Amplificari hibride

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificari hibride

Post by comanr »

confirm spusele lui momolo, proiectare buna, condensatori buni dar nu ceva extraordinar, ba chiar miroase putin a china prin el ca prin toate sculele "noi".

deasemenea cuplarea placilor nu prea imi place , vad ca se folosesc papuci si conectori in locul lipiturilor sfinte.

e un lucru bun, chiar foarte bun, insa eu nu as da banii aia pe el nici cu pistolul la tampla, pur si simplu nu pot, ceva nu ma lasa.

sa te tina mult si bine fara interventii!
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by momolo »

Nu difera decat la conzii electrolitici mari de filtraj, restul sunt aceleasi piese ca la restul vazute.
Probabil al tau este mai nou. Cum am mai spus, li s-a terminat stocul (NOS).
Alti electrolitici de acolo, mai ales aia verde deschis sunt tot niste NOS-uri, erau folosite de Philips si firmele europene pe vremuri, foarte buni. Astia sunt made in Hong Kong de pe vremuri.
Aia maron mai mici sunt Japan, cred ca (logic) tot vechi (NOS).
Aia albastrii cred ca sunt Panasonic (Matsuhita), care desi sunt din China, sunt OK.
Eu am apucat Nichicon made in Japan. Alte vremuri!
Si mai bine conzi din Koreea decat din China!
Sunt vremuri grele pentru audio.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by momolo »

comanr wrote:vad ca se folosesc papuci si conectori in locul lipiturilor sfinte.
daca desfaci Accuphase o sa gasesti cuple din alea mici din plastic alb si colorat ca la toate aparatele (bune) din anii '80. Parca sunt video VHS din anii '80! Adica balamuc de cuple anti-haudiofile si totusi Suna!
Unico chiar are cuple bune.
Si nu e un criteriu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificari hibride

Post by comanr »

ai dreptate insa cand ma gandesc ca a fost undeva spre 10000 usd cand era nou, mi e greu sa cred ca pretul reflecta asa bine calitatea.

daca suna excelent asta e tot ce conteaza insa orice om are piticii lui la creier, ma refeream la mine. :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificari hibride

Post by hersorin »

Mie totusi pretul sau imi pare decent daca as compara cu ce am mai vazut pe piata.
Si ca sunet este exact pe gustul meu. Am cistigat un pic de rafinament , claritate , naturalete si un control al boxelor extraordinar .
As vrea sa imi aratati pe piata un hibrid mai bun si mai ieftin decit acesta . Majoritatea au puteri mici pina in 200 w si eu as fi vrut ceva puternic, altfel trebuia sa trec la pre-power si nu am chef sa ma chinui iarasi cu cabluri .
Oricum eu sper sa fie ultimul amplificator . Daca se va strica il repar , la nevoie ii schimb toate piesele (condensatorii) . Eu nu ma impac cu sunetul modern e prea rezolut si sec pentru mine . Am testat amplificatoare tranzistoriate si parca nu mai pot asculta fara o lampa in sistem .
Pentru full lampi ar trebui sa cheltui prea mult .
Deci din punctul meu de vedere a fost cel mai ieftin compromis .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificari hibride

Post by hersorin »

Eu din cite stiu Unico 200 versiunea RCA a costat in jur de 5000 poate 5500 euro .
Eu am platit 2600 euro (cu lampi si cablu alimentare special) . Pentru mine pretul a fost imposibil de refuzat , mai ales ca imi doream de mult acest amplificator.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificari hibride

Post by comanr »

stai linistit e unul dintre ultimele lucruri bune, un fel de ultimul tren daca ma intrebi pe mine, piata e in cadere libera pentru ca trebuie sa va aduc aminte cuvintele amicului din israel:

"Today's manufacturers unfortunately have only one driving motive, to maximize profit. Quality
and reliability are inferior considerations."

ca a costat o avere de nou nu te afecteaza prea tare, bine ca l ai gasit in stare foarte buna second.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Amplificari hibride

Post by hondaru »

hersorin wrote:Cei care mai aveti hibride ce marci de lampi ati incercat si ce v-a placut ?
Eu am incercat Siemens E82CC niste lampi scumpe dar au o finete a detaliilor si un soundstage exceptional. In prezent am niste RFT nos care presteaza substanial mai bine decat cele stoc dar totusi sunt cu o treapta mai jos fata de Siemens.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amplificari hibride

Post by SOLO »

hersorin wrote:Eu din cite stiu Unico 200 versiunea RCA a costat in jur de 5000 poate 5500 euro .
Eu am platit 2600 euro (cu lampi si cablu alimentare special) . Pentru mine pretul a fost imposibil de refuzat , mai ales ca imi doream de mult acest amplificator.
Personal cred ca ai facut o afacere buna. Bucura-te de el si incearca sa-l potrivesti cat mai bine cu putinta cu restul sistemului. Mai probeaza din cand in cand cate un cablu, ca nu se stie niciodata ce surprize poti avea . Apropo ai incercat niste xlo ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificari hibride

Post by hersorin »

Nu am incercat XLO . De cind am luat setul de cabluri din tara m-am potolit de tot cu cablurile. Inainte mai testam dar in ultimul timp mai ascult ocazional pe la cumnatu cite un cablu nou .
Chestia cu cablurile e foarte relativa si conteaza enorm experienta si gustul persoanei .
Am vazut acum pe pielea mea cum cablul original de la Unison mi-a placut mai mult decit un cablu de referinta de 1200 euro Gold-Palladium . Cablu in mare este extraordinar de bun dar numai cu muzica BUNA , cum am bagat muzica mai normala mai neaudiofila gata a devenit stresant .
Pentru mine urmatorul pas va fi un dac cit mai bun si cit mai NATURAL . In categoria sub 5000 euro Bel Canto este cistigator clar pentru mine. Oricum nu e nici o graba ,sistemul suna superb.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by momolo »

La 2600 euro cu tot cu cablul ala scump ai facut o afacere foarte, foarte buna! Totusi e vorba de un amplificator de 65 Kg!
Dupa cum deja ai observat, aparatul si sistemul nou format prezinta sensibilitate mare la cablaraie. Daca ai ocazia sa testezi sarme fara sa platesti inainte, nu ezita si incearca. Nu exista nici o regula cu cabluri scumpe sau ieftine si Unico (cele de varf) sunt extrem de sensibile la cablaraie. Dealtfel se comporta ca lampasele (cele full tuburi), toate nevricoase nevoie mare la sarme.
Cea mai importanta sarma este asa cum ai si observat, cea de alimentare. Vei avea o problema, acea mufa IEC de format special. Ai putea face un compromis ca sa poti testa cablurile de curent normale - cauta pe net (pe la piesaraie) mufa tata identica dar si o mufa mama de pus pe cablu. Daca le gasesti poti face cu niste sarme foarte scurte (exemplu 10 cm) un adaptor.
Mastodontul tau este sensibil nevoie mare la curent. Asa cum am mai scris, nu as mai recomanda conditionator la ora asta si nici nu cred ca e cazul (costa!). Insa conteaza priza, prelungitorul, cablul de curent. La acest capitol nu te opri din cercetari.
Pe locul 2 este cablul de semnal. Asta depinde si de sursa, nu numai de amplificare. Chestie de potriveala. Intai de toate e bine sa te hotarasti la o sursa si apoi cauti sarma de semnal.
Dar intai de toate astea, cum am scris de multe ori, trebuiesc asezate boxele in camera. La nivelul asta conteaza si un centimetru. Asezarea e o treaba chinuitoare si nu e de o zi, e o munca de luni de zile, incet, incet, cu rabdare si in zilele cu chef fara exagerari. Ceea ce trebuie urmarit in primul rand este basul, acolo sunt problemele cele mai evidente din asezarea boxelor in spatiu.
In concluzie, intai asezi boxele cu ce sistem ai, apoi cercetezi cate cabluri de curent poti (daca reusesti sa-ti faci un adaptor pentru IEC-ul mare), apoi, dupa ce gasesti o sarma de curent placuta, cauti si sarma de semnal ("interconectul").
Nu te culca pe o ureche cu cablurile deoarece peste multa vreme o sa-ti dai seama ca ai gresit. Cercetarea va fi lunga, conteaza drumul mai mult decat destinatia deoarece, vorba aia, acum ai o jucarie noua! :D
Nu ai idee cat conteaza sarmaraia la un asemenea sistem audio! (in caz ca reusesti sa gasesti si o sursa pe masura - iar aici intradevar, LP-ul este o solutie faina, mult peste orice digital).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificari hibride

Post by hersorin »

Sincer la cabluri daca m-as apuca chiar nu stiu de unde sa incep, ce marci ar merge, e foarte complicat . Din ce am ascultat nu prea mi-a placut nimic , pina in 1000 euro pret catalog.
Cu asezarea am rezolvat destul de repede . Boxele mele sunt extrem de usor de plasat , basul nu grohaie aiurea, sunt multumit .
Ascult muzica pe la 3 magazine cu audio si cind merg acasa imi iubesc si mai mult sistemul .
Stiu ca se poate si mai bine (sursa e problema) dar nu am visat niciodata sa ajung la acest nivel de sunet.
Despre curent am mai spus , am doua faze active care formeaza 230 si cea mai mare fluctuatie care o am este 231 -228 dar in mare parte curentul este extrem de stabil si sta cuminte la 230 .
Am tot timpul un aparat cu display in prelungitorul cu scule si vad in fiecare zi cum stau la curent.
La problema cu fazarea neamtul mi-a zis ca la Unison e pe stinga , am chiar o bulina rosie lipita dar acum nu e cazul sa imi bat capul cu acest curent .
Am vazut cit de pretentios este Unisonul la cablul de alimentare , chiar m-a speriat un pic.
Multumesc de ideea cu cablul adaptor .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by glucica »

hersorin wrote:La problema cu fazarea neamtul mi-a zis ca la Unison e pe stinga , am chiar o bulina rosie lipita dar acum nu e cazul sa imi bat capul cu acest curent .
Aici eu n-am prea inteles ce vei sa spui.
Poate poti incerca Siltech Ruby Hill.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificari hibride

Post by hersorin »

Curentul are doua faze active care impreuna fac 230 , deci nu am o faza 230 si un nul . Avind doua faze active am vrut sa zic ca nu am probleme cu fazarea aparatului . (eu am incercat ambele pozitii dar se aude la fel).
Stiu ca Pioneer/Tad merg bine cu Siltech , dar parca nu as da peste 1000 euro pe un cablu .
Daca totusi voi prinde asa ceva o sa il incerc . Multumesc de sfat.
Din cite tin minte Pioneer/Tad merg foarte bine cu Audioquest si cu Absolue Creations (cele de top ) .
Din cite am vorbit cu reprezentantul Pioneer/Tad prima data ar trebui sa incerc Audioquest .
De fapt si pe net toate testele Pioneer/Tad se fac cu cabluri Audioquest.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by glucica »

Acum am inteles.
Un Ruby Hill SH e cam 600E.

Post Reply