cablu potrivit Triangle Quartet

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
danny86ro
Posts: 4
Joined: 03 Apr 2014, 13:08
Location: Bucuresti

cablu potrivit Triangle Quartet

Post by danny86ro »

Buna ziua,

Sunt nou pe acest forum, apelez la voi pentru ca din ce am citit e populat de useri cu multa experienta.

Detin o pereche de Triangle Quartet amplificate de Unison Research Unico, cabluri Triangle Silver Ghost si dac Ps audio nuwave. Muzica din pc dedicat cu windows 2012 server. Interconnect cu terminatii Supra (din ala negru).

Am impresia ca nu am facut cea maj bu a alegere cu cablurilr de boxe, le-am luat pe vremea cand aveam un interconnect slabut si un cablu usb la fel de slabut. Dupa ce am luat si audioquest coffee usb rezolutia a crescut foarte mult si sistemul e o idee obositor.

In speranta ca cineva imi poate face o recomandare, va multumesc anticipat !

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: cablu potrivit Triangle Quartet

Post by spiromedica »

viewtopic.php?f=1&t=1612&hilit=triangle+lyrr" onclick="window.open(this.href);return false;
citeste cu atentie topicul si probabil vei invata multe .
been there , done that ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: cablu potrivit Triangle Quartet

Post by remoteviewer1 »

Scapa de silver cu boxele acestea, cupru este calea. Inafara de cablurile negre (come into to the dark side!) recomandate in link-ul anterior recomand cel albastru de la Unison, la mine in sistem nu a reusit sa fie invins de faimoasele negre (cu urechea din dotare).

Daca vrei sa traiesti in casa in bune relatii cu Quartet-ul si vrei muzica scapa si de dac, pac tzac, nu force/wave muzic server blam wam si investeste intr-un cd player (eventual cu buffer pe lampi) sau si mai bine intr-un pick-up/doza si in suporturile de muzica ca atare. Vei fi fericit la final zic io dupa umila mea experienta. Cu muzica de pe windows 7 poti sa te stergi la....e ca si cum ai manca la MC si ai visa la friptura din cocos crescut la tara facuta cu vin nobil italienesc.

PS.Inca un sfat, asculta cu urechea ta orice scula si nu pune botu' la vrajeala de pe forumuri :D
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: cablu potrivit Triangle Quartet

Post by hersorin »

Si la mine Triangle a cintat cel mai bine pe pick-up , dar de unde atita muzica buna pe placi?
Sa stii ca nici cu Win 7 nu te faci de ris daca ai scule bune si echilibrate (te poti uita pe la diferite demonstratii ca PC-ul e majoritar) .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: cablu potrivit Triangle Quartet

Post by Gabriel_Wo »

Hersorin (sau alti amatori), daca te uiti pe ebay sau pe cd and lp, vei fi uimit de diversitatea titlurilor bune de pe vinyluri. Sunt sute de exemplare bune, editii din anii 60, 70, 80 dar si versiuni noi si grele (la propriu).

Tot secretul e sa stii ce trebuie sa cumperi, in cazul muzicii clasice, interpretarea de pe un disc, cu adevarat ar fi o problema si ..flerul.

Este drept ca pe cd uri, gasesti majoritatea aparitiilor noi, in speta incepand cu anii 90. Daca e sa faci o medie ptr. cheltuieli, indiferent de alegere (analog sau digital), tot acolo ajungi..sunt albume ce costa si 30, 40, 50 de euro, dar vei gasi si oferte la 5, 10 dolari sau 5 lei pe okazii.ro (singura problema ar fi transportul, care e mai scump in cazul unei placi, normal de altfel).
Un cd bun costa intre 4__25 $, dar poti scoate din portofel si 50, 70 euro ptr un exemplar rar sau japonez. :wink:

Muzica de pe calculator e buna doar ptr prescolari si scolarite, dar si in cazul lor este daunator, ca le distruge simtul ..artistic :wink:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cablu potrivit Triangle Quartet

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Scapa de silver cu boxele acestea, cupru este calea.
sunt de aceeasi parere.
Si hai sa recomand si eu ceva, Sommer Cable ( http://info.sommercable.com/2__default/index.html" onclick="window.open(this.href);return false; ), cupru multifilar cu fire extraordinar de subtiri. Am testat unul din asta si nu retin indicativul, camasa semi-transparenta, model din seriile mai scumpe (dar oricum foarte ieftin la comparatie cu cablurile haudiofile). Exista cel putin un coleg forumist care stie exact modelul, poate iti spune (nu l-am cumparat eu, doar am testat).
Tot in categoria preturilor de bun simt (si nu jaful haudiofil) este Oehlbach ( http://www.oehlbach.com/" onclick="window.open(this.href);return false; ) dar numai anume modele, cele facute in Elvetia (ma refer la sarma de boxe si nu altceva). Si in acest caz este un (alt) coleg forumist care e bine informat, eu doar am testat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

danny86ro
Posts: 4
Joined: 03 Apr 2014, 13:08
Location: Bucuresti

Re: cablu potrivit Triangle Quartet

Post by danny86ro »

Multumesc tuturor pentru sfaturi, am pus inapoi un cablu vechi de cupru Audioquest FLX si deja e mai bine.

Cu vinyl-ul, sunt convins ca suna minunat dar sunt prea puturos pentru asa ceva, recunosc.
Plus ca ascult 1-2 piese si schimb albumul, nu ascult cap coada un disc. Si cum timpul de auditie e limitat, nu vreau sa petrec jumate din el schimband placi. Si multe albume care imi plac (Alexandrina - Flori de Spin , de exemplu) nici nu apar pe vinyl.

Asa de pe Android se schimba instant, computerul e fanless, ssd, tac pac nirvana.

Urmatorul grad de lene peste care as fi dispus sa trec ar fi un lampas, gen Triode25 (care mi s-a si recomandat, de altfel...)

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: cablu potrivit Triangle Quartet

Post by remoteviewer1 »

Draga danny86ro, rationamentul de mai jos este doar o parere personala, si un mod de a privi lucrurile...

Insa..., stiind ca lipsa de rabdare este o asa zisa virtute a tinerilor/unor oameni de astazi (poate ma inscriu si eu printre ei fiind nascut la inceputul anilor 80), nimeni nu mai are rabdare sa astepte la semafor, sa mearga in coloana, sa astepte la rand la un croissant sau o cafea sau sa plateasca ceva in general, imi pun si eu o intrebare cand vorbim de un hobby nici aici nu exista rabdare? Daca iti place de Alexandrina si vrei sa mai auzi de ea, oare nu e mai bine sa ii cumperi cd-ul existent sau sa il astepti pe urmatorul ce contine melodia preferata? Stiu ca astazi fasibuck-ul e gratuit, mail-ul e gratuit, OLiX-ul e gratuit, gugle maps e gratuit, insa... si ei traiesc din ceva, din tot felul de giumbuslucuri si "combinatii" de publicitate,marketing etc. Alexandrina pentru a-si mentine suflul creator trebuie sa manance si ea ceva, sa plateasca o chirie, sa aiba un concediu, sa cumpere o haina si un paracetamol cand este racita, ca sa nu o cuprinda si mai tare depresia si sa se faca ospatarita uitand de muzica. Like-ul pe faisbuck nu tine de foame, la fel nici mp3-ul nici fl(o)c-ul, nici torentul.

Mentionai ca timpul e redus si OS-ul iti ofera o flexibilitate foarte mare, ce ai pretui in viata, un logan diesel sau un porsche vintage din anii de glorie avand in vedere ca faci 5000 de km pe an? Viata e scurta si "scurmatul" prin muzica printre terra biti de pe un calculator nu este constructiv, ti-ar trebui un "big brother" sa iti arate care e diferenta dintre un cd adevarat si flac tzac pac pe boxele tale vei avea o revelatie...nu mai zic de un vinil...parerea mea...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

danny86ro
Posts: 4
Joined: 03 Apr 2014, 13:08
Location: Bucuresti

Re: cablu potrivit Triangle Quartet

Post by danny86ro »

I-am cumparat albumul, doar ca vinyl nu exista, nu a scos...

remoteviewer1 wrote:Draga danny86ro, rationamentul de mai jos este doar o parere personala, si un mod de a privi lucrurile...

Insa..., stiind ca lipsa de rabdare este o asa zisa virtute a tinerilor/unor oameni de astazi (poate ma inscriu si eu printre ei fiind nascut la inceputul anilor 80), nimeni nu mai are rabdare sa astepte la semafor, sa mearga in coloana, sa astepte la rand la un croissant sau o cafea sau sa plateasca ceva in general, imi pun si eu o intrebare cand vorbim de un hobby nici aici nu exista rabdare? Daca iti place de Alexandrina si vrei sa mai auzi de ea, oare nu e mai bine sa ii cumperi cd-ul existent sau sa il astepti pe urmatorul ce contine melodia preferata? Stiu ca astazi fasibuck-ul e gratuit, mail-ul e gratuit, OLiX-ul e gratuit, gugle maps e gratuit, insa... si ei traiesc din ceva, din tot felul de giumbuslucuri si "combinatii" de publicitate,marketing etc. Alexandrina pentru a-si mentine suflul creator trebuie sa manance si ea ceva, sa plateasca o chirie, sa aiba un concediu, sa cumpere o haina si un paracetamol cand este racita, ca sa nu o cuprinda si mai tare depresia si sa se faca ospatarita uitand de muzica. Like-ul pe faisbuck nu tine de foame, la fel nici mp3-ul nici fl(o)c-ul, nici torentul.

Mentionai ca timpul e redus si OS-ul iti ofera o flexibilitate foarte mare, ce ai pretui in viata, un logan diesel sau un porsche vintage din anii de glorie avand in vedere ca faci 5000 de km pe an? Viata e scurta si "scurmatul" prin muzica printre terra biti de pe un calculator nu este constructiv, ti-ar trebui un "big brother" sa iti arate care e diferenta dintre un cd adevarat si flac tzac pac pe boxele tale vei avea o revelatie...nu mai zic de un vinil...parerea mea...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cablu potrivit Triangle Quartet

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote: Stiu ca astazi fasibuck-ul e gratuit, mail-ul e gratuit, OLiX-ul e gratuit, gugle maps e gratuit
asa v-au facut sa credeti, ca e gratuit. Insa nimic nu este gratuit in societatea de consum, totul aduce un profit sau ascunde un interes.
Prin facecur, tuiter, smarfoane, etc, ciolovecul isi face singur dosarul. Acesta se stocheaza undeva, evident, nu exista oameni sa asculte sau sa citeasca tot. Dar in ziua cand ciolovecul scoate capusorul la lumina si eventual capata adeziunea poporului, eventual capata o anume putere mediatica, o anume reputatie, respect, etc, adica in ziua cand ciolovecul incepe sa conteze, atunci e simplu, se acceseaza baza de date cu dosarul (in mare parte facut de insusi ciolovecul inconstient) si astfel se afla tot ce trebuie despre ciolovec, in amanunt, pana la programul zilnic de ca_are sau ora fiecarei basini trase in ultimii 20 de ani. In acel moment daca ciolovecul devine incomod si incontrolabil si trebuie bagat cu capul la cutie, se cauta ceva in trecutul lui, eventual se fac colaje si se gasesc potriveli. Doar stim ca in ziua de azi presa te poate distruge (ca om public) in cinci minute. Si uite asa s-a implinit visul de aur al Securitatii ca fiecare ciolovec sa-si faca singur dosarul si sa-si puna singur catusele. Pe vremuri era munca manuala, Secu trebuia sa stea cu urechea lipita de receptor, trebuia sa deruleze casete, trebuia sa umble cu Dacia dupa subiect, trebuia sa umble pe la vecini si pe la colegi, era greu! Acum e simplu, ii servesti ciolovecului prajiturica buna si gratis, acesta o inghite precum bibanelul si totul se rezolva automat ! :D
Cel mai mult sa va temeti de ceea ce este gratis !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: cablu potrivit Triangle Quartet

Post by hondaru »

Eu am incercat cateva cabluri si pot spune ca ceva cupru cu sectiune maricica ar fi calea pentru a domoli boxele tale. Daca vrei sa testezi luam legatura pe PM. Chiar si un amplificator pe lampi ar fi o solutie si mai buna!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: cablu potrivit Triangle Quartet

Post by oake »

momolo wrote:asa v-au facut sa credeti, ca e gratuit. Insa nimic nu este gratuit in societatea de consum, totul aduce un profit sau ascunde un interes.
Prin facecur, tuiter, smarfoane, etc, ciolovecul isi face singur dosarul. Acesta se stocheaza undeva, evident, nu exista oameni sa asculte sau sa citeasca tot. Dar in ziua cand ciolovecul scoate capusorul la lumina si eventual capata adeziunea poporului, eventual capata o anume putere mediatica, o anume reputatie, respect, etc, adica in ziua cand ciolovecul incepe sa conteze, atunci e simplu, se acceseaza baza de date cu dosarul (in mare parte facut de insusi ciolovecul inconstient) si astfel se afla tot ce trebuie despre ciolovec, in amanunt, pana la programul zilnic de ca_are sau ora fiecarei basini trase in ultimii 20 de ani. In acel moment daca ciolovecul devine incomod si incontrolabil si trebuie bagat cu capul la cutie, se cauta ceva in trecutul lui, eventual se fac colaje si se gasesc potriveli. Doar stim ca in ziua de azi presa te poate distruge (ca om public) in cinci minute. Si uite asa s-a implinit visul de aur al Securitatii ca fiecare ciolovec sa-si faca singur dosarul si sa-si puna singur catusele. Pe vremuri era munca manuala, Secu trebuia sa stea cu urechea lipita de receptor, trebuia sa deruleze casete, trebuia sa umble cu Dacia dupa subiect, trebuia sa umble pe la vecini si pe la colegi, era greu! Acum e simplu, ii servesti ciolovecului prajiturica buna si gratis, acesta o inghite precum bibanelul si totul se rezolva automat ! :D
Cel mai mult sa va temeti de ceea ce este gratis !


Perfect adevarat. E bine ca atragi, pentru a nu stiu cata oara, atentia asupra capcanei ce se gaseste in interiorul cuvantului GRATIS.
Mai mult omuletul credul (care o fi el), pe langa faptul ca isi ofera, din nou GRATIS, toate informatiile intime care la un moment dat pot fi folosite impotiriva lui (daca e cazul) se lasa napadit de aceste gratuitati facile, de aceste jucarioare aparent inofensive, care ii consuma timpul si mai ales energia vitala care altfel, cum e si firesc, pot fi folosite in scopuri creative, in scopuri realmente benefice fiintei sale, in felul aceste devenind un omulet usor de manipulat...devenind masa de manevra.

Dupa cum bine spui ''nimic nu este gratis''

Post Reply