Linn IKEMI

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Linn IKEMI

Post by SOLO »

Lumea zice ca nu suna rau deloc .
L-a ascultat cineva ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Linn IKEMI

Post by Alexx »

Sunt si eu curios cu privire la Linn, nu numai Ikemi, care din cate inteleg a fost un produs de referinta al lor, dar si la cele mai recente, Unidisk 1.1, Majik, Akurate etc.

De fapt sunt curios daca pur si simplu se ridica la inaltimea preturilor. Si al doilea aspect este cu alimentarea in comutatie... O solutie adoptata destul de rar, m-as fi gandit ca o adoptau mai multi daca era atat de avantajoasa, calitativ vorbind.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Linn IKEMI

Post by SOLO »

Ieri am facut 200 Km si l-am adus sa-l probez :P
O sa va tin la curent .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Linn IKEMI

Post by SOLO »

Primele impresii dupa o saptamana .
Exact cum mi-l aminteam .

Acum 2 ani l-am ascultat cu un pre Musical Technology C1 cu doua mono Manley pe niste Spendor . Ramasesem impresionat de nivelul detaliilor si spatialitate . Foarte bine separate instrumentele .
La mine am impresia ca sistemul meu nu pune in valoare 100% calitatile acestui player . Conrad PV-11 este putin cam dark si papa ceva detalii asa ca azi o sa-l probez cu pre-ul mentionat mai sus .
Inca o chestie, Cd-urile trase prost se aud la fel de prost . Daca Marantzul nos le mai "coafa" incat sa nu zgaraie urechile , cu Linn nici o sansa .

http://www.audio-intl.com/altesite/en/m ... sict2.html


solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Linn IKEMI

Post by Philalenthes »

In urma cu ceva ani am vazut o emisiune pe Discovery despre Linn, am salivat langa ecranul televizorului. Au facut si un test: cel mai slab sistem vs cel mai bun vs cantaretul live (al carui cd era folosit). Un nene cu ochii legati a fost pus sa ghiceasca care si cu cine. In privinta sistemului ieftin a ghicit cu usurinta, desi l-a apreciat (pt. niste sarme se aude bine), insa a avut ceva probleme in a deslusi care este cantaretul in carne si oase si care este sistemul cel scump si bun.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Linn IKEMI

Post by c6t9 »

era un cd LINN? :roll:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Linn IKEMI

Post by Philalenthes »

Nu au spus/aratat ce cd au folosit, dar este posibil ca din moment ce filmarea s-a facut acasa la Linn (halele in care fac sistemele audio sunt perete in perete cu unele in care se fabrica echipamente militare - rachete si sisteme de ghidare parca) si cd-ul sa fi fost tot Linn.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Linn IKEMI

Post by SOLO »

Un cd 12 ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply