MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

CD, vinil, concerte
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by momolo »

Valentin Gheorghiu, FANTASTIC! Ascultati inregistrarea asta:

http://www.youtube.com/watch?v=C-BpdctVV9w" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

Ateneul Roman - Sala Mare
Vineri 18 Aprilie 2014

Concert Extraordinar - Camerata Regală

W. A. Mozart
Requiem

Solisti:

Iulia Isaev
Maria Jinga
Andrei Lazar
Iustinian Zetea

Dirijor - Daniel Jinga
Corul Accoustic

In virtutea faptului ca la concertul anterior au avut o prestatie de exceptie parerea mea este ca merita audiata Camrata Regala si cu acest concert.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

Joi, 15 Mai si Vineri 16 Mai 2014, 19:00 - 21:00
Sala mare a Ateneului Roman

Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"

Dirijor
HORIA ANDREESCU

Solist
MICHEL ROLL

Program

Wolfgang Amadeus Mozart
Uvertura operei Flautul fermecat

Wolfgang Amadeus Mozart
Concertul nr. 22, în mi bemol major, pentru pian şi orchestră, KV 482

Ludwig van Beethoven
Simfonia nr. 3, în mi bemol major, op. 55, Eroica
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by momolo »

Vineri 16 Mai 2014 Ateneu, Bucuresti,
Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: MICHEL ROLL

Program:

introducere - Wolfgang Amadeus Mozart - Uvertura operei Flautul fermecat

concert solist - Wolfgang Amadeus Mozart - Concertul nr. 22, în mi bemol major, pentru pian şi orchestră, KV 482

concert ochestra - Ludwig van Beethoven - Simfonia nr. 3, în mi bemol major, op. 55, Eroica

Image

Image

FOTO: https://plus.google.com/photos/11314592 ... 6441893025" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by momolo »

Concertul a fost excelent de la inceput la sfarsit.
Pianistul a fost la inaltime, nivel top, am fost incantat, imi place foarte, foarte mult ! Dar sunt suspectat deoarece nu as fi prea obiectiv deoarece sunt pro-american ! :lol:
Orchestra nationala a fost la inaltime. Din primele minute ma intrebam ce s-a intamplat cu ei ?! Sunt din ce in ce mai buni ! Au fost la inaltime si in a doua parte. Acum suna ca orice orchestra de top mondial. Probabil scoaterea politicului din muzica clasica petrecuta de cativa ani buni, produce efectele benefice! Probabil contribuie si faptul ca s-au mai potolit scandalurile interne. Oricum, de la o vreme observ o imbunatatire substantiala a Orchestrei Nationale.
Drijorul Horia Andreescu (caruia ii zic cu simpatie "Strumful") a reusit o intepretare foarte buna! Mi-a placut introducerea foarte mult, a performat foarte bine alaturi de pianistul american si la urma a dat un spectacol foarte bun.
De data asta nu am pe cine si ce sa critic!
Sala a fost aproape plina, publicul civilizat cu exceptia unei doamne foarte nasoale aflata prin spatele meu si care isi pierduse rabdarea in ultima parte si foshganea necontenit cu programul, zorzoanele, scaunul, etc, imi venea sa-i spun ca nu e obligatoriu sa fie prezenta acolo. Si inca una undeva prin stanga si care avea probleme pulmonare tusind zdravan, la un moment dat fiind si incantata de cat a reusit indelung sa tuseasca, comentand cu vecina de scaun "evenimentul tusei supreme", pe scurt, mai se nimereste cate o tzoapa pe ici pe colo, mai suna si cate un telefon mobil dar per total lumea a fost de foarte buna calitate.
Intr-un final, le adresez la toti un sincer "Bravooo"!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

Pianistul si orchestra au fost foarte buni. Am remarcat unele accente americane, dar de efect, la cadente, dar pianistul a cantat cu suflet si a avut un bis foarte frumos.
La simfonie am remarcat o abordare umana, non teutonica, cu accente mozartiene, orchestra si dirijorul au fost la inaltime. Felicitari.

Am remarcat prezenta in sala a unui audiofil venit pe cont propriu, neimpins de la spate, ceea ce este;imbucurator. :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

Ateneul Roman

Concert simfonic

Joi 26 si Vineri, 27 Iunie 2014, 19:00 - 21:00
Sala mare
Orchestra simfonică şi Corul Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor GERT SCHALLER
Solistă ATSUKO TEMMA

Felix Mendelssohn
Concertul pentru vioară şi orchestră
Franz Liszt
Simfonia Faust
Dirijorul Corului
IOSIF ION PRUNNER

Un program interesant care merita ...
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by momolo »

Se pare, vineri 27 iunie 2014 se suprapun doua concerte:
Valentin Gheorghiu si Gabriel Croitoru - Integrala sonatelor de Beethoven - partea I
Vineri, 27 Iunie 2014 , ora 19:00

VALENTIN GHEORGHIU – pian
GABRIEL CROITORU – vioară
Ludwig van Beethoven - Integrala Sonatelor pentru pian şi vioară (partea I)
Sonata nr. 1 în re major, op.12
Sonata nr. 5 în fa major, op. 24 – Sonata primăverii
Sonata nr. 8 în sol major, op. 30
http://www.orchestreradio.ro/valentin_g ... rtea_i-738" onclick="window.open(this.href);return false;
Valentin Gheorghiu va inaugura noul pian Steinway al Sălii Radio.

Recitalul extraordinar programat vineri, 27 iunie (ora 19:00), închide stagiunea Sălii Radio şi constituie evenimentul prin care este „lansat” noul pian de concert Steinway.

Rareori se întâlnesc într-un singur eveniment doi artişti de „calibru” atât de mare cum sunt pianistul Valentin Gheorghiu şi violonistul Gabriel Croitoru şi două instrumente muzicale pe măsură, cum sunt un pian Steinway şi vioara Guarneri, care a aparţinut lui George Enescu, instrument aflat în administrarea Muzeului Naţional George Enescu.

Recitalul extraordinar programat vineri, 27 iunie (ora 19:00), ce încununează şi închide stagiunea Sălii Radio, constituie evenimentul prin care este „lansat” noul pian de concert Steinway al scenei bucureştene.

Recitalul propune publicului un program 100% Beethoven, reprezentând un prim episod al Integralei Sonatelor pentru pian şi vioară ale acestuia pe care şi-o propun Valentin Gheorghiu şi Gabriel Croitoru la Sala Radio.

Pe 27 iunie veţi asculta trei dintre cele zece sonate pentru pian şi vioară create de marele compozitor: Sonata nr. 1 în re major, Sonata nr. 5 în fa major – Sonata primăverii şi Sonata nr. 8 în sol major.

O frumoasă poveste de destin artistic îi aduce pe scenă pe cei doi muzicieni, Gabriel Croitoru fiind un strălucit discipol al marelui violonist Ştefan Gheorghiu.
http://www.romania-actualitati.ro/valen ... adio-63413" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by remoteviewer1 »

Multumesc de recomandare, am fost in aceasta seara la spectacol si nu pot sa remarc decat ca a fost Magnific! S-au mai interpretat si fragmente din sonatele 2 si 7.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by momolo »

Vineri, 27 Iunie 2014, Ateneu, Bucuresti:

Orchestra simfonică "George Enescu"
Dirijor GERT SCHALLER
Solistă ATSUKO TENMA
Felix Mendelssohn
Concertul pentru vioară şi orchestră

partea a doua:

Orchestra simfonică şi Corul Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor GERT SCHALLER
Dirijorul Corului: IOSIF ION PRUNNER
Franz Liszt - Simfonia Faust


VIDEO:
https://www.youtube.com/watch?v=Ft1cahZ ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=Bm-OQyF ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

FOTO:
https://plus.google.com/photos/11314592 ... 6441893025" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by momolo »

Asa ca eu am ales Ateneul si nu am regretat ! In seara asta am auzit un concert cum rar am mai auzit vreodata la Ateneu !

In prima parte a fost ATSUKO TENMA cu Felix Mendelssohn - Concertul pentru vioară şi orchestră, in spate Orchestra Nationala dirijata de neamtul GERT SCHALLER ( http://www.gerd-schaller.com/index.php/en/" onclick="window.open(this.href);return false; ). Mi-a placut dar pot spune ca a fost o versiune un pic mai originala, violonista japoneza e mai altfel. Apropos, in sala erau multi japonezi.
Bisul a fost frumos, a placut la sala dar si mie insa din nou ceva mai... aparte. As putea specula, un feeling ceva mai japonez.'

Partea a doua, Franz Liszt - Simfonia Faust, a fost spulberatoare, daramatoare ! Nivelul interpretarii a fost de top absolut, daca ar fi fost Filarmonica din Berlin sau orice alta mare orchestra nu ar fi interpretat mai bine ! La urma partea de cor si solist a fost cutremuratoare, mi s-a zbarlit parul pe maini ! Am observat camere tv in sala dar nu a inregistrat nimeni si imi pare rau, o asemenea interpretare merita imortalizata pe disc ! Neamtul GERT SCHALLER a facut din Orchestra Nationala un Mercedes ! Stilul a fost in viziunea mea, rece dar ne-teutonic, as spune perfect piesei interpretata ! Dramatic, dinamic, dozat perfect si in acelasi timp viu ! La urma au urmat lungi momente de reculegere, liniste in sala, lumea bulversata. Absolut maret !!!!!
Am fost de multe ori la Ateneu insa rar mi-a fost dat sa aud asa ceva ! Orchestra Nationala devine din ce in ce mai buna, ce am auzit asta seara a fost de top mondial, pot sta cu mandrie alaturi de cele mai mari orchestre ale lumii ! Putine piese de la recenta editie a Festivalului Enescu ar putea rivaliza cu ceea ce am auzit in seara asta la Ateneu !

PS - in poze am scris gresit, se pare corect este ATSUKO TENMA cu "N".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

Am avut inspiratia sa merg la Ateneu , la concertul dirijat de Gert Schaller.
In prima parte violonista japoneza nu m-a convins mai ales ca a aveam in minte variantele interpretate de V. Repin si Tetriakov. Orchestra a fost insa un partener inspirat pentru solista.
In partea a doua a concertului dramatismul soartei lui Faust a fost redat cu multa forta de sugestie atat de partitura cat si de modul de interpretare riguros dar nuantat si dinamic. Partea a doua a simfoniei reda zbuciumul lui Faust dupa ce si-a vandut sufletul lui Mefisto, intr-un mod surprinzator de modern.Cu teme extrem de dramatice care se alterneaza de la o partita la alta, sau cu teme diferite cantate in acelasi timp de instrumente diferite. Partitura pare scrisa in plin secol XX prin modernitatea ei, exploatand schimbarile de ritm, dizarmoniile, inversarea liniilor melodice.
Partea a treia in care sufletul lui Faust isi gaseste mantuirea este o revenire la rigoarea stilului clasic punctat cu accente romantice ce subliniaza speranta. In ultimul moment, pe moarte, sufletul personajului principal, desi vandut diavolului este rapit de catre divinitate si ajunge in rai fiind mantuit. Partea finala, cu cor si solist exprima gloria, victoria asupra raului si fericirea eterna. Totul se petrece in crescendo, cu un ''finale'' comparabil cu Simfonia a noua de L.van Beethoven. Sunetele de final se indeparteaza, dirijorul sugerand ca muzica nu s-a oprit ci se continua in eternitate. Apoi dirijorul lasa bagheta jos, orchestra si corul fiind rasplatite cu aplauze.
Foarte bun solistul tenor, foarte bun corul. Greu de transpus intr-o inregistrare dramatismul si dinamica sonora.
Un spectacol maret, sublim si modern prin ritmul dinamic impus de partitura.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

Intre 20 si 27 Septembrie se va desfasura la Bucuresti festivalul international al orchestrelor radio - RaDiRo, care are loc in anii in care nu se desfasoara Festivalul George Enescu, programul si amanunte despre artistii ce ne vor onora cu interpretarile lor se gasesc pe site-ul festivalului - http://www.radirofestival.ro" onclick="window.open(this.href);return false;.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by Kostas »

A aparut on line Revista Muzicala Radio - un proiect Radio Romania Cultural, o publicatie bogata in informatii care promite sa consemneze tot ceea ce de buna calitate in sfera muzicii clasice, a operei si a jazzului.

Chiar merita consultata - http:revistamuzicala.radioromaniacultural.ro
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: MUZICA CLASICA - Concerte interesante in Bucuresti

Post by pisiculverde »

Duminică, 31 august / ora 18:00 va avea loc in Parcul Titan expoziția “BRÎNCOVEANU ȘI CANTEMIR-300 DE ANI” in aer liber de istorie și artă românească dedicată marilor domnitori și în egală măsură marilor arhitecți ai spiritului românesc, va deschide la ora 18:00 evenimentul Ziua Limbii Române.

De la ora 18:30 publicul din sectorul 3 și nu numai, este invitat la un regal muzical.

Concertul extraordinar “MUZICA TINEREȚII NOASTRE “ prezentat pentru prima data în aer liber, într-un parc din Capitală, va fi susținut de maestrul Eugen Doga împreună cu Orchestra Simfonică București, dirijată de Tiberiu Soare și grupul coral Accoustic, dirijat de Daniel Jinga avându-i ca soliști pe soprana Ana Cebotari și tenorul Andrei Lazăr.

Piese celebre din marea creație muzicală semnată de Eugen Doga vor transforma Parcul Titan-Parcul Artelor într-o uriașă sală de concert, în aer liber.

Iar la ora 20:00 va intra în scenă cunoscuta formație ZDOB și ZDUB din Chișinău, care va susține, în dulcele nostru grai comun, un concert exploziv, seara încheindu-se cu un foc de artificii.

Intrarea libera. Fiecare participant este invitat să vină cu câte o carte pentru a fi donata tinerilor din Basarabia.

Sursa: http://www.ziaristionline.ro/2014/08/27 ... ugen-doga/
"Music is feeling" - Salvador Sobral

Post Reply