau nu ca nu mai e asa mult pina atunci, ma intereseaza stiintific ce inseamna alinierea planetelor, daca chiar se intimpla in 2012 si cind s-a mai intimplat. repet lucruri pe care le stiti de bune, nu profetii. google e intoxicat rau despre subiect (sau nu am eu rabdare) sau oricum mai povestim si noi...:)
It's the music, stupid!

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by fluffy38 »

Din putina astrologie pe care o stiu,alininierea planetelor inseamna ca ele se pozitioneaza pe o dreapta imaginara,in 2012 majoritatea fiind in punctul de perigeu al orbitei lor. Atractia gravitationala a soarelui este minima in acest punct si exista riscul ca planetele mari sa atraga planetele mai mici sau sa le smulga de pe orbita lor modificandu-le orbita cu consecinte nebanuite. In acest fel planetele,avand orbitele modificate se pot intersecta si ciocni.In aceasta categorie a planetelor mici intra si Pamantul,deci ..........
O aliniere de 5-6 planete a mai existat in anii '90.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by szacaz »

stie cineva astrologie adevarata? nu ma intereseaza preziceri de sfirsitul lumii, aia o sa aflam si singuri daca se intimpla sau nu ca nu mai e asa mult pina atunci, ma intereseaza stiintific
astrologia si cu stiintificul nu prea au ce sa caute in acelasi enunt
Atractia gravitationala a soarelui este minima in acest punct si exista riscul ca planetele mari sa atraga planetele mai mici sau sa le smulga de pe orbita lor modificandu-le orbita
atractia gravitationala a soarelui, asa minima cum e ea, este "fara numar" mai puternica decat a planetelor mari

n-ar smulge, aceste planete mari, nici un puf din coada incipienta a unui pui de gasca, darmite pamantul de pe orbita lui

da' dac-o fi sa ne smulga, bucurosi le-om duce toate

(ma cam plictisesc de ceva vreme, asa ca orice schimbare poate sa aduca un zambet pe 16 mm)

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by akaiofil »

aha, deci de aici toata isteria... deci jupiter atrage pamintul care e mai mic, ne scoate de pe orbita si devenim martieni prin unire-ciocnire cu marte. fain :) o sa fie un fel de calatorie in spatiu din fotoliu de acasa... (sau unde om fi fiecare) :)
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by akaiofil »

astronomie era corect? scuze....
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by akaiofil »

szacaz wrote: ....
n-ar smulge, aceste planete mari, nici un puf din coada incipienta a unui pui de gasca, darmite pamantul de pe orbita lui
....
pai si luna care-i si mai mica cum de mishca apele pe pamint?
It's the music, stupid!

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by szacaz »

nu stiu

o fi din cauza ca e "fara numar" mai aproape?

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by fluffy38 »

szacaz
M-am exprimat foarte clar ca nu sunt expert in "astrologie". Ce am scris este doar din amintiri. Daca te pricepi mai bine sunt dispus sa mai invat cate ceva... :oops:..........nu ca m-ar interesa in mod deosebit.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by szacaz »

Ce am scris este doar din amintiri. Daca te pricepi mai bine sunt dispus sa mai invat cate ceva
nu e nici de pricepere, nici de mare invatatura, nici macar de astronomie (da' de astrologie da; alinierea planetelor ar o mare importanta pentru preafrumoasele, tot mai frumoasele neti sandu de la noi si de aiurea); este de simpla si rudimentara fizica, de principii elementare

adica: forta gravitationala este direct proportionala cu masa corpurilor in discutie (in cazul nostru putem zice chiar marime - Terra e mica, Jupiter e mare, soarele e enorm), si invers proportionala cu distanta dintre ele (daca nu chiar cu patratul distantei):

fata de Pamant (mic), Jupiter (mare) e foarte departe

fata de Pamant (la fel de mic), Soarele (enorm) e destul de aproape

deci soarele are doua motive sa fie pe felia lui si sa faca regulile in acest sistem solar, jupiter (si compania) are aceleasi doua motive sa se opinteasca la puful de gasca


(si trag nadejde ca n-a ramas nimeni cu impresia ca ma iau de vreo persoana; e drept ca imi cam vine sa iau la misto aceste temeri - sa nu cumva sa sarim de pe orbita noastra stramoseasca - dar asta nu inseamna nimci altceva decat ca ma distreaza ideea, nu ca vreau neaparat sa rad eu de cineva)
Last edited by szacaz on 28 Jan 2009, 20:09, edited 1 time in total.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by akaiofil »

dragilor...nu va ambalati. pe mine chiar ma intereseaza subiectul, si daca chiar se adevereste ca acea aliniere va avea loc (nasa spre exemplu zice ca nu) probabil o sa va intereseze pe toti :).
daca peste 3 ani se redeschide acest subiect aici pe forum, voi cere taxa de initiator :)
It's the music, stupid!

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by szacaz »

daca peste 3 ani se redeschide acest subiect aici pe forum,
eu cred ca ar trebui sa te preocupe felul in care o sa se discute


nu e vorba ca se aliniaza sau nu planetele - ca s-au mai aliniat si cu alte ocazii; vorba este ca (mai mult ca sigur) o sa fie ceva influenta asupra zodiilor, dar n-o sa fie influenta asupra orbitelor planetelor mici


parerea mea

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by akaiofil »

ma preocupa doar sa stiu citeva adevaruri despre fenomen, din punct de vedere fizic, nu sint mistic sa zic ca-i gata cu pamintul, dar nici nu neg posibilitatea ca fenomene naturale mai mult sau mai putin nefaste sa-si faca aparitia cu ocazia schimbarii raportului de fortze la nivel de sistem solar. din punctul asta de vedere vroiam sa stiu mai multe pareri. da tu esti plictisit :) si fluffy38 pare ushor iritabil :), asa ca...pe voi doi va am in discutie cu voi defilez (glumesc desigur) :)
It's the music, stupid!

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by szacaz »

posibilitatea ca fenomene naturale mai mult sau mai putin nefaste
fenomenele nu-s faste sau nefaste

e ca si cum ai spune ca binecuvantata lege joule-lentz ne-a adus confort, spre deosebire de antipaticul principiu al actiunii si reactiunii care nu ne da pace sa actionam fara sa starnim reactii

si chiar reactii inverse, popular numite feed-back (in unele regiuni, cu populatie majoritar minoritara, i se poate spune chiar retroaferentatie; dar nu i se spune)
cu ocazia schimbarii raportului de fortze la nivel de sistem solar
poate cu alta ocazie

ca acuma schimbarile or sa fie nesemnificative; n-or sa influenteze nici macar apa, si nici macar apa plata

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by momolo »

Mai baieti, pe foamea asta si in timp ce se inchide o fabrica (santier) pe zi, cui ii mai arde de altceva decat de off-topic ?!

In treburile astea nu cred ca stiu nici cat stiti voi si in plus de asta, mi-e o leneee de cautat cu Google!....

Asa ca nu am de ales, trebuie sa gandesc logic, precum Moromete.

In consecinta, e la mintea cucosului ca la cei vreo 4 miliarde si juma' de ani cat are Pamantul, a fost timp berechet de alinierea si paralinierea tutulor planetelor mici si mari, a fost timp de toate pozitiile si toate perversiunile posibile in sistemul nostru (provincial) solar. Fumate toate, inca dinainte sa apara maimuta din care ne tragem cu totii.

Ca doar nu oi fi gaina sa cred ca in 2012 se aliniaza planetele astea prima oara in viata lor, firar sa fie ele de planete!

Pe de alta parte, exceptand alinierile astea perverse, toate bilele astea de planete se tot invartesc si rasucesc incat nea' ala Jupiter a fost in coishpe mii de ori in pozitii cat se poate de aproape de Pamant. Si iaca, nimic nu s-a intamplat ca daca se intampla nu mai scriam noi pe forum acu'!
Asta pentru ca se stie, mutarea Pamantului de pe orbita cu distante infime ne duce pe toti la extinctie. Insa ca sa-l muti oleaca, trebuie ceva barosan, gen un asteroid mare! Si oricum, oricat ai da in el cu asteroizi, mutarea este practic nula la scara sistemului solar. Insa climatul Pamanutului este atat de gingas si sensibil ca astia au spus la TV ca 6 grade modificare de temperatura gloabala inseamna ca raman in functie doar gandacii de bucatarie.

Astfel ca, si in concluzie, alinierile astea si ce-or mai fi ele nu pot misca nici apa din pahar. Plus de asta, exista jdemii de programe de calculator care iti arata pozitia tuturor planetelor si in trecut, dar si in viitor cu o precizie totala. Asta pentru ca sistemul solar e ca un ceas elvetian, o secunda si un centimetru sunt deja prea grosolane!

Toate zvonurile astea de tip Elodia-OTV nu-mi par indeajuns de intemeiate iar daca ne va lovi vreo napasta, cu siguranta e una imprevizibila si nu are treaba cu alinierile.

Cat priveste zodiile, treaba e alambicata,. Posibil sa fie lumea mai nervoasa in ziua aia. Dar le trece a doua zi!

Insa pericolul cel mai mare este prostia si lacomia umana! Asta nu are legatura cu Jupiter!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by c6t9 »

in 2012 se estimeaza sa iesim din criza :lol: :lol: :lol: oare cu picioarele inainte? :mrgreen:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Post Reply