Amplificator Philips 302 noul meu priect

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by Gabriel_Wo »

S a vorbit de multe ori aici de ..sunet japonez, japonache (ce i aia :?:) si (vezi Doamne) niponii au descoperit sculele europene si americane prin gunoaie si la colt de strada, (le au studiat :lol: , precum chinezu si sud coreeanu) si peste noapte au facut minuni. (un fel de Shanlingai si Mind Tin Liongi, de acum!)

Nu mai redau aici lista cea lunga a brandurilor japoneze, ci reamintesc faptul ca, multe din ele sunt cele mai vechi din lume, aparute in vremea nedescoperii sapunului si a robinetelor de apa rece, de multe popoare de pe planeta..

Mai pui ca un Mitsubishi e legat de denumirea celui mai bun avion de vanatoare din razboiul Pacificului (AM Zero, produs in 40) si Toshiba un mega concern industrial aparut la inceputul WWII, care nu era deloc paralela de productia nipona de portavioane, cuirasate si submarine ..

...si ca pilotii japonezi nu puteau vedea bine, ca aveau ochii oblici...si ca babilonienii si asirienii.. sau egiptenii, bizantinii, maurii, otomanii, chinezii, persanii, indienii, iranienii, irakienii, arabii si atzecii era niste salbatici si inculti .. :roll: :lol:

Adevarul e ca multe trompete histerice s au facut auzite in timp, si cativa baietii isteti :wink: , au capusat istoria..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by momolo »

E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune.

Gabriel_Wo, textele tale sunt precum gogosile de la capul tramvaiului din Chitila, goale pe dinauntru si optional date prin zahar pudra intr-un castron care a fost spalat ultima data inainte de 1989.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

comanr
După cum am mai afirmat nu şiu electronică, nici măcar sunet, poate la modul rudimentar: îmi place sau nu-mi place.
Treaba cu sculele pe tranzistori de putere mică am prins-o din zbor când un prieten audiofil a fost la mine cu o sculă vai mama ei, luată din târg la un preţ modic (era europeană din anii '65 sau cam aşa ceva). Nu avea toate butoanele, un condensator înflorit (am desfăcut-o înainte), avea ceva de genu 12W dar cu finali adevăraţi. Am legat-o cum am putut cu sârme ca să o auzim. După ce am testat boxele mele pe diverse ampuri, la sfârşit am pus-o şi pe asta: nu aveam contactoare potrivite şi a trebuit să improvizăm.
Dintr-o dată camera s-a umplut de muzică, nu numai timbru, dar şi vână, impact, exactitate...chiar dacă mă duceam în bucătărie suna lafel. Ce-i drept îi lipsea un pic de putere (am pus-o pe boxe cu randament mediu spre mic). Dacă aş fi pus-o pe Fostexuri sunt convins că ar fi sunat suficient de puternic.
Erau deja orele 23 şi am mari probleme cu vecinii.
Pe asta am luat-o să-mi fac mâna pe ea, dar cănd am văzut ce timbru are (mulţumesc cu această ocazie maestrului VTP care mi-a băgat în cap noţiunea de timbru al sunetului) şi că mai trebuie ceva ''cohones'', m-am gândit să o fac şi dacă ajung unde trebuie mă opresc, cel puţin deocamdată.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

te inteleg, acelasi sentiment l am intalnit si eu acum 19 ani si fiecare trebuie sa treaca prin astea, asta e calea corecta.
asa "se da mana" lucrand cu gunoaie, cu trancote, asta este calea, la fel am fost si eu, cu singura observatie ca am rams la acel stadiu :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

un amplificator bun pentru o suta de urechi este luat de bun, adica daca o scula se aude bine nu conteaza ce zice orice defazat daca pentru alte sute de oameni suna bine, sau or fi "surzi la muzica" cum zicea si marele maestru Celibidache. :wink:

kilogramele conteaza, o scula facuta in epoca in care profitul nu era o pondere asa de mare intr un biznis, e ceea ce trebuie, anii 70-80 ar fi etalonul dupa cum si momolo spunea.

trebuie sa spun ca in anii 80 pe la jumate deja multe gunoaie umpleau piata, gunoaie care, cu mare parere de rau o spun, sunau mai bine decat orice se fabrica acum, nu ma refer la producatorii de nisa, exotici.

sunet bun gasesti si acum insa la bani grei, sant sigur ca amplificatorul despre care vrobesti suna bine, sant la fel de sigur ca schimband un condensator sau 10 e fix aceiasi treaba, egal cu zero.pentru ca sunetul e parsiv, nu se imbunatateste cu una cu doua...

ai putea sa te focusezi pe restaurarea performantelor originale, de upgrade nu cred ca este cazul , sper sa nu te superi.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by Cosmin2000 »

comanr wrote:un amplificator bun pentru o suta de urechi este luat de bun, adica daca o scula se aude bine nu conteaza ce zice orice defazat daca pentru alte sute de oameni suna bine, sau or fi "surzi la muzica" cum zicea si marele maestru Celibidache. :wink:

kilogramele conteaza, o scula facuta in epoca in care profitul nu era o pondere asa de mare intr un biznis, e ceea ce trebuie, anii 70-80 ar fi etalonul dupa cum si momolo spunea.

trebuie sa spun ca in anii 80 pe la jumate deja multe gunoaie umpleau piata, gunoaie care, cu mare parere de rau o spun, sunau mai bine decat orice se fabrica acum, nu ma refer la producatorii de nisa, exotici.
Total de acord cu ideile Dvs. A fost o perioadă de glorie a industriei de profil, i.e. anii 1960-1980. Nu va mai fi alta, după părerea mea. Dar și cumpărătorul era altul, total diferit de cumpărătorul din ziua de azi. Noua specie de cumpărător majoritar este lipsit de informație, de bun gust, cvasi-iliterat, superficial și este măcinat de alte "valori": lăcomia, parvenirea, banii cât mai mulți...
Vintage forever!

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

comanr spune: ''kilogramele conteaza, o scula facuta in epoca in care profitul nu era o pondere asa de mare intr un biznis, e ceea ce trebuie, anii 70-80 ar fi etalonul dupa cum si momolo spunea.''

comanr despre ce kilograme vorbeşti? În anii '70-'80, adică deceniul şapte, sculele nu aveau prea multe Kg, ca să nu mai vorbesc Waţi. Capul de serie de la un brand adevărat nu avea mai mult e 15 Kg (poate greşesc), dar în nici un caz nu avea 80 Kg. Ca Waţi 40W, rar 60W şi asta la 4 ohm.
E adevărat că un şasiu greu omoară mai mult vibraţiile, dar ăsta nu e un capăt de ţară. Muzicalitatea sculei contează, produsul sonor obţinut. Poate că nu e lafel de rezolută precum unele scule moderne şi scumpe, dar ţine aproape, iar ca preţ-calitate chiar merită o încercare.
Despre asta vorbim.
Mă refer la un sunet decent.
Gabriel_Wo spune: ''S a vorbit de multe ori aici de ..sunet japonez, japonache (ce i aia :?:) si (vezi Doamne) niponii au descoperit sculele europene si americane prin gunoaie si la colt de strada, (le au studiat :lol: , precum chinezu si sud coreeanu) si peste noapte au facut minuni. (un fel de Shanlingai si Mind Tin Liongi, de acum!)''
Mă refer aici la timbrul sunetului(cum bine spune maestrul VTP)...e cum ai asculta la telefon două voci diferite iar una ţi se pare plăcută iar cealaltă mai puţin plăcută. Cel puţin aşa înţeleg eu. Bine aici e mai mult de discutat vizavi de timbru. Totuşi toţi căutăm un sunet cât mai natural, nu?

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by Cosmin2000 »

oake wrote:comanr spune: ''kilogramele conteaza, o scula facuta in epoca in care profitul nu era o pondere asa de mare intr un biznis, e ceea ce trebuie, anii 70-80 ar fi etalonul dupa cum si momolo spunea.''

comanr despre ce kilograme vorbeşti? În anii '70-'80, adică deceniul şapte, sculele nu aveau prea multe Kg, ca să nu mai vorbesc Waţi. Capul de serie de la un brand adevărat nu avea mai mult e 15 Kg (poate greşesc), dar în nici un caz nu avea 80 Kg. Ca Waţi 40W, rar 60W şi asta la 4 ohm.
Sigur te înșeli, după cum bine ai intuit și singur, în ceea ce privește masa unui aparat. Pe urmă, observ că perseverezi în ceea ce privește puterea unui amplificator din acea perioadă.
Exemple:
http://www.thevintageknob.org/luxman-M-6000.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.thevintageknob.org/yamaha-B-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.thevintageknob.org/yamaha-B-2.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.thevintageknob.org/kenwood-L-02A.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.thevintageknob.org/kenwood-Model_600.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.thevintageknob.org/sony-TA-N7B.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Vintage forever!

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Cosmin2000 nu pot să deschid link-urile tale dar bănui că sunt scule grele şi cu mulţi waţi.
Eu doar m-am referit la sculele normale pe care ni le putem permite acum la preţutri accesibile şi nu la sculele ''exotice''...ştiu că s-au făcut chiar şi în acea perioadă dar încearcă să le cumperi acum.
Vorbeam de sculele de serie care îţi pot oferi surprize plăcute. De la început m-am referit la scule accesibile pentru un om sărac ca mine.
Eu doar vreau să-mi rezolv problema mea, la banii mei, şi nu să descopăr absolutul din acea perioadă. Ăsta a fost de la început sensul intervenţiei mele.
În cataloagele firmelor importante din acea perioadă nu am găsit mastodonţii de care bănuiesc că vorbeşti tu. Probabil s-au făcut în serii mici, pentru anumite ţări, etc...

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by tatatodor »

sculele de serie care îţi pot oferi surprize plăcute
Cred ca ar fi interesant deschiderea unui topic nou chiar cu titlul de mai sus,citat din Oake.
(Ca de inceput, as dori sa mentionez un cd player Philips ,CD753)
Back in the days music was the only drug you needed

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Ei DA!!!
Şi eu îl caut. Cu convertor TDA1549T (cunoscătorii îl laudă). Păcat că au renunţat foarte repede la acest convertor.
Nu l-am ascultat...cum sună?

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by Cosmin2000 »

oake wrote:Cosmin2000 nu pot să deschid link-urile tale dar bănui că sunt scule grele şi cu mulţi waţi.
Eu doar m-am referit la sculele normale pe care ni le putem permite acum la preţutri accesibile şi nu la sculele ''exotice''...ştiu că s-au făcut chiar şi în acea perioadă dar încearcă să le cumperi acum.
Vorbeam de sculele de serie care îţi pot oferi surprize plăcute. De la început m-am referit la scule accesibile pentru un om sărac ca mine.
Eu doar vreau să-mi rezolv problema mea, la banii mei, şi nu să descopăr absolutul din acea perioadă. Ăsta a fost de la început sensul intervenţiei mele.
În cataloagele firmelor importante din acea perioadă nu am găsit mastodonţii de care bănuiesc că vorbeşti tu. Probabil s-au făcut în serii mici, pentru anumite ţări, etc...
În această situație bine ar fi să nu facem generalizări. Nu am văzut în postul Dvs. expresii ca "sculele normale" sau "sculele de serie" și, în consecință, afirmația Dvs. mi s-a părut superficială.
În legătură cu ultima frază, aș întreba dacă branduri "neaudiofile" ca Sony, Kenwood , Yamaha, Sansui și altele asemenea aparținând temporal de acea decadă pot fi considerate branduri importante?
Și, în definitiv, cataloagele acelor ani reprezintă doar o sursă de prelevarea a informației. Eu cred că mai sunt și altele.
Vintage forever!

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Cosmin2000
Hai să nu facem analiză pe text deşi mă pricep la aşa ceva, dar nu vreau să transform schimbul de informaţii ( dialogul) intr-o polemică sterilă, ineficientă, chiar dăunatoare scopului meu. Cunosc tentaţia contraproductivă de a ne pune la punct unii pe alţii doar pentru a ne hrănii orgoliul hipertrofiat, dar nu vreau să cad în această capcană.
Am să dau un singur citat:
Cosmin2000 spune ''Nu am văzut în postul Dvs. expresii ca "sculele normale" sau "sculele de serie" și, în consecință, afirmația Dvs. mi s-a părut superficială.''

Ce ar trebuii să înţeleg din afirmaţia ta? Faptul că nevăzând în postul meu expresii ca ''scule normale'' etc dovedeşte superficialitatea afirmaţiei mele?
Care afirmaţie păcătuieşte prin superficialitate ca să ştiu şi eu şi să nu mai fac această greşeală pe viitor?:
- că nu pot deschide link-urile tale
- că mă refer la sculele de serie
- că doar vreau să-mi rezolv problema mea etc...etc...,etc...
Eu unul nu prea înţeleg nimic şi aici mă opresc.

La brandurile ''neaudiofile'' poţi adăuga cu succes şi Pioneer-ele cu Spec-urile de rigoare, dar o pereche de Spec-uri te duce uşor spre 800 de Euroi.
Eu doar am afirmat că printre sculele de serie pe care le poţi vedea în cataloagele acelor vremuri, cataloage în care nu apar sculele de top la care probabil te referi tu, poţi găsi scule la un preţ modic dar care să-ţi ofere mari surprize.
Iar faptul că eu prefer timbrul european (mă refer la acea perioadă) celui japonache este obţiunea mea. Din ce am auzit pe la prietenii mei atunci erau şi scule japoneze care sunau european şi invers.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by Cosmin2000 »

oake wrote:Cosmin2000
Hai să nu facem analiză pe text deşi mă pricep la aşa ceva, dar nu vreau să transform schimbul de informaţii ( dialogul) intr-o polemică sterilă, ineficientă, chiar dăunatoare scopului meu. Cunosc tentaţia contraproductivă de a ne pune la punct unii pe alţii doar pentru a ne hrănii orgoliul hipertrofiat, dar nu vreau să cad în această capcană.
Stimate domn, îmi pare rău dacă v-am lezat în vreun fel.
Tot ce am vrut să spun, deși probabil este ceva nesemnificativ, neglijabil este că atunci când emitem o opinie într-un mediu public, unde poate citi informația aproape oricine, ar fi bine să fim noi înșine siguri că informația e veridică. Altminteri informația se transformă în dezinformare. Nu e vorba de niciun orgoliu și de nicio tentație contraproductivă.
Eu am venit cu câteva exemple, sigur pot fi nenumărate alte exemple, deci cu argumente.
În altă ordine de idei, și eu sunt adeptul aparatelor vintage care au o muzicalitate aparte și oferă satisfacție pentru bani puțini. Întâmplător sau nu, chiar dețin și ascult la aparate pe care mulți le-ar eticheta ca fiind niște hârburi de doi lei, dar pentru mine sunt niște bijuterii... Cât privește partea cu gusturile și sunetul european, japonez, american sau de orice altă factură nu pot să emit judecăți pentru că aici intervine subiectivitatea fiecăruia dintre noi. Dar nici nu pot diferenția între casele de sunet deoarece nu am experiența necesară. Ca sa ai experiența necesară trebuie să fi ascultat pe îndelete sute sau mii de aparate. Părerea mea...
P.S.: La mine link-urile funcționează! :D
Vintage forever!

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

@oake

comentariile tale sigur sant mai in regula decat upgrade urile tale, nu mai insista cu acele inlocuiri sinistre de condensatori in scule de low end, cadem cu totii in penibil.

mai ramane sa ne spui cum se ia o patura de pe boxe, linisteste te si invata, inceputul e bun, nu zice nimeni ca nu e bine ce faci insa conteaza fix cat o picatura intr un ocean.

amplificatoare de suta de wati si mai mult au fost mereu pe piata, bineinteles ca erau cap de serie sau in zona si erau cele mai bine cotate de catre public mai mult sau mai putin audiofil.

concentreaza te pe partea de preamplificare, sursa , sasiu, ecranaje insa baga de seama ca astea toate formeaza un tot unitar care pe langa faptul ca trebuie/a sa fie fezabil mai trebuie/a sa si sune bine, intotdeuana vor exista scheme sofisticate pentru TDA2003 cu surse ultrastabile si radiatoare mari insa la ce bun, esenta este un gunoi in sine fara pretentii.

nu zice nimeni sa renunti , e foarte bine ceea ce faci, poate fi chiar o preocupare relaxanta insa as dori sa vezi problema mai obiectiv si sa realizezi ca vorbim de niste scule slabute din plastic.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply