o lume a extremelor

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

o lume a extremelor

Post by c6t9 »

"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: o lume a extremelor

Post by oake »

c6t9 nu sunt nici antisemit si nici pro semit...mai mult as fi tentat sa fiu antisemit avand in vedere criza actuala in care ,cred ei, au un cuvant greu de spus.
Cu toate acestea comparatia politicii lor cu cea fascista mi sa pare cel putin fortata.
Privit "din avion" ei,israelienii nu folosesc de ex:sarma ghimpata pt a forta o anumita populatie sa nu iasa,ci pentru a-i ingradi intrarea in spatiul lor(cea ce e de discutat) dar acuma este al lor.
Stim cu totii epopea formarii statului israelian si ce au facut ei acolo unde au pus piciorul.
Oricum subiectul este mult prea amplu pt niste audiofili poate si melomani.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: o lume a extremelor

Post by c6t9 »

nu e pro sau contra ceva. doar cat de umani suntem.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: o lume a extremelor

Post by momolo »

fotomontajul este in mod vadit pro-palestinian. Fara indoiala daca sapam pe net gasim si montaje pro-israelieni.

Ideea e ca razboiul sub orice forma este de condamnat! Desi montajul este ticluit vadit propagandistic catre una dintre parti, totusi arata ca ororile RAZBOIULUI nu au o nationalitate anume, nu au o rasa umana anume ci sunt raul insusi, INTOTDEAUNA ACELASI !
Dusmanul nu sunt israelienii si nici palestinienii ci razboiul si cei care il promoveaza si intretin, DE O PARTE SI DE ALTA. Caci in ambele tabere sunt profitori de pe urma conflictelor si sunt cei care le provoaca si intretin pentru ca sa obtina profit (in bani).
Astia sunt dusmanii si criminalii!

Se afla in ambele tabere.

Acestia se joaca cu sentimentele oamenilor (din natia celor care i-au crescut, hranit si care le-au dat viata) pentru a-i mana catre distrugere si moarte.

Este foarte usor sa semeni ura si vrajba. Mai ales pe fondul saraciei si lipsei de acces la cultura si informare sau a unei informari "directionate". Ca de exemplu propaganda vizuala de mai sus.

Asa ca nu e de ajuns decat ca primul sa arunce piatra si apoi incepe razboiul. Apoi nu mai conteaza cine a fost primul, chestie care se si uita ca nerelevanta. Nu mai conteaza decat lantul violentei care naste violenta.

Apare intrebarea, ce este de facut ?!

Eu cred ca intai ar trebui ca toata lumea sa invete istorie.

Si ar trebui amintita o vorba celebra - Pentru ca raul sa triumfe este de ajuns ca oamenii buni sa nu faca nimic.

Si cine nu invata din istorie este condamnat s-o repete. Pana invata!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: o lume a extremelor

Post by c6t9 »

momolo, inca o data tot respectul meu. ai inteles perfect.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Post Reply